مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه، مهاجرت کاری به ترکیه و شرایط اخذ اقامت ترکیه و به طور کلی صفر تا صد مهاجرت به ترکیه در این مقاله کاملا مورد بحث و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. مهاجرت به ترکیه به چه صورت است؟ اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از چه طریقی امکان پذیر است؟ هزینه های زندگی در ترکیه چقدر می باشد؟ ما در این مقاله سعی نموده ایم که به همه این سؤالات و احتمالا سوالات زیادی که در ذهن شما در خصوص مهاجرت به ترکیه شکل گرفته است، پاسخ دهیم. کشور ترکیه جزو کشور هایی است که قدمت زیادی دارد و با جاذبه های گردشگری بسیاری که در خود جای داده، هر ساله تعداد زیادی گردشگر از سرتاسر جهان را جهت بازدید، به این کشور زیبا می کشاند.

با مطالعه این نوشتار، با راه‌های مهاجرت به ترکیه آشنا خواهید و شد و پاسخ سؤالات ذهنی خود را خواهید یافت. با این حال، شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایط خود جهت مهاجرت به ترکیه و دریافت اطلاعات بیشتر، با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید تا مشاورین مجرب به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید باید این نکات رو بدونید! در 30 ثانیه


آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره ترکیه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق کار
 • مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی
 • هزینه‌های زندگی ترکیه
 • مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه
 • اخذ تابعیت ترکیه
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به ترکیه
 • سخن پایانی

درباره ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه بهتر است که ابتدا اطلاعات مختصر و مفیدی از این کشور داشته باشید. کشور ترکیه از کشور های اوراسیایی می باشد و با کشور هایی نظیر ایران، گرجستان و ارمنستان همسایه است. پایتخت کشور ترکیه آنکارا است که در بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است! جمعیت این کشور بالغ بر ۸۲ میلیون نفر می باشد و مساحت آن ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است. دین رسمی کشور ترکیه، اسلام است و اکثریت جامعه را مسلمانان سنی تشکیل داده اند. واحد پول کشور ترکیه لیر می باشد و زبان رسمی این کشور ترکی است، هرچند در مناطقی از ترکیه، زبان «کردی» نیز تکلم می شود.

با اینکه بیشتر از ۹۷ درصد جامعه، مسلمان هستند اما دولت ترکیه، سکولار است و به جدایی دین و سیاست معتقد است. مهمترین صنعت در ترکیه، گردشگری می باشد. دفتر پناهندگی سازمان ملل متحد در کشور ترکیه قرار دارد.

ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید باید این نکات رو بدونید!

فایل صوتی ویدئو فوق

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به ترکیه می توانید روی این لینک کلیک کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار، یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. کشور ترکیه از جمله کشور هایی است که برای کار کردن در آن حتما بایستی از کارفرما و یا شرکت معتبر، پیشنهاد شغلی داشته باشید. پس از دریافت ویزای کار در کشور ترکیه، ابتدا مجوز و اقامت یک ساله داده می شود و بعد از یک سال این امکان وجود دارد که اقامت خود را برای 2 سال تمدید نمایید. افرادی که قصد اقامت از طریق کار را در کشور ترکیه دارند حتما بایستی به مدت 10 سال در این کشور کار کنند و پس از آن درخواست اقامت بدهند.

اقتصاد کشور ترکیه بیشتر به صورت ترکیبی از صنایع بومی و نوین است که در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. این مقاله توسط تیم موسسه حقوقی ملک پور نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا بدون ذکر منبع آن حرام و غیر قانونی می باشد. برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار، یکی از معیارهای مطرح و قابل توجه، نرخ بیکاری و احتمال یافتن شغل مناسب است. نرخ بیکاری کشور ترکیه را در نمودار زیر مشاهده بفرمایید.

نرخ بیکاری ترکیه 2021

همانطور که از نمودار نیز پیداست، آمار بیکاری در ترکیه برای سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۱۴ درصد است. با توجه به این آمار، و توجه به این نکته که در ترکیه، ویزای جستجوی شغل ارائه نمی شود، می توان گفت که کشورهایی اروپایی نظیر آلمان و اتریش، می توانند گزینه های مناسب تری برای مهاجرت از طریق کار باشند. زیرا در این کشور ها، آمار بیکاری بسیار پایین تر بوده و ویزای جستجوی شغل نیز ارائه می گردد که موقعیت های مهاجرت، اقامت و یافتن شغل مناسب را بسیار بیشتر و بهتر می کند.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه، از طریق تحصیل می باشد. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که تحصیل به تنهایی موجب اخذ اقامت و تابعیت نمی شود. بعد از تحصیل در کشور ترکیه می توانید در صورت یافتن شغل و پرداخت مالیات، اقامت کشور ترکیه را بدست آورید. سیستم آموزش کشور ترکیه به دو صورت است: دانشگاه های دولتی که تحصیل در آنها به زبان ترکی است و دانشگاه های خصوصی که دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. طبیعتا تحصیل در دانشگاه های خصوصی،‌ شامل هزینه می باشد.

برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، نیاز است که اعتبار دانشگاه / دانشگاه های مقاطع قبلی خود را از شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) استعلام نمایید و تنها در صورتی پذیرفته می شوید که این شورا به شما نتیجه مثبت برگرداند. سپس شورای آموزش عالی ترکیه از شما آزمونی دو مرحله ای خواهد گرفت که میزان دانش شما به مهارت های زبان انگلیسی و ترکی، تسلط شما به دروس دبیرستان و استعداد و هوش شما را بسنجد. در صورت کسب نمره قابل قبول از آزمون YÖK، با تقاضای مهاجرت به ترکیه از سوی شما موافقت خواهد شد. انتخاب رشته در دانشگاه های ترکیه مشابه دانشگاه سراسری ایران است و بعد از آزمون و دریافت نتایج، امکان پذیر است. انتخاب رشته می تواند ارتباطی به نوع دیپلم دبیرستانی شما نداشته باشد.

همچنین در سال های اخیر، ترکیه توانسته اعتبار علمی خود را بالا برده و مدرک دانشگاهی این کشور، در دیگر دانشگاه های دنیا، دارای اعتبار بوده و ترجمه و پذیرفته می شود. در جدول زیر لیست دانشگاه های ترکیه را بر اساس رتبه جهانی مشاهده می کنید:

نام دانشگاه

شهر مقر
دانشگاه آنادلو اسکیشهیر
دانشگاه فنی و مهندسی شرق میانه آنکارا
دانشگاه استانبول استانبول
دانشگاه فنی استانبول استانبول
دانشگاه Bogazici استانبول
دانشگاه آنکارا آنکارا
دانشگاه آتاترک ارزروم
دانشگاه Bilkent آنکارا
دانشگاه Dokuz Eylul آنکارا
دانشگاه Hacettepe ازمیر
دانشگاه ساکاریا ساکاریا
دانشگاه Ege ازمیر
دانشگاه Koc استانبول
دانشگاه Gazi آنکارا
دانشگاه Uludag بورسا
دانشگاه مارمارا استانبول

همانطور که می بینید، با اینکه دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار هستند اما از رده های جهانی مناسبی برخوردار نیستند. پیشنهاد ما، بررسی کشورهایی همچون انگلستان، دانمارک، سوئد و … برای دریافت ویزای تحصیلی است. زیرا عموما هم در رده بندی های جهانی، بالاتر از دانشگاه های ترکیه قرار می گیرند و هم شرایط تحصیلی بهتری را خواهید داشت.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه، از طریق سرمایه گذاری می باشد، سرمایه گذاری در کشور ترکیه باعث شده که با کشور های دیگر قرارداد های دوجانبه و اقتصادی داشته باشند. روش ها سرمایه گذاری به صورت زیر می باشد.

 • خرید سهام، اوراق قرضه یا سپرده بانکی به میزان ۵۰۰ هزار دلار آمریکا
 • خرید ملک با ارزش بالغ بر۲۵۰۰ هزار دلار آمریکا
 • ثبت شرکت در ترکیه و استخدام ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه تبار

در مورد خرید ملک در ترکیه و اقامت می بایست خاطر نشان شود که نظر به قوانین حال حاضر کشور ترکیه درباره اخذ اقامت از طریق خرید ملک، ارزش ملکی که قصد خرید آن را دارید می بایست 250 هزار دلار آمریکا باشد و همچنین برای یک بازه زمانی 3 ساله آن ملک را حفظ کنید تا بتوانید اقامت و سپس تابعیت این کشور را کسب کنید.

اگر سرمایه شما به 250 هزار دلار نمی رسد نگران نباشد باز هم می توانید با خرید ملک اقامت ترکیه را کسب کنید اما اقامتی که به شما داده می شود از نوع توریستی خواهد بود. برای این منظور نیاز است شما ملکی به قیمت حداقل شصت هزار دلار بخرید تا به شما اقامت 3 ساله توریستی اعطا گردد؛ اقامت توریستی به این معنی است شما اجازه تحصیل و کاردر ترکیه را ندارید.بر طبق قوانین این اقامت توریستی 3 ساله تا 10 سال قابل تمدید خواهد بود.

افرادی که قصد فعالیت از طریق سرمایه گذاری را دارند می توانند به واسطه آن اقامت و پاسپورت کشور ترکیه را بدست آورند. برای سرمایه گذاری در این کشور و مهاجرت به ترکیه از این طریق، بهتر است که نرخ رشد اقتصادی آن را در نمودار زیر بین سال های 2012 الی ۲۰۱۹  مشاهده بفرمایید.

نرخ رشد اقتصادی ترکیه 2021

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج می باشد. قوانین اقامت و ازدواج در ترکیه همانند سایر کشور ها، به این صورت است که اگر اشخاص خارجی با افرادی که مقیم کشور ترکیه هستند ازدواج کنند، به واسطه ازدواج می توانند اقامت کشور ترکیه را بدست آورند. البته شرایطی وجود دارد که به طور مثال حداقل 3 سال بایستی با هم زندگی کنند و سن زوجین زیر 18 سال نباشد. گواهی تجرد نیز برای ازدواج الزامی است. این مقاله توسط تیم موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر قانونی می باشد.

اخذ تابعیت از طریق تولد

در تمام کشورها دو نوع  قانون برای اخذ تابعیت از طریق تولد وجود دارد. قانون خاک و قانون خون. قانون خاک بیان می کند که: هر فرد متولد شده در خاک کشوری که به قانون خاک پایبند است، می تواند تابعیت آن کشور را اخذ نماید. این قانون بیشتر در کشورهای قاره آمریکا رواج دارد. اگر فرد در یکی از قلمروهای آبی، خاکی و هوایی یک کشور با قانون خاک متولد شود، به صورت اتوماتیک تابعیت آن کشور را دریافت می‌کند (بدون توجه به تابعیت والدین). ولی در قانون خون به این صورت است که تابعیت فقط از طریق خون به کودک انتقال می‌یابد. به این معنی که برای آنکه کودک بتواند در بدو تولد، تبعه ترکیه شود، باید یکی از والدین دارای تابعیت ترکیه باشند.

کشورهای اروپایی و ترکیه در این نوع سیستم قرار می‌گیرند. یعنی اگر فردی در قلمرو کشور ترکیه متولد شود در صورتی که پدر یا مادر او تابعیت ترکی نداشته باشند، تابعیت ترکیه به این نوزاد متولد شده  تعلق نمی‌گیرد. پس به صورت کلی در نظر داشته باشید که مهاجرت به ترکیه از طریق تولد امکان‌پذیر نمی‌باشد.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

ترکیه با میزبانی ۲٫۵ میلیون نفر پناهنده، مقام اول در جهان را از حیث پناهندگی دارد. مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی یکی از پرخطرترین راه های مهاجرت است. کشور ترکیه جزو کشور های امضاء‌ کننده کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ می‌باشد، ولی این نکته را در نظر بگیرید که دولت کشور ترکیه این موارد را با محدودیت‌های جغرافیایی قبول کرده است، به این معنی که  تنها از کشورهای اروپایی پناهنده می‌پذیرد و از سایر کشورهای دیگر و آسیایی هیچ پناهنده ای نمی پذیرد. هرچند در دید اول یکی از روش‌های مهاجرت به ترکیه ممکن است روش پناهندگی باشد، اولین موضوعی که در مورد پناهندگی در ذهن تداعی می‌شود خطرات و وضعیت نا مطلوب می‌باشد که فرد پناهجو با آن درگیر است.

ترکیه به دلیل داشتن مرز مشترک با ایران، یکی از کشورهایی است که میزبان پناهجویان ایرانی است. عموما این پناهجویان با این دید که بعد از ترکیه، به کشورهای اروپایی یا آمریکایی مهاجرت کنند، وارد ترکیه می شوند و قصد اقامت در ترکیه را ندارند. اما به دلیل کاهش سهمیه پذیرش کشورهای پناهنده‌پذیر، دریافت پناهندگی برای ایرانیان، بسیار دشوار شده است. مؤسسه حقوقی ملک پور تحت هیچ شرایطی روش پناهندگی را برای افراد تأیید نمی‌نماید و بهتر است قبل از اقدام شرایط خود را جهت راه های قانونی بررسی نمایید. اولین نکته پر اهمیت در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی این موضوع می‌باشد که پناهجویان در کشور ترکیه، اجازه کار و تحصیل ندارند و شهروند درجه 2 محسوب می شوند. این موضوع در حالی است که دفتر پناهندگی سازمان ملل در کشور ترکیه قرار دارد. به علت عدم اجازه کار توسط پناهجویان این افراد همواره در معرض خطرات و لطمات اجتماعی می‌باشند.

هزینه‌های زندگی در ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه، نیاز است که از هزینه های زندگی، اطلاعات صحیحی داشته باشیم. البته هزینه های زندگی هر فرد، بستگی مستقیم به نحوه زندگی، عادات، اولویت ها و غیره دارد که می تواند هزینه های بسیار متفاوتی را رقم بزند. اما به دلیل اینکه هزینه، یکی از فاکتور های مهم جهت مهاجرت به ترکیه است، ما نیز در جداولی به بررسی آنها می پردازیم و میانگینی برای هزینه ها در یک زندگی معمولی را می آوریم. در جدول زیر می توانید هزینه های زندگی در ترکیه را مشاهده بفرمایید. همچنین حداقل دستمزد در کشور ترکیه را در سال های اخیر نیز می توانید مشاهده بفرمایید.

حداقل دستمزد در ترکیه 2021

هزینه های زندگی در ترکیه را مشاهده بفرمایید:

یک وعده ناهار در رستوران های ارزان قیمت

3.52 $
ناهار برای دو نفر در یک رستوران متوسط 14.08 $
Mc Meal در McDonalds یا یک غذای کمبو 3.52 $
بطری 0.33% آب معدنی 0.22 $
کاپوچینو در صورت مصرف مداوم روزانه 1.70 $
بطری 0.33% کوکا/پپسی 0.64 $
یک لیتر شیر 2.61 $
یک قرص نان سفید تازه 500 gr 0.35 $
یک کیلو برنج سفید 0.65 $
12 عدد تخم مرغ 1.69 $
یک کیلو پنیر محلی 2.18 $
یک کیلو سینه مرغ بدون پوست و بدون استخوان 1.54 $
یک کیلو گوشت گوساله 4.57 $
یک کیلو سیب 0.37 $
یک کیلو موز 0.72 $
یک کیلو پرتقال 0.33 $
یک کیلو گوجه فرنگی 0.43 $
یک کیلو سیب زمینی 0.33 $
یک کیلو پیاز 0.35 $
کاهو ( یک سر ) 0.55 $
بطری آب 1.5 لیتری 0.33 $
بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی 0.48 $
رفت و آمد معمول ماهانه 32.55 $
تاکسی 1 کیلومتر ( تعرفه عادی ) 0.70 $
تاکسی 1 ساعت انتظار ( تعرفه عادی ) 4.06 $
یک لیتر بنزین 4.30 $
هزینه یک روز کامل مهدکودک برای یک ماه 245.19 $
مدرسه ابتدایی بین المللی سالانه برای یک کودک 5,441.44 $
اینترنت 60 mbps یا بیشتر 14.90 $

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

پس از بررسی تمامی جوانب مرتبط با مهاجرت به ترکیه، در این بخش از مقاله شما را با مزایا و معایب زندگی در ترکیه آشنا خواهیم نمود. لطفاً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 • مزایای مهاجرت به ترکیه
  • نزدیکی به ایران
  • امکان مهاجرت آسان و سریع تر به سایر نقاط جهان در صورت اخذ پاسپورت ترکیه
  • عدم وجود محدودیت های موجود در ایران در صورت زندگی در ترکیه
  • امکان ایجاد سکوی پرتاب برای مهاجرت به کشورهای بهتر با مهاجرت به ترکیه
 • معایب مهاجرت به ترکیه
  • عدم عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن
  • تورم و نرخ بیکاری نسبتاً بالا
  • عدم تسلط مردم ترکیه به زبان های بین المللی مانند انگلیسی
  • سنتی بودن غالب جامعه ترکیه

اخذ تابعیت ترکیه

افراد زیادی تمایل به مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت و اقامت این کشور اوراسیایی دارند. همانطور که گفته شد، اگر قصد تحصیل دارید، نمی توانید مستقیما با مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، اقدام به دریافت اقامت دائم یا پاسپورت کنید. بعد از تحصیل باید درخواست نوع دیگری از ویزا و اقامت را داشته باشید. برای مثال ویزای کار یا سرمایه گذاری. شرایط هر کدام را در بخش های مربوط به خود، بررسی کردیم و دیدیم که اقامت و تابعیت کشور ترکیه از طریق کار، پس از 10 سال تعلق می گیرد، که آن هم مطابق قانون ترکیه، تنها در صورتی امکان پذیر است که پیشنهاد شغلی داشته باشید. ویزای جستجوی کار برای مهاجرت به ترکیه، صادر نمی شود.

قبل از هرگونه اقدامی بهتر است شرایط خود را جهت مهاجرت بررسی نمایید. وکیل معتبر مهاجرت از قوانین به روز مهاجرت باخبر است و در صورت تغییر قوانین و مقررات می‌تواند به موکل خود مشاوره صحیح نماید. استخدام وکیل مهاجرتی می‌تواند روند مهاجرت را آسان تر و با هزینه کمتر ممکن سازد. مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) بابیش از ۱۵ سال تجربه درخشان در امر مهاجرت آماده پاسخ گویی به شما می باشد.

محصول گام به گام تا اخذ اقامت

شما با تهیه و تماشای این محصول ویدئویی می توانید اطلاعات مهاجرتی خود را در حد یک وکیل مهاجرت بالا ببرید.

راهنمای گام به گام اخذ اقامت

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به ترکیه

آیا از طریق تولد فرزند در ترکیه، اخذ تابعیت این کشور امکان پذیر است؟

خیر. این کشور تابع قانون خون می باشد؛ یعنی یکی از والدین باید تبعه ترکیه باشد تا به فرزند متولد شده در ترکیه، تابعیت این کشور داده شود.

برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه ، حداقل چه میزان سرمایه مورد نیاز است؟

۵۰۰ هزار دلار ایالات متحده.

روش ها سرمایه گذاری در ترکیه کدامند؟

خرید سهام به میزان ۵۰۰ هزار دلار ایالات متحده، خرید اوراق قرضه به میزان ۵۰۰ هزار دلار ایالات متحده، افتتاح سپرده بانکی به میزان ۵۰۰ هزار دلار ایالات متحده.

نرخ بیکاری کشور ترکیه چند است؟

14درصد.

سخن پایانی

مهاجرت به ترکیه، روش‌های مهاجرت به ترکیه، شرایط اخذ تابعیت کشور ترکیه و صفر تا صد مهاجرت به ترکیه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. راه های اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، تحصیلی، ازدواج، کاری می باشد. به دلیل رشد اقتصادی در سال های اخیر افراد زیادی تمایل به مهاجرت به ترکیه را دارند. البته از آنجا که نرخ بیکاری در ترکیه بالا است و این کشور، ویزای جستجوی شغلی ارائه نمی دهد، بهتر است به کشورهای اروپایی همچون اتریش و آلمان که این نوع ویزا را صادر می کنند بیشتر توجه کنید. برای تحصیل نیز می توان کشورهای اروپایی چون انگلستان و دانمارک را پیشنهاد داد. اما پیش از هر گونه اقدامی بهتر است شرایط خود را جهت مهاجرت به ترکیه بررسی نمایید. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از ۱۵ سال سابقه در امر مهاجرت، در خصوص مهاجرت به ترکیه آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می باشد. با موسسه تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان، استفاده نمایید. همچنین بخش نظرات در پایین این نوشته، برای دریافت و پاسخگویی به سوالات و نظرات شما فعال می باشد.

7 پاسخ
 1. نوید جعفری
  نوید جعفری گفته:

  سلام میخواستم تو ترکیه درخواست پناهندگی کانادا بدم چون هر جور حساب میکنم پول مهاجرت قانونی ندارم. از کجا و چجوری اقدام کنم بهتره؟ مراحلش منظورمه. ممنون

  پاسخ
 2. حسین مبعلی
  حسین مبعلی گفته:

  سلام شنیدم ترکیه با خرید و اجاره خانه اقامت میده. میخواستم بدونم شرایطش چجوریه؟ ممنون

  پاسخ
 3. داوود قنبری
  داوود قنبری گفته:

  سلام من خیلی به ترکیه علاقه دارم میخواستم بدونم چجوری میشه مهاجرت کرد به ترکیه؟ ممنونم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *