مهاجرت به بلاروس، شرایط  اخذ اقامت وهزینه زندگی  در بلاروس در این مقاله مورد تحلیل وبررسی علمی قرار می گیرد. را ه های مختلف مهاجرت به بلاروس و اخذ اقامت و تابعیت این کشور کدام است؟ آیا شرایط کاری در کشور بلاروس مساعد می باشد؟ استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور چگونه است؟ آیا فرزند متولد شده در بلاروس می توان اقامت و تابعیت کشور بلاروس را اخذ نماید؟ هزینه های زندگی به عنوان یکی از مسائل تاثیر گذار در موضوع مهاجرت به بلاروس چگونه است؟ در این مقاله سعی داریم در رابطه با این نوع سوالات و راه  های مختلف مهاجرت به بلاروس از جلمه تحصیل، کار، سرمایه گذاری و …. بپردازیم. شما بزرگواران در صورت داشتن ابهامی در زمینه مهاجرت به بلاروس می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان بهره مند گردید.

مهاجرت به بلاروس

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به بلاروس
 • مهاجرت به بلاروس از طریق کار
 • مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل
 • مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج
 • مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در بلاروس
 • اخذ تابعیت بلاروس
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به بلاروس
 • سخن پایانی

درباره کشور بلاروس

کشور بلاروس یه عنوان یکی از کشور های اروپای شرقی محسوب می گردد که با کشور هایی نظیر لیتوانی، لتونی، لهستان و اوکراین مرز مشترک دارد. پایتخت کشور بلاروس مینسک می باشد و شهرهایی نظیر ویتسبک، موگلیف، برست، گرودنو به عنوان مهم ترین شهرهای بلاروس شناخته می گردد. مردم این کشور به روسی و بلاروسی صحبت می کنند. تقریبا 17 درصد از مردم بلاروس از سایر قومیت هاییی نطیر روسی، اوکراین و لهستانی می باشد.  جمعیت کشور بلاروس در سال 2019 به تعداد 9,451,700 نفر برآورد گردیده است. نظام سیاسی در این کشور جمهوری می باشد. از نطر اقتصادی کشور بلاروس در زمره کشورهای باثبات اقتصادی تلقی می گردد و در برابر تکانه های مختلف اقتصادی و بحران های مختلف مقاومت نشان داده است.

مهاجرت به بلاروس از طریق کار

یکی از کم هزینه ترین راه های مهاجرت به  هرکشوری از طریق کاری می باشد. افرادی که قصد دارند از طریق کار به کشور بلاروس مهاجرت نمایند بایستی از کارفرمایی در این کشور پیشنهاد شغلی داشته باشند و کارفرما بایستی مجوز کاری و اجازه اقامت فرد خارجی را اخذ نماید و با انعقاد قرار داد فرد می تواند به این کشور مهاجرت نماید، به طور کلی همه جویندگان کار در بلاروس یه جز تبعه این کشور و شهروندان کشور اوکراین و روسیه به مجوز کاری احتیاج دارند.  یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی که به عنوان علامت راهنما به نصمیم فردی که قصد مهاجرت به بلاروس از طریق کار را دارد،  جهت می دهدنرخ بیکاری در بلاروس می باشد.

 • نرخ بیکاری

میزان دستمزد ها و حقوق در مشاغل مختلف در کشور بلاروس متفاوت می باشد ولی میانگین حقوق در یلاروس طبق نمودار زیر برای سال 2019 در حدود 1128.5 می باشد که باید در مقابل هزینه های زندگی در این کشور برآورد گردد و مشخص گردد که آیا متوسط در آمد در این کشور کفاف هزینه های زندگی را می دهد.

با توجه به نرخ بیکاری پایین در این کشور روش مهاجرت به بلاروس از طریق کار می تواند به عنوان یک روش مناسب تلقی گردد اما با توجه به پیچیدگی مربوط به اخذ پیشنهاد شغلی و انجام مکاتبات لازم  با کارفرمای بلاروسی برای استخدام این روش راه سهلی به نظر نمی رسد و از پیچیدگی های زیادی برخورد دار است.

مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل

بلاروس به عنوان یکی از مقصد های تقریبا ارزان برای دانشجویان تلقی می گردد و دانشگاه های زیادی در این کشور هرساله پذیرای دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان آسیایی می باشد. افرادی که قصد دارند در کشورهای برتر اروپایی تحصیل نمایند این کشور می تواند به عنوان سکوی پرتاب تلقی گردد و با انتخاب این کشور به عنوان کشور اول برای تحصیل فرد می تواند راه های مهاجرت تحصیل به سایر کشور ها را ایجاد نماید. بیشتر دانشگاه ها این کشور دوره های تحصیل را به زبان روسی ارائه می نمایند، کما اینکه برخی از دانشگاه ها در رشته های مربوط به علوم پزشکی و علوم مهندسی دوره هایی را به زبان انگلیس ارائه می نماید. تعداد دانشگاه های کشور بلاروس 48 عدد می باشد که برخی از آنها در زمره دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته است. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه های برتر بلاروس قابل مشاهده می باشد.

 • دانشگاه بلاروس

 هزینه های تحصیل به روسی در بلاروس بسیار کم  می باشد در واقع افرادی که قصد تحصیل در رشته های غیر پزشکی را دارند هزینه ای در حدود 2000 تا 3500 دلار را متحمل می شوند و هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس در حدود 4500 دلار می باشد. افرادی که در بلاروس تحصیل می نمایند، می توانند پس از تحصیل به دنبال کار باشند و با پیدا نمودن کار مرتبط به رشته تحصیلی اقامت این کشور را اخذ نمایند. افرادی که قصد مهاجرت از طریق تحصیلی را دارند می توانند برای کشورهایی نظیر کانادا، انگلستان، دانمارک، هلند و… اقدام نمایند زیرا دانشگاه های موجود در این کشورها از رتبه های بالایی برخوردار می باشد و شرایط کاری بسیار مناسبی در این کشورها وجود دارد.

مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرتی محسوب می گردد که افراد از این طریق بتوانند اقامت کشوری را سپس تابعیت آن کشور را اخذ نمایند. به طور کلی افراد می توانند از طریق خرید پاسپورت، خرید اقامت، خرید ملک، ثبت شرکت، خودحمایتی و … برای سرمایه گذاری در کشوری اقدام نمایند. برای سرمایه گذاری در بلاروس نیز  متقاضیان می توانند از طریق ثبت شرکت و خرید ملک اقدام کنند.

قبل از توضیح شرایط سرمایه گذاری در بلاروس بایستی استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور را بررسی نماییم. یکی از مهم ترین مسئله ای که برای سرمایه گذار خارجی مطرح می باشد نظام قضایی کشور هدف می باشد و یکی از مهم ترین شاخص هایی که نشانگر امنیت اموال سرمایه گذار خارجی در کشور مربوطه می باشد نرخ مصادره اموال است. مصادره اموال به صورت مستقیم از طریق دولت آن کشور و به صورت غیر مستقیم با وضع قوانین محدود کننده بر فعالیت های سرمایه گذار خارجی صورت می پذیرد . افرادی که قصد مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری را دارند بایستی به این شاخص ها توجه نمایند. عدد شاخص نرخ مصادره اموال بین 1 تا 7 تعریف می گردد و هر چه پایین تر باشد نظامی با تبعیض کمتر را نشان می دهد.

 • نرخ مصادره اموال

یکی دیگر از مهم ترین شاخص هایی که هر سرمایه گذار خارجی قبل از سرمایه گذاری بایستی به آن توجه نماید شاخص کنترل فساد می باشد زیرا چنانچه در جامعه ای در سطوح های مختلف فساد ادارای و بورکراسی و هم چنین مفاسد اقتصادی باشد در آن جامعه نوآوری و کسب ثروت از طریق خلاقیت از بین می رود و جای خود را به رانت می دهد بنابراین برای سرمایه گذاری که سرمایه خود را وارد کشوری می سازد بسیار مهم و اساسی می باشد. در نمودار زیر شاخص مربوط به کنترل فساد را می توان مشاهده نمود . عدد این شاخص در بازه منفی 2.5 تا 2.5 تعریف می گردد و هرچه بالاتر باشد نشان از کنترل دولت بر فساد می باشد.

علاوه بر شاخص های مطرح شده شاخص رشد اقتصادی نیز به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی می باشد که رشد تولیدات ناخالص داخلی یک کشور را در طی یک سال تعیین می نماید. همانطور که از نمودار زیر پیداست نرخ رشد اقتصادی در سال 2019 برابر 1.3 درصد اندازه گیری شده است.

حال که بررسی شاخص های مهم در باب مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری پرداختیم بایستی عنوان نماییم افراد می توانند از طریق ثبت شرکت در بلاروس اقامت این کشور را اخذ نمایند و میزان سرمایه لازم برای این اقدام در حدود 150,000 دلار می باشد. که در این روش طرح تجاری که فرد برای ثبت شرکت ارائه می نمایدبایستی  مورد تایید دولت این کشور واقع گردد. طبق گفنه های بالا بلاروس نمی تواند به عنوان مقصدی مهم برای سرمایه گذاران خارجی تلقی گردد.

مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج از سایر روش های مهاجرت به بلاروس و اخذ اقامت و پاسپورت این کشور می باشد. فردی که قصد مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج را دارد، باید نکاتی را رعایت کند تا دولت بلاروس این ازدواج را رسمی برشمارد و فرد بدین طریق بتواند اقامت این کشور را به دست آورد. در ذیل این نکات آورده شده است:

 • در صورتی که فرد دارای اقامت و یا پاسپورت بلاروس با یک فرد خارجی ازدواج کند و این ازدواج خارج از کشور بلاروس باشد، باید حتما در یکی از کنسولگری های کشور بلاروس ازدواج را ثبت کند تا مورد تایید کشور بلاروس باشد.
 •  باید دو نفر نسبت به این ازدواج رضایت داشته باشند.
 •  سن هر دو نفر باید بالای ۱۸سال باشد.

.

 •  هر دو نفر باید مجرد باشند و اگر یکی از دو نفر قبلا ازدواج کرده باشد، باید مدارک مربوط به طلاق همراه با ترجمه آن را ارائه کنند.
 • هر دو نفر باید درخواست ازدواج را ارائه کند، در صورتی که یکی از دو نفر به دلیل بیماری، دوری محل اقامت یا سایر دلایل نتواند حضور پیدا کند، باید درخواست ازدواج توسط هر دو نفر امضا شود و رئیس دفتر ثبت اسناد رسمی این درخواست را تائید کند.

.

علاوه بر موارد عنوان شده فرد دارای اقامت یا تابعیت کشور بلاروس باید مدارکی که اثبات می کند وی توانایی تامین هزینه های زندگی و اسکان خود و همسرش را در کشور بلاروس دارد، نیز ارائه کند. در این صورت همسر وی می تواند اقامت کشور بلاروس را اخذ نماید و پس از ۷ سال اقامت در کشور بلاروس وی می تواند برای پاسپورت یا تابعیت بلاروس اقدام نماید.

 

مهاجرت به بلاروس از طریق تولد فرزند

یکی دیگر از روش های اخذ تابعیت و پاسپورت کشور بلاروس، تولد نوزاد می باشد. تمامی کشورهای جهان برای اعطای تابعیت و پاسپورت از طریق تولد از دو روش خون یا خاک تابعیت می کنند. البته بسیاری از کشورهای جهان از قانون خون تابعیت می کنند. کشور بلاروس نیز، برای اعطای تابعیت و پاسپورت از طریق تولد از قانون خون پیروی می کند. نوزاد متولد شده در کشور بلاروس باید حتما والدینی با تابعیت بلاروسی داشته باشد تا بتواند تابعیت این کشور را بدست آورد.اگر نوزاد متولد شده والدین بلاروسی داشته باشد ولی در خارج از بلاروس بدنیا بیاید، کشور بلاروس به وی تابعیت بلاروس را می دهد. البته در مواردی کشور بلاروس به فرزند متولد شده در خاک بلاروس که هویت و تابعیت والدینش نامعلوم می باشد، تابعیت این کشور را اعطا می کند، این امر برای جلوگیری از بی تابعیتی افراد می باشد.

مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی

از سایر روش های مهاجرت به بلاروس روش پناهندگی می باشد. شایان ذکر است موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش در خصوص امر خطیر پناهندگی هیچگونه مشاوره و خدماتی را ارائه نمی کند و به هیچ عنوان امر پناهندگی را برای مهاجرت توصیه نمی کند، این مقاله فقط به جهت افزایش اطلاعات افراد متقاضی می باشد. کشور بلاروس مانند تمامی کشور های عضو کنوانسیون ژنو مسئولیت هایی در قبال پناهجویان دارد. تمامی این کشورها درخواست های پناهندگی افراد را بررسی می کنند و پس از مشخص شدن وضعیت فرد پناهجو گواهی مبنی بر گواهی پناهندگی به وی داده می شود.

البته این کشورها تمامی درخواست های پناهندگی را قبول نمی کنند. در واقع پناهجو به فردی اطلاق می شود که به دلایلی همچون جنگ، دلایل مذهبی، دلایل سیاسی یا سایر دلایل جان و مال وی در کشور خود در خطر باشد، اگر فرد بتواند این قضیه را اثبات کند ممکن است با درخواست پناهندگی وی موافقت شود، اما درصورتی که پرونده  فرد غیر واقعی و دروغین باشد، پرونده  وی رد خواهد شد. درصورتی که فرد به صورت قانونی بتواند وارد کشور بلاروس شود باید برای ارائه درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کند، اما اگر فرد به صورت غیر قانونی وارد کشور بلاروس شود باید برای ارائه درخواست خود به گارد مرزی کشور بلاروس مراجعه کند.

هزینه های زندگی در بلاروس

یکی از مهم ترین مسائلی که در روند مهاجرتی هر فرد تاثیر گذار می باشد موضوع هزینه ها می باشد. کشور بلاروس یه عنوان کشور ارزان در اروپا شناخته می گردد زیر هم هزینه های زندگی در این کشور پایین می باشد و هم هزینه های تحصیل بسیار مقرون به صرفه است. یکی از مهم ترین شاخص های قیمتی در اقتصاد هر کشور نرخ تورم می باشد که طبق نمودار زیر میزان تورم برای کشور بلاروس در سال 2019 برابر 5.7 می باشد.

 به طور کلی هزینه های زندگی در بلاروس 13.65 درصد پایین تر از ایران می باشد و در قسمت مسکن نیز هزینه های اجاره مسکن در حدود 21.65 درصد از ایران کمتر می باشد . در این قسمت هزینه های زندگی در بلاروس و در بخش های مختلف را تشریح می نماییم. با توجه به جدول هزینه ها افرادی که قصد مهاجرت به بلاروس را دارند هزینه های زندگی پایینی را در این کشور متحمل می گردند.

اخذ تابعیت برای مهاجرت به بلاروس

روش های مختلف مهاجرت به بلاروس را در مقاله حاضر تشریح نمودیم. علاوه بر روش هایی که به صورت خودکار منجر به اعطای پاسپورت می گردد مانند تولد از والدین بلاروسی افراد می توانند از طرق گوناگونان ازدواج، سرمایه گذاری، کار و تحصیل در ابتدا اقامت کشور بلاروس را اخذ نمایند و سپس برای اخذ پاسپورت این کشور و با رعایت الزامات مربوط به دریافت پاسپورت، تابعیت این کشور را اخذ نمایند. مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل منجر به اخذ اقامت نمی گردد اما چنانچه دانشجویان یتوانند کار مرتبط با رشته خود را بیابند می توانند بعد از 5 سال اقامت دائم کشور بلاروس را اخذ نمایند. پاسپورت کشور بلاروس بعد از 7 سال میسر می باشد. با تهیه ویدیو گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت می توانید با راه های مختلف مهاجرت به کشورهای مختلف و همچنین قوانین بین الملل آشنا گردید.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به بلاروس

میانگین حقوق در بلاروس چقدر است؟

 حدود 1128.5 می باشد.

عدد شاخص نرخ مصادره اموال  در بلاروس چند است؟

بین 1 تا 7 .

میزان سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در بلاروس چقدر است؟

حدود 150,000 دلار.

شرایط مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج چیست؟

 • در صورتی که فرد دارای اقامت و یا پاسپورت بلاروس با یک فرد خارجی ازدواج کند و این ازدواج خارج از کشور بلاروس باشد، باید حتما در یکی از کنسولگری های کشور بلاروس ازدواج را ثبت کند تا مورد تایید کشور بلاروس باشد.
 •  باید دو نفر نسبت به این ازدواج رضایت داشته باشند.
 •  سن هر دو نفر باید بالای ۱۸سال باشد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به بلاروس، راه های مختلف برای مهاجرت به کشور بلاروس و شرایط اقامت و هزینه زندگی در بلاروس در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. با توجه به بیان هزینه های زندگی در بلاروس که نشان از مقرون به صرفه بودن این کشور دارد و همچنین هزینه های پایین تحصیل پایین افراد زیادی تمایل به مهاجرت به بلاروس دارند اما این کشور نمی تواند به عنوان مقصدی با آینده مناسب باشد زیرا دانشگاه های این کشور قابل قیاس با دانشگاه هایی در کشور کانادا، انگلستان و … نمی باشد و همچنین افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند شاخص های سرمایه گذاری و استاندارد های سرمایه گذاری نشان دهنده کشوری با ریسک برای سرمایه گذاری می باشد، افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند می توانند برای کشورهایی نظیر اتریش،کاناداو… اقدام نمایند. یکی از مهم ترین راه های مهاجرت به هر کشور از طریق کار می باشد و با توجه به پیچیدگی های مهاجرت به بلاروس از طریق کار توصیه می نماییم در رابطه به کشورهایی نظیر آلمان، اتریش، کانادا و … تحقیق نمایید، بنابراین صرف هزینه های پایین نمی توانند دلیل قوی برای مهاجرت باشد. موسسه حقوقی ملک پور با شعب های مختلف در سرتاسر دنیا آماده خدمات رسانی به هموطنان عزیزمان می باشد. در قسمت دیدگاه این مقاله نیز می توانید سوالات خود ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
 1. ساناز
  ساناز گفته:

  سلام وقت بخیر . من کارشناسی ارشد ژنتیک از دانشگاه دولتی با معدل 17 دارم . هزینه تحصیل پزشکی در بلژیک چقدر است؟ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *