مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد، شیوه های مختلف دستیابی به اقامت و تابعیت سوئد، هزینه های زندگی در سوئد، قوانین انواع روش های مهاجرت به سوئد  و مواردی از این دست موضوع بحث و بررسی علمی در این مقاله هستند. آیا مهاجرت به سوئد برای ایرانیان مسیر همواری دارد؟ هزینه های زندگی در سوئد چقدر است؟ آیا تابعیت سوئد به راحتی حاصل می شود؟ مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟ در این مقاله به نکات مهم درباره مهاجرت  از جنبه های گوناگون پرداخته خواهد شد؛ نکاتی که قطعاً بسیاری از آنها برای شما سروران گرامی در هاله ای از ابهام قرار دارند. تمامی تلاش ما در این مقاله آن است که ابهامات ذهنی شما عزیزان را در مورد مهاجرت به کشور سوئد برطرف نماییم. شما همراهان گرامی می توانید از طریق تماس تلفنی برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور سوئد با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور ارتباط برقرار کنید.

مهاجرت به سوئد

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به سوئد
 • مهاجرت به سوئد از طریق کار
 • مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل
 • مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت سوئد از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در سوئد
 • اخذ تابعیت سوئد
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به سوئد
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپایی واقع در شمال اروپا و شبه جزیره اسکندیناوی است. اعتبار پاسپورت سوئد یکی از نقاط قوت آن محسوب می شود. یکی از شاخصه های تأثیرگذار بر اعتبار پاسپورت یک کشور تعداد کشورهایی است که می توان با همراه داشتن پاسپورت کشور مذکور بدون نیاز به ویزا به آنها سفر کرد. در واقع، با در دست داشتن پاسپورت سوئد می توان بدون نیاز به ویزا به 127 کشور سفر کرد. با این حال، لازم است توجه داشت که اخذ تابعیت و پاسپورت سوئد مستقیماً حاصل نمی شود و لازم است در ابتدا اقامت و سپس پاسپورت سوئد دریافت شود.

پرچم سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مهاجرت به سوئد از طریق شیوه کاری همواره مورد توجه مهاجران بسیاری بوده است. مهاجرت کاری به سوئد در ابتدای امر مستلزم دریافت پیشنهاد شغلی (job offer) از یک کارفرمای معتبر سوئدی است. البته این مسئله به تنهایی کافی نیست و لازم است برخی الزامات دیگر نیز رعایت شوند. در واقع، یکی از این الزامات آن است که شغل مورد نظر توسط کارفرما در سوئد و اتحادیه اروپا آگهی شود و در صورت پیدا نشدن فرد مناسب می توان از یک فرد خارجی در آن موقعیت شغلی استفاده کرد. البته مهاجرت به سوئد از طریق شیوه کاری نسبت به مهاجرت کاری به کشورهای دارای نرخ بیکاری پایین تر همچون اتریش و آلمان دشوارتر است. رعایت یک سری الزامات دیگر در مهاجرت کاری به سوئد نقش بسزایی دارد: پایین تر نبودن حقوق تعیین شده از حقوق دریافتی سوئدی های به طور میانگین (حدود 13000 کرون)، شفاف بودن وضعیت پرداخت بیمه و مالیات، آشنایی با زبان سوئدی در حد مکالمه و قرار داشتن شغل مورد نظر در فهرست مشاغل مورد نیاز سوئد همچون مدیریت، مهندسی کامپیوتر و IT. در بخش زیر نمودار نرخ بیکاری سوئد در بازه زمانی سال های 1970 تا 2018 ارائه شده است. در این بازه زمانی میانگین نرخ بیکاری سوئد برابر با 5.64 بوده است.

 • نرخ بیکاری

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

تحصیل یکی دیگر از شیوه های مهاجرت به سوئد است. در واقع، متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئد می توانند برای تحصیل در مقاطع مختلف سوئد درخواست دهند.

 • دوره کارشناسی

   تحصیل در دوره کارشناسی در سوئد عموماً 4 ساله و به زبان سوئدی است. دانشجویان بین المللی متقاضی مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی ملزم به ارائه آیلتس 6 هستند و تا 10 ساعت در هفته می توانند به کار پاره وقت مشغول شوند. هزینه تحصیل در این مقطع 49000 الی 199000 کرون گران تر از زمانی است که فرد به زبان سوئدی تحصیل کند.

 • دوره کارشناسی ارشد

  افراد تا 30 سالگی می توانند با ارائه آیلتس 6.5 برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند. دوره کارشناسی ارشد عموماً 1-2 ساله است و افراد در این مقطع 20 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دارند.

 • دوره دکتری

  تحصیل در دوره دکتری نیازمند داشتن سوپروایزر و ارائه آیلتس 7 است. افرادی که مقالات علمی ارائه دهند و معدل بالایی داشته باشند از شانس بالایی برای تحصیل در این مقطع برخوردارند.

اخذ تابعیت سوئد پس از اتمام تحصیل در سوئد مستقیماً امکان پذیر نیست و لازم است فرد در این کشور کار پیدا کند تا در پی اخذ اقامت دائم شرایط اخذ تابعیت نیز برای وی میسر شود. با این حال، کشورهایی همچون کانادا و دانمارک وجود دارند که شانس تحصیل در دوره های همراه با کار نیز در آنها میسر است.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

شیوه های سرمایه گذاری در سوئد به سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید ملک تقسیم می شوند. به طور کلی تمامی شیوه های سرمایه گذاری در سوئد سبب اخذ اقامت این کشور نمی شوند. در تمامی این شیوه ها لازم است افراد مراحلی را به شکل اصولی طی کنند. در شیوه ثبت شرکت، فرد در ابتدا اقامت دو ساله و سپس اقامت دائم را کسب می کند. مهاجرت به سوئد از طریق ثبت شرکت مراحل زیر را شامل می شود:

 • ارائه بیزینس پلن با ذکر آنکه چه منافعی نصیب کشور سوئد می شود. در صورت موافقت با بیزینس پلن لازم است مراحل زیر طی شوند.
 • ثبت شرکت با پرداخت مبلغ 50000 کرون
 • پرداخت هزینه ای بالغ بر 600000 کرون برای مراحل اجرایی و عملیاتی
 • در صورت همراه داشتن همسر و فرزند زیر 18 سال، نشان دادن هزینه دو سال زندگی

 • اخذ اقامت 2 ساله
 • در صورت پرداخت بیمه و مالیات و اثبات سود دهی طرح، می توان بعد از دو سال برای اقامت دائم اقدام کرد.

همواره برخی شاخصه های اقتصادی بر تصمیم گیری افراد برای مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری تأثیرگذار هستند. رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال دو مورد از این شاخصه ها هستند که در نمودارهای زیر به آنها پرداخته شده است.

 • تولید ناخالص داخلی

رشد اقتصادی سوئد
 • نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج

به طور کلی این قانون در اکثریت کشورها حاکم است که ازدواج با تبعه آنها سبب اعطای تابعیت به فرد بیگانه می شود. البته در مورد کشورهایی همچون امارات و ایران چنین قانونی صدق نمی کند و ازدواج مرد بیگانه با تبعه ایرانی و یا اماراتی برای وی آثار اقامتی ندارد. در مورد کشور سوئد نیز مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج با تبعه این کشور امکان پذیر است و بنا بر شرایطی در پی ازدواج با تبعه سوئد می توان اقامت و تابعیت آن را اخذ کرد. البته در صورتیکه ثابت شود این ازدواج صوری بوده است برای وی تبعات قانونی خواهد داشت. در صورت محرز شدن قانونی بودن این ازدواج فرد در ابتدا اقامت 3 ساله دریافت می کند. یکی دیگر از مسائل مهم آن است که فرد تبعه سوئد توان مالی اداره زندگی مشترک را داشته باشد. در ادامه در صورت اینکه زوجین حداقل دو سال با هم زندگی کنند، فرد زبان سوئدی را فرا گیرد و رفتاری مطابق با قوانین سوئد داشته باشد می تواند برای درخواست پاسپورت این کشور درخواست دهد.

مهاجرت به سوئد از طریق تولد فرزند

کشور سوئد برای اعطای تابعیت از طریق تولد دارای شرایط و قوانین خاصی است. سوئد در مورد افرادی که در بازه زمانی جولای 2001 تا آوریل 2015 به دنیا آمده اند و افرادی که بعد از آوریل 2015 به دنیا آمده اند قوانین متفاوتی دارند. در واقع، در صورتیکه پدر و مادر نوزاد هر دو سوئدی باشند فرزند در هر جائی که متولد شود تابعیت سوئدی می گیرد. در مورد فرزندانی که دارای مادری خارجی و پدری سوئدی هستند در صورت تولد در خاک سوئد تابعیت سوئدی می گیرند. بنابراین، برای افرادی که مهاجرت به سوئد از طریق تولد را هدف قرار داده اند این شیوه، شیوه مهاجرتی چندان کاربردی نیست. این مقاله توسط کارشناسان خبره موسسه ملک پور نگارش شده و موسسه ملک پور هیچگونه رضایتی در زمینه کپی برداری از مطالب آن ندارد.  

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

در کنوانسیون ژنو، پناهنده بدین شکل تعریف شده است: شخصی که به دلیل نژاد، دین، عقاید سیاسی، نژاد، ملیت و یا عضویت در گروه­های اجتماعی بیم آن می­رود که مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گیرد. از این رو، انتظار می رود کشورهای متعهد به این کنوانسیون از افراد تحت آزار و شکنجه در چنین شرایطی حمایت کنند. کشور سوئد نیز در شمار کشورهایی است که به این کنوانسیون پیوسته اند و بنابراین، ملزم به حمایت از پناهندگان است. لازم به ذکر است که موسسه ملک پور هیچگونه خدماتی در زمینه مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی ندارد و هدف از این مقاله تنها آگاهی بخشی به شما عزیزان در زمینه خطرات بی شمار پناهندگی است. افراد واجد شرایط مذکور با طی مراحل زیر می توانند در سوئد درخواست پناهندگی دهند:

 • احراز هویت
 • ارائه مدارک مورد نیاز برای اعلام پناهندگی

 • انگشت نگاری برای افراد بالای 14 سال توسط سیستم SIS
 • صدور کارت LMA تا زمانیکه وضعیت نهایی پناهجو مشخص شود.

هزینه های زندگی در سوئد

یکی از موارد مهمی که لازم است در باب مهاجرت به سوئد بررسی شود هزینه های زندگی در این کشور است. در واقع باید به دقت و به شکل علمی بررسی نمود که فرد دارای اقامت کاری و تحصیلی سوئد متحمل چه هزینه هایی می شود. در جدول زیر هزینه های زندگی در کشور سوئد (بر حسب کرون سوئد) مورد بررسی قرار گرفته است:

اخذ تابعیت سوئد

همانطور که در بخش های قبل ذکر شد، در اکثر شیوه های ذکر شده برای مهاجرت به سوئد ابتدا لازم است اقامت و سپس تابعیت سوئد اخذ شود. در این میان در صورت ازدواج با تبعه سوئدی شاید فرد مدت زمان کمتری را برای اخذ تابعیت سوئد انتظار بکشد. از موارد تأثیر گذار و ضروری برای اخذ تابعیت سوئد  سازگاری با جامعه سوئد و یادگیری زبان سوئدی برای برقراری ارتباط با مردم این کشور است. در صورتیکه فرد از هریک از شیوه های مذکور اقامت سوئد را اخذ کرده و بعد در پی اخذ تابعیت این کشور باشد لازم است 5 سال مستمر در سوئد زندگی کند و بیش از 6 هفته از سوئد خارج نشود. دریافت بیمه و مالیات در این مدت نیز یکی دیگر از الزامات اخذ تابعیت سوئد است.

 

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به سوئد

موارد تأثیر گذار و ضروری برای اخذ تابعیت سوئد کدامند؟

سازگاری با جامعه سوئد و یادگیری زبان سوئدی برای برقراری ارتباط با مردم این کشور است.

مهاجرت به سوئد از طریق کار چگونه است؟

در ابتدای امر مستلزم دریافت پیشنهاد شغلی (job offer) از یک کارفرمای معتبر سوئدی است.

مهاجرت از طریق تحصیا در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

افراد تا 30 سالگی می توانند با ارائه آیلتس 6.5 برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند. دوره کارشناسی ارشد عموماً 1-2 ساله است و افراد در این مقطع 20 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دارند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به سوئد ، اخذ تابعیت و اقامت سوئد از طریق مختلف و قوانین روش های مهاجرت به سوئد موضوع بحث و بررسی در این مقاله بود.. همانطور که بررسی نمودیم شیوه های مهاجرت به سوئد به تنها یک طریق خلاصه نمی شود و این امر به شش شیوه مختلف محقق می شود. در هر صورت فرد لازم است در هریک از شیوه های مهاجرتی مذکور توجه کافی را مبذول دارد. شما سروران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات جامع تر در زمینه ابهامات ذهنی خود با مشاورین مجرب موسسه ملک پور تماس تلفنی برقرار کنید و در بخش پایانی این مقاله نیز می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
 1. مرجان
  مرجان گفته:

  سلام وقت بخیر. شرایط مهاجرت از طریق تحصیل چگونه هست؟ من 16 سالمه و می خوام رشته پزشکی در دانشگاه های سوئد بگیرم.چقدر سرمایه مورد نیاز است و آیا بورسیه داره ؟ ممنون میشم جواب بدین.

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. اگر خواهان تحصیل در مدارس شبانه روزی هستید بایستی سالانه 50 تا 60 هزار یورو در این دانشگاه تحصیل پزشکی بخونیدو همچنین مسلط به زبان سوئدی باشید. معمولا برای اینگونه رشته ها بورسیه داده نمی شود. شما می توانید در کشورهایی همچون: فرانسه ، اسپانیا ابتدا زبان مربوطه رو یاد بگیرید و بعد برای تحصیل به زبان انگلیسی اقدام کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *