مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه، راه های مهاجرت به روسیه، شرایط و هزینه مهاجرت به روسیه، اخذ اقامت و تابعیت روسیه از راه های گوناگون و مواردی از این قبیل موضوع بررسی علمی در این مقاله هستند. مهاجرت به روسیه به چه روشی امکان پذیر است؟ آیا می توان از طریق تحصیل و کار اقامت روسیه را اخذ کرد؟ تابعیت روسیه به چه کسانی داده می شود؟ شیوه های مهاجرت به روسیه چیست؟ در این مقاله دادن پاسخ علمی به چنین سوالاتی هدف قرار گرفته است. عموماً شش شیوه را می توان برای مهاجرت به کشور روسیه وجود دارد که در این مقاله به طور کامل ارزیابی خواهند شد. کارشناسان متخصص موسسه مشاوره ای MIE الزامات مهاجرت به کشور روسیه از طریق شیوه های مختلف را در این مقاله ارزیابی خواهند نمود و شما می توانید از طریق تماس رایگان تلفنی اطلاعات بیشتری را از آنها جویا شوید.

بریم روسیه یا نریم؟ در 30 ثانیه


آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به روسیه
 • مهاجرت به روسیه از طریق کار
 • مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل
 • مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت روسیه از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در روسیه
 • اخذ تابعیت روسیه
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به روسیه
 • بریم روسیه یا نریم؟
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به روسیه

روسیه وسیع ترین کشور دنیاست که با در بر گرفتن 9 منطقه زمانی در اروپا واقع شده است. این کشور با آب و هوای بسیار سرد در نقطه تلاقی شرق اروپا و شمال آسیا واقع شده است. بیش از یک هشتم از مناطق قابل سکونت زمین در روسیه واقع شده است و شاید مهاجرت به روسیه برای افراد سرمایی گزینه چندان معقولی نباشد. جالب است بدانید سردترین نقطه دنیا نیز در روسیه واقع شده است. روند کند رشد جمعیت در روسیه نیز از مواردی است که بر مهاجرت به این کشور تأثیر گذار بوده است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تغییراتی در روسیه مشاهده شده و تمام تمرکز روسیه بر باز پس گرفتن قدرت قبلی متمرکز است.

فایل ویدئویی موسسه MIE در زمینه اینکه بریم روسیه یا نریم؟

فایل صوتی این ویدئو

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به روسیه می توانید روی این لینک کلیک کنید.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

به طور کلی مهاجرت کاری به روسیه پروسه چندان راحتی نیست، چرا که افراد تنها در صورت دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایی روس می توانند به این کشور مهاجرت کاری داشته باشند. در صورتی که فرد زبان روسی را فرا نگیرد برای کار در روسیه با مشکل مواجه خواهد شد و این مسئله به نوعی از الزامات کار در این کشور به شمار می رود. با این حال، فرد در صورت یافتن شغل در روسیه می تواند اقامت دائم این کشور را نیز اخذ کند و بعد از 5 سال برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کند. نکته دیگر آنکه کشور روسیه از نظر نرخ بیکاری در نقطه مقابل کشورهایی همچون آلمان و اتریش با نرخ بیکاری پایین قرار گرفته است و شرایط خوبی از نظر استخدام نیروهای خارجی ندارد. به علاوه، علاقه مندان مهاجرت به روسیه از طریق کار لازم است توجه داشته باشند که میزان حقوق و دستمزد در کشور روسیه چندان بالا نیست و متوسط حقوق ماهیانه در این کشور بین 1000 تا 1500 دلار است.

 • نرخ بیکاری در روسیه

نرخ بیکاری روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

در وسیع ترین کشور دنیا می توان از هر قطعه زمینی یک محیط علمی و آموزشی ساخت. افراد مشهوری در سیستم آموزشی روسیه تحصیل کرده و به جامعه بشری خدمت کرده اند. دور از ذهن نیست که تصور کنیم با توجه به چنین موضوعی قطعاً سیستم آموزش و پرورش در روسیه جایگاه مناسبی دارد. متقاضیان مهاجرت به روسیه به شیوه تحصیلی می توانند در یکی از 21 دانشگاه روسیه که در رنکینگ جهانی نیز جایگاه قابل قبولی دارند مشغول تحصیل شوند. متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند برای هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش تحصیلی روسیه را اخذ کنند. دوره تحصیلی کارشناسی در روسیه 4 ساله بوده و افراد لازم است به زبان روسی در این مقطع تحصیل کنند. در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6 به بالا ضروری است. علاقه مندان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل باید توجه نمایند که تحصیل در این کشور مستقیماً منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت نمی شود و یکی از راه های اخذ اقامت دائم پس از تحصیل یافتن کار و اخذ اقامت کاری این کشور است.

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشورهای بیگانه مقوله ساده ای نیست و متأثر از موارد مختلفی است. در واقع، آگاهی از ریسک ها و خطرات سرمایه گذاری در یک کشور بیگانه بر تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در یک کشور مستقیماً تأثیرگذار است. در کشور روسیه می توان شرکتی را ثبت نموده و سرمایه خود را به این کشور انتقال داد. در واقع، بدین منظور افراد می توانند کارآفرینی کنند و طرح تجاری خود را ارائه دهند و لازمه آن هم سرمایه گذاری 162000 دلاری در روسیه است. متقاضیان مهاجرت به روسیه می توانند از طریق سرمایه گذاری اقامت دائم و در ادامه تابعیت این کشور را اخذ کنند. در شیوه سرمایه گذاری در ابتدا به فرد اقامت 3 ساله داده می شود که این مدت قابلیت تمدید شدن تا 3 سال دیگر را هم دارد.

در صورتیکه فرد اثبات کند 5 سال از این 6 سال را در روسیه حضور داشته است و در صورت رعایت برخی الزامات دیگر می تواند پاسپورت روسیه را اخذ کند. در نمودارهای زیر رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال روسیه مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس آنچه در نمودار رشد اقتصادی روسیه هویداست، رشد اقتصادی روسیه در مواردی منفی بوده و در سال های منتهی به 2017 نیز روند نزولی داشته است. به علاوه، نرخ مصادره اموال در این بازه زمانی معادل 5 بوده که با توجه به برابری بالاترین رقم با 7 شرایط نامناسب روسیه را به تصویر می کشد.

 • نمودار رشد اقتصادی روسییه

رشد اقتصادی روسیه
 • نمودار مصادره اموال در روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت به روسیه تمایل دارند بدانند که ازدواج با تبعه این کشور منجر به دریافت اقامت و تابعیت این کشور خواهد شد یا خیر. به طور کلی، با رعایت برخی اصول چنین مسئله ای امکان پذیر است. به عنوان مثال، بسیار حائز اهمیت است که محرز شود این ازدواج صوری نیست. فردی که با یک تبعه روسیه ازدواج کند در ابتدا می تواند اقامت یک ساله این کشور را دریافت کند. در صورتیکه ازدواج مذکور تا 5 سال پا برجا باشد اخذ اقامت دائم و تابعیت روسیه نیز برای فرد میسر می شود. افراد متقاضی در صورت برخورداری از شرایط لازم و الزامات می توانند با در دست داشتن مدارکی همچون:  شناسنامه و پاسپورت به دفترخانه های رسمی مراجعه کنند. شما همراهان گرامی موسسه مشاوره ای MIE می توانید برای کسب اطلاعات جامع در زمینه مهاجرت به روسیه و تمامی زمینه های مهاجرتی محصول راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت را تهیه کنید و اطلاعات ارزشمند آن را مطالعه بفرمایید.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد فرزند

به طور کلی در حوزه مهاجرت از طریق تولد کشورها از دو قانون خون و یا خاک تابعیت می کنند. به عبارتی، برخی کشورها که تابع قانون خاک هستند به فردی که در قلمرو آنها متولد شود تابعیت اعطا می کنند اما کشورهای دارای قانون خون برای اعطای تابعیت تولد در خاک خود را ملاک قرار نمی دهد و تنها فردی می تواند تابعیت آنها را اخذ کند که از پدر و مادری با تابعیت همان کشور متولد شده باشند. در این راستا، کشور روسیه تابع قانون خون است و بنابراین، مقصد مناسبی برای افراد دارای هدف مهاجرت به روسیه از طریق تولد نیست. در واقع، فرزندانی که از پدر و مادری دارای ملیتی غیر روس متولد شوند شانس اخذ تابعیت روسیه را نخواهند داشت. چنین افرادی می توانند مهاجرت به کشورهای دارای قانون خاک همچون کانادا را مد نظر قرار دهند. کپی برداری از مطالب این مقاله به هیچ وجه مجاز نیست.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

به طور کلی پناهندگی شیوه ای غیر قانونی است که خطرات ناشی از آن بی شمار است. فردی که پناهندگی را به عنوان شیوه ای برای مهاجرت به روسیه بر می گزیند در حقیقت خطرات روحی و جانی بی شماری را به جان می خرد. کشور روسیه به دلیل عضویت در کنوانسیون ژنو به دفاع از حقوق پناهندگان متعهد شده است و در صورتیکه فرد اثبات نماید بر اساس تعاریف ارائه شده در کنوانسیون ژنو تحت خطر قرار دارد می تواند در کنسولگری روسیه و یا مرزهای آن درخواست پناهندگی دهد. در صورتیکه طبق قوانین ذکر شده در کنوانسیون ژنو با درخواست فرد موافقت شود فرد می تواند اقامت 3 ساله این کشور را اخذ کند و بعد از تمدید مجدد این اقامت به مدت 3 سال دیگر اخذ پاسپورت روسیه نیز برای فرد متقاضی مهاجرت به روسیه میسر می شود. با این حال، لازم است افرادی که قصد مهاجرت به روسیه از شیوه پناهندگی را دارند توجه نمایند که موسسه مشاوره ای MIE هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و هدف از این مقاله تنها اشاره به خطرات و آثار زیان بار پناهندگی است.

هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی در شهرهای مختلف روسیه یکسان نیست به نحوی که هزینه های زندگی در برخی شهرها بالاتر و در برخی شهرها برای متقاضیان مهاجرت به روسیه پایین تر است. طبق برآوردهای انجام شده از هزینه های زندگی در کشور روسیه هزینه های زندگی در این کشور خیلی بالا نیست و حتی 11.43% نسبت به هزینه های زندگی در ایران کمتر است. البته در شهرهای موسکو و سنت پترزبورگ هزینه های زندگی عموماً بالاتر است. در جدول زیر هزینه برخی اقلام مهم (بر حسب دلار آمریکا) در روسیه مورد بررسی قرار گرفته است.

1 کیلوگرم برنج سفید

0.94
500 گرم نان 0.59
1 کیلوگرم پنیر محلی 7.57
1 کیلوگرم سینه مرغ بدون استخوان 4
1 کیلوگرم سیب 1.34
1 کیلوگرم پیاز 0.45
یک بطری 1.5 لیتری آب 0.57
1 لیتر بنزین 0.68
برق، آب، گاز، … برای یک آپارتمان 85 متری 106.33
اجاره ماهیانه یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 361.12
اجاره ماهیانه یک آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر 472.02

اخذ تابعیت روسیه

در بخش های قبلی شیوه های مختلف اخذ اقامت و تابعیت کشور روسیه مورد بررسی قرار گرفت. مهاجرت به روسیه از برخی شیوه ها منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می شود. نکته حائز اهمیت آن است که در شیوه هایی همچون ازدواج با تبعه کشور روسیه و یا سرمایه گذاری تابعیت به یکباره حاصل نمی شود و لازم است فرد در ابتدا اقامت دائم روسیه را اخذ کند. در صورت رعایت الزامات زیر می توان پس از اخذ اقامت دائم تابعیت روسیه را اخذ کرد:

 • داشتن اقامت موقت/دائم روسیه به مدت 5 سال
 • حفظ اصول قانونی روسیه
 • عدم منع قانونی از سمت کشور مبدأ
 • درآمد قانونی و پرداخت مالیات
 • یادگیری زبان روسی

بریم روسیه یا نریم؟

خیلی از مردم این سوال را از موسسه مشاوره ای MIE می پرسند که روسیه بریم یا نریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که برای انتخاب یک کشور جهت مهاجرت در ابتدا می بایست ببینیم که مردم آن کشور چقدر میل ماندن در آن را دارند و چقدر به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و می کنند. مردم روسیه همانند مردم ترکیه و چین میل زیادی به مهاجرت دارند و اگر سری به کشورهای درجه یک اروپایی، آمریکا و کانادا و استرالیا زده باشید حتماً تعداد کثیری از شهروندان این سه کشور را در آنجا مشاهده نموده اید.

مورد بعدی که درباره یک کشور می بایست در نظر گرفت، امکان تردد آژاد و بدون ویزا به کشورهای جهان با داشتن پاسپورت و اقامت آن کشور است. در این زمینه روسیه وضعیت درخشانی ندارد و معدود کشورهایی در جهان را می توان نام برد که با داشتن اقامت و تابعیت روسیه می توان بدون نیاز به ویزا به آنها سفر نمود. ولی به طور کلی کشورهایی مانند روسیه، ترکیه و چین سکوی پرتاب خوبی بخصوص برای  متقاضیان و علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور هستند تا با تحصیل در این کشورها هم زندگی در خارج از کشور را تجربه نموده باشند و هم آسان تر بتوانند به کشورهای تاپ و برتر جهان مهاجرت نمایند.

پس در نتیجه خوبی یا بدی یک کشور برای مهاجرت و اقامت، بستگی به هدف ما از مهاجرت و شرایط مالی و سنی و ،… خود متقاضی دارد و به طور مثال نمی توان یک نسخه واحد را برای همه بیماری ها تجویز نمود.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به روسیه

✅ کشور روسیه از چه قانونی تبعیت می کند؟

کشور روسیه تابع قانون خون است.

✅شرایط اخذ تابعیت چیست؟

عدم منع قانونی از سمت کشور مبدأ، درآمد قانونی و پرداخت مالیات، یادگیری زبان روسی و..

✅ آیا روسیه برای سرمایه گذاری، کشوری مناسبی است؟

رشد اقتصادی روسیه در مواردی منفی بوده و در سال های اخیر نیز روند نزولی داشته است. به علاوه، نرخ مصادره اموال در این بازه زمانی نیز معادل 5 بوده که با توجه به برابری بالاترین رقم با 7 شرایط نامناسب روسیه برای سرمایه گذاری را به تصویر می کشد.

✅ آیا، تحصیل در روسیه مستقیماً منجر به اخذ اقامت دائم روسیه می شود؟

خیر. تحصیل، مستقیماً منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت نمی شود و یکی از راه های اخذ اقامت دائم پس از تحصیل، یافتن کار و اخذ اقامت کاری در روسیه است.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به روسیه و اخذ اقامت روسیه، شرایط و هزینه مهاجرت به روسیه و راه های مهاجرت به روسیه در این مقاله به شکل علمی بررسی شد. به طور کلی شش شیوه را می توان برای مهاجرت تعریف نمود: شیوه تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج و تولد که به تفصیل به هریک از آنها پرداختیم و همانطور که مشاهده نمودیم برخی از آنها منجر به اقامت دائم و اخذ پاسپورت می شوند اما برخی شیوه های دیگر خیر. خالی از لطف نیست شما همراهان گرامی متقاضی مهاجرت به روسیه بدانید که جایگاه کشور روسیه از نظر شرایط زندگی و رتبه پاسپورت چندان بالا نیست و چه بسا بتوان با هزینه های کمتر مهاجرت به کشورهای اروپایی دارای کیفیت بالاتر را هدف مهاجرت قرار داد. شما سروران گرامی می توانید با مشاورین مجرب موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *