مهاجرت به پرتغال

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و شرایط مهاجرت

مهاجرت به پرتغال، مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل ، روش های  اخذ تابعیت برتغال ، شرایط اقامت پرتغال از طریق کار و سرمایه گذاری در این مقاله مورد بررسی علمی و تخصصی قرارمی گیرد. شرایط مهاجرت به پرتغال چگونه است؟ چه روش هایی جهت اخذ اقامت پرتغال و تابعیت این کشور وجود دارد؟ مدارک و مستندات مورد نیاز برای مهاجرت به پرتغال چه هستند؟ ما در این مقاله علمی سعی نموده ایم که نکات مربوط به مهاجرت به پرتقال را برای شما عزیزان مطرح نمایم. اگر تمایل به مهاجرت به کشور پرتغال را دارید و همچنین بقیه کشور های اروپایی، می توانید جهت بررسی شرایط فردی و آگاهی از روش های مهاجرت به پرتغال با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره تلفنی رایگان استفاده نمایید و مشاوران زبده ما به شما عزیزان راهنمایی های لازم را ارائه دهند.

مهاجرت به پرتغال

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی مهاجرت به پرتغال
 • مهاجرت به پرتغال از طریق کار
 • مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در پرتغال
 • اخذ تابعیت پرتغال
 • سوالات متداول در زمینه مهاجرت به پرتغال
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت به پرتغال

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت به پرتغال

درباره کشور پرتغال

امروزه بسیاری از مردم دنیا برای مهاجرت به پرتغال و اخذ اقامت و تابعیت این کشور روش های مختلفی از جمله کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی را مورد توجه قرار داده اند. پرتغال کشوری بسیار زیبا است که در جنوب غربی اروپا قرار دارد. این کشور دارای مناظر طبیعی بسیار زیبا و مردمانی شاد و مهربان می باشد که دوستدار جشن و شادی هستند. مردم در این کشور به زبان رسمی ، زبان پرتغالی تکلم می کنند. پرتغال دارای حکومت جمهوری است و واحد پول آن یورو می باشد. پرتغال به پایتختی لیسبون، جمعیتی در حدود ۱۰،۶۷۶،۹۱۰ نفر و مساحتی معادل ۹۲،۲۱۲ کیلومتر مربع دارد.

شرایط عمومی پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق کار

عموما قبل از تصمیم برای اقدام جهت دریافت مجوز مهاجرت به پرتغال از طریق کار، مسئله ای که مورد توجه قرار می گیرد، نرخ بسیار پایین بیکاری در این کشور است. نرخ بیکاری در پرتغال حدود ۷ درصد بیان شده است. در نمودار ذیل، روند نزولی نرخ بیکاری که در سال ۲۰۱۶ از ۱۲.۴ به ۶.۸ درصد کاهش یافته است را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که اخذ اقامت و کسب شغل برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا نسبت به این شهروندان، به صورت دیگری است. به این معنی که کار مورد نظر ۳ ماه در کشور پرتغال و۳ ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی می شود و در صورتی که شخص پرتغالی و یا اروپایی یافت نشد، کار فرمایان قادر هستند که برای استخدام، جهت جذب نیروهای خارجی که قصد مهاجرت به پرتغال از طریق کار را دارند، اقدام نمایند. ولی برای شهروندان اروپا به این صورت نیست؛ آنها با آیدی کارت خود امکان ورود و یافتن شغل در پرتغال را دارند. در نهایت بعد از مهاجرت به پرتغال و 5 سال کار و زندگی به همراه پرداخت مالیات در این کشور، می شود برای اخذ اقامت دائم کشور پرتغال اقدام کرد. نرخ بیکاری کشور پرتغال را در نمودار زیرنشان داده شده است :

نرخ بیکاری پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

یکی از راه های مهاجرت به پرتغال، از طریق تحصیل می باشد. نکته مثبت این است که پس از تحصیل، این امکان به دانشجویان داده می شود که کار پیدا کند. سپس به واسطه کار، اقامت پرتغال را بدست آورند.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی

  اگر قصد مهاجرت به پرتغال و تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی را دارید، بهتر است بدانید که ابتدا باید دارای مدرک دیپلم ۱۲ ساله باشید. به طور معمول، مدت دوره کارشناسی ۴ سال است و شخص دانشجو باید ۲۴۰ واحد درسی را سپری کند. دانشجو مجاز به ۲۰ ساعت کار در هفته ضمن تحصیل خود می باشد که از این طریق می تواند بخشی از هزینه های خود را تأمین کند.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

  جهت تحصیل در این مقطع، به یک مدرک کارشناسی معتبر که هم مورد تایید دانشگاه های کشور مبدا و هم مورد تایید دانشگاه های کشور پرتغال باشد، و این اعتبار در مدرک دانشجو درج شده باشد، نیاز خواهد بود. دوره تحصیلی در مقطع ارشد، ۲ سال به طول می انجامد و برای دریافت مدرک، نیاز به گذراندن ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی هست. تحصیل در این کشور به دو زبان انگلیسی و پرتغالی امکان پذیر است و اگر قصد مهاجرت به پرتغال را دارید، نیاز به مدارک معتبر برای یکی از این زبان ها را دارید.

 • تحصیل در مقطع دکتری

  در این مقطع، قبل از مهاجرت به پرتغال، بایستی با استاد راهنما در ارتباط بوده و رزومه ارسال کنید. دریافت مدرک مقطع دکتری، بین سه تا پنج سال به طول می انجامد. کار ضمن تحصیل در مقطع دکتری، به اندازه ۴۰ ساعت در هفته امکان پذیر می باشد. بدین ترتیب می توان درصدی از هزینه های زندگی در پرتغال را کسب کرد. طبیعی است که بدلیل تز دکتری و مقالاتی که باید ارائه شود، تسلط به زبان انگلیسی بسیار مهم است و شما تنها با دانستن این زبان می توانید در پرتغال در مقطع دکتری، تحصیل نمایید.

 • بورسیه تحصیلی پرتغال

  بورسیه تحصیلی پرتغال، به دانشجویان نخبه و با معدل بالا و با داشتن رزومه و سطح مناسب از تسلط به زبان، تعلق می گیرد. بورسیه های تحصیلی، عموما به دانشجویان خارجی و غیر پرتغالی، که قصد مهاجرت به پرتغال برای تحصیل در مقطع دکتری را دارند، تعلق می گیرد. چندین بورسیه با شرایط متفاوت در پرتغال ارائه می شود که لیست آنها را در زیر مشاهده می کنید:

 • Fundação para a Ciência e Tecnologia

 • Fundação Ilídio Pinho

 • Fundação Calouste Gulbenkian

 • Casa da América Latina

 • Bolsa de Valores de Lisboa e Porto

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری، یکی دیگر از راه های مهاجرت به پرتغال است. در این میان، دریافت گلدن ویزا یا ویزای طلایی، مناسب ترین روش برای سرمایه گذاری در پرتغال است. به این صورت که باید مبلغ ۵۰۰ هزار یورو در املاک و مستغلات این کشور سرمایه گذاری شود و یا اینکه ۳۵۰ هزار یورو در املاک کهنه ساز و کلنگی که نیاز به بازسازی دارند سرمایه گذاری صورت پذیرد. ثبت شرکت در این کشور و کشورهای مشابه، نیازمند داشتن طرح تجاری است. کسانی که قصد مهاجرت به پرتغال از طریق ثبت شرکت را دارند، باید به این نکته توجه کنند که؛ برای اینکه بتوانند شرکت را ثبت کنند بایستی دارای نوآوری و خلاقیت باشد و این کار باید با همکاری و مشورت یک وکیل بین المللی صورت گیرد. هزینه اخذ اقامت از این طریق ۲۵ هزار یورو می باشد. شرکت ها در پرتغال دارای انواع مختلفی می باشند که رایج ترین آنها عبارتند از:

 • شرکت های سهامی عام

   برای ثبت این نوع شرکت در پرتغال، به حداقل ۵ نفر سهامدار و ۵۰ هزار یورو به عنوان حداقل سرمایه شرکت، نیاز است.

 • شرکت های سهامی خاص

  برای ثبت این نوع شرکت در پرتغال، تنها ۲ نفر سهامدار و مبلغ ۵ هزار یورو به عنوان حداقل سرمایه شرکت، کافی است.

در اینجا نمودار خطر مصادره اموال در پرتغال را مشاهده می کنید. عدد یک یعنی کمترین میزان خطر و عدد ۷ یعنی بیشترین میزان ریسک.

مصادره اموال پرتغال
 • نمودار رشد اقتصادی در پرتغال

رشد اقتصادی پرتغال

اخذ تابعیت از طریق تولد

دو اصل با عناوین «اصل خاک» و «اصل خون» وجود دارد که کشورها برای اخذ اقامت از طریق تولد پیرو یکی از آنها هستند. مطابق اصل خاک، محل تولد فرزند به عنوان ملاک تابعیت در نظر گرفته می شود نه تابعیت والدین، پس تولد در خاک این کشورها، ضامن دریافت تابعیت آن کشور است (آمریکا، کانادا، برزیل و آرژانتین، از اصل خاک پیروی می کنند). البته اکثریت کشورها تابع اصل خون هستند و پرتغال نیز در بین آنها است. در این اصل، برخلاف اصل خاک، تابعیت تنها از تابعیت والدین به فرزند می رسد و تولد در خاک کشورهایی که از اصل خون پیروی می کنند، هیچ حقی برای آنها به ارمغان نمی آورد، بلکه تابعیت کشوری را دارند که والدین (یکی یا هردو) تبعه آن کشور هستند. استثنای کشور پرتغال به این صورت است که: اگر پدر و مادر، از طریق مهاجرت به پرتغال، اقامت این کشور را دارا باشند، حتی اگر اقامت دانشجویی باشد، فرزند آنان به دلیل تولد در خاک کشور پرتغال، تابعیت این کشور را بدست می آورد. البته این امر در مواردی که والدین با ویزای توریستی به پرتغال سفر کرده اند، صادق نیست.

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج به این صورت است که اگر فردی که مقیم کشور پرتغال است با فرد خارجی ازدواج کند، شخص خارجی می تواند اقامت را به دست آورد. این اقامت در صورتی اعطا می شود که 3 سال زندگی مشترک داشته باشند و بعد از 3 سال می توانند برای بدست آوردن اقامت، درخواست دهند. برای ازدواج در پرتغال مواردی نظیر تمکن مالی، ساپورت فرد خارجی و … اهمیت دارد. برای آنکه بتوانید برای ازدواج، مجوز مهاجرت به پرتغال را بدست آورید، همسر شما باید موارد زیر را ارائه دهد:

 • پاسپورت
 • سند اثبات تمکن مالی

 • ارائه اجاره نامه منزل در پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق پناهندگی

در ابتدای این بخش خاطر نشان می کنیم که موسسه ی حقوقی ملک پور، هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی ارائه نمی دهد و مهاجرت از این طریق به هیچ عنوان توصیه نمی شود (راه های دیگری نیز برای مهاجرت به پرتغال در همین مقاله بیان شد که آنها را به شما پیشنهاد می دهیم). طبق قوانین کنوانسیون ژنو، تنها کسانی می توانند درخواست پناهندگی دهند مه در کشور خود مورد اذیت و آزار واقع شده اند. عقاید سیاسی یا مذهبی خاص و امثال آن، عموما دلایل آزار و تهدید جانی و سلامتی فرد در کشور مبدا به حساب می آیند که به آن دلایل، قصد پناهندگی می کنند. که در این میام عده ای از مردم از این روش ها به دروغ استفاده کرده و باعث ایجاد مشکلاتی برای خود می شوند که از این جمله می توان به بی احترامی، شرایط بسیار بد برخی از کمپ ها، دوری از وطن، خانواده و دلتنگی اشاره کرد. در پرتغال، بخش بیگانگان خدمات مرزی (SEF) مسئول بررسی و ساماندهی پناهجویان است. فرد باید ظرف کمتر از هشت روز بعد از ورود به این کشور، خود را به این بخش معرفی و اسناد خواسته شده از او را تحویل دهد. پرتغال در امر پذیرش پناهجو، کمتر از دیگر کشورهای اروپایی سخت گیری نشان می دهد که به دلیل رشد کم جمعیت و خطر پیری جامعه، این تصمیم اتخاذ شده است. مکان هایی زیر نظر SEF برای پناهجویان در نظر گرفته شده است اما شما می توانید در زمانی که منتظر حکم دادگاه هستید، از خانه های استیجاری زیر استفاده کنید.

هزینه های زندگی در پرتغال

پیش از مهاجرت به پرتغال، مهم ترین نکته، دانستن هزینه های زندگی در این کشور است. زیرا که با آگاهی از هزینه های پیش رو، می توان برنامه ریزی دقیق تری داشت. به همین منظور لیستی از اقلام حیاتی و مهم این کشور به همراه قیمت آنها در جدول زیر آورده شده است:

اخذ تابعیت پرتغال

مهاجرت به پرتغال و اخذ اقامت آن به این صورت است که در کل، پس از ۵ سال اقامت در کشور پرتغال از هر یک از روش های ذکر شده در این نوشتار، می توان برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست نمود و پس از گذشت ۶ سال، می توان برای دریافت پاسپورت و تابعیت پرتغال اقدام نمود. به این منظور شخص باید برای دریافت تابعیت این کشور با قانون اساسی آن آشنایی داشته و به آن احترام بگذارد. شخص باید خودش را فردی از جامعه کشور پرتغال بداند و در این مدت مرتکب تخلفی نشده باشد. طبیعتا یکی از شرایط اخذ اقامت پرتغال، تسلط به زبان پرتغالی است.علاوه برعدم سو پیشینه و تسلط بر زبان پرتغالی، مستندات زیر هم مورد نیاز است:

 • مدارک شناسایی (شناسنامه، گذرنامه، سفرنامه و …)
 • مجوز اقامت و مشخصات محل اسکان و کار (جزییات اقامت در کشورهای پیشین نیز ممکن است خواسته شود)

 • مستنداتی که بیانگر اقامت قانونی حداقل ۶ ساله شما در پرتغال (از جانب SEF) باشد.

سوالات متداول درزمینه مهاجرت به پرتغال

آیا تحصیل در پرتغال رایگان است؟

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید.

آیا با خرید ملک در پرتغال، می توان اقامت گرفت؟

بله، باید مبلغ ۵۰۰ هزار یورو در املاک و مستغلات این کشور سرمایه گذاری شود و یا اینکه ۳۵۰ هزار یورو در املاک کهنه ساز و کلنگی که نیاز به بازسازی دارند سرمایه گذاری صورت پذیرد.

سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت درکشور پرتغال چقدر است؟

 ۲۵ هزار یورو .

انواع شرکت در پرتغال کدامند؟

شرکت های سهامی عام ، شرکت های سهامی خاص.

سخن پایانی

مهاجرت به پرتغال و اخذ اقامت و تابعیت این کشور، مواردی بود که در این مقاله به شرایط آن اشاره شد. با توجه به توضیحات داده شده، کشور پرتغال به دلیل شرایط بسیار مطلوب مهاجرتی و کاری، مورد توجه واقع شده است. خطر مصادره اموال در این کشور، پایین ترین میزان است. شرایط تحصیل و اعتبار مدرک دانشگاهی پرتغال مناسب است و می توانید بعد از ۶ سال اقامت قانونی، پاسپورت پرتغال را دریافت نمایید. در این مقاله سعی شد کلیه روش های مهاجرت به پرتغال را برای شما عزیزان توضیح دهیم. اما انتخاب هر یک از روش ها با توجه به شرایط شما متفاوت است. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
 1. رضا
  رضا گفته:

  سلام. مهاجرت به پرتغال از طریق بازنشستگی چگونه است؟ مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی چه شرایط و مدارکی مورد نیاز هست؟

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. این روش خود حمایتی هستش که در این موارد شما بایستی به دولت پرتغال تمکن مالی همچون داشتن دو سند خانه و داشتن پول کافی در حساب را اثبات کند. از این طریق می تونین اقامت خودحمایتی پرتغال رو بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *