مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش، راه های اخذ اقامت و تابعیت کشور اتریش و روش های مطمئن برای مهاجرت به اتریش در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. مهاجرت به اتریش از چه راه هایی امکان پذیر است؟ روش قرمز سفید قرمز چیست؟ آیا از طریق سرمایه گذاری میتوان اقامت اتریش را اخذ نمود؟ کشور اتریش یکی از کشورهای زیبای اتحادیه اروپا است و شهر وین پایتخت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اتریش، بهترین شهر جهان از لحاظ کیفیت زندگی محسوب می شود. به همین علت است که مقصد بسیاری از مهاجرات خارجی به شمار می رود. برای مهاجرت به کشور اتریش راه های مختلفی وجود دارد. این راه ها شامل، مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و خطرناک ترین آنها پناهندگی است که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود. جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه حقوقی ملک پور ( همکار موسسه MIE اتریش) و سایر خدمات حرفه ای و تخصصی این موسسه بهره مند گردید.

تیزر راه های اقامت اتربش در 30 ثانیه


آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به اتریش
 • مهاجرت به اتریش از طریق کار
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل
 • مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش
 • مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در اتریش
 • اخذ تابعیت اتریش
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به اتریش
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به اتریش

کشور اتریش با نام رسمی جمهوری اتریش، یکی از کشور های اروپای مرکزی محسوب می شود و یکی از محبوب ترین علاقه مندی برای افراد مهاجرت به اتریش می باشد. این کشور به 9 ایالت فدرالی تقسیم شده و وین پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است که طی مدت ده سال متوالی بهترین شهر جهان به لحاظ استانداردهای زندگی به شمار می رود. کشور اتریش با حدود 83879 کیلومتر مربع مساحت، جمعیتی حدود 9 میلیون نفر دارد که از میان آن ها 8/15 درصد را شهروندان خارجی تشکیل می دهند. همسایگان این کشور از شمال جمهوری چک و آلمان، از جنوب اسلوانی و ایتالیا، از شرق اسلواکی و مجارستان و از غرب سوئیس و لیختنشتاین هستند. آب و هوای کشور اتریش شبیه سایر کشورهای اروپای مرکزی بوده بدین صورت که تابستان های گرم، زمستان های سرد و بارش مناسب داردبه همین علت مهاجرت به اتریش برای اتباع کشور ایران بسیار جذاب است. زبان رسمی این کشور آلمانی می باشد و زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان خارجی  است که در بیشتر مدارس آن تدریس می گردد. این کشور به خاطر شرایط ایده آلی که دارد مقصد بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند.

پرچم اتریش

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه راه های اقامت اتریش

فایل صوتی این ویدئو

مهاجرت به اتریش از طریق کار

یکی از روش های مهاجرت به اتریش از طریق دریافت ویزا های کاری می باشد. به طور کلی شرایط کار در کشور اتریش مساعد بوده و نرخ بیکاری از سال 1960 تا 2019 میانگینی حدود 98/4 درصد داشته است. همچنین بر اساس آمارهای مربوط به این کشور، فرصت های شغلی موجود به 82280 در می 2019 رسیده که نسبت به آپریل همین سال، 1992 موقعیت شغلی افزوده شده است. چنانچه که به عنوان نیروی کار ماهر، قصد مهاجرت به اتریش از طریق کار را دارید، از دو روش می توانید اقدام نمایید:

 • در صورتی که پیشنهاد کاری دارید می توانید از طریق نمایندگی معتبر کشور اتریش در محل اقامت خود برای دریافت کارت سفید-قرمز-سفید(کاری) اقدام کنید.

 • شما می توانید از طریق ویزای جستجوی کار وارد محیط شوید و به دنبال کار بگردید. در صورتی که در مدت زمان مشخص شده، پیشنهاد شغلی دریافت کنید، می توانید برای اخذ کارت سفید-قرمز-سفید از طریق اداره اقامت در اتریش اقدام نمایید.

برای درخواست ویزای جستجوی کار که امکان اقامت شش ماهه در این کشور را برای شما فراهم می کند، می بایست بر اساس جدول امتیاز بندی زیر، حداقل هفتاد امتیاز را کسب نمایید.

شاخص های لازم برای نیروی کار ماهر

امتیاز
شرایط و مهارت های ویژه حداکثر امتیاز: 40
بارسلونا 82
پلی تکنیک مادرید 92
مادرید 105
پلی تکنیک بارسلونا 107
تحصیل در مقطع آموزش عالی حداقل به مدت 4 سالف 20
رشته های تحصیلی ریاضی، انفورماتیک، علوم طبیعی یا تکنولوژی 30
داشتن PhD یا Post-doctoral 40
درآمد ناخالصی که در سال گذشته در سمت مدیر ارشد دریافت نموده است. 50 تا 60 هزار یورو 20
60 تا 70 هزار یورو 25
بیش از 70 هزار یورو 30
فعالیت تحقیقاتی و ثبت اختراع 20
جوایز شناخته شده 20
سابقه کاری حداکثر امتیاز: 20
هر یک سال سابقه کاری 2
شش ماه سابقه کاری در اتریش 10
مهارت زبان حداکثر امتیاز: 10
زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح A1 5
زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح A2 10
سن حداکثر امتیاز: 20
تا 35 سال 20
تا 40 سال 15
تا 45 سال 10
تحصیل در اتریش حداکثر امتیاز: 10
بخش دوم مقطع دیپلم 5
کل مقطع دیپلم و مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 10
کل امتیاز 100
حداقل امتیاز مورد نیاز 70

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

تحصیل، یکی از راه های مهاجرت به اتریش محسوب می شود. به علت داشتن دانشگاه های بین المللی و معتبر در اتریش و همچنین امنیت اجتماعی بالایی که بر این کشور حاکم است، دانشجویان بسیاری اتریش را برای تحصیل و همچنین مهاجرت به اتریش انتخاب می کنند. زمانی که از طریق تحصیل، برای مهاجرت به اتریش اقدام می کنید، اجازه کار نخواهید داشت زیرا که طبق نظر دولت اتریش، هدف دانشجویان باید صرفاً تحصیل باشد اما در صورتی که پیشرفت تحصیلی شما تحت تأثیر قرار نگیرد، می توانید اجازه کار را نیز دریافت نمایید. البته اتباع برخی کشورها از جمله ایران نیازی به این مجوز نداشته و اجازه کار ضمن تحصیل را دارند. عموماً دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار درهفته، کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و مقطع دکتری 30 ساعت در هفته را خواهند داشت. در این کشور همچنین امکان اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد و این امر برای مقطع دکتری آسان تر از کارشناسی ارشد و مقطع کارشناسی ارشد راحت تر از کارشناسی است. بعضی از دانشگاه های مطرح این کشور در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

 • دانشگاه وین (University of Vienna)

  دانشگاه وین یکی از پر مخاطب ترین دانشگاه ها برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل و مهاجرت به اتریش را دارند، این دانشگاه جایگاه اول را در میان دانشگاه های این کشور و جایگاه 154 را بر اساس رتبه بندی جهانی دارد. امروزه این دانشگاه با بیش از 94 هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا محسوب می شود. طیف وسیعی از رشته ها در دانشگاه وین وجود دارد، که غالباً به زبان آلمانی تدریس می شوند. البته تعداد قابل توجهی از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز موجود است.

 • دانشگاه تکنولوژی وین (Vienna University of Technology)

  دومین دانشگاه معتبر اتریش و مورد تقاضای اقراد برای مهاجرت به اتریش، دانشگاه تکنولوژی وین می باشد، این دانشگاه جایگاه 182 را در میان دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده و یکی از معتبرترین دانشگاه های فنی اروپا است. دانشگاه تکنولوژی وین بر رشته های مهندسی و علوم طبیعی تمرکز داشته و بیش از 29 هزار دانشجو دارد که از میان آن ها درصد قابل توجهی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

 • دانشگاه اینسبروک (Universität Innsbruck)

  دانشگاه اینسبروک را می توان سومین دانشگاه پر مخاطب برای متقاضیان مهاجرت به اتریش می باشد این دانشگاه ، جایگاه 286 را در رتبه بندی جهانی دارد. این دانشگاه از لحاظ بین المللی سازی، حتی دانشگاه وین را نیز شکست داده به طوری که به خاطر نسبت تعداد دانشجویان بین المللی، جزو 35 دانشگاه برتر جهان و از نظر نسبت تعداد اعضای هیئت علمی بین المللی، جزو 95 دانشگاه برتر است. داشتن حدود 28 هزار دانشجو باعث شده این دانشگاه سومین دانشگاه بزرگ اتریش باشد.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

یکی از پر مخاطب ترین روش های مهاجرت به اتریش سرمایه گذاری در این کشور می باشد.کشور اتریش محیط نسبتاً مناسبی را برای تجارت و کسب و کار فراهم کرده است و بر اساس آمار بانک جهانی در سال 2019، جایگاه 26 را در میان 190 کشور به دست آورده است. داشتن ثبات اقتصادی، قرارگرفتن در مرکز اروپا و داشتن نیروی کار ماهر و کارآمد از جمله نقاط قوت این کشور به حساب می آیند. از جمله دیگر عوامل جذابیت کشور اتریش برای سرمایه گذاری، سیتم پرداخت مالیات بازرگانی است، که یکی از مطلوبترین سیستم ها در اروپا محسوب می شود. در سال 2005 نرخ مالیات شرکت های اتریش از 34 درصد به 25 درصد کاهش یافت و همچنان همین مقدار مانده است. از جمله فاکتورهای دیگری که باید به هنگام سرمایه گذاری در یک کشور خارجی بدان توجه شود، ریسک مصادره اموال می باشد که کشور اتریش همچون کشورهایی نظیر استرالیا، آمریکا، کانادا، سوئیس، انگلستان، آلمان و غیره نمره 1، یعنی کمترین ریسک را به خود اختصاص داده است. همین امر موجب ایجاد اطمینان خاطر بیشتری، برای کسانی که قصد مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری را دارند، می گردد. یکی از بهترین روش های مهاجرت به اتریش روش سرمایه گذاری و دریافت کارت قرمز سفید قرمز است که این مسیر تنها و به صورت اختصاری توسط موسسه حقوقی ملک پور انجام می گردد.

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

از دیگر راه های مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت و تابعیت این کشور، ازدواج با یک تبعه اتریش است. برای ازدواج در اتریش طرفین باید بالای 18 سال سن داشته باشند و در صورتی که سن آن ها بین 16 تا 18 سال است همراهی والدین یا سرپرست آن ها الزامی خواهد بود. همچنین هر دو می بایست ترجمه آلمانی مدارک زیر را ارائه دهند:

 • پاسپورت و گواهی تولد
 • فرم تکمیل شده ثبت اقامت و تأیید محل اقامت (تأیید محل اقامت در صورتی که در هتل اسکان داشته باشند، الزامی نخواهد بود)

 • گواهی آزادی ازدواج
 • در صورت داشتن ازدواج ناموفق، ارائه گواهی طلاق و مدارک ازدواج قبلی

همسر یک شهروند اتریش می تواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نماید و به مهاجرت به ارتیش خود تحقق ببخشد. افراد می بایست تابعیت قبلی خود را باطل کنند و شرایط زیر را دارا باشند زیرا که کشور اتریش قوانین سختگیرانه تری نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا در این زمینه دارد.

 • بیش از 6 سال از اقامت قانونی و بدون وقفه متقاضی در کشور اتریش گذشته باشد.

 • بیش از 5 سال از ازدواج آن ها گذشته باشد.

اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش

همانطور که مستحضر می باشید تمام کشورهای جهان برای اعطاء تابعیت به فرزندان تازه متولد شده، به طور کلی از دو سیستم خاک و خون تبعیت می نمایند. اعطاء تابعیت از طریق خاک بیشتر توسط کشور های غربی مانند امریکا، کانادا، برزیل و … اجراء می گردد به این نحو که درصورت تولد فرزند در خاک کشور مربوطه بدون توجه به تابعیت والدین به کودک تابعیت اعطاء می گردد. اما سیستم اعطاء تابعیت در کشور اتریش از طریق سیستم خون می باشد. به همین علت تولد فرزند در این کشور برای افرادی که قصد مهاجرت به اتریش از طریق تولد فرزند را دارند نمی تواند موثر واقع گردد. کودک متولد شده در کشور اتریش در دو حالت  تابعیت اتریشی را اخذ می نماید:

 • قبل از سپتامبر 1983 متولد شده و پدر در زمان تولد شهروند اتریش بوده است.

 • بعد از سپتامبر 1983 متولد شده و یکی از والدین او اتریشی است.

مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی

موسسه حقوقی ملک پور در زمینه پناهندگی و مهاجرت به کشور اتریش از این طریق، هیچگونه خدماتی ارائه نمی نماید و این بخش از مقاله صرفاً جهت آگاهی مخاطبان محترم بوده و هرگونه اقدام از طریق پناهندگی به دلیل مشکلات پیش رو مانند عدم وجود رفاه اجتماعی، نبود امکان بازگشت به ایران و… به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.پناهجویان کسانی هستند که کشور خود را به خاطر وجود خطراتی در آن، ترک می کنند. این خطرات ممکن است به دلایلی همچون داشتن نژاد، عقاید مذهبی و سیاسی یا به خاطر ملیت و عضویت در گروه های اجتماعی خاص، افراد را تهدید کند. کنوانسیون ژنو در ارتباط با پناهندگان، کشورهایی را که به عضویت آن درآمده اند، مجبور می سازد، پناهندگانی که به خاطر یکی از دلایل ذکر شده کشور خود را ترک کرده اند به رسمیت بشمارند. کشور اتریش نیز در کنار سایر کشورهای اتحادیه اروپا به این کنوانسیون پیوسته است و سالیانه درخواست های زیادی را جهت پناهندگی در این کشور مورد بررسی قرار می دهد. در نظر داشته باشید که این موسسه به هیچ عنوان پناهندگی را توصیه نکرده و هیچ گونه خدماتی در این راستا ارائه نمی دهد و این متن صرفاً جهت آگاهی بخشی به عزیزان تهیه شده است.

مهاجرت به اتریش برای هنرمندان و افراد فوق موفق

برای هنرمندان، ورزشکاران و به طور کلی افرادی که برای شرکت در رویدادهای مختلفی در زمینه های ورزش، هنر و فرهنگ، قصد مهاجرت در اتریش را دارند، امکان اقدام از طریق ویزای توریستی برای مدت 90 روز وجود خواهد داشت و کشور اتریش ویزای ویژه ای، مختص به این افراد تعریف نکرده است. با توجه به قرارگیری اتریش در حوزه شینگن این گونه افراد می توانند در طول اقامت خود در سایر کشورهای این حوزه نیز تردد داشته باشند.

هزینه های زندگی در اتریش

افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند قطعا خواستار مطلع شدن از هزینه های زندگی در این کشور می باشند. کشور اتریش از جمله کشورهای گران اتحادیه اروپا به حساب می آید، البته قابل ذکر است که هزینه زندگی در اتریش با درآمد حاصل از کار در این کشور متناسب بوده و زحمتی برای ساکنان آن به وجود نمی آورد. به طور کلی هزینه زندگی در کشور اتریش 31 درصد بیشتر از ایران است. در جدول ذیل می توانید قیمت برخی از اقلام مورد نیاز برای زندگی را مشاهده فرمایید:

عنوان

قیمت(یورو)
غذا
یک وعده غذا در رستوران ارزان 40
یک وعده غذای متوسط برای دونفر 45
شیر یک لیتر 1.02
سینه مرغ یک کیلوگرم 9.68
حمل و نقل
حمل و نقل عمومی ماهیانه 48
بنزین هر لیتر 1.28
فولکس واگن گلف صفر کیلومتر 21.945
اجاره مسکن
آپارتمان یک خوابه مرکز شهر 848
آپارتمان یک خوابه حاشیه شهر 641
آپارتمان سه خوابه مرکز شهر 1.608
خرید مسکن
یک متر آپارتمان مرکز شهر 6.407
یک متر آپارتمان حاشیه شهر 3.957

اخذ تابعیت اتریش

بسیاری از علاقه مندان به دریافت تابعیت اتریش اقدام به مهاجرت به این کشور می نمایند. افراد عموماً پس از مهاجرت به اتریش و بعد از 10 سال اقامت مداوم در خاک این کشور امکان درخواست برای اخذ تابعیت وجود دارد. در برخی موارد و شرایط این زمان کمتر خواهد بود. علاوه بر مدت اقامت، داشتن شرایط زیر نیز الزامی است:

 • داشتن دانش زبانی آلمانی
 • انحلال تابعیت قبلی در صورت امکان (تحت قانون کشور متقاضی)
 • شرط اقامت 10 ساله در موارد زیر کاهش می یابد:
 • پناهندگان شناخته شده (6 سال)
 • شهروندان سایر کشورهای محدوده اقتصادی اروپا (6 سال)

 • کسانی که در اتریش متولد شده اند
 • شهروندان سابق اتریش
 • شهروندان دارای سطح زبان آلمانی B2 و اثبات ادغام قابل توجه، در جامعه (بعد از 6 سال اقامت بدون وقفه)

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به اتریش

✅نرخ بیکاری اتریش چقدر است؟

4.98 درصد .

✅در چه شرایطی کودک متولد شده در کشور اتریش  تابعیت اتریشی را اخذ می نماید؟

 • قبل از سپتامبر 1983 متولد شده و پدر در زمان تولد شهروند اتریش بوده است.
 • بعد از سپتامبر 1983 متولد شده و یکی از والدین او اتریشی است.

✅شرایط اخذ تابعیت اتریش چیست؟

افراد عموماً پس از مهاجرت به اتریش و بعد از 10 سال اقامت مداوم در خاک این کشور امکان درخواست برای اخذ تابعیت وجود دارد.

✅آیا موسسه حقوقی ملک پور خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه می دهد؟

خیر.

سخن پایانی

مهاجرت به اتریش، راه های اخذ اقامت و تابعیت این کشور که شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی است در این مقاله به طور اجمالی مورد بررسی قرار گرفت. کشور اتریش به دلیل ثبات اقتصادی و سطح بالای کیفیت زندگی در این کشور مورد استقبال بسیاری از متقاضیان خارجی است. دانشگاه های معتبر، داشتن فرصت های شغلی بسیار و ریسک پایین خطر مصادره اموال از دیگر عوامل جذابیت این کشور بوده و شرایط مهاجرت به اتریش از طریق، تحصیل، کار و سرمایه گذاری را فراهم نموده است. با توجه به اطلاعاتی که از این مقاله در مورد مهاجرت به اتریش کسب نمودید، همچنین ارزیابی شرایط و امکانات خود می توانید روش متناسب و مقتضی را انتخاب نموده و مسیر زندگی آینده خود را ترسیم نمایید. توجه داشته باشید که در این مسیر، بهره گیری از وکیل مهاجرتی می تواند، انتخاب روش مناسب مهاجرت و پیشرفت منطقی مسیر شما را پشتیبانی نماید. پس از مطالعه این مقاله ، شما می توانید پرسش های خود را در این زمینه، در قسمت دیدگاه ثبت نمایید و پاسخ سریع کارشناسان ما را دریافت نمایید.

2 پاسخ
 1. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر من قصد دارم کارشناسیم رو در دانشگاه اتریش ادامه بدم. امکان کار دانشجویی هستش؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *