مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا، روش های اخذ اقامت در اسپانیا و مراحل مهاجرت به اسپانیا، در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. روش های مهاجرت به اسپانیا چیست؟ مراحل سرمایه گذاری در اسپانیا چگونه است؟ آیا امکان دریافت اقامت دائم اسپانیا برای ایرانیان وجود دارد؟ کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی دارای تاریخ و فرهنگ غنی می باشد که در صنعت توریست بسیار قوی بوده و به تبع آن دارای اقتصادی متناسب است. که این امر از دلایل مهم اشتیاق بسیاری از افراد برای مهاجرت به اسپانیا می باشد. با توجه به این که مهاجرت به اسپانیا از طرق کار، سرمایه گذاری و… علاقه مندان بسیاری در ایران دارد، سوالات بسیاری در ذهن همراهان همیشگی موسسه حقوقی ملک پور ایجاد گردیده است. فلذا بر آن شدیم تا با نگارش مقاله مهاجرت به اسپانیا علاوه بر بالا بردن سطح آگاهی مخاطبان گرامی و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان، اطلاعات رایگانی را برای مهاجرت به اسپانیا  از طرق مختلف، در اختیارتان قرار دهیم. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این خصوص و یا قصد اقدام در این راستا می توانید ، با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

مهاجرت به اسپانیا

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به اسپانیا
 • مهاجرت به اسپانیا از طریق کار
 • مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در اسپانیا
 • اخذ تابعیت اسپانیا
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به اسپانیا
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به اسپانیا

کشور پادشاهی اسپانیا در جنوب غربی قاره سبز قرار گرفته است. این کشور با قدمت تاریخی خود توانسته توجه بسیاری از افراد را برای مهاجرت به اسپانیا جلب نماید. اسپانیا عضو اتحادیه اروپا بوده و به تبع آن از واحد پول یورو استفاده می نماید. نظام حقوقی و سیاسی این کشور پادشاهی مشروطه بوده و در راس آن پادشاه فیلیپ ششم قرار دارد. زبان مردم این کشور اسپانیایی است. کشور اسپانیا مطابق با آمار هار سال 2017 میلادی جمعیتی کمتر از 47 میلیون نفر دارد. پاسپورت کشور اسپانیا در میان قدرتمند ترین پاسپورت های جهان رتبه دوم را به خود اختصاص داده و دارندگان پاسپورت این کشور قادر اند به 125 کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر نمایند که این امر نشان دهنده نفوذ سیاسی این کشور در جهان می باشد.کشور اسپانیا با توجه به زمینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، علمی و… توانسته مشتاقان بسیاری جهت مهاجرت به اسپانیا پیدا نماید. مهاجرت به اسپانیا طرق مختلفی دارد که به طور کلی می تواند آن را به 6 راه متفاوت دسته بندی نمود افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند قطعا می توانندبا مطالعه این مقاله جذاب اطلاعات قانونی بسیار مفیدی در خصوص طرق مهاجرت به اسپانیا کسب نمایند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

یکی از طرق مهاجرت به اسپانیا از طریق دریافت ویزای کاری این کشور می باشد. افرادی که حوزه اقامت آنها خارج از اروپا اتحادیه اروپا باشد بایستی در صورتی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق کار را دارند ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند. علاقه مندان به مهاجرت به اسپانیا از طریق کار در گام اول باید یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای اسپانیایی دریافت نمایند. البته نرخ بیکاری در این کشور مطابق با آخرین آمار ها نشان دهنده عدد 14.7 در سال 2019 می باشد که در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی مانند آلمان بسیار زیاد است و این نرخ می تواند نشانگر این امر باشد که اشتغال در کشور اسپانیا کاری سهل نخواهد بود. افرادی که قصد دریافت ویزای کاری اسپانیا رادارند باید با تهیه مدارک و شرایط ذیل اقدام به دریافت ویزای کاری این کشور از سفارت اسپانیا مستقر در کشور محل اقامت خود نمایند:

 • پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه از تاریخ درخواست جهت مهاجرت به اسپانیا از طریق ویزای کار
 • نامه پیشنهاد شغلی برای متقاضی که مطابق با قوانین کشور اسپانیا صادر شده باشد.

 • سابقه کاری مرتبط
 • گواهی سوابق تحصیلی فرد
 • تسلط نسبی به زبان اسپانیایی

کلیه افرادی که به قصد مهاجرت به اسپانیا درخواست دریافت ویزای کاری خود را تقدیم نمایند در صورتی که واجد شرایط باشند برای آنها ویزای کاری با اعتبار یک سال صادر می گردد این ویزا پس از اتمام اعتبار در صورتی که نیروی کار مقررات این کشور را رعایت نموده و مالیات خود را پرداخت کرده باشد برای 2 بار دیگر قابل تمدید بوده و در هر دفعه برای او ویزای کاری دو ساله صادر خواهد شد. علاقه مندان به مهاجرت به اسپانیا  از طریق ویزای کاری می توانند پس از گذشت 5 سال می توانند درخواست دریافت اقامت دائم خود را به دولت اسپانیا تقدیم نمایند. ویزای های کاری کشور اسپانیا شرایط همراه داشتن همسر و فرزندان زیر 16 سال را برای نیروی کاری فراهم می آورد.

 • نرخ بیکاری

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارند می توانند از شرایط متناسب تحصیل در این کشور بهره مند گردند. دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارند باید به این نکته توجه نمایند مقاطع تحصیلی در این کشور به صورت مختصر در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

 • کارشناسی

  افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارند قادر خواهند بود در رشته های مختلف دانشگاه های کشور اسپانیا مشغول به تحصیل گردند. دوره کارشناسی در اسپانیا اغلب به زبان رسمی این کشور دائر است . این مقطع در کشور اسپانیا معمولا چهار سال به طول خواهد انجامید.افراد علاقه مند به مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی بایستی سالانه حدود 5.000 الی 20.000 یورو برای شهریه خود هزینه نمایند. دانشجویان بین المللی می توانند از مزایای کار دانشجویی در کشور اسپانیا نیز برخوردار باشند.

 • کارشناسی ارشد

   مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا به زبان های انگلیسی و اسپانیایی تدریس میگردد و در صورتیکه فرد قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد نیازمند ارائه مدرک آیلتس 5/6 است. دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند؛ بایستی دارای مدرک کارشناسی باشند تحصیل این مقطع در کشور اسپانیا می تواند از 22.000 الی 36.000 یورو برای افرادی که علاقه مند مهاجرت به اسپانیا می باشند هزینه داشته باشد.

 • دکتری

  تحصیل دکتری در اسپانیا برای افرادی که از سوپروایزر برخوردار باشند امکان پذیر است. افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری را دارند بایستی دارای مدرک کارشناسی ارشد معتبر و حداقل آیلتس با نمره 7 باشند. دانشجویان بین المللی بایستی برای دوره های دکتری در کشور اسپانیا که چهار الی پنج سال به خواهد انجامید حدود 22.000 الی 40.000 یورو در سال هزینه نمایند.

از بزرگترین ضعف های تحصیل در اسپانیا برای افراد هزینه بسیار بالای این دانشگاه های برای افرادی است که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارند در صورتی که افراد می توانند در کشور های اروپایی مانند اتریش به صورت رایگان تحصیل نمایند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی از بهترین طرق مهاجرت به اسپانیا می باشد. سرمایه گذاری کشور اسپانیا به علت تنوع بسیار دارای مشتاقان بسیار زیادی است. هرچند نرخ رشد سرمایه گذاری کشور اسپانیا حدود 1 درصد است لیکن این کشور با فراهم آوردن شرایطی ایده آل برای سرمایه گذاران امنیت سرمایه افرادی که به قصد مهاجرت به اسپانیا سرمایه گذاری نموده اند را تضمین می نماید به نحوی که در چندین سال متوالی کشور اسپانیا در اعلام نرخ ریسک مصادره اموال امتیاز یک یعنی پایین ترین خطر را کسب می نماید انواع مختلف سرمایه گذاری در اسپانیا در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

  افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری را دارند قادر خواهند بود با اختصاص بودجه ای متناسب اقدام به خرید ملک در کشور اسپانیا نماید. افراد می توانند به واسطه این عمل کارت اقامت یک ساله کشور اسپانیا را دریافت نمایند. در صورتی که فرد قوانین کشور اسپانیا را رعایت نموده باشد می تواند با تمدید اقامت خود کارت اقامت دوساله دریافت نماید این کارت با در نظر گرفتن شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری برای دو سال دیگر قابل تمدید است و پس از گذشت پنج سال فرد می تواند اقامت دائم خود را در کشور اسپانیا دریافت نماید. سرمایه گذار برای خرید ملک باید بین 100.000 الی 500.000 یورو هزینه نماید و در مدت پنج ساله اقامت موقت حق فروش ملک را نخواهد داشت.

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در اسپانیا

  افراد به دو روش مجزا قادر خواهند بود به هدف خود یعنی مهاجرت به اسپانیا دست یابند در روش اول ثبت شرکت فرد بایستی یا شرکت جدید ثبت نماید و یا سهام شرکت دیگری را خریداری کند فرد برای تحقق سرمابه گذاری خود باید طرح تجاری به دولت اسپانیا ارائه نموده و مجوز دریافت کند هزینه که علاقه مندان برای مهاجرت به اسپانیا از طریق ثبت شرکت به این طریق باید نمایند حداقل یک میلیون یورو می باشد در صورتی که افراد با قصد اشتغال زایی در کشور اسپانیا به ایم کشور عظیمت نموده و اقدام به سرمایه گذاری نمایند قادر خواهند بود با استفاده از حداقل 40.000 یورو شروع بیزینس خود را داشته باشند. این روش نیازمند طرح تجاری نیست اما نباید فراموش کرد هدف اصلی آن اشتغال زایی برای افراد بومی کشور اسپانیا می باشد. افراد در این روش نیز با دریافت اقامت یک ساله و تمدید آن پس از پنج سال می توانند اقامت دائم این کشور را کسب نمایند.

 • سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق گلدن ویزا

   علاقه مندان مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری قادر خواهند بود با سرمایه گذاری و یا خرید ملک به ارزش بیش از پانصد هزار یورو از ابتدا اقامت 5 ساله این کشور را دریافت نمایند.

 • خود حمایتی

  یکی از روش های مطلوب برای افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند روش خود حمایتی است در این روش فرد به دولت اسپانیا اثبات می نماید که تمکن مالی خوبی دارد و نیاز به کار کردن در کشور اسپانیا ندارد و فقط هدف فرد دریافت اقامت و مهاجرت به اسپانیا میباشد به این طریق فرد می تواند از امتیاز اقامت این کشور بهره مند گردیده و همانند دیگر روش ها با دریافت اقامت یک ساله و تمدید آن در نهایت اقامت دائم کشور اسپانیا را کسب نماید.

یکی از امتیازات گلدن ویزای اسپانیا برای افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری را دارند عدم وجود شرط حضور است. بطور کلی تمامی شاخه های سرمایه گذاری در کشور اسپانیا برای علاقه مندان مهاجرت به اسپانیا دارای شرط حضور به صورت 184 روز در سال می باشد که گلدن ویزا این شرط را ندارد. افراد قادر خواهند بود با سرمایه گذاری برای همسر و فرزندان زیر 16 سال خود نیز اقامت این کشور را کسب نمایند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج را دارند می توانند با طی مراحل قانونی و اثبات این امر که ازدواج آنان با توسل به تقلب و سوء استفاده از قوانین مهاجرت به اسپانیا نبوده قادر خواهند بود تا اقامت این کشور را به صورت ساده تری کسب نمایند. فرد درصورتی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج را داشته باشد باید با رعایت قوانین داخلی این کشور اقدام ازدواج رسمی نماید ازدواج افراد زیر 18 سال و یا متاهل در اسپانیا ممنوع می باشد فلذا افراد می توانند برای مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج با ارائه مدارک مورد نیاز و تسطل بر زبان اسپانیایی در مدت کوتاه تری نسب به دیگر روش ها به این مهم دست یابند.

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد

به طور کلی کشور های جهان مطابق قوانین بین المللی از دو روش به فرزندان تازه متولد شده تابعیت اعطا می نمایند این نظام ها شامل نظام خاک و نظام خون می باشد . اعطاء تابعیت از طریق خاک بیشتر توسط کشور های غربی مانند امریکا، کانادا، برزیل و … اجراء می گردد به این نحو که درصورت تولد فرزند در خاک کشور مربوطه بدون توجه به تابعیت والدین به کودک تابعیت اعطاء می گردد اما سیستم اعطاء تابعیت در کشور اسپانیا از طریق سیستم خون می باشد. به همین علت تولد فرزند در این کشور برای افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند را دارند نمی تواند موثر واقع گردد.البته کشور اسپانیا به صورت مشروط تولد در خاک اسپانیا را مورد قبول واقع داشته است به طور مثال زمانی که کودکی در این کشور متولد شود ولی والدین او مشخص نباشد کودک تابعیتی اسپانیایی خواهد گرفت. سلب تابعیت در حقوق بین الملل ممنوع می باشد. فلذا همانطور که بیان گردید اگر شخصی موفق به دریافت تابعیت کشور اسپانیا از طریق مهاجرت به اسپانیا گردد دولت حق سلب تابعیت از او را نخواهد داشت.

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

این بخش از مقاله صرفا جهت اطلاع عزیزان و همراهان عزیز نگارش گردیده است و لازم به ذکر است موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در این زمینه ندارد. امر پناهندگی امری پر خطر و پر ریسک می باشد مطابق کنوانسیون 1951 وین و پروتکل الحاقی 1976 اگر فردی شامل تعریف پناهندگی باشد می تواند با مراجعه به کشور مقصد کیس خود را مطرح نماید لیکن اگر اثبات شود که فرد به دروغ و خلاف واقع این درخواست را نموده است عواقب و مجازات برای او هم در کشور مقصد و هم در کشور خود در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی که فرد موفق به دریافت پناهندگی شود اجازه اقامت بدون حق کار را به همراه سند مسافرتی دریافت می دارد و میتواند در سطح کشور سفر کرده و مشغول به تحصیل گردد لیکن نباید مشغول به کار شود فرد اگر پس از گذشت سه سال اقدام به رعایت تمام قوانین کشور اسپانیا نموده باشد میتوان گفت مهاجرت به اسپانیا برای او محقق گردیده و اقامت این کشور را دریافت می نماید.لیکن همچنان توصیه میگردد در صورتی که قصد اقدام برای مهاجرت به اسپانیا دارید از طرق قانونی مانند کار و… اقدام فرمایید.

هزینه های زندگی در اسپانیا

زندگی در کشور اسپانیا از سطح رفاه بسیار خوبی برخوردار است و افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند؛ باید از هزینه های زندگی در این کشور مطلع باشند. به طور متوسط یک زندگی متوسط در اسپانیا ماهانه به 1.000 الی1.200یورو نیاز دارد. سطح درآمد افراد در این کشور مطابق با آمار سال 2019 به طور میانگین سالیانه 15000 یورو می باشد. در جدول ذیل می توانید قیمت برخی از اقلام مورد نیاز برای زندگی را مشاهده فرمایید:

هزینه زندگی اسپانیا

اخذ تابعیت اسپانیا

مطابق با مطالبی که بیان شد کشور اسپانیا به افراد در صورت واجد شرایط بودن تابعیت و پاسپورت اعطاء می کند فلذا افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند بایستی پس از گذشت پنج سال از اقامت دائم خود در صورت تسلط بر زبان اسپانیایی در آزمون اعطاء تابعیت شرکت نموده و درخواست دریافت پاسپورت خود را به دولت اسپانیا تقدیم نمایند لیکن افراد بایستی توجه داشته باشند که، ویزا تحصیلی کشور اسپانیا به صورت مستقیم موجب مهاجرت به اسپانیا و دریافت اقامت نمی گردد و فرد دانشجو پس از اتمام تحصیلات خود باید در مهلت 6 ماهه ای که دولت به او می دهد در جستجوی کار بوده و پس از پیدا نمودن شغل مناسب اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نماید و پس از گذشت 5 سال مانند دیگر روش ها موفق به دریافت اقامت دائم گردد و پس از آن مطابق قاعده عمومی اعطاء تابعیت در کشور اسپانیا در صوتر واجد شرایط بودن می تواند به هدف خود یعنی مهاجرت به اسپانیا و دریافت تابعیت دست یابد.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به اسپانیا

سیستم اعطاء تابعیت در کشور اسپانیا چیست؟

 سیستم خون.

برای اخذ گلدن ویزای اسپانیا از طریق خرید ملک، چقدر سرمایه مورد نیاز است؟

برای اخذ گلدن ویزا و اخذ اقامت 5 ساله از همان ابتدا؛ متقاضی باید ملکی به ارزش بیش از پانصد هزار یورو، در اسپانیا خریداری نماید.

آیا با ویزای اسپانیا می توان به کشورهای دیگر اروپا سفر نمود؟

بله. اسپانیا عضو معاهده شینگن است و دارنده ویزای آن می تواند در کشورهای محدوده شنگن تردد داشته باشد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به اسپانیا، طرق دریافت اقامت در اسپانیا و شرایط اخذ پاسپورت این کشور در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. باتوجه به سطح بسیار متناسب اقتصادی و فرهنگی کشور اسپانیا افراد بسیاری قصد مهاجرت به اسپانیا از طرق مختلف دارند که در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت هرچند بهترین و مطمئن ترین راه مهاجرت به اسپانیا سرمایه گذاری در این کشور می باشد . شما عزیزان درصورتی که در زمینه مقاله نگاشته شده سوالی داشته باشید میتوانید در ذیل همین مقاله از قسمت ثبت پرسش اقدام فرمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. در مقطع کارشناسی بایستی سالانه حدود 5.000 الی 20.000 یورو برای شهریه خود هزینه نمایند. دانشجویان بین المللی می توانند از مزایای کار دانشجویی در کشور اسپانیا نیز برخوردار باشند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *