مهاجرت به ارمنستان ، مهاجرت به ارمنستان از طریق کار ، شرایط مهاجرت به ارمنستان، راحت ترین روش اخذ اقامت ارمنستان ، انواع روش های مهاجرت به ارمنستان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا متقاضی مهاجرت به ارمنستان می باشید؟ آیا می توان از طریق تولد فرزند اقامت ارمنستان را کسب کرد؟ از چه  طریق بعد از مهاجرت به ارمنستان می توان تابعیت این کشور را دریافت کرد؟ در این مقاله سعی بر آن شده تا تمامی اطلاعات در خصوص مهاجرت به ارمنستان به طور جامع و علمی مورد بررسی قرار گیرد. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به ارمنستان هستید می توانید جهت دریافت پاسخ سوالاتتان با مشاوران مجرب در موسسه حقوقی ملک پور ، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل کنید و از مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید. همچنین شما می توانید در انتهای این مقاله سوالات خود را با ما در میان گذاشته و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ خود را از سوی کارشناسان مجرب دریافت کنید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به ارمنستان
 • مهاجرت به ارمنستان از طریق کار
 • مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل
 • مهاحرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاحرت به ارمنستان از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت ارمنستان از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به ارمنستان از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به ارمنستان برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • هزینه های زندگی در ارمنستان
 • اخذ تابعیت ارمنستان
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به ارمنستان
 • سخن پایانی

درباره کشور ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان و شرایط اخذ اقامت آن از طرق مختلفی امکان پذیر است که در این بخش به بررسی هریک می پردازیم. ارمنستان کشوری بسیار بکر و تاریخی با نرخ جرم و جنایت بسیار پایین است. ارمنستان در قفقاز جنوبی و از همسایگان بخش شمالی ایران و در میانه دریای خزر و دریای سیاه واقع شده است. زبان رسمی آن ارمنی، جمعیت آن 2936065 نفر و پایتخت این کشور ایروان است که جز امن ترین شهرهای جهان است. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه های زندگی در این کشور بسیار مناسب و پایین است. متقاضیان مهاجرت به در ارمنستان این فرصت دارند که بدون محدودیت و نیاز به ویزا به این کشور سفر کنند و به راحتی جهت ادامه تحصیل، کسب و کار و بازنشستگی اقدام کنند.

شخصی که اقامت ارمنستان را دارد می تواند برای افراد خارجی دعوتنامه ارسال کند و از حق و حقوق قانون اساسی این کشور از جمله آموزش و پرورش، آزادی بیان، مذهب و اعتقاد، حق بهداشت، آموزش و پرورش، حق مالکیت و حقوق خصوصی و امنیت اجتماعی برخوردار شود. هیچ اجباری برای ساکنین این کشور در خصوص خدمت در ارتش وجود ندارد. ارمنستان تابعیت دوگانه داشته و هیچ الزامی برای لغو هرگونه تابعیت دیگر وجود ندارد علاوه بر این از سال 2018 پاسپورت این کشور در رتبه 7ام جهان قرار دارد و بدون نیاز به روادید امکان سفر به 59 کشور دنیا از جمله روسیه و اکثر کشورهای مشترک المنافع و ایران فراهم است. ارمنستان از شمال با گرجستان، از غرب با ترکیه، از شرق از جنوب با نخجوان و از شرق با آذربایجان هم مرز است. زمستان های این کشور بسیار سرد و تابستان های به نسبت خنکی دارد.

 

مهاجرت به ارمنستان از طریق کار

مهاجرت به ارمنستان از طریق کار واخذ اقامت از این طریق از زمانی که شخص متقاضی برای صدور مجوز کار به اداره گذرنامه و اداره پلیس ایروان مراجعه کند صادر می گردد. به این ترتیب که برای شخص در ابتدا اقامت موقت صادر می گردد. به طورکل، شخصی که ویزای ارمنستان را دارد الزاما مجاز به کار در این کشور نیست مگر اینکه مجوز کار داشته باشد. صاحبان کسب و کار، متخصصین، مدیران و افراد خارجی از شروط لازم برای کار معافند. انتقال افراد ماهر و یا واجد شرایط مستلزم دریافت مجوز کار و همچنین اخذ اقامت موقت است. مجوز کار و استخدام باید از سوی کارفرمای قانونی صادر گردد. بعد از گذشت 3سال اقامت کاری فرد می تواند برای اقامت دائم 5ساله اقدام کند. میزان حقوق در ایروان به صورت میانگین 150000 تریلی می باشد یعنی حدود 310 دلار. در این بخش به معرفی چندین سایت کاریابی کشور ارمنستان می پردازیم:

 • Career Center

  ارائه فرصت های شغلی، تحصیلی و کارآموزی

 • Learn4Good

  پورتالی مناسب در خصوص تعدادی از سطوح

 • Jobfinder.am

  یکی از بزرگترین سایت های جستجوگر شغل (ویژه ارمنستان)

 • Job.am

  یک موتور جستجوی حرفه ای با فرصت های شغلی ارمنی

 • برنامه توسعه سازمان ملل متحد

  مربوط به افرادی که تمایل به فعالیت در سازمان ملل متحد دارند.

 • نرخ بیکاری

مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل

مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل و اخذ اقامت برای فارغ التحصیلانی که پس از تحصیل در این کشور موفق به کاریابی شدند و حداقل ۳ سال در این کشور سکونت داشتند و مالیات پرداخت کردند قابل اخذ می باشد هرچند با توجه به نرخ بیکاری این کشور احتمال کاریابی برای دانشجویان بسیار پایین است. حدود 7000 دانشجو در حال حاضر در دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشور در حال تحصیلند. افرادی که مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند ابتدا باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند سپس جهت اخذ ویزا از طریق سفارت ارمنستان در ایران اقدام کنند. به فارغ التحصیلان این کشور یکسال پس از تحصیل فرصت داده می شود تا جهت کاریابی اقدام کنند و اگر دانشجو موفق به پیدا کردن شغل شود ابتدا اقامت موقت یکساله دریافت می کند و در صورت تمدید قرارداد کاری این اقامت یکساله می تواند تمدید شود. جهت دریافت اقامت دائم این کشور متقاضی می بایست حداقل 3 سال در این کشور کار کرده باشد.

مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری یکی دیگر از روش های اخذ اقامت این کشور می باشد. با مبلغی حدود 124000 دلار می توان جهت اخذ اقامت این کشور اقدام کرد. در صورتی که میزان دارایی فرد کمتر از این مبلغ باشد تنها می توان اقامت 1 ساله دریافت کرد. این نکته را باید مدنظر داشته باشید داشتن ملک و مستغلات به تنهایی دلیل کافی ای جهت اخذ اقامت این کشور نیست. تنها در صورتی می توان از طریق خرید ملک اقامت این کشور را کسب کرد که شخص ملک را اجاره دهد و از سودی که از طریق اجاره دریافت می کند در نهایت به عنوان صاحب کسب و کار اقامت 1 ساله و یا 5 ساله دریافت کند. این امکان برای افراد وجود دارد که پس از گذشت 3 سال اقامت، درخواست شهروندی دهند. اگر شخص اصلی بتواند از پس هزینه های خانواده اش بربیاید می تواند جهت اخذ اقامت همسر، والدین و فرزندانش نیز اقدام کند.خرید سهام و یا اوراق قرضه، سرمایه گذاری مشترک با شریک ارمنستانی (شهروند این کشور).

مراحل و روش های اخذ اقامت بشرح زیر است :

 • اخذ ویزا
 • حداقل ۲ هفته اقامت در ارمنستان
 • ثبت یک شرکت یا کسب و کار
 • افتتاح حساب بانکی
 • اجاره دفتر یا یک محل تجاری، اگر ماهیت کسب و کار شما به گونه ای باشد که به فضای اداری نیازی نباشد،(به عنوان مثال در اینترنت کار کنید) به طور کلی نیازی به اجاره دفتر نیست و مأمور امنیتی مصاحبه را انجام می دهد.
 • اجرا و عملی کردن فعالیت های شرکت
 • امور پزشکی: انجام امور پزشکی در یکی از بیمارستان های کشور ارمنستان صورت می گیرد و مجموعا 30 دقیقه زمان بر است. نیازی به آزمایش خون نیست و اشعه ایکس کافیست.
 • درخواست مجوز اقامت: در خصوص اخذ مجوز اقامت الزامی برای حضور شخص متقاضی نیست و می توان به فرد دیگری وکالت داد. اما زمان ارجاع پرونده به اداره مهاجرت ارمنستان شخص می بایست در آن کشور حضور داشته باشد و اصل گذرنامه به اداره مهاجرت تحویل داده می شود.

 • مصاحبه: عموما پس از گذشت 8-15 روز پس از اعطای اقامت، یک مصاحبه شخصی توسط افسر امنیتی در محل کار متقاضی صورت می گیرد. این مصاحبه عموما ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد و هدف آن اطمینان از مشروع بودن کسب و کار است.
 • صدور کارت اقامت
 • میتوان برای افراد خانواده درخواست اقامت داد
 • ثبت آدرس
 • پس از صدور اقامت و ثبت نام ثبت شده، متقاضی می تواند جهت اخذ شماره امنیت اجتماعی (SSN) و گواهینامه رانندگی اقدام کند.

مهاجرت به ارمنستان از طریق ازدواج

مهاجرت به ارمنستان از طریق ازدواج و اخذ اقامت ارمنستان از طریق ازدواج یکی از راحت ترین روش های اخذ اقامت این کشور می باشد و بدلیل راحتی کار، بسیار پر متقاضی است. اگر شما با یک شخص مقیم ارمنستان ازدواج کنید بدون نیاز به تاییدات خاص می توانید با مراجعه به اداره مهاجرت ارمنستان درخواست الحاق خود را اعلام کنید هرچند اگر از طریق ویزای توریستی به این کشور سفر کنید به راحتی پس از ازدواج می توانید ازدواج خود را ثبت کنید. به همراه داشتن شناسنامه و سند ازدواجی  که ازدواج را تایید کند، برای هر دو طرف الزامی است. و همچنین هردو شخص باید ازدواجشان را  در هر دو کشور به تایید برسانند. البته متقاضیان باید این نکته را مدنظر داشته باشند که اثبات عدم صوری یا دروغین بودن ازدواج الزامیست و باید نشان داده شود که هر دو شخص از قبل با یکدیگر آشنا بوده اند و یا در یک کشور همدیگر را ملاقات کرده اند. اگر نتوانند این موضوع را ثابت کنند و افسر سفارت متوجه این موضوع شود، مجازات سنگینی از قبیل زندان یا اخراج از خاک کشور ارمنستان برایشان در نظر گرفته می شود.

مهاجرت به ارمنستان از طریق تولد فرزند

مهاجرت به ارمنستان از اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند تنها در صورتی که حداقل یکی از والدین شهروند ارمنستان باشد امکان پذیر است. علاوه بر این زمانی که یکی از والدین، زمان تولد کودک، دارای تابعیت ارمنی باشد، و در صورتی که والد دیگر ناشناس یا بی خانمان باشند اقامت و تابعیت به کودک اعطا می شود. مورد دیگر برای زمانی است که زمان تولد کودک یکی از والدین شهروند خارجی باشد و والد دیگر دارای تابعیت ارمنی باشد تعیین شهروندی کودک طبق رضایت کتبی والدین صورت می گیرد. و در آخر کودک بی سرپرستی که در خاک ارمنستان متولد شده، شهروندی ارمنستان را اخذ می کند.

مهاجرت به ارمنستان از طریق پناهندگی

مهاجرت به ارمنستان از طریق پناهندگی روش دیگر اخذ اقامت این کشور می باشد. اصولا افراد بدلیل نداشتن آگاهی از خطرات این روش، قدم در این مسیر نامعلوم پر ریسک میگذارند. موسسه حقوق ملک پور در خصوص پناهندگی و اخذ اقامت از این طریق خدماتی ارائه نمی کند و به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی کند. بهتر است روش قانونی و بی خطری را به عنوان روش مهاجرت خود انتخاب کنید. . افرادی که رویای مهاجرت را در سر می پرورانند، عدم مهاجرت بیشتر به نفع آنان است تا این که از طریق پناهندگی اقدام کنند و جان خود و عزیزانشان را به خطری عظیم بیاندازند. این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد و در صورت هرگونه کپی برداری از آن برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و به لحاظ شرعی نیز حرام می باشد. طبق مصوبه سال 1949 کنوانسیون ژنو پناهنده شخصی است که بدلیل مسائلی چون سیاست، دین، عقیده، ملیت، نژاد جانش در خطر است و تنها این افراد می توانند از حق و حقوق پناهندگی بهره مند شوند.

مهاجرت به ارمنستان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

مهاجرت به ارمنستان  برای هنرمندان و افراد موفق و امکان اخذ اقامت برای این افراد وجود دارد. پس از تصویب قانون وضع حقوقی شهروندان خارجی در جمهوری ارمنستان در سال 1994 و سپس وضع قانون تجدید نظر در مورد بیگانگان، به شهروندان خارجی اجازه داده شده که وضعیت ویژه ای در جمهوری ارمنستان اخذ کنند. اخذ اقامت ویژه توسط نخست وزیر ارمنستان به شهروندان خارجی ارمنی اعطا می گردد و همچنین به سایر افرادی که موقعیت برجسته ای دارند و خدمات قابل توجهی را به دولت و ملت ارمنستان ارائه کرده اند و یا اینکه در فعالیت های اقتصادی و فرهنگی این کشور شرکت می کنند، ارائه خواهد شد. مدت زمان این نوع اقامت 10 ساله است.

هزینه های زندگی در ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان و هزینه های زندگی در ارمنستان در جدول زیر توضیح داده شده است:

اخذ تابعیت ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان واخذ تابعیت ارمنستان از طریق روش هایی که ذکر شد امکان پذیر می باشد. عموما پس از گذشت حداقل ۳ سال اقامت در این کشور، تحت شرایطی شخص می تواند جهت اخذ پاسپورت اقدام نماید. تسلط کافی به قانون اساسی این کشور. ( این آزمون شامل 33 سوال است که کافیست شخص به 17 سوال آن پاسخ درست دهد)، تسلط کافی به زبان محلی این کشور.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به ارمنستان

✅ شرایط اخذ پاسپورت چیست؟

 • تسلط کافی به قانون اساسی این کشور. ( این آزمون شامل 33 سوال است که کافیست شخص به 17 سوال آن پاسخ درست دهد).
 • تسلط کافی به زبان محلی این کشور

✅ آیا برای مهاجرت به ارمنستان می توان بدون استفاده از خدمات وکیل هم اقدام به مهاجرت نمود؟

اگر در این زمینه تخصص نداشته باشید، به سختی می توانید مسیر درست را بیابید اما در صورتی که تخصص کافی را دارید می توانید بدون وکیل اقدام نمایید.

✅ آیا با تولد فرزند در ارمنستان، می توان تابعیت ارمنستان را اخذ نمود؟

مهاجرت به ارمنستان برای اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند، تنها در صورتی که حداقل یکی از والدین شهروند ارمنستان باشد، امکان پذیر است.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به ارمنستان ، قوانین اخذ تابعیت ار منستان و روش های مختلف مهاجرت به ارمنستان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. با توجه به اینکه ارمنستان کشور بسیار امنی است و افرادی که در این کشور زندگی می کنند یا به شکل توریست مدتی را در این کشور سپری می کنند هرگز احساس نا امنی نمی کنند اما از نظر اقتصادی کشور ضعیفی است و بهتر است افرادی که به فکر مهاجرت هستند کشورهایی را مورد هدف قرار دهند که از نظر اقتصادی و کیفیت زندگی در رده بالاتری قرار داند برای مثال کشورهای اروپایی و کشور مهاجر پذیری مانند کانادا. امید است شما عزیزان با مطالعه این مقاله پاسخ بسیاری از سوالاتتان را دریافت کرده باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به ارمنستان می توانید با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه اتریش تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. همچنین شما عزیزان می توانید در صورت هرگونه ابهام در بخش پرسش و پاسخ سؤالات خود را مطرح نموده و پاسخ آنها را در اسرع وقت دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *