مهاجرت به نروژ روش های اخذ اقامت و تابعیت کشور نروژ و هم چنین شرایط مهاجرت به نروژ برای هنرمندان در این نوشتار مورد تحلیل علمی و بررسی تخصصی قرار می گیرد. راه های مهاجرت به نروژ کدام اند؟ شرایط اخذ تابعیت و اقامت نروژ به چه شکل است؟ مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به نروژ چیست؟ مهاجرت به کشور نروژ از طرق مختلفی امکان پذیر است که متقاضیان با توجه به شرایط و امکانات خود، می بایست روشی مناسب را برگزیده و از طریق آن اقدام به مهاجرت نمایند. شش روش اصلی برای مهاجرت شناخته می شود که شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی است که در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت. این کشور زیبای اروپایی، به دلیل شرایط مطلوبی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان امر مهاجرت قرار می گیرد. در صورتی که قصد مهاجرت به کشور نروژ را دارید، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از طریق مشاوره رایگان تلفنی، اطلاعات مورد نیاز خود در این زمینه را کسب نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی نروژ
 • مهاجرت به نروژ از طریق کار
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل
 • مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در نروژ
 • اخذ تابعیت کشور نروژ
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به نروژ
 • سخن پایانی

شرایط عمومی مهاجرت به نروژ

کشور نروژ یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور با کشورهای سوئد، روسیه و فنلاند هم مرز بوده و پایتخت و بزرگترین شهر آن اسلو می باشد. جمعیت این کشور در حدود 5 میلیون نفر است و زبان رسمی مردم آن نروژی می باشد. کشور نروژ در اعطای حق شهروندی و پاسپورت از قانون خون تبعیت می کند، در این سیستم بر خلاف قانون خاک، امکان اخذ تابعیت از طریق تولد در خاک یک کشور امکان پذیر نبوده و تنها در صورتی که یکی از والدین نروژی باشند، کودک نیز می تواند تابعیت این کشور را دریافت نماید. خوب است در نظر داشته باشید اگر قصد مهاجرت به نروژ را دارید ابتدا از یکی از طرق مهاجرتی می بایست اقامت این کشور را دریافت نموده و پس از اخذ اقامت دائم و واجد شرایط بودن، امکان درخواست پاسپورت نروژ برای شما فراهم خواهد بود. در ادامه به توضیحی کامل در زمینه هر یک از روش های مهاجرت به نروژ می پردازیم.

مهاجرت به نروژ از طریق کار

مهاجرت به نروژ از طریق کار یکی از روش های اخذ اقامت این کشور می باشد. برای آن که متقاضیان بتوانند به جهت کار وارد این کشور شوند، می بایست کارفرمایی در زمینه تخصص خود پیدا کرده و کارفرما برای متقاضی نامه پیشنهاد شغلی یا job offer بفرستد تا از طریق این دعوتنامه کاری بتواند برای ویزای کاری کشور نروژ اقدام نمایند. کارفرمایی که در نروژ حضور دارد و قصد صدور دعوتنامه کاری برای شخص متقاضی کار در این کشور را دارد میبایست بر اساس قوانین اتحادیه اروپا و کشور نروژ اثبات نماید که نیروی کار مورد نیاز او در این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا وجود ندارد و نیاز است یک شخص خارجی که مطابق با شرایط مورد نیاز وی می باشد، استخدام نماید. نرخ بیکاری کشور نروژ در ماه می 2019 میزان 3.4 درصد می باشد که در حدود 2 درصد کمتر از نرخ بیکاری کل اتحادیه اروپاست. باید بدانید که اخذ ویزای کاری این کشور، به راحتی کشورهایی نظیر اتریش و آلمان نیست چرا که این دو کشور امکان صدور ویزای جست و جوی کار را برای شما عزیزان فراهم آورده اند. به این شکل که یک ویزای 6 ماهه برای شما صادر شده و در مدت مذکور زمان دارید با قرار گرفتن در محیط به دنبال کار مرتبط با تخصص خود باشید. بنابراین کسانی که قصد مهاجرت به نروژ از طریق کار را دارند باید این نکته را مد نظر داشته و کشوری با قوانین ساده تر انتخاب نمایند.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

تحصیل در نروژ یکی از روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می باشد. امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم است. برای افراد زیر 18 نیز در صورت داشتن قیم یا کفیلی که مورد تایید اداره مهاجرت باشد امکان تحصیل وجود دارد. نکته مهمی که در زمینه تحصیل در نروژ وجود دارد، امکان تحصیل رایگان در این کشور می باشد. البته باید حتما در نظر داشته باشید که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور وجود داشته و تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و نروژی صورت می گیرد که حتما در این پروسه باید هزینه یک سل زندگی تان فراهم باشد. در نروژ دانشگاه های دولتی و خصوصی معتبری وجود دارند. در جدول زیر لیستی از دانشگاه های برتر این کشور را مشاهده می فرمایید:

همان طور که قبل تر گفته شد امکان تحصیل رایگان در نروژ وجود دارد اما حتما در نظر داشته باشید که علیرغم عدم نیاز به پرداخت هزینه برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور می بایست هزینه یکسال زندگی که چیزی در حدود 25 هزار یورو می باشد در حساب خود داشته باشید. هزینه زندگی در این کشور تقریبا دو برابر هزینه زندگی در کشورهایی مانند اتریش و آلمان است. بنابراین پیش از هر اقدامی حتما این موضوع را مد نظر داشته باشید که آیا توانایی پرداخت این هزینه بالا برایتان فراهم است یا خیر.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

برخی از متقاضیان مهاجرت به نروژ روش سرمایه گذاری را جهت اخذ اقامت و تابعیت این کشور انتخاب می کنند. سرمایه گذاری در نروژ از روش های مختلفی همچون ثبت شرکت، خرید ملک، خرید اوراق قرضه و کارآفرینی امکان پذیر می باشد. به منظور داشتن چشم اندازی از احتمال موفقیت و سود دهی و  هم چنین آگاهی از ریسک های سرمایه گذاری در نروژ، می بایست پیش از هر اقدامی در ابتدا برخی از شاخص های اصلی اقتصادی این کشور را مورد بررسی و ارزیابی تخصصی قرار داد تا از این طریق خطرات  و ریسک های احتمالی سرمایه گذاری در این کشور را پیش بینی و آن ها را کاهش دهیم. به طور کلی اگر قصد دارید که از طریق سرمایه گذاری در نروژ اقامت دائم این کشور را دریافت نمایید باید بیزنش شما سوددهی داشته و منفعتی به این کشور برساند. یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در نروژ، ثبت شرکت می باشد چرا که از این طریق و انجام فعالیت اقتصادی در نروژ و  هم چنین رعایت قوانین حقوقی و مالیاتی این کشور، امکان اخذ اقامت و تابعیت نروژ برای شما فراهم خواهد بود. ثبت شرکت در کشور نروژ از 3 راه زیر ممکن است:

 • عمومی
 • ایجاد شعبه جدید

 • ایجاد شعبه جدید

به طور کلی روش های سرمایه گذاری در نروژ عبارتند از:

 • سرمایه گذاری از طریق شرکت در مناقصه های دولتی
 • خرید ملک در نروژ
 • تولیدات صنعتی

 • سرمایه گذاری مالی
 • ثبت شرکت

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

یکی از آسان ترین روش ها برای مهاجرت به نروژ، ازدواج با یک تبعه نروژی می باشد. فرد با اثبات صوری نبودن ازدواج و اثبات داشتن ارتباط از قبل ازدواج و اثبات اینکه قصد زندگی مشترک با همسر خود را دارد می تواند برای اخذ اقامت و تابعیت کشور نروژ اقدام نموده و پس از طی نمودن مراحل لازم و در صورت داشتن شرایط لازم می تواند پاسپورت این کشور را دریافت نماید. نکته مهم در زمینه مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج، آن است که افراد می بایست درستی ازدواج خود را اثبات نمایند. به همین جهت پس از ازدواج باید حداقل دو سال با یکدیگر زندگی کرده و تشکیل خانواده را به عنوان هدف خود از ازدواج، به اثبات برسانند.

اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی از راه های اخذ اقامت کشور نروژ تولد در این کشور است. در زمینه تولد و اخذ تابعیت از این روش دو قاعده کلی وجود دارد؛ قاعده خون و قانون خاک. همانطور که پیش تر نیز در این مورد گفته شد قاعده خون به معنای انتقال تابعیت از والدین است به این شکل که اگر یکی از والدین تابعیت نروژ را داشته باشد فرزند متولد شده نروژی خواهد بود؛ خواه در خاک نروژ متولد شده باشد خواه خارج از این کشور. اما قاعده خاک به معنای اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور مورد نظر می باشد. کشور نروژ از جمله: کشورهایی است که در پروسه تولد از قاعده خون پیروی می کند و نوزاد متولد شده در این کشور تنها قادر به کسب تابعیت از جانب تابعیت والدین خود می باشد. اگرچه قاعده کلی حاکم بر کشور نروژ، قاعده خون است اما این کشور در بعضی از موارد، قانون خاک را نیز می پذیرد. زمانی که والدین کودکی که در نروژ متولد شده، مشخص نباشند و یا والدین بدون تابعیت باشند، تابعیت از قانون خاک پیروی کرده و کودک قادر خواهد بود شهروندی و در نهایت پاسپورت نروژ را دریافت می نماید.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

بعضی از افرادی که قصد مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت این کشور را دارند، از طریق پناهندگی مبادرت به این امر می پردازند. شایان ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور، همکار  MIE اتریش هیچ خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نکرده و به هیچ عنوان این امر را توصیه نمی کند. این بخش از مقاله مهاجرت به نروژ صرفاً جهت اطلاعات خوانندگان عزیز و آگاهی از خطرات پناهندگی تهیه شده است. در پروسه پناهندگی خطرات بسیار زیادی وجود دارد و اگر قصد دارید که از این روش به نروژ مهاجرت کنید می بایست بدانید که ممکن است خطرات زیادی جان و مال شما را تهدید نموده و هم چنین این روش خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته و ممکن است آینده اشخاص را به کلی نابود کند. همچنین در نظر داشته باشید در صورتی که مشکلاتی در این مسیر برای شما به وجود بیاید، امکان شکایت و پیگیری آن از طریق قانون وجود نخواهد داشت و کشور مبدا پشتیبانی از شما به عمل نخواهد آورد. بنابراین توصیه می کنیم با بررسی شرایط خود روشی درست و مناسب را برگزیده تا در کمترین زمان ممکن قادر به اخذ اقامت اروپا شوید.

هزینه های زندگی در نروژ

پیش از اقدام به مهاجرت خوب است حتما هزینه های زندگی در کشور مقصد را بررسی نمایید. کشور نروژ از جمله کشورهای گران دنیا محسوب می شود. هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالا بوده و این امر برای افرادی که قصد مهاجرت به نروژ را دارند ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد، علی الخصوص دانشجویانی که به هدف تحصیل رایگان این کشور را انتخاب می کنند می بایست بتوانند از پس هزینه های زندگی خود در حین تحصیل بر آیند. دانشجویانی که در این کشور زندگی و تحصیل می کنند اغلب مجبور به انجام کارهای دانشجویی حین تحصیل برای تأمین هزینه های زندگی خود خواهند بود و این امر ممکن است مانعی برای پیشرفت تحصیلی آن ها محسوب شود. کشورهایی نظیر آلمان و اتریش نیز سیستم تحصیل رایگان دارند که هزینه های زندگی در آن ها تقریبا کمتر از نصف هزینه های نروژ می باشد. هم چنین کشوری مانند فنلاند به طور کلی هزینه های تحصیل و زندگی پایینی دارد. در ادامه به بررسی مقایسه هزینه های زندگی در ایران و نروژ پرداخته ایم:

اخذ تابعیت نروژ

برای مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت و به تبع آن تابعیت و پاسپورت نروژ شرایطی وجود دارد که افراد می بایست آن ها را دارا باشند تا بتوانند در ادامه و پس از اخذ اقامت دائم این کشور درخواست پاسپورت نمایند. به طور کلی افرادی که اقامت دائم این کشور را داشته و هیچ گونه سابقه کیفری نداشته اند، در صورتی که در 10 سال گذشته 7 سال را در نروژ زندگی کرده باشند، می توانند برای دریافت پاسپورت این کشور درخواست نمایند. از دیگر شروط و الزامات جهت درخواست پاسپورت نروژ تسلط به زبان نروژی یا سامی است و هم چنین افراد باید بتوانند از پس آزمون شهروندی و تاریخ این کشور بر بیایند. تفاوت اقامت دائم و تابعیت در آن است که افراد با داشتن پاسپورت علاوه بر حقوق شهروندی تکالیف شهروندی از جمله رای، خدمت سربازی و… را نیز خواهند داشت در صورتی که در اقامت دائم، فرد بدون داشتن تکالیف شهروندی امکان استفاده از مزایای شهروندی را خواهد داشت.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به نروژ

✅ بهترین راه برای مهاجرت به نروژ کدام است؟

مسلماً شرایط شخصی شما در انتخاب بهترین روش مهاجرت به نروژ بسیار مؤثر است؛ اما به طور کلی ویزای کار نروژ، تحصیل در دانشگاه های نروژ و سرمایه گذاری در نروژ از بهترین راه های مهاجرت به نروژ است.

✅ کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به نروژ چیست؟

روش های کاری مثل دریافت پیشنهاد کار از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به نروژ است. تحصیل در نروژ نیز دومین روش کم هزینه است.

✅ کشور نروژ از چه قانونی پیروی می کند؟

قانون خون.

✅ چه زمانی کشور نروژ از قانون خاک را می پذیرد؟

زمانی که والدین کودکی که در نروژ متولد شده، مشخص نباشند و یا والدین بدون تابعیت باشند، تابعیت از قانون خاک پیروی کرده و کودک قادر خواهد بود شهروندی و در نهایت پاسپورت نروژ را دریافت می نماید.

سخن پایانی

مهاجرت به نروژ راه های اخذ اقامت و تابعیت نروژ و همین طور هزینه های زندگی هنگام مهاجرت به نروژ در این مقاله به طور کامل مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. همان طور که گفته شد مهاجرت به نروژ از راه های مختلفی امکان پذیر است. همانطور که در این مقاله نیز به آن پرداخته شد، روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی از جمله شش روش اصلی مهاجرت به کشور نروژ به شمار می روند. با توجه به پروسه سخت یافتن کارفرما در مهاجرت به نروژ اگر هدف شما کار در اروپاست توصیه می کنیم از طریق پروسه های جست و جوی کار کشورهایی مانند آلمان و اتریش اقدام کنید تا بتوانید با قرار گرفتن در محیط کار مناسب با تخصص خود را بیابید.در صورت داشتن هر سوالی در زمینه مهاجرت به کشور نروژ و یا سایر کشورهای اروپایی می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره رایگان با مشاورین ما بهره مند گردید. هم چنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ همگانی این سایت مطرح نمایید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ آن ها را دریافت نمایید. در انتهای این نوشتار و در بخش دیدگاه ها نیز می توانید نظرات خود را بیان نمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *