مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به سوئیس ، کسب تابعیت و شهروندی سوئیس ، بهترین راه اخذ اقامت سوئیس و هزینه های زندگی در کشور سوئیس در این مقاله مورد تحلیل علمی و تخصصی قرار می گیرد. مهاجرت به سوئیس از چه طریقی میسر می شود؟ چند شیوه را می توان برای مهاجرت به سوئیس در نظر گرفت؟ آیا مهاجرت به کشور سوئیس فرآیند ساده ای دارد؟ آیا اخذ تابعیت و اقامت سوئیس به شیوه تحصیلی و کاری امکان پذیر است؟ در این مقاله پاسخ به چنین سوالاتی هدف مطالعه و بررسی علمی قرار گرفته است و شما عزیزان می توانید در صورت علاقه به دریافت اطلاعات جامع تر با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تماس رایگان تلفنی برقرار کنید.

مهاجرت به سوئیس

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به سوئیس
 • مهاجرت به سوئیس از طریق کار
 • مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل
 • مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به سوئیس برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • هزینه های زندگی در سوئیس
 • اخذ تابعیت سوئیس
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به سوئیس
 • سخن پایانی

درباره کشور سوئیس

سوئیس کشوری واقع در اروپای غربی است که کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه و ایتالیا با آن هم مرز هستند. کشور سوئیس با نظامی ایالتی شامل 26 ایالت است و درآمد سرانه بالا (حدود 39000 دلار) در این کشور شرایط آن را بیش از پیش منحصر به فرد می سازد. زوریخ و ژنو قطب های اقتصادی سوئیس بوده و برن پایتخت این کشور است. به دلیل شرایط مناسبی که کشور سوئیس از نظر اجتماعی و اقتصادی دارد همواره مورد توجه مهاجران بسیاری بوده است.

پرچم سوئیس
شرایط عمومی سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

اشتغال در کشور سوئیس منوط به نظر یک کارفرما و یا کارآفرین سوئیسی و دریافت پیشنهاد شغلی (job offer) از آنهاست. در واقع، مهاجرت به سوئیس از طریق کار به این شکل است که لازم است کارفرما در ابتدا شغل مورد نظر را در سوئیس و سپس اتحادیه اروپا آگهی کند و در صورت نبود نیروی کار در این مناطق می توان برای استخدام فرد خارجی اقدام کرد. بنابراین، آنگونه که از شرایط بر می آید شرایط اشتغال در سوئیس نسبت به برخی کشورها همچون اتریش و آلمان که نوعی ویزا جستجوی کار را به افراد می دهند دشوارتر است.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری سوئیس

اقامت کاری سوئیس به سه دسته زیر تقسیم می شود:

 • مجوز اقامت L PERMITS

  نوعی اقامت کاری کوتاه مدت که در ابتدا یک ساله است و مبنی بر شرایط قرارداد کاری و در صورت عدم تغییر کارفرما قابلیت تمدید سالیانه را دارد.

 • مجوز اقامت C PERMITS

  این مجوز به افراد ساکن در سوئیس به مدت 10 سال اختصاص دارد. البته شرایط شهروندان کانادا و آمریکا متفاوت است و این افراد بعد از 5 سال می توانند این مجوز را کسب کنند.

 • مجوز اقامت B PERMITS

  مجوزی برای اقامت کوتاه مدت با اعتبار یک ساله که می توان آن را سالیانه نیز تمدید کرد. بر اساس این مجوز فرد تنها حق سکونت در استانی که برای وی مجوز صادر شده را دارد.

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

تحصیل یکی دیگر از شیوه های مهاجرت به سوئیس است که در این بخش به آن پرداخته خواهد شد:

 • کارشناسی: طول مدت تحصیل 3 تا 4 سال
 • کارشناسی ارشد: 1 تا 2 سال

 • دکتری : 3 سال

یکی از نکات مهم در زمینه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس فاصله زمانی ایجاد شده پس از فارغ التحصیلی است. در واقع، بسیار حائز اهمیت است که از فارغ التحصیلی شما مدت زیادی نگذشته باشد و اصطلاحاً گپ تحصیلی ایجاد نشده باشد. در مورد کشور سوئیس نهایتاً گپ تحصیلی 2 3 سال پذیرفته شده است و داشتن گپ تحصیلی بیشتر شانس ویزای فرد را بالا می برد. متقاضیان مهاجرت به سوئیس از طریق شیوه تحصیلی می توانند در دانشگاه های خصوصی و گاهاً دانشگاه های دولتی این کشور مشغول تحصیل شوند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئیس نسبتاً بالا است. با این وجود، اجازه 15 ساعت کار حین تحصیل به دانشجویان در تأمین هزینه های خود کمک می کند و بورسیه های تحصیلی نیز به دانشجویان ممتاز در کشور سوئیس اعطا می شود. به علاوه، دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود تا 6 ماه هم فرصت دارند در کشور سوئیس مانده و در جستجوی کار باشند. در ادامه به معرفی دو مورد از دانشگاه های برتر سوئیس می پردازیم :

 • دانشگاه زوریخ

  یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های اروپا، واقع در زوریخ، دهمین دانشگاه برتر دنیا، تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی و در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است.

 • دانشگاه اکول پلی تکنیک فدرال لوزان

  یکی از معتبرترین مراکز علمی دارای رتبه دوازده در رنکینگ QS، واقع در شهر لوزان، غالباً دوره هادر این کشور به زبان فرانسوی است.

مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

افرادی که تمکن مالی کافی داشته باشند می توانند برای مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند. یکی از شیوه های مرسوم سرمایه گذاری در سوئیس ثبت شرکت است. یکی از الزامات ثبت شرکت در سوئیس ارائه طرح تجاری (business plan) قوی با بیان اهداف تجاری در کشور سوئیس است. از دیگر موارد مهم سودآوری این شرکت و ایجاد اشتغال برای تبعه های سوئیس است. از دیگر الزامات ثبت شرکت آن است که یکی از مدیران شرکت تابعیت سوئیسی داشته باشد و هزینه اولیه ثبت شرکت معادل 20000 فرانک سوئیس است. در صورت اثبات سودآوری شرکت برای اقتصاد سوئیس و نشان دادن آنکه سود خالص شرکت معادل 100000 فرانک سوئیس است فرد می تواند در ابتدا اقامت کاری سالیانه B PERMITS را دریافت کند. پس از 5 سال نیز امکان اخذ اقامت C PERMITS وجود دارد. در نهایت، بعد از دریافت این نوع اقامت می توان بعد از 3 سال برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام نمود. رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال از شاخصه های اقتصادی تأثیرگذار بر سرمایه گذاری در کشورهای خارجی است. در این بخش نمودار رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال سوئیس ارائه شده است. میانگین رشد اقتصادی سوئیس در بازه زمانی سال های 1981 تا 2018 برابر با 1.77 درصد و نرخ مصادره اموال سوئیس در این بازه زمانی معادل 1 بوده است که هر دو شاخص نشان از شرایط اقتصادی مناسب سوئیس دارند.

 • رشد اقتصادی سوئیس

 • نرخ مصادره اموال

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج از شیوه های دیگر مهاجرت به سوئیس محسوب می شود. بسیار مهم است که واقعی بودن ازدواج مذکور به ثبت رسیده و این ازدواج صوری نباشد. چرا که در غیر اینصورت برای فرد تبعات قانونی به همراه دارد. فردی که با تبعه سوئیس اردواج می کند می تواند به مدت 3 تا 5 سال اقامت دائم خود را حفظ کرده و پس از 6-5 سال زندگی در سوئیس پاسپورت این کشور را اخذ کند. تصمیم گیری در مورد شرایط طلاق معمولاً به اداره مهاجرت سوئیس واگذار می شود و در صورتیکه فرد بیگانه پیش از اخذ اقامت دائم از همسر خود جدا شود به ناچار باید خاک سوئیس را ترک نماید. این مقاله به همت مشاورین مجرب موسسه ملک پور نگاشته شده و کپی برداری از آن مجاز نیست.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد فرزند

اخذ تابعیت از طریق تولد یکی دیگر از شیوه های مهاجرت به سوئیس محسوب می شود. بر مبنای یک تقسیم بندی کلی، اخذ تابعیت بر اساس دو سیستم خاک و یا خون صورت می­گیرد. در واقع، برخی کشورها برای اعطای تابعیت به افراد از قاعدۀ خون و برخی دیگر از قاعدۀ خاک پیروی می­کنند. اصل خاک تنها تولد فرد در قلمرو یک کشور را مجوزی برای اخذ تابعیت آن کشور توسط فرد تلقی می­کند، در حالیکه اصل خون به اخذ تابعیت بر مبنای تابعیت والدین اشاره دارد. از این نظر، کشور سوئیس همچون بسیاری کشورهای اروپایی دیگر در زمرۀ کشورهایی قرار دارد که از اصل خون پیروی می­کنند، بدان مفهوم که صرف تولد در خاک این کشور به صورت خودکار به فرد تابعیت اعطا نمی­کند. کودکان متولد شده در سوئیس  تنها در شرایط زیر تابعیت سوئیس را اخذ می­کنند:

 • کودک از والدینی نامشخص متولد شود
 • پدر و یا مادر نوزاد تبعه سوئیس باشند

 • والدین کودک فوت شوند و وی پس از سن بلوغ وابستگی خود را به سوئیس اثبات نماید.

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

در ابتدا باید توجه داشت که مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی خطرات جسمی و روحی فراوانی را برای فرد به دنبال دارد و شیوه­ای غیرقانونی محسوب می­شود که می تواند فرد را با خطرات ناگوار و جبران ناپذیری مواجه کند. بنابراین، موسسه حقوقی ملک پور یا MIE اتریش هیچ نوع خدماتی را در زمینۀ پناهندگی ارائه نمی­دهد و در اینجا هدف فقط اطلاع رسانی دربارۀ خطرات و ریسک­های ناشی از پناهندگی است. در کنوانسیون 1951 ژنو، پناهنده به عنوان کسی تعریف شده است که به واسطۀ دین، عقاید سیاسی، نژاد، ملیت و یا عضویت در گروه­های اجتماعی بیم آن می­رود که مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گیرد. امروزه درخواست های زیادی برای پناهندگی در سوئیس وجود دارد و به همین سبب پناهندگی در این کشور تقریباً امکان پذیر نیست.

مهاجرت به سوئیس برای هنرمندان و افراد فوق موفق

برخی کشورها شرایط ویژه ای را برای افراد موفق و هنرمندانی که دارای افتخارات و جوایز جهانی و بین المللی هستند در نظر می گیرند و با اعطای اقامت شرایط حضور این افراد در کشور خود را فراهم می کنند. در کشور سوئیس چنین ویزایی برای هنرمندان و افراد موفق و مهاجرت به سوئیس در نظر گرفته نشده است و این افراد تنها می توانند برای شرکت در فستیوال ها و نمایشگاه ها به این کشور بروند و این کار برای آنها آثار اقامتی بلند مدت ندارد.

هزینه های زندگی در سوئیس

یکی از مسائل بسیار تأثیرگذار بر تصمیم گیری برای مهاجرت به سوئیس هزینه های زندگی در این کشور است. زندگی دانشجویی در کشور سوئیس چیزی در حدود 1000 فرانک برای فرد هزینه دارد و به طور کلی هزینه های زندگی در سوئیس نسبت به بسیاری کشورهای اروپایی بالاتر است. واحد پول این کشور نیز فرانک است. در جدول زیر به هزینه برخی اقلام مهم زندگی در سوئیس (بر مبنای فرانک) اشاره شده است:

شیر
1 لیتر
1.60 Fr
نان
500 گرم
2.77 Fr
برنج
1 کیلو گرم
2.81 Fr
تخم مرغ
12 عدد
5.35 Fr
پنیر
1 کیلو گرم
22.64 Fr
مرغ
1 کیلو گرم
24.69 Fr
گوشت گاو
1 کیلو گرم
48.99 Fr
سیب
1 کیلو گرم
3.96 Fr
موز
1 کیلو گرم
2.94 Fr
پرتقال
1 کیلو گرم
3.65 Fr
گوجه فرنگی
1 کیلو گرم
4.07 Fr
سیب زمینی
1 کیلو گرم
2.78 Fr
پیاز
1 کیلو گرم
2.61 Fr
آب
بطری 1.5 لیتری
0.85 Fr
بنزین
1 لیتر
1.65 Fr
آپارتمان (1 اتاق خواب)
در مرکز شهر
447.06 Fr
آپارتمان (1 اتاق خواب)
خارج از مرکز
132.50 Fr
آپارتمان (3 اتاق خواب)
در مرکز شهر
684.69 Fr
آپارتمان (3 اتاق خواب)
خارج از مرکز
2117.13 Fr

اخذ تابعیت سوئیس

بسیاری از افرادی که از شیوه های مختلف مهاجرت به سوئیس را  هدف قرار می دهند قصد دارند در نهایت اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ کنند. در واقع، متقاضیان اخذ اقامت سوئیس می توانند از هریک از شیوه های مطرح شده اقامت این کشور را اخذ کنند و پس از مدتی دریافت تابعیت این کشور نیز میسر می شود. در واقع، در صورتیکه افراد از هریک از شیوه های مذکور به سوئیس مهاجرت کنند در صورت رعایت الزاماتی همچون پرداخت مالیات و عدم مشکل قانونی می توانند بعد از شش سال پاسپورت این کشور را دریافت کنند. البته تصمیم گیری در مورد اخذ تابعیت سوئیس با توجه به هزینه های بالای زندگی در آن نکته ای است افراد حتماً باید مد نظر قرار دهند چرا که اخذ تابعیت برای فرد و کشور مسئولیت های قانونی در قبال یکدیگر ایجاد می کند. بنابراین، لازم است پیش از هر تصمیمی عمیقاً درباره تبعات و آثار قانونی اخذ تابعیت سوئیس اندیشیده شود.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به سوئیس

کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به سوئیس چیست؟

روش های کاری مثل دریافت پیشنهاد کار از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به سوئیس است. تحصیل در سوئیس نیز دومین روش کم هزینه است.

آیا برای مهاجرت به سوئیس باید حتما از طریق وکیل اقدام کنیم؟

خیر. شما می توانید با صرف وقت قوانین مهاجرت به سوئیس را بیاموزید. اما مسلماً وکیل می تواند با سرعت بیشتری کار شما را انجام دهد و تجربیات خود را در اختیار شما بگذارد.

کشور سوئیس از چه قانونی تبعیت می کند؟

قانون خون.

آیا هنرمندان می توانند در کشور سوویس ویزا اقامت بلند مدت بگیرند؟

خیر.چنین ویزایی برای هنرمندان و افراد موفق و مهاجرت به سوئیس در نظر گرفته نشده است و این افراد تنها می توانند برای شرکت در فستیوال ها و نمایشگاه ها به این کشور بروند و این کار برای آنها آثار اقامتی بلند مدت ندارد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت به سوئیس و بهترین راه اخذ اقامت در سوئیس و هزینه زندگی در این مقاله مورد تحلیل علمی قرار گرفت. همانطور که اشاره شد مهاجرت به سوئیس به 6 طریق میسر می شود که برخی از آنها منجر به اقامت و در ادامه منتهی به تابعیت می شوند. کیفیت تحصیل در دانشگاه های سوئیس زبانزد است ولی در عین حال هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالاست. بنابراین، لازم است افراد پیش از هر اقدامی چنین مواردی را مد نظر قرار دهند. به علاوه، مشورت با مشاورین مجرب موسسه ملک پور از طریق تماس تلفنی رایگان اطلاعات جامعی را در زمینه مهاجرت به سوئیس در اختیار شما قرار می دهد. همچنین شما عزیزان می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. بله وجود دارد . برای دستیابی به این داشتن شرایطی همچون: حداقل 55 سال سن، تمکن مالی قوی(حداقل 4 تاملک ، سرمایه مالی بالا الزامی می باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *