مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک، بررسی روش های مهاجرت به بلژیک و اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. روش های مختلف مهاجرت به بلژیک کدام است؟ هزینه های زندگی در کشور بلژیک چقدر است؟ اقامت و تابعیت بلژیک از چه طریقی حاصل می شود؟ آیا با تحصیل در بلژيك فرد می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید؟ شرایط کاری و شاخص های اقتصادی در این کشور چگونه است؟ کشور بلژیک در طی سالیان اخیر با پیشرفت در زمینه علم و تکنولوژی توانسته است نگاه متقاضیان مهاجرت را به سوی خود معطوف نماید. در مقاله حاضر سعی داریم پیرامون مهاجرت به بلژیک و روش هایی که هر فرد از طریق آن می تواند به بلژیک مهاجرت نماید و اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نماید مطالب علمی ارائه نماییم. مشاورین خبره موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش آماده ارائه مشاوره رایگان به شما در زمینه مهاجرت به بلژیک و سایر کشورها می باشند.

مهاجرت به بلژیک

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به بلژیک
 • مهاجرت به بلژیک از طریق کار
 • مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل
 • مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در بلژیک
 • اخذ تابعیت بلژیک
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به بلژیک
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به اخذ تابعیت بلژیک

بلژیک از کشورهای غرب قاره اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. این کشور با کشورهای هلند، آلمان و فرانسه همسایگی دارد و به همین دلیل زبان های فرانسوی، آلمانی و هلندی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده است. مساحت کشور بلژیک تقریبا ۳۰۵۲۸ کیلومتر مربع می باشد و در سال ۲۰۱۹ جمعیت آن یازده میلیون و هفتاد هزار نفر بوده است.‌ شهر بروکسل پایتخت و پرجمعیت ترین شهر این کشور می باشد. پول رایج کشور بلژیک یورو است. اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه خدمات می باشد، فولادسازی یکی از صنایع پیشرفته در این کشور به حساب می آید. واردات این کشور بیشتر ماشین آلات، مواد غذایی، تولیدات نفتی و نفت خام، پوشاک، و صادرات آن بیشتر فلزات غیر آهنی و آهنی، اتومبیل، مواد غذایی و منسوجات می باشد.

بلژیک آب و هوای معتدلی دارد و میزان بارندگی ها در این کشور بسیار بالاست. در طبیعت بلژیک جنگل ها، رشته کوه های بلند و رودخانه های زیادی دیده می شود اما متاسفانه بدلیل تراکم بالای جمعیت در این کشور میزان آلودگی های محیطی زیاد است. البته در سال های اخیر برنامه ریزی های زیادی برای حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی های محیطی در کشور بلژیک انجام شده است. کشور بلژیک یکی از کشور های حوزه شنگن می باشد و افرادی که پاسپورت این کشور را داشته باشند می توانند به بسیاری از کشورهای جهان بدون دریافت ویزا سفر کنند. به همین جهت سالانه افراد زیادی از راه های مختلف همچون کار، تحصیل، سرمایه گذاری و یا ازدواج قصد مهاجرت به بلژيك را دارند.

پرچم بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق کار

به طور کلی افرادی که از ایران قصد مهاجرت به کشورهای مختلف از طریق کار را دارند یا بایستی از طریق دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمایی اقدام نمایند یا از طرق ویزاهای جستجو کار کشورهاي آلمان و اتریش یا از طریق سیستم های امتیاز بندی که برای کشورهای کانادا، استرالیا، نیوزلند و … تعریف می گردد اقدام نمایند. نیروهای متخصص و  ماهری که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند بایستی از طریق دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمایی در کشور بلژیک اقدام نمایند. متقاضيان بر اساس میزان دانش و سوابق کاری و همچنین دانش زبانی كه دارند مي توانند با شرکتهای مختلف مکاتبه نماید و در صورت متقاعد نمودن کارفرمایی  پیشنهاد شغلی دریافت مي نمایند و بعد از طی کردن مراحل اداری توسط کارفرما و ارسال دعوتنامه فرد می تواند به بلژیک مهاجرت نماید،  لذا برای کار در بلژیک بایستی مجوز کاری لازم اخذ گردد مجوزهای کاری در این کشور بسته به مدت اقامت متفاوت می باشد که به شرح ذیل است:

 • مجوز کاری نوع A

   این مجوز به دارنده آن اجازه می دهد به مدت نامحدودی در خاک بلژیک بماند و کار کند و متقاضی می تواند پس از 5 سال کار کردن تمام وقت در این کشور برای اقامت دائم خود درخواست نماید.

 • مجوز کاری نوع B

  این نوع مجوز که اعتبار یک ساله دارد و قابل تمدید شدن برای سالهای بعد را نیز دارد به نیروی کار ماهری که برای کارفرمایی استخدام گردیده است صادر می گردد.

 • مجوز کاری نوع C

  این مجوز برای متقاضیانی که درخواست کار فصلی برای برخی از مشاغل نطیر کشاورزی، باغبانی و … را دارند صادر می گردند و اعتبار یک ساله دارد که تمدید نمی گردد.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

یکی از راه های دیگر برای مهاجرت به کشوری از طریق تحصیل میسر می باشد که این روش با توجه به شرایطی که ایجاد می نماید طرفدارن بسیار زیادی دارد. بلژیک یکی از کشورهایی است که هزینه های تحصیل در آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیلی را دارند می توانند در مقاطع مختلف در این کشور تحصیل نمایند.

دانشجوياني كه براي تحصيل در مقطع ليسانس اقدام مي نمايند مي توانند در دانشگاه به زبان آلماني، فرانسوي و هلندي تحصيل نمايند اما دوره های مختلفی به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور ارائه می گردد. طول دوره تحصيل در بلژيك براي اين مقطع در حدود 3 تا 5 سل مي باشد. دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد نيز بايستي 2 الي سه سال در دانشگاه تحصيل نمايند و بايستي فرد داراي مدرك كارشناسي باشد. براي تحصيل در دانشگاه خصوصي در اين مقطع فرد نيازمند ارائه مدرك زبان آيلتس  6.5 مي باشد.

دانشجوياني مقطع دكتري كه قصد مهاجرت به بلژيك را دارند بايستي سوپروايزر يا استاد راهنمايي در كشور بلژيك پيدا نمايند كه خواهان پذيرش شما باشد. داشتن پروپزال قوي و مقالات علمي بسيار تعيين كننده مي باشد. براي مقطع ليسانس حق 10 ساعت كار در هفته براي فوق ليسانس حق 20 ساعت كار در هفته و براي مقطع دكتري حق 30 ساعت كار در هفته را دارند.

دانشجویانی که متاهل هستند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای الحاق دهند و پس از فارغ التحصیلی دانشجویان اجازه دارند در خاک این کشور به دنبال کار باشند و پس از پیدا نمودن کار مربوطه می توانند اقامت کاری دریافت نمایند . در جدول زیر برخی از دانشگاه های برتر بلژيك را مشاهده مي نماييد.

 • دانشگاه بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری

افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه گذاری برای کشوری مهاجرت نمایند بایستی به برخی از نکات خیلی توجه نمایند. یکی از مواردی که در موضوع سرمایه گذاری بسيار مهم می باشد؛ نظام قضایی کشور مقصد می باشد و چنانچه در کشوری تبعیض نژادی بین تبعه آن کشور و مهاجرین وجود نداشته باشد آن کشور از حیث قضایی دارای نظام درستی است. سرمایه گذاری در بلژیک یکی دیگر از طرق مهاجرت به بلژیک می باشد.  ریسک مصادره اموال یا خطر سلب مالکیت که به عنوان اقدامات تبعیض آمیز از طرف دولت میزبان به سرمایه گذارن خارجی تعریف می گردد شاخص مهمي براي سرمايه گذاري تلقي مي گردد. نرخ مصادره اموال  برای کشور بلژیک در کمترین حد خود می باشد و از این حیث شرایط مطلوبی را برای سرمایه گذار خارجی ایجاد می نماید، در نمودار زیر نرخ مصادره اموال را مشاهده می نماید که عدد یک نشان دهنده کمترین ریسک و عدد 7 نشان دهنده بیشترین ریسک می باشد.

 • نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال بلژیک

علاوه بر نرخ مصادره اموال به عنوان شاخص تعیین کنند برای سرمایه گذاری، نرخ کنترل فساد مالی توسط دولت نیز یکی دیگر از شاخص های قابل توجه برای سرمایه گذارن خارجی است. بدون شک چنانچه جامعه ای در فساد اداری و اقتصادی باشد، کارآفرینی و تفکرات نوآورانه از بین خواهد رفت بنابراین چنانچه سرمایه گذاری قصد بدعت در اقتصادی را داشته باشد توان رشد را از دست خواهد داد لذا این امر بسیار مهمی قلمداد می گردد و بایستی افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری را دارند به این مهم توجه نمایند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می نمایید دولت بلژیک در این مورد بسیار مطلوب عمل نموده است.

علاوه بر مسائل سیاسی، شاخصه های اقتصادی نظیر میزان تولیدات ناخالص داخلی، نرخ تورم، نرخ اشتغال نیروی کار و… نیز در سرمایه گذاری نقش اساسی را ایفا می نماید در نمودار زیر نرخ رشد اقتصادی به عنوان یک فاکتور مهم مورد بررسی قرار گرفته است .

با توجه به مطالب مطرح گردیده در باب مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری، شرایط ایده آل می باشد و متقاضیان می توانند از این روش به عنوان روشی مطلوب برای مهاجرت به بلژیک استفاده نمایند و در ادامه در رابطه با راه های سرمایه گذاری در بلژیک نگارش خواهيم نمود. متقاضیان مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری می توانند با  ثبت شرکت و کمک به اقتصاد این کشور  اقامت دائم بلژیک را کسب نمایند حداقل سرمایه لازم برای ایجاد شرکت در بلژیک در حدود 12,400 یورو می باشد و سرمایه گذار خارجی بایستی اثبات نماید سالیانه در حدود 35,000 یورو درآمد دارد.

افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری را  دارند نیز می توانند با سرمایه گذاری از مبلغ 350,000 یورو تا 500,000 یورو  در املاک و مستغلات اقامت 5 ساله بلژیک را برای خود و خانواده خود اخذ نمایند، اگرچه این نوع سرمایه گذاری برای کشورهایی نظیر پرتغال و اسپانیا نیز قابل دسترس می باشد.

مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

از سایر طرق مهاجرت به بلژیک می توان امر ازدواج را نام برد. بدین شکل که فرد خارجی باید با فردی که دارای اقامت یا تابعیت کشور بلژیک باشد ازدواج کند و پس از آن اقامت این کشور را بدست آورد. حتی اگر فرد اقامت سه ماهه بلژیک را داشته باشد و به مدت سه ماه در این کشور زندگی کرده باشد، همسر خارجی وی می تواند اقامت کشور بلژیک را بدست آورد. فرد خارجی پس از گذشت ۳ سال از ازدواج و زندگی مشترک شان می تواند درخواست پاسپورت کشور بلژیک را بدهد. قوانین ازدواج کشور بلژیک عبارتند از:

 • سن هر دو فرد باید بالای ۱۸ سال باشد
 • هر دو فرد رضایت کامل نسبت به این ازدواج داشته باشند.
 • هر دو فرد مجرد باشند و درصورتی که ازدواج کرده و طلاق گرفته باشند، مدارک مبنی بر ثبت طلاق را همراه داشته باشند.

 • اگر ازدواج دو فرد در کشور بلژیک باشد باید در شهرداری شهری که ازدواج صورت می گیرد ثبت شود، اما در صورتی که ازدواج خارج از بلژیک باشد باید در کنسولگری کشور بلژیک در همان کشور ثبت شود.

.

برای درخواست روادید کشور بلژیک از طریق ازدواج مدارکی مورد نیاز می باشد که بشرح زیر است :

 • گذرنامه دارای اعتبار حداقل ۶ماهه
 •  عکس
 •  شناسنامه
 • گواهی معتبر ازدواج و مدارکی دال بر اینکه ازدواج فرد بلژیکی با فرد خارجی واقعی است و ازدواج صوری نمی باشد.
 •  مدارکی برای اثبات اینکه فرد بلژیکی توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی و اسکان خود و همسر خارجی خود را دارد.

 • مدارک اقامت فرد بلژیکی
 • گواهی سلامت و نداشتن بیماری های خاص
 •  گواهی عدم سوء پیشینه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای بلژیکی

تمامی مدارک فوق باید به زبان هلندی یا فرانسوی ترجمه شود، اصل همه مدارک به همراه ترجمه آنها در زمان ارائه درخواست ضروری می باشد.

مهاجرت به بلژیک از طریق تولد فرزند

همانطور که می دانید تمامی کشورهای جهان از سیستم خون یا خاک برای اعطای تابعیت از طریق تولد پیروی می کنند. سیستم خون بدین معنا است که فرزند متولد شده براساس اینکه والدینش تابعیت کشور مورد نظر را دارد یا خیر تابعیت دریافت می کند، اما در سیستم خاک اگر فرزند متولد شده در خاک کشور مورد نظر به دنیا آمده باشد تابعیت دریافت می کند. کشور بلژیک مانند بسیاری از کشورهای اروپایی از سیستم خون پیروی می کند، بدین صورت که اگر فرزند متولد شده دارای پدر یا مادری با تابعیت کشور بلژیک باشد، می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند. فرزند خواندگی یک خانواده ی بلژیکی، یکی از راه های دریافت تابعیت کشور بلژیک برای افراد زیر ۱۸ سال خارجی می باشد. دولت بلژیک در مواردی که هویت والدین فرزند متولد شده در خاک بلژیک مشخص نباشد، برای جلوگیری از بی هویتی فرد به وی تابعیت این کشور را می دهد.

 

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

روش دیگری که برای مهاجرت به بلژیک وجود دارد روش پناهندگی است. امر پناهندگی بدلیل مشکلات این روش و خطراتی که برای جان و مال فرد دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش نيز هیچگونه مشاوره و خدماتی در رابطه با امر پناهندگی ارائه نمی دهد. کشور بلژیک مانند برخی از کشور ها درخواست های پناهندگی واقعی را می پذیرد. پناهجو به کسی گفته می شود که جان و مال وی در کشور خودش به دلایل مختلفی از جمله جنگ، دلایل سیاسی، مذهبی یا نژادی و … در خطر باشد.

فرد پناهجو پس از ورود به کشور بلژیک به مدت ۸ روز زمان دارد که درخواست پناهندگی خود را ارائه کند، دولت بلژیک پس از بررسی مدارک و درخواست فرد در طی ۱۰ روز به درخواست وی پاسخ می دهد. درصورتی که دولت بلژیک متوجه شود درخواست فرد غیر واقعی و کذب می باشد درخواست وی را رد می کند و فرد باید به کشور خودش بازگردد. در نمودار زير تعداد درخواست هاي مهاجرت به بلژيك از طريق پناهندگي را نشان مي دهد.

هزینه های زندگی در بلژیک

یکی از موارد بسیار مهم در باب مهاجرت به بلژیک مسئله هزینه های زندگی در این کشور می باشد. هزینه های زندگی در بلژیک در مقایسه با هزینه های زندگی در سایر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد و به همین دلیل افراد زیادی به ويژه دانشجويان خواهان مهاجرت به بلژیک می باشند، زیرا دانشجویانی که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند هزینه های اندکی بابت تحصیل خود در این کشور پرداخت می نمایند. هزینه های زندگی در بلژیک در حدود 79.86 بالاتر از ایران می باشد و هزینه های اجاره مسکن در این کشور 86.07 درصد بالاتر ازایران است. ریز هزینه های زندگی در بلژیک به شرح جدول ذیل می باشد.

هزینه زندگی بلژیک

اخذ تابعیت بلژیک

همانطور که بیان نمودیم افرادی كه قصد مهاجرت به بلژیک را دارند از6 روش گوناگون می توانند به کشور بلژیک مهاجت نمایند. افرادی كه دارای والدینی بلژیکی باشند در هنگام تولد پاسپورت بلژیک را اخذ می نمایند. برای سایر روش ها فرد بایستی تابعیت کشور بلژیک را به دست آورد و به صورت خودکار حاصل نمی گردد. افرادی که از طریق تحصیل قصد مهاجرت به بلژیک را دارند در صورتی که کار مرتبط با رشته تحصیل خود را دراین کشور بیاند می توانند پس از 5 سال اقامت دائم این کشور را به دست آورند. افرادی که نیز از طریق سرمایه گذاری خواهان مهاجرت به بلژیک می باشند می توانند در ابتدا اقامت بلند مدت و پس از 5 سال برای اقامت دائم درخواست نمایند. چنانچه فرد ثابت نماید که حداقل 5 سال را در بلژیک حضور داشته و یکی از سه زبان این کشور را به خوب می داند و از قوانین این کشور آگاهی دارد می تواند برای تابعیت بلژیک اقدام نماید و پاسپورت دریافت کند به طور کلی فرد در صورتی می تواند بعد از مهاجرت به بلژیک درخواست تابعیت نماید که شرط حضور و ادغام شدن در جامعه بلژیکی را برآورده سازد.  پاسپورت كشور بلژيك از نظر قدرت پاسپورت داراي رتبه 4 ام مي باشد و با پاسپورت اين كشور مي توان به 125 كشور دنيا بدون گرفتن ويزا سفر كرد.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به بلژیک

حداقل سرمایه لازم برای ایجاد شرکت در بلژیک چقدر است؟

 حدود 12,400 یورو می باشد.

قوانین مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج چیست؟

سن هر دو فرد باید بالای ۱۸ سال باشد، هر دو فرد رضایت کامل نسبت به این ازدواج داشته باشند، هر دو فرد مجرد باشند و درصورتی که ازدواج کرده و طلاق گرفته باشند، مدارک مبنی بر ثبت طلاق را همراه داشته باشند.

آیا مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج امکانپذیر است؟

بله، فرد خارجی باید با فردی که دارای اقامت یا تابعیت بلژیک باشد ازدواج کند و پس از آن، اقامت این کشور را بدست آورد.

هزینه تحصیل در بلژیک به چه صورت است؟

هزینه های تحصیل در بلژیک، نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است و افراد می توانند در مقاطع مختلف در این کشور تحصیل نمایند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به بلژیک، روش های مختلف اخذ اقامت و تابعیت کشور بلژیک و بررسی روش های مهاجرت به بلژیک به طور علمی در این مقاله تشریح گردید. افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند بایستی یکی از مسیرهای مهاجرت را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایند. افرادی که علاقه مند به مهاجرت از طریق کار هستند می توانند برای کشورهایی نظیر اتریش و آلمان اقدام نمایند. سرمایه گذاری در این کشور هزینه نسبتاً بالایی را می طلبد، روش هایی در اروپا وجود دارد که فرد با هزینه اندک اقامت کشور اروپایی را از طریق خرید سهام اخذ می نماید و همچنین ثبت شرکت در اتریش هزینه به نسبت کمتری نسبت به بلژیک دارد و منجر به اخذ پاسپورت اتریش می گردد. به دلایل هزینه های زندگی کم و هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه یکی از راه هاي مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل می باشد که فرد پس از تحصیل می تواند برای کاریابی در بلژیک اقدام نماید و اقامت کاری دریافت نماید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *