مهاجرت به لهستان

مهاجرت به لهستان، شرایط اخذ تابعیت  کشور لهستان و روش های مهاجرت به این کشور در مقاله زیر مورد تحلیل علمی و بررسی قرار می گیرد. از چه روش هایی می توان به اقامت و تابعیت لهستان دست یافت؟ آیا از قوانین لهستان در مورد مهاجرت به این کشور اطلاع دارید؟ لهستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. برای مهاجرت به لهستان می توان از روش های متعددی مانند تحصیل در لهستان، کار در لهستان، سرمایه گذاری در لهستان، ازدواج در لهستان، تولد در لهستان و یا پناهندگی در لهستان استفاده کرد. قطعا مهاجرت به لهستان مانند تمام کشورها قوانین خاص خود را دارد و اشخاصی که مایل هستند به این کشور مهاجرت نمایند باید مطابق با قوانین کشور لهستان برای مهاجرت به این کشور اقدام داشته باشند. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE اتریش در مقاله ای که پیش روی شما قرار دارد قصد دارد تا قوانین مهاجرت به لهستان را بررسی نماید. برای دریافت اطلاعات به صورت کامل می توانید با تماس تلفنی از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند گردید.

مهاجرت به لهستان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به لهستان
 • مهاجرت به لهستان از طریق کار
 • مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج
 • مهاجرت به لهستان از طریق تولد
 • مهاجرت به لهستان از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در لهستان
 • اخذ تابعیت لهستان
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به لهستان
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به لهستان

برای مهاجرت به لهستان می توان از بسیاری از روش ها اقدام کرد اما در ابتدای امر باید آشنایی کافی با کشور لهستان داشته باشید تا بتوانید برای این کشور اقدام نمایید. کشور لهستان با نام رسمی جمهوری لهستان کشوری است که در مرکز اروپا قرار گرفته است. این کشور از سمت غرب با آلمان، از سمت جنوب غربی با کشور جمهوری چک، از سمت جنوب با کشور اسلوواکی، از سمت شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، از شرق با کشور بلاروس، از جنوب شرقی با کشور اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه می باشد. مساحت این کشور در حدود 6/312 هزار کیلومتر مربع است. کشور لهستان جز شصت و نهمین کشور بزرگ در جهان و همچنین جز نهمین کشور بزرگ در اروپا محسوب می شود. همچنین این کشور با جمعیت 5/38 میلیون نفر جز سی و چهارمین کشور پرجمعیت جهان و هشتمین کشور در قاره اروپا و ششمین کشور در اتحادیه اروپایی می‌باشد. کشور لهستان با حاکمیتی متمرکز دارای 16 استان است که پایتخت آن ورشو می باشد. آب و هوای کشور لهستان معتدل است و زمستان های نسبتا سرد (از دسامبر تا مارس) و تابستان های گرم دارد که از ژوئن تا اوت ادامه می یابد.

مهاجرت به لهستان از طریق کار

هر ساله اشخاص بسیاری تصمیم به مهاجرت به لهستان می گیرند که اخذ ویزای کار این کشور می تواند یکی از روش های مهاجرت برای این اشخاص محسوب شود اما باید بدانید که اخذ ویزای کار این کشور نیازمند رعایت قوانین می باشد. اشخاصی که قصد اخذ ویزای کار کشور لهستان را دارند، باید در این کشور یک کارفرما پیدا کنند که حاضر به استخدام آنها مطابق با تخصصشان باشد. اگر  شخص متقاضی موفق به یافتن کارفرمای مربوطه شد می تواند از طریق دعوتنامه کاری از طرف کارفرما برای اخذ ویزای کار کشور  لهستان اقدام نماید . از مهم ترین مواردی که برای اخذ ویزای کار در کشور لهستان وجود دارد این است که شخص کارفرما باید از اداره کار کشور لهستان مجوز کاری را دریافت نماید که در این مجوز باید اسم شرکتی که فرد متقاضی را استخدام کرده است و همچنین عنوان شغلی فرد متقاضی در آن قید شده باشد. اگر شرکت مورد نظر و یا شخص کارفرما تغییر نماید فرد متقاضی باید مجوز کاری جدید دریافت نماید. افرادی که از طریق کار موفق به اخذ ویزای لهستان شده اند، بعد از ورود به این کشور می توانند به مدت یکسال اقامت خود را دریافت نمایند که این اقامت برای مدت 3 سال قابلیت تمدید را دارد و پس از گذشت 3 سال، می توانند اقامت 2 ساله دریافت نمایند و پس از 5 سال این امکان را دارند که برای اقامت دائم کشور لهستان درخواست نمایند و اقامت دائم خود را اخذ کنند. نکته قابل توجه این است که دریافت پیشنهاد شغلی از کشور لهستان پروسه ای طولانی و بسیار سخت می باشد، موسسه حقوقی ملک پور به خوانندگان گرامی پیشنهاد می نماید که در رابطه با شرایط کاری در کشورهایی که امکان اخذ ویزای کار به راحتی میسر باشد مانند اتریش و آلمان نیز تحقیق و بررسی نمایید؛ چرا که این دو کشور با ارائه ویزای جستجوی کار شرایط  ورود به اروپا و شنگن را برای مهاجرت کاری فراهم کرده است.

 • نرخ بیکاری

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

اشخاصی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند می توانند از طریق تحصیل در این کشور اقدام نمایند.  جالب است که بدانید نظام تحصیلی در کشور لهستان بر اساس نظام بریتانیایی می باشد مدت زمان تحصیل در لهستان در مدارس بین بازه 12 تا 15 سال می باشد و در هر مرحله ای که شخص دانشجو قصد ورود به مقاطع بالاتر را دارد، باید در آزمون دوره مربوطه پذیرفته شود. دانش آموزان بعد از اتمام تحصیل خود در مدارس لهستان این امکان را دارند که وارد دانشگاه های این کشور شوند و تحصیلات عالی خود را کسب نمایند. دانش آموزان برای ورود به دانشگاههای لهستان باید 12 سال تحصیلی را به اتمام برسانند. تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان  بین 3 تا 5 سال زمان می برد که  بستگی به رشته تحصیلی فرد دانشجو دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور لهستان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان لهستانی امکان پذیر می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان در صورتی که به زبان لهستانی تحصیل نمایید رایگان می باشد اما دانشجویان بین المللی می توانند در دانشگاه های بین المللی کشور لهستان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند که در این صورت باید شهریه تحصیلی خود را بپردازند. دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را کسب کرده اند، می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان در حدود 1 تا 2 سال می باشد و دانشجویان در این مقطع این امکان را دارند که در بسیاری از رشته ها تحصیلات خود را ادامه دهند. نکته مهمی که برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در لهستان وجود دارد ارائه مدرک زبان حداقل آیلتس 6.5 می باشد. دانشجویانی که در اندیشه تحصیل در مقطع دکتری در لهستان هستند باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند همچنین دارا بودن مقالات علمی و پژوهشی و رزومه قوی تحصیلی برای اخذ پذیرش در این مقطع بسیار حائز اهمیت می باشد. همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا باید سوپروایزر یا استاد راهنمایی در کشور لهستان نیز داشته باشید.

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

در حال حاضر سرمایه گذاری یکی از روش های پرطرفدار برای متقاضیان مهاجرت به لهستان می باشد. در حال حاضر لهستان به عنوان بزرگترین و قوی ترین اقتصاد در اروپای مرکزی و شرقی شناخته می شود همچنین هر ساله تلاش این کشور برای جذب سرمایه گذار خارجی رو به افزایش است. با توجه به شرایط مناسبی که در بخش سرمایه گذاری در لهستان ایجاد شده است باعث شده است که این کشور به مکانی مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل شود. اگر قصد سرمایه گذاری در لهستان را دارید باید به استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور بسیار توجه نمایید. در صورت رعایت استانداردهای سرمایه گذاری می توان سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک داشت. از آنجایی که مطابق با نموار زیر ریسک از دست دادن دارایی فرد در کشور لهستان 2 درصد می باشد می توان گفت این کشور تقریبا کشور کم ریسکی برای سرمایه گذاری به شمار می رود.

 • مصادره اموال

یکی از راه هایی که برای سرمایه گذاری در لهستان وجود دارد و بسیار مورد توجه می باشد ثبت شرکت در این کشور است. اگر قصد ثبت شرکت در لهستان را دارید باید بدانید که می توانید شرکتهای تجاری مانند شرکتهای مشارکتی، ایجاد شعبه ، شرکت های سهامی و… تاسیس نمایید که در این صورت می توانید اقامت بلند مدت کشور لهستان را بدست آورید. این اقامت سالیانه به مدت 3 سال قابل تمدید می باشد و پس از آن به مدت 2 سال دیگر تمدید می شود و پس از 5 سال می تواند منجر به اقامت دائم کشور لهستان شود و افراد متقاضی می توانند با گذشت 3 سال از اقامت دائم درخواست پاسپورت لهستان را نمایند.

مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج

مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج یکی از روش هایی است که این روزها در بین متقاضیان مهاجرت مورد توجه واقع شده است. اگر قصد ازدواج با یک شخص از تبعه ی کشور لهستان را دارید باید بدانید که می توانید به این کشور سفر نمایید و در این کشور مطابق با قوانین حال حاضر در لهستان ازدواج خود را به ثبت برسانید و اقامت 2 ساله لهستان را به صورت موقت بدست آورید و با گذشت 3 سال می توانید اقامت دائم لهستان را نیز به دست آورید. نکته قابل ذکر این است که کشور لهستان ازدواج  همجنسگرایان را به رسمیت نمی شناسد. اشخاصی که قصد ازدواج با فردی از تبعه ی لهستان را دارند باید بدانند تنها در صورتی می توانند اقامت این کشور را بدست آورند که ثابت کنند با همسر خود زندگی مشترک داشته اند و چندین سال با فرد تبعه زندگی کرده اند همچنین باید اثبات کنند که ازدواج آنها صوری نبوده است در این صورت می توانند  برای اقامت لهستان از طریق ازدواج اقدام کنند.

مهاجرت به لهستان از طریق تولد

تولد نیز یکی دیگر از روش های مهاجرت به لهستان می باشد اما مطابق با قوانین لهستان فرزندی که از پدر و مادری که دارای تابعیت کشور لهستان می باشند متولد شود می تواند تابعیت لهستان را اخذ نماید. اگر هر یک از والدین دارای تابعیت لهستان باشد فرزند می تواند تنها از طریق همان والد تابعیت لهستان را اخذ نماید. کشور لهستان از سیستم خون تبعیت می کند به همین دلیل اگر یکی از والدین تابعیت لهستان را دارا باشد این تابعیت به فرزند نیز منتقل می شود. نوع دیگری از سیستم اخذ تابعیت وجود دارد که به آن سیستم خاک می گویند. در این سیستم فردی که در خاک کشور لهستان متولد شود در صورتی که دارای پدر و مادر نامعلوم باشد و یا اینکه پدر و مادر او معلوم باشند اما والدین وی بدون تابعیت باشند کودک به موجب قانون لهستان  می تواند تابعیت لهستان را این طریق بدست آورد. در صورتی که یک شخص لهستانی فرزندی را به فرزند خواندگی خود بپذیرد مطابق با قوانین لهستان فرزند می تواند تابعیت این کشور را بدست آورد همچنین اگر فرزند خواندگی قبل از سن 16 سالگی فرزند باشد تابعیت لهستان می تواند از لحظه تولد محسوب شود.

مهاجرت به لهستان از طریق پناهندگی

در تقسیم بندی روش های مهاجرت به لهستان می توان گفت که پناهندگی نیز یکی از روش های مهاجرت به لهستان می باشد اما باید گفت که این روش جز روش های غیر قانونی برای مهاجرت محسوب می شود. پناهندگی می تواند از روش های متعددی مانند پناهندگی سیاسی، پناهندگی اجتماعی و حتی پناهندگی مذهبی انجام شود اما باید گفت در تمامی این روش ها شخص متقاضی متحمل ضرر و زیان های بسیاری خواهد شد که در بسیاری از مواقع این ضرر و زیان ها غیر قابل جبران می باشند. در روش پناهندگی شخص باید به محض ورود به کشور مورد نظر خود، درخواست پناهندگی را مطرح نماید اما با توجه به خطرهایی که در روش پناهندگی وجود دارد این روش به شما خوانندگان گرامی برای مهاجرت پیشنهاد و یا حتی توصیه نمی شود. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش هیچگونه مشاوره و خدماتی در بحث پناهندگی ندارد و توضیحات این بخش صرفا برای آگاهی شما خوانندگان گرامی نوشته شده است.

هزینه های زندگی در لهستان

در بحث مهاجرت به لهستان مهمترین مسئله ای که باید به آن پرداخته شود هزینه های زندگی در این کشور می باشد. هزینه های زندگی در هر کشوری متفاوت است بنابراین قصد داریم در این بخش به هزینه های زندگی در لهستان بپردازیم تا بتوانید در صورت مهاجرت به این کشور با تمامی هزینه های آن آشنا شوید.

اخذ تابعیت لهستان

مهاجرت به لهستان و اخذ پاسپورت این کشور می تواند از روش های متفاوتی انجام شود که در هر کدام از این روش ها شخص متقاضی می تواند پاسپورت لهستان را اخذ نماید. لازم به ذکر است که مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل هر چند جز روش های مهاجرت محسوب می شود اما به تنهایی منجر به اقامت دائم و پاسپورت نمی شود. بنابراین شخص متقاضی پس از تحصیل باید وارد بازار کار شود تا بتواند اقامت و سپس تابعیت کشور لهستان را اخذ نماید. از روش هایی که می توان برای اخذ پاسپورت لهستان اقدام کرد می توان از روش کاری و ازدواج با یک شخص تبعه لهستان نام برد. نکته قابل توجه این است که اگر از طریق هر کدام از این روش ها اقدام به مهاجرت به لهستان نمایید نمی توان بلافاصله پاسپورت لهستان را اخذ کرد چرا که در ابتدا باید اقامت دائم لهستان را دریافت نمایید برای اقامت دائم لهستان شخص متقاضی باید به مدت حداقل 3 سال در این کشور حضور داشته باشد و بتواند مالیات خود را نیز بپردازد که پس از آن میط تواند اقامت دائم این کشور و  سپس پاسپورت لهستان را اخذ نماید.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به لهستان

✅کشور لهستان از چه قانونی تبعیت می کند؟

قانون خون.

✅ آیا تحصیل بدون بورسیه، در دانشگاههای لهستان به صورت رایگان امکانپذیر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان در صورتی که به زبان لهستانی تحصیل نمایید ،رایگان می باشد اما دانشجویان بین المللی می توانند در دانشگاه های بین المللی کشور لهستان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند؛ که در این صورت باید شهریه تحصیلی خود را بپردازند.

✅ با گذشت چند سال از ازدواج در لهستان، می توان اقامت دائم لهستان را گرفت؟

در صورت ازدواج با تبعه لهستانی، ابتدا اقامت 2 ساله لهستان به صورت موقت داده میشود و با گذشت 3 سال می توانید اقامت دائم لهستان را نیز اخذ نمایید.

مقالات مرتبط

2 پاسخ
 1. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت بخیر . شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی چیست؟ آیا همه دانشگاه ها به زبان لهستانی تدریس میشه؟

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان بین 3 تا 5 سال زمان می برد که بستگی به رشته تحصیلی فرد دانشجو دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور لهستان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان لهستانی امکان پذیر می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان در صورتی که به زبان لهستانی تحصیل نمایید رایگان می باشد اما دانشجویان بین المللی می توانند در دانشگاه های بین المللی کشور لهستان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند که در این صورت باید شهریه تحصیلی خود را بپردازند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *