مهاجرت به بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان، راه هاي مختلف اخذ اقامت و تابعيت بلغارستان، قوانین مهاجرت به بلغارستان در اين مقاله مورد تحليل و بررسي علمي قرار مي گيرد. شرايط و مسير هاي مختلف مهاجرت به بلغارستان چيست؟ آيا تحصيل در بلغارستان سبب اخذ اقامت بلغارستان مي شود؟ راه هاي مختلف سرمايه گذاري در بلغارستان چيست؟ آيا كار در بلغارستان سبب اعطاي تابعيت مي گردد؟ شرايط لازم براي حصول تابعيت بلغارستان چيست؟ بلغارستان به عنوان يكي از كشورهايي كه اخيراً به اتحاديه اروپا پيوسته است شناخته مي گردد و چنانچه بتواند به معاهده شنگن بپيوندد مهاجرين بيشتري براي مهاجرت به بلغارستان و كسب اقامت اين كشور اقدام مي نمايند. در اين مقاله سعي داريم راه هاي مختلف مهاجرت به بلغارستان و كسب اقامت اين كشور را تشريح نماييم. در صورت داشتن سوالي يا شبهه اي در زمينه مهاجرت به كشورهاي مختلف و مهاجرت به بلغارستان مي توانيد با مشاورين موسسه حقوقي ملك پور، همكار موسسه MIE اتريش تماس بگيريد و از مشاوره رايگان بهره مند گرديد.

مهاجرت به بلغارستان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به بلغارستان
 • مهاجرت به بلغارستان از طریق کار
 • مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به بلغارستان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به بلغارستان از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در بلغارستان
 • اخذ تابعیت بلغارستان
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به بلغارستان
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به بلغارستان

کشور بلغارستان یکی از کشور های جنوب شرقی اروپا می باشد. این کشور در همسایگی کشور های ترکیه، یونان، رومانی و مقدونیه است. بلغارستان کشور کوچکی می باشد و مساحتی در حدود ۱۱۰۹۱۲ کیلومتر مربع دارد. جمعیت کشور بلغارستان هر ساله در حال کاهش می باشد و رشد منفی داشته است، طبق سرشماری در سال ۲۰۱۹ جمعیت این کشور در حدود ۶۹۸۷۳۸۶ نفر بوده است. پایتخت این کشور شهر صوفیه می باشد. کشور بلغارستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. زبان رسمی این کشور زبان بلغاری است. واحد پول بلغارستان لف می باشد. اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه صادرات اسانس گل رز و شراب است، البته کشور بلغارستان صادرات البسه، آهن آلات، سوخت و ماشین آلات را نیز انجام می دهد. کشور بلغارستان در بخش های شمالی آب و هوایی گرم در تابستان و سرد در زمستان دارد و در بخش های جنوبی آب و هوای مدیترانه ای دارد. این کشور جاذبه های گردشگری بسیار متنوع و زیبایی همچون صومعه ریلا، منطقه ساحلی گلدن سندز، كلیسای بویانا و هاگیا صوفیا، منطقه پریریکون دارد. این کشور یکی از ارزان ترین کشور های اروپایی به حساب می آید. به همین دلایل سالانه افراد زیادی تصميم به مهاجرت به بلغارستان مي گيرند.

مهاجرت به بلغارستان از طریق کار

افرادي كه قصد مهاجرت به بلغارستان از طريق كار را دارند بايستي بر اساس توانمندي هاي خود و تجاربي كه در طي ساليان به دست آورده اند بتوانند با كارفرمايي در كشور بلغارستان مكاتبه و مصاحبه نمايد و وي را متقاعد گرداند كه به استخدام آن شركت درآيند لذا اين امر منوط به داشتن تخصص و دانش زباني مي باشد و كار فرما نيز بايد مجوز كاري لازم را از اداره كار دريافت نمايد و بايد طبق قانون اروپا آگهي مربوط به استخدام طي مدت معيني آگهي شده باشد و كارفرما بايستي ثابت نمايد كه در بلغارستان و يا اروپا نيروي كاري براي آن جايگاه شغلي با توجه به شرايطي كه عنوان مي دارد وجود ندارد.

افرادي كه از طريق كار قصد مهاجرت به بلغارستان را دارند در ابتدا به مدت 1 سال اقامت اين كشور را اخد مي نمايند و اقامت آنها به صورت ساليانه تمديد مي گردد و همانند بسياري از كشورهاي اروپايي پس از 5 سال منجر به اقامت دائم مي گردد. نرخ بيكاري كشور بلغارستان در سال 2019 برابر5.3 درصد مي باشد و تقريبا نرخ بيكاري پاييني دارد.

 • نرخ بیکاری

نرخ بيكاري كشورهاي اروپايي نظير آلمان از بلغارستان بسيار كمتر مي باشد و افرادي كه قصد مهاجرت كاري دارند مي توانند با اخد ويزاي جستجوي كار آلمان به مدت 6 ماه در اين كشور به دنبال كار باشند و پس از پيدا نمودن كار اقامت كاري دريافت نمايند.

مهاجرت به بلغارستان از طریق تحصیل

همواره مهاجرت تحصيلي يكي از روش هاي پر طرفدار به شمار مي آيد كه افراد زيادي از اين طريق اقدام مي نمايند و پس از فارغ التحصيل شدن در كشور مربوطه به جستجوي كار پرداخته و اقامت دريافت مي نمايند. نظام آموزشي در كشور بلغارستان براي دانش آموزان اين كشور تحصيلات رايگاني را ارائه مي نمايد.

آموزش عالي در بلغارستان با كيفيت مي باشد و تعداد 51 موسسه و دانشگاه دوره هاي آموزش عالي را ارئه مي نمايند. در دانشگاه هاي بلغارستان ابتداي سال تحصيلي از اوايل اكتبر مي باشد. دانشجويان مقطع كارشناسي به مدت چهار سال در اين مقطع تحصيل مي نمايند و معمولا دوره هاي آموزشي به زبان هاي بلغاري، فرانسوي و انگليسي ارائه مي گردد. افرادي كه قصد دارند در رشته هاي پزشكي تحصيل نمايند تقريبا 5 الي 6 سال را مشغول به تحصيل هستند.

دانشجوياني كه قصد مهارجت به بلغارستان از طريق تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد را دارند بايستي داراي مدرك تحصيلي كارشناسي باشند. مدت زمان تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد در حدود 3 الي 5 ترم مي باشد.

دانشجوياني كه براي تحصيل در دكتري قصد مهاجرت به بلغارستان را در سر مي پرورانند بايستي براي پذيرش در دانشگاه استاد راهنما يا سوپروايزي در بلغارستان پيدا نمايند و او را متقاعد سازند كه وي را به عنوان دانشجو بپذيرذ بنابرين هر چه فرد از نظر علمي در سطح بالاتري قرار داشته باشد و پيشينه تحقيقي قوي تري داشته باشد مي توانند نظر استاد راهنما را جذب نمايد. مدت تحصيل در اين مقطع در حدود 3 سال به طول مي انجامد.

مهاجرت به بلغارستان از طریق سرمایه گذاری

سرمايه گذاراني كه قصد مهاجرت به بلغارستان و سرمايه گذاري در اين كشور را دارند بايستي در رابطه با برخي از شاخص هاي مهم و استاندارد هاي سرمايه گذاري در بلغارستان اطلاعات جامع و كاملي را به دست آورند لذا در ابتدا در رابطه با موضوعات مهم در باب سرمايه گذاري نگارش مي نماييم سپس در مورد راه هاي مختلف مهاجرت به بلغارستان از طريق سرمايه گذاري بحث مي نماييم. يكي از شاخص هاي بسيار مهم در باب سرمايه گذاري در كشوري، امنيت اموال سرمايه گذار خارجي مي باشد كه اين موضوع از طريق نرخ مصادره اموال قابل حصول است. در نمودار زير نرخ مصادره اموال براي بلغارستان در كمترين ميزان خود مي باشد و مشخص است دولت اين كشور محدوديت هايي را براي سرمايه گذار خارجي ايجاد نمي نمايد و حق تملك دارايي هاي سرمايه گذار خارجي را به خود نمي دهد.

 • نرخ مصادره اموال

 • نرخ رشد اقتصادي

متقاضيان مهاجرت به بلغارستان از طريق سرمايه گذاري، براي اينكه بتوانند اقامت اين كشور را اخذ نمايند بايستي در حدود 1,000,000 BGN كه  معادل 512000 يورو مي باشد در اين كشور سرمايه گذاري نمايند. اين نوع سرمايه گذاري از طريق خريد سهام، سرمايه گذاري در اوراق قرضه دولتي و … ايجاد مي گردد، افرداي كه اين مبلغ را سرمايه گذاري مي نمايند مي توانند اقامت دائم اين كشور را به دست آورند و اگر سرمايه گذاري خود را تا دو برابر فزايش دهند مي توانند پاسپورت اين كشور را طي 3 سال اخذ نمايند.  يكي از بهترين كشورهاي مهاجرت از طريق سرمايه گذاري كشور اتريش مي باشد كه فرد از طريق ثبت شركت به اقامت اتريش و پاسورت اين كشور را اخذ مي نمايد.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

یکی از روش های مهاجرت به کشور بلغارستان مهاجرت از طریق ازدواج است. فردی که قصد مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج را دارد باید با فردی که دارای اقامت یا تابعیت کشور بلغارستان باشد ازدواج کند. این موضوع در مورد زن یا مرد فرقی ندارد، یعنی اگر فرد دارای اقامت بلغارستان زن یا مرد باشد و شرایط لازم برای اخذ اقامت برای همسرش را داشته باشد می تواند برای وی اقامت این کشور را اخذ کند. شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت برای همسر خارجی فرد دارای اقامت یا تابعیت کشور بلغارستان، به شرح زیر می باشد:

 •  فرد دارای اقامت یا تابعیت بلغارستان باید بتواند مدارکی را ارائه کند که نشان دهد وی توان مالی برای تامین هزینه های مسکن و زندگی خود و همسر خارجی اش را دارد.

 • فرد مدارکی را ارائه کند که نشان دهد ازدواج آنها صوری نمی باشد.

پس از ارائه درخواست دولت بلغارستان، مدارک فرد را بررسی می کند و درصورتی که با درخواست آنها موافقت شود، فرد خارجی می تواند اقامت کشور بلغارستان را بدست آورد و پس از چند سال زندگی مشترک با همسرش برای درخواست پاسپورت اقدام نماید.

 

مهاجرت به بلغارستان از طریق تولد فرزند

یکی از روش های اخذ تابعیت یک کشور، تولد می باشد. براساس اینکه قوانین اعطای تابعیت از طریق تولد در کشوری که فرد در آن بدنیا آمده است، تابعیت فرد مشخص می گردد. همانطور که می دانید کشورهای مختلف جهان برای اعطای تابعیت از طریق تولد، از دو سیستم خاک یا خون تابعیت می کنند. نظام حقوقی کشور بلغارستان از سیستم خون پیروی می کند، این موضوع بدین معناست که فرزند متولد شده اگر پدر یا مادری داشته باشد که دارای تابعیت کشور بلغارستان باشند، می تواند تابعیت این کشور را بدست آورد. اگر تولد فرزند خارج از خاک بلغارستان باشد ولی پدر یا مادر وی تبعه بلغارستان باشند نیز می تواند تابعیت این کشور را بدست آورد. روند اخذ تابعیت از طریق تولد با بدنیا آمدن فرد شروع می شود و در دوره ی زندگی فرد ادامه پیدا می کند.

مهاجرت به بلغارستان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از راه های مهاجرت به بلغارستان، امر خطیر پناهندگی می باشد. بدلیل مشکلاتی که این روش برای افراد به دنبال دارد هیچگاه از طرف وکلای معتبر توصیه نمی شود. موسسه حقوقی ملک پور  همکار موسسه MIE اتریش در رابطه با امر پناهندگی هیچ مشاوره و خدماتی ارائه نمی کند، و به تمام عزیزانی که قصد مهاجرت دارند توصیه می کند که از روش های قانونی همچون مهاجرت تحصیلی،کاری یا سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت نمایند.

پناهجو به افرادی اطلاق می گردد که جانشان به هر دلیلی از جمله دلایل مذهبی، سیاسی، نژادی و یا جنگ در کشور خود مورد خطر است و نمی تواند در کشور خود زندگی کند. روند پناهندگی در کشور بلغارستان بسیار زمان بر و پیچیده می باشد. فردی که تقاضای پناهندگی کشور بلغارستان را دارد پس از ورود به این کشور باید درخواست پناهندگی خود را به اداره ی مهاجرت این کشور ارائه کند. فرد تا زمانی که اداره ی مهاجرت پاسخی به درخواستش نداده می تواند در این کشور بماند اما تا ۹ ماه اجازه ی کار در این کشور را ندارد، و پس از گذشت این زمان میتواند درخواست اجازه ی کار بدهد. اگر فرد متقاضی پناهندگی فرزندی داشته باشد، می تواند به صورت رایگان در نزدیک ترین مدرسه به محل سکونتشان تحصیل کند. پس از بررسی درخواست پناهندگی فرد اگر کشور بلغارستان متوجه شود اظهارات فرد غیر واقعی می باشد، درخواست وی رد می شود و باید کشور بلغارستان را ترک کند و به کشور خودش باز گردد.  تعداد پناهندگان به بلغلارستان در سال 2019 در حدود 310 نفر بوده است.

هزینه های زندگی در بلغارستان

يكي از اساسي ترين موضوعات در باب مهاجرت هزينه هاي زندگي در كشور مقصد است و با توجه به شهر، كيفيت خدمات، سبك و سياق زندگي هر شخص و … هزينه هاي زندگي متفاوت است. افرادي كه تمايل به مهاجرت به بلغارستان را دارند بايستي در رابطه با هزينه هاي زندگي در بلغارستان اطلاعات جامع و كاملي را داشته باشند از اين رو سعي كرديم هزينه هاي زندگي در بخش هاي مختلف اعم از: هزينه مسكن، مواد غذايي، سرگرمي، خدمات، حمل و نقل و … مطرح نماييم. هزينه هاي زندگي در بلغارستان تقريباً 7.54 درصد پايين تر از ايران مي باشد و هزينه هاي اجاره مسكن در حدود 31.77 درصد پايين تر از ايران مي باشد. در جدول زير هزينه هاي اقلام مختلف را مي توان مشاهده نمود.

اخذ تابعیت بلغارستان

همانطور كه بيان نموديم افرادي كه از والدين بلغارستاني متولد مي شوند تابعيت بلغارستان را اخذ مي نمايند و افرادي كه تصميم مهاجرت به بلغارستان را در سر دارند مي توانند از طرق ياد شده به اين كشور مهاجرت كنند و سرمايه گذاري در بلغارستان به عنوان يكي از روش هاي مهاجرتي مي باشد كه زودتر از ساير روش ها فرد مي تواند تابعيت بلغارستان را اخذ نمايد. افرادي كه از طريق تحصيل قصد مهاجرت به بلغارستان را دارند بايستي مطلع باشند كه صرف تحصيل در اين كشور سبب كسب اقامت يا تابعيت نمي گردد و فرد بايد از ساير روش هايي نظير كار، سرمايه گذاري، ازدواج و … در ابتدا اقامت و سپس تابعيت بلغارستان را اخذ نمايند.  پاسپورت بلغارستان از نظر قدرت پاسپورت در رتبه 9 ام دنيا قرار دارد و با پاسپورت اين كشور مي توان به 119 كشور دنيا بدون اخذ ويزا سفر نمود.

سوالات متداول در زمینه بلغارستان

نظام حقوقی کشور بلغارستان از چه قانونی پیروی می کند؟

قانون خون .

آیا بلغارستان تابعیت دوگانه را می پذیرد؟

بله، بلغارستان اجازه تابعیت دوگانه را می دهد ، بنابراین نیازی نیست از ملیت فعلی خود چشم پوشی کنید.

گرفتن تابعیت بلغارستان چقدر طول می کشد؟

پردازش درخواست اقامت دائم پس از سرمایه گذاری اولیه 4-6 ماه طول میکشد. متقاضیان اقامت دائم پس از  5 سال می توانند در صورت واجد شرایط بودن برای تابعیت بلغارستان اقدام نمایند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به بلغارستان از طريق مسيرهاي قانوني و نحوه اخذ اقامت و تابعيت بلغارستان ،قوانین مهاجرت به بلغارستان مورد تحليل و بررسي واقع گرديد. افرادي كه قصد دريافت پاسپورت بلغارستان را دارند مي توانند از برنامه هاي سرمايه گذاري براي اين كشور اقدام نمايند اگرچه با هزينه هاي كمتر مي توان پاسپورت كشور تاپي نظير اتريش را اخذ نمود. ساير روش هاي مهاجرت به بلغارستان توصيه نمي گردد زيرا از نظر تحصيلي، دانشگاه هاي بسيار با كيفيت تري در دنيا وجود دارند كه دانشجويان مي توانند براي آنها اقدام نمايند و همچنين مهاجرت به بلغارستان از طريق كار نيز پيچيدگي هاي بسيار زيادي دارد و كشورهايي نظير اتريش و آلملن توصيه مي گردد. اميدواريم با اين مقاله پاسخ سوالات خود را در باب مهاجرت به بلغارستان دريابيد و چنانچه در ذهنتان ابهامي در مورد مهاجرت وجود دارد مي توانيد با تماس با موسسه حقوقي ملك پور پاسخ سوالات خود را به رايگان دريافت نماييد. قسمت ديدگاه اين مقاله نيز براي پاسخ به پرسش هاي شما در رابطه با مهاجرت به بلغارستان مطرح گرديده است.

2 پاسخ
 1. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت بخیر . من کارشناسی ارشدم رو از دانشگاه دولتی گرفتم با معدل 18.97 . قصد دارم دکتری رو در دانشگاه بلغارستان بخونم . شرایط پذیرش اونجا چی هستش؟

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز.دانشجوياني كه قصد تحصيل در دكتري را دارند بايستي براي پذيرش در دانشگاه استاد راهنما يا سوپروايزي در بلغارستان پيدا نمايند و او را متقاعد سازند كه وي را به عنوان دانشجو بپذيرد بنابرين هر چه فرد از نظر علمي در سطح بالاتري قرار داشته باشد و پيشينه تحقيقي قوي تري داشته باشد مي توانند نظر استاد راهنما را جذب نمايد. مدت تحصيل در اين مقطع در حدود 3 سال به طول مي انجامد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *