مهاجرت پزشکان به ایتالیا

مهاجرت پزشکان به ایتالیا ، اخذ تابعیت و معادلسازی مدارک تحصیلی پزشکان در ایتالیا2021 ، میزان حقوق پزشکان و پرستاران در ایتالیا ، مهاجرت پزشکان ایرانی ، تحصیل پزشکی در ایتالیا در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. آیا با تحصیل در ایتالیا می توانیم اقامت و تابعیت این کشور را بدست آوریم؟ شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا چیست؟ میزان حقوق پرستاران و پزشکان در ایتالیا چقدر است؟ ما در این مقاله سعی داریم تا به سوالات اینچنینی پاسخ دهیم. کشور ایتالیا هم اکنون و در  5 سال آینده  با کمبود شدید پزشک مواجه می باشد . بدین معنی که در 5 سال اینده پزشکان بازنشسته می شوند و دانشگاه های پزشکی به اندازه کافی جایگزینی برای آنها ندارند. چنانچه شما عزیزان بعد از مطالعه مقاله مهاجرت پزشکان به ایتالیا  سوالی داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

مهاجرت پزشکان به ایتالیا

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط مهاجرت پزشکان به ایتالیا
 • مهاجرت پزشکان به ایتالیا از طریق تحصیل
 • مهاجرت پزشکان به ایتالیا از طریق کار
 • معادلسازی مدارک پزشکان در ایتالیا
 • مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به ایتالیا
 • میزان حقوق پزشکان در ایتالیا
 • هزینه های زندگی و تحصیل پزشکان در ایتالیا
 • بررسی ویزای همراه در ایتالیا
 • اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا
 • خدمات موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به ایتالیا
 • سخن پایانی

شرایط مهاجرت پزشکان به ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل داشتن یکی از قدیمی ترین دانشگاههای پزشکی توجه بسیاری از دانشجویان را به خود جلب کرده است. شرط اساسی تحصیل پزشکی در ایتالیا قبولی در آزمون ورودی پزشکی این کشور است. این آزمون به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شود. از این رو دانشجویان برای قبولی در این آزمون بایستی به زبانهای ایتالیایی و انگلیسی تسلط کامل داشته باشند. تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دارای مزایایی همچون: امکان تحصیل در دانشگاههای معتبر ، پایین بودن شهریه دانشگاهها و معتبر بودن و شناخته شدن مدارک تحصیلی در اروپا ، انگلستان ، ایالات متحده آمریکا و در سراسر جهان می باشد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا
بورسیه تحصیلی ایتالیا

مهاجرت پزشکان به ایتالیا از طریق تحصیل

کشور ایتالیا دارای قدیمی ترین دانشگاههای تاسیس شده به ویژه در زمینه پزشکی می باشد. از این رو تحصیل پزشکی MBBS در ایتالیا بین دانشجویان داخلی و خارجی از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. تحصیل در MBBS در ایتالیا حدود 6 سال طول می کشد. بدین منظور داشتن شرایطی همچون: اثبات تسلط به زبان ایتالیایی و قبولی در آزمون برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا الزامی است. دانشجویانی که خواهان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی هستند می توانند در آزمونی به عنوان آزمون پذیرش پزشکی بین المللی ، IMAT. شرکت کنند.  ایتالیا امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی با رتبه بندی بهتر و همچنین در دانشگاه های خصوصی را ارائه می دهد. دانشجویان پس از گذراندن موفقیت آمیز شش سال دانشکده پزشکی ، بایستی پروسه ایی همچون: گذراندن یک دوره بالینی شش ماهه  ، یک آزمون ملی و ثبت نام در انجمن تخصصی پزشکی را انجام دهند. بعد از انجام این پروسه می توانند به عنوان پزشک در ایتالیا شروع به تمرین کنند. متخصصان بایستی یک دوره اقامت سه تا شش ساله را به دنبال آزمون پزشکی سراسری انجام دهند. پذیرش در دانشگاهها به نتایج آزمون و نمرات کلی دانشگاه بستگی دارد. تعداد محدودی از موقعیت های اقامتی سالانه وجود دارد که توسط وزارت آموزش تعیین می شود  و این امر باعث می شود که ورود به دانشگاه های پزشکی ایتالیا حتی رقابتی تر شود. تسلط به زبان ایتالیایی پیش شرط همه دانشکده های پزشکی نیست. به عنوان مثال ، دانشگاه میلان دارای یک دانشکده پزشکی بین المللی است . تحصیل MBBS در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً ارزان تر است. دانشگاه ها به محض دریافت اجازه کار ، فرصت کارآموزی و همچنین کار بعد از دانشگاه را به شما ارائه می دهند. کسب امتیاز بالا در آزمون ورودی MBBS در ایتالیا همچنین می تواند بورسیه تحصیلی و هزینه های زندگی را برای شما به همراه داشته باشد. ترم اول از حدود سپتامبر یا اکتبر شروع می شود و حدود ژانویه یا فوریه به پایان می رسد. هر ترم حدود 20 هفته شامل یک دوره امتحانی 6 هفته ای طول می کشد. برخی از کالج ها و دانشگاه ها همچنین برنامه های تحصیلات تکمیلی را به کسانی که مایل به ادامه تحصیل و تحقیقات خود هستند ارائه می دهند ، که MBBS را در ایتالیا به گزینه ای عالی تبدیل می کند.

مهاجرت پزشکان به ایتالیا از طریق کار

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای کار به عنوان پزشک باید برای ویزای بسیار ماهر درخواست دهید. معمولاً ویزای کار منوط به داشتن قرارداد یا پیشنهاد کار در بیمارستان است. شما همچنین باید مجوز اقامت بگیرید که برای مدت زمان محدودی ارائه می شود و می تواند با دلایل کار ، خانواده یا تحصیل توجیه شود ، در اینجا ذکر شده است.  پزشکان خارجی که دارای مدرک پزشکی خارج از اتحادیه اروپا هستند ، بایستی در Ordine dei Medici ثبت نام کنند و پس از قبولی در آزمون ملی و موفقیت در دوره بالینی  می توانند با اخذ مجوز پزشکی ، به عنوان پزشک در ایتالیا مشغول به کار شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ویزای کار ایتالیا را مطالعه بفرمایید.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری ایتالیا

مهاجرت پزشکان از طریق سرمایه گذاری

جذب سرمایه گذاری های خارجی از جمله اولویت های استراتژیک دولت ایتالیا است که به شدت متعهد به ایجاد محیط مطلوب برای سرمایه گذاران خارجی است. ILF (ITALYLAWFIRMS) گروهی از متخصصان است که تجربه زیادی در کمک به سرمایه گذاران خارجی (اعم از اشخاص و شرکت ها) دارند که در ایتالیا سرمایه گذاری کرده اند. ایتالیا با بازار داخلی 60 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی با ارزش فعلی تقریباً 36000 دلار برای هر نفر ، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو و هشتمین اقتصاد جهان است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله سرمایه گذاری در ایتالیا را مطالعه بفرمایید.

معادلسازی مدارک پزشکان در ایتالیا

پزشکانی که دارای مدرک تحصیلی خارج از کشور ایتالیا می باشند، بایستی درخواستی مبنی بر معادلسازی مدارک تحصیلی آنها در این کشور دهند. شهروندان ایتالیایی و خارجی با مدارک تحصیلی از یک کشور خارجی یا دانشگاه معتبر قانونی که می خواهند این مدارک را برای اهداف تکمیل مدرک دانشگاهی ایتالیا به رسمیت بشناسند ، می توانند برای این کار در دانشگاه مسینا اقدام کنند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا که در خارج از کشور اقامت دارند ، باید در مهلت زمانی تعیین شده سالانه توسط مقررات MIUR در مورد تحصیلات خارجی دانشجویان ، درخواست های خود را به همراه مدارک مورد نیاز از طریق نمایندگی دیپلماتیک_کنسولی ایتالیا در کشور خود یا کشور خارجی که در آن اقامت دارند ارسال کنند. در مورد استفاده خودکار از جداول معادل سازی برای مدارک تحصیلی ایتالیا و خارج از کشور که با توافق نامه های دو جانبه تعیین شده است ، این مهلت تمدید نمی شود.

مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به ایتالیا

 • ارائه دیپلم 12 ساله
 • ارائه شناسنامه و پاسپورت
 • قبولی در آزمون ورودی پزشکی
 • مدرک زبان ایتالیایی b2 یا مدرک آیلتس 5.5

میزان حقوق پزشکان در ایتالیا

فردی که به عنوان پزشک در ایتالیا کار می کند معمولاً ماهیانه حدود 8580 یورو درآمد دارد. محدوده حقوق از 3،150 یورو (کمترین میانگین) تا 14،500 یورو (بالاترین میانگین ، حداکثر حقوق واقعی بیشتر است). این متوسط ​​حقوق ماهیانه شامل مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق و دستمزد بین مشاغل مختلف پزشک / پزشک به شدت متفاوت است.

هزینه های زندگی و تحصیل پزشکان در ایتالیا

به طور متوسط ​​، هزینه های دانشکده پزشکی ایتالیا در طول یک سال تقریباً 1200 یورو است. بر اساس مقایسه آماری ، سایر دانشگاه های علوم پزشکی گران تر از دانشگاه های ایتالیا هستند. دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه پزشکی ایتالیا بهره مند شوند. تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی است. همچنین  دوره های زبان ایتالیایی در این کشور نیز برگزار می شود.

 • هزینه زندگی

هزینه زندگی ایتالیا

بررسی ویزای همراه در ایتالیا

یکی از مشکلاتی که مهاجران برای مهاجرت به ایتالیا دارند امکان اخذ ویزای همراه در این کشور می باشند . کشور ایتالیا این امکان را در اختیار مهاجران قرار داده است تا بتوانند خانواده خود را وارد این کشور کنند. طبق قوانین کشورها همراه به افرادی همچون: همسر و فرزندان زیر 18 سال اطلاق می شود. برای اخذ ویزای همراه ایتالیا ارائه مدارکی الزامی می باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • اثبات اقامت قانونی در ایتالیا
 • پاسپورت همراه
 • چند قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزا
 • اثبات سکونت در محل معین در آن کشور
 • سند ازدواج
 • اثبات تمکن مالی کافی

اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا

به عنوان یک قاعده کلی ، برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا اقامت قانونی حداقل 10 سال در ایتالیا لازم است. از طرف دیگر ، برای شهروندان اتحادیه اروپا ، مدت اقامت مورد نیاز 4 سال است. موارد دیگری نیز وجود دارد که مدت اقامت مورد نیاز برای آنها کمتر است ، مانند اتباع خارجی که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ آنها از بدو تولد ایتالیایی بوده اند. در این حالت زمان لازم 3 سال اقامت قانونی است. برای درخواست تابعیت ایتالیا از طریق اقامت تسلط به  زبان ایتالیایی، عدم سوء پیشنه  الزامی می باشد.

خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به ایتالیا

پروسه اخذ ویزای تحصیلی دارای روند پیچیده ایی می باشد . از این رو مشاوره گرفتن از وکیلی مجرب امرسی اساسی می باشد. در این راستا موسسه حقوقی ملک پور در زمینه هایی همچون: مسیر ثبت نام آزمون IMAT، ارائه لیست مراکز آزمون، ارائه سوالات آزمون و تمام مسیر تحصیل پزشکی در ایتالیا خدماتی را ارائه می دهد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به ایتالیا ، آزمون IMAT ، اخذ تابعیت و معادلسازی مدارک تحصیلی پزشکان در ایتالیا2021 ، هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان پزشکی در ایتالیا و میزان حقوق پرستاران و پزشکان در ایتالیا در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. همانطور که در این مقاله بدان اشاره شد, کشور ایتالیا دارای یکی از قدیمی ترین و در عین حال پیشرفته ترین دانشگاههای پزشکی در جهان می باشد که توجه دانشجویان داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در زمینه مهاجرت پزشکان به ایتالیا را در انتهای مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا مشاورین سریعا پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *