مهاجرت پزشکان به بلژیک

مهاجرت پزشکان به بلژیک

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و مراحل معادل سازی

مهاجرت پزشکان به بلژیک ، مزایا و معایب مهاجرت به بلژیک ، کشور بلژیک برای زندگی ، راحت ترین راه مهاجرت به بلژیک، شرایط اخذ تابعیت + معادلسازی مدارک پزشکان در بلژیک *2021* ، میزان حقوق پزشکان در بلژیک ، معادلسازی مدارک تحصیلی پزشکان در بلژیک ، اخذ تابعیت و اقامت بلژیک در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. آیا با تحصیل پزشکی در بلژیک می توانیم ویزای همراه را بگیریم؟ شرایط اخذ تابعیت بلژیک چیست؟ شرایط معادلسازی مدارک پزشکان خارجی در بلژیک چیست؟ میزان حقوق پزشکان و پرستاران در بلژیک چیست؟ شرایط مهاجرت پزشکان به بلژیک چیست؟ هزینه های تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین الملل چقدر است؟ ما در این مقاله سعی بر این داریم تا به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.  بلژیک دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم مراقبت های بهداشتی در جهان می باشد . امید به زندگی در این کشور 69/79 درصد است. بر همین اساس پزشکان خارجی اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند. بلژیک در قلب اروپا با نهادهای اروپایی و جمعیت چند فرهنگی خود ، کشوری جالب برای زندگی است. چنانچه شما عزیزان بعد از مطالعه مقاله مهاجرت پزشکان به بلژیک  سوالی داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

مهاجرت پزشکان به بلژیک

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط مهاجرت پزشکان به بلژیک
 • مهاجرت پزشکان به بلژیک از طریق تحصیل
 • مهاجرت پزشکان به بلژیک از طریق کار
 • مهاجرت پزشکان به بلژیک از طریق سرمایه گذاری
 • معادل سازی مدارک پزشکان در بلژیک
 • مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به بلژیک
 • میزان حقوق پزشکان در بلژیک
 • هزینه تحصیل و زندگی پزشکان در بلژیک
 • بررسی ویزای همراه در بلژیک
 • اخذ اقامت و تابعیت بلژیک
 • خدمات موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به بلژیک
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه خود مهاجرت پزشکان

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه خود مهاجرت پزشکان

شرایط مهاجرت پزشکان به بلژیک

کشور بلژیک به دلیل دارا بودن سیستم بهداشتی پیشرفته در جهان ؛ انتخاب بسیاری از دانشجویان بین الملل در زمینه تحصیل پزشکی می باشد. همچنین این کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از مهمترین کشورهای جهان می باشد. زبان های رسمی کشور بلژیک؛ فنلاندی و فرانسوی می باشد ولی با این وجود اکثریت مردمان این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند و این برای دانشجویان بین المللی بمنظور ادغام با جامعه بلژیکی راحت تر می باشد. پزشکانی که خواهان کار در کشور بلژیک هستند بایستی به زبان های فرانسوی و فنلاندی تسلط داشته باشند . سیستم آموزش پزشکی در بلژیک شامل 6 سال تحصیل تمام وقت ، معادل لیسانس و فوق لیسانس است. طبق دانشگاه لوون ، برای دریافت مجوز پزشکی ، آموزش اضافی اقامت در ترکیب با تحصیلات عالی کارشناسی ارشد اجباری است. برای دریافت پذیرش در دانشکده پزشکی ، دانشجویان در بلژیک علاوه بر قبولی در یک آزمون ورودی پزشکی که در سطح ملی و توسط وزارت آموزش و پرورش انجام می شود؛ باید شرایط عمومی برای شرکت در یک دوره کارشناسی را داشته باشند. پزشکان برای اخذ وجوز بایستی به کمیسیون وزیران مراجعه کنند و درخواست صدور مجوز را دهند. این درخواست  ” demande d’agrément” نامیده می شود. هنگامی که درخواست شما تأیید شد ، آخرین مرحله قبل از اینکه بتوانید به عنوان پزشک در بلژیک کار کنید ، ثبت نام در انجمن پزشکی در بلژیک Ordre des Médecins است.

پرچم بلژیک
شرایط عمومی بلژیک

پروسه کلی پزشک شدن در بلژیک به این صورت است که؛ 6 سال تحصیل پزشکی و 3تا6 سال کارآموزی می باشد. شایان ذکر است که تحصیل پزشکی در بلژیک به دو زبان فرانسوی یا فنلاندی می باشد. این بدین معنی است که دانشجویان بایستی به این دو زبان تسلط کامل داشته باشند.

مهاجرت پزشکان به بلژیک از طریق تحصیل

در مارس 2017 ، دولت بلژیک قانونی مبنی بر اینکه دانشجویانی که خواهان تحصیل پزشکی هستند، را تصویب کرد . در این راستا این دانشجویان بایستی شرایطی همچون:  دریافت شماره ثبت ملی بلژیک ، ثبت نام در بیمه درمانی و قبولی در آزمون فدراسیون والونی_ بروکسل  را دارا باشند.  مفاد آزمون ورودی شامل : شیمی، زیست شناسی ، فیزیک و ریاضیات می باشد.  علت برگزاری این آزمون ورودی  اطمینان از واجد شرایط بودن و تسلط به یکی از زبان های فرانسوی و فنلاندی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی بلژیک می باشد. تحصیل پزشکی در بلژیک طولانی ترین تحصیل در این کشور است. تحصیلات دانشگاهی در پزشکی از دو دوره دانشگاهی (کارشناسی و کارشناسی ارشد) در مجموع 6 سال  برای اخذ درجه دکترای پزشکی تشکیل شده است. تحصیلات تکمیلی یا تخصص (کارآموزی) پزشکی در بلژیک حداقل 3 سال طول می کشد. بنابراین مطالعات کامل در طول حداقل 9 سال برای پزشکان عمومی و حداکثر 12 سال برای برخی از تخصص ها گسترش یافته است. دستیار متخصص بالینی داوطلب (MACCS ) ، به اصطلاح دانشجوی رشته پزشکی در بلژیک ، بنابراین باید بین 3 تا 6 سال پس از تحصیل در دانشگاه باشد. بلژیک حدود ده دانشگاه یا دانشکده پزشکی دارد. ورود به این دانشکده های پزشکی فرانسه برای دانشجویان داخلی و خارجی مستلزم گذراندن یک آزمون رقابتی به نام “le test d’orientation du secteurs de la santé  ”  است. برخی از دانشگاه های معروف عبارتند از:

دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی در فلاندر بلژیک (هلندی)

دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی بلژیک به زبان فرانسه

Universiteit Antwerpen – Faculté de médecine
Vrije Universiteit Brussel – Faculté de médecine et de pharmacie
Université Libre de Bruxelles – Faculté de médecine
Université Catholique de Louvain – Faculté de médecine et de médecine dentaires
Universiteit Gent – Faculté de médecine et de sciences de la vie
Université de Liège – Faculté de médecine
Universiteit Hasselt – Faculté de médecine
Université de Mons – Faculté de médecine
Katholieke Universiteit Leuven – Faculté de médecine
Facultés universitaires Notre-Dame de la Paix – Faculté de médecine

مهاجرت پزشکان به بلژیک از طریق کار

شهروندان اتحادیه اروپا برای کارکردن به عنوان پزشک در بلژیک نیازی به اخذ ویزای کار ندارند، ولی شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ملزم به داشتن پیشنهاد شغلی از بیمارستان در بلژیک می باشند. بدین معنی که  شرط اساسی کار در بلژیک؛ داشتن پیشنهاد شغلی job offer  می باشد . متقاضیان برای دستیابی به پیشنهاد شغلی می توانند به سایت های کاریابی مراجعه کنند. بلژیک دارای سیستمی از آژانس های کاریابی منطقه ای است که می توانید پس از اتمام تحصیلات یا اگر با مدرک خارجی که توسط مقامات فدرال بلژیک به رسمیت شناخته شده است ، نسبت به یافتن شغل اقدام کنید. پزشکانی که خواهان تاسیس مطب برای خود هستند به عبارتی دیگر خوداشتغالی هستند ؛ برای رسیدن به این امر بایستی پروسه ایی را بگذرانند . در ابتدای این پروسه بایستی مجوز پزشکی دریافت کنند. برای اخذ مجوز پزشکی باید تمام مدارک مورد نیاز را به وزارت آموزش بلژیک ارائه دهند و درخواست کارت حرفه ایی کنند. پس از طی این پروسه و با تاییدیه وزارت آموزش بلژیک مبنی بر داشتن صلاحیت؛ مجوز پزشکی معادل پروانه پزشکی می توانید اقدام به کار در این کشور کنید. به طور کلی شرایط کار به عنوان پزشک در بلژیک داشتن مواردی همچون:   مدرک تحصیلات تکمیلی از دانشگاه معتبر، دانش و مهارت در زمینه پزشکی، تسلط به زبانهای فلاندی یا فرانسوی و ویزای اقامت و اجازه کار می باشد.

مهاجرت پزشکان به بلژیک از طریق سرمایه گذاری

بلژیک دارای یک اقتصاد باز است که دارای طیف وسیعی از گزینه های سرمایه گذاری برای هر مقیم و همچنین برخی دیگر برای غیر مقیم است. این کشور ازلحاظ آزادی اقتصادی با اقتصادی پایدار ، بازار باز و سطح بالایی از آزادی سرمایه گذاران در جهان رتبه  چهل و هشتم را به خود اختصاص داده است. سرمایه گذاری در بلژیک از طریق  روش هایی همچون: ثبت شرکت، خرید ملک، خرید اوراق قرضه دولتی، کارآفرینی امکان پذیر می باشد.  سرمایه لازم در زمینه خرید ملک در بلژیک  بین 350 تا 500 هزار یورو می باشد که با این میزان سرمایه گذاری می توانند برای خود و خانواده اقامت بلژیک را اخذ کنند. در رابطه با سرمایه گذاری  از طریق ثبت شرکت فرد بایستی بیست درصد از سرمایه اولیه شرکت را که مبلغ 6,200 یورو می باشد، در یکی از موسسات این کشور به عنوان سپرده قرار دهد.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سرمایه گذاری در بلژیک می توانید مقاله مربوطه را مطالعه بفرمایید.

 • نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال بلژیک

معادل سازی مدارک پزشکان در بلژیک

آموزش عالی در کشور بلژیک  مبتنی بر یک سیستم سه دوره ای از تحصیل است: لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا. هر مدرک تحصیلی به شما اعتبار ECTS می دهد که در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا و جهان شناخته شده است. فدراسیون والونیا-بروکسل به عنوان عضوی پیوسته در این سیستم متعهد به تضمین کیفیت آموزش عالی ، ارتقا mob تحرک دانشجویان و تقویت جهانی سازی آموزش عالی خود است. این فدراسیون تشخیص مدارک بین کشورهای مختلف را بسیار ساده تر می کند.

 • لیسانس ها

  دوره اول مربوط به حداقل سه سال تحصیل (180 واحد) و منجر به اخذ مدرک لیسانس می شود.

 • فوق لیسانس

  دانشجو پس از اخذ مدرک لیسانس می تواند با دوره دوم تحصیلات، ادامه تحصیل دهد. اینها منجر به اخذ مدرک کارشناسی ارشد بیش از یک سال (60 واحد ) یا دو سال (120 واحد) می شود.

 • دکترا

  این دوره  فقط مربوط به تحصیلات دانشگاهی است و برای دانشجویانی که حداقل 300 واحد درسی را گذرانده اند قابل دسترسی است. تحصیلات دوره سوم شامل آموزش دکترا (60 واحد) منجر به کسب صلاحیت در تحقیق و تهیه یک پایان نامه دکترا (حداقل 180 واحد) است که منجر به مدرک دکترای پس از دفاع از پایان نامه می شود.

بنابراین اعطای مدارک تحصیلی با تعداد سالهای تحصیل به پایان رسیده از زمان ورود به آموزش عالی مرتبط است. هر سال می تواند حداکثر 60 واحد ECTS  (  سیستم انتقال اعتبارات اروپا) اعطا کند ، که می تواند از کشوری به کشور دیگر منتقل شود. به عنوان یک قانون کلی ، 60 واحد ECTS نشان دهنده یک سال کامل تحصیل یا کار است.  در بلژیک ، هر موسسه بر اساس تحصیلات قبلی دانشجوی بین الملل و شرایط تحصیل پیش بینی شده ، معیارهای پذیرش خود را تعیین می کند. با این حال ، گرچه تصمیم نهایی در مورد پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی با موسسه است ، توافق نامه های شناخت متقابل صلاحیت ها ، بدون شک ، تقاضای تأیید معادل سازی را تسهیل می کنند. برای کمک در احراز صلاحیت ، مرکز ENIC-NARIC (مرکز اطلاعات ملی شناخت علمی دولت فلاندر ) می تواند گواهی تأیید کننده ارزش صلاحیت اخذ شده از یک سیستم آموزش خارجی در مورد سیستم موجود در فدراسیون والونی-بروکسل را به شما ارائه دهد. هزینه این پروسه برای هر پرونده 70 یورو است. شبکه اروپایی ENIC-NARIC همچنین می تواند ارزش سالهای تحصیل را در فدراسیون والونیا-بروکسل در کشور شما را نیز تأیید کند. تسلط به زبان هلندی و داشتن سطح B2 اروپا ؛ یکی از شرایط NARIC برای شناسایی معادل بودن دیپلم پزشکان می باشد.  اگر تقاضای معادل سازی مدرک خود را از NARIC درخواست کنید ، باید خودتان از FOD درخواست ویزوم کنید.  بعد ، شما باید در  Nationale Raad  ( شورای ملی نظم پزشکان) ثبت نام کنید. پس از تکمیل تمام اسناد ، مدارک پزشکان به RIZV ارسال می شوند که یک شماره موقت RIZIV را به عنوان “آموزش پزشک برای متخصص شدن” صادر می کند.

مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به بلژیک

کسانی که خواهان مهاجرت هستند بایستی مدارکی را ارائه دهند که این مدارک عبارتند از :

 • ارائه دیپلم دبیرستان
 • واجد شرایط بودن تحصیل در کشور مبدا
 • قبولی در آزمون ورودی که هر ساله توسط وزارت آموزش و پرورش در بلژیک برگزار می شود
 • تسلط کامل به زبان فرانسه ، آلمانی یا فلاندیایی (این زبان به دانشگاهی که انتخاب می شود بستگی خواهد داشت. با این وجود ، اگر خواهان تحصیل به زبان انگلیسی هستید ، بایستی نمرات آزمون آیلتس یا تافل را ارائه دهید.)
 • اخذ ویزای دانشجویی و اقامت بلژیک

میزان حقوق پزشکان در بلژیک

فردی که به عنوان پزشک در بلژیک کار می کند معمولاً ماهیانه حدود 13,800 یورو درآمد دارد. محدوده حقوق از 5370 یورو (پایین ترین میانگین) تا 23100 یورو (بالاترین میانگین ، حداکثر حقوق واقعی بیشتر است). این متوسط ​​حقوق ماهیانه شامل مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا است. پزشکان معمولاً با توجه به ماهیت شغلشان حقوق بالایی می گیرند. در واقع حقوق و دستمزد یکی از امتیازاتی است که هزینه بالای شهریه دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر جهان را توجیه می کند. به عنوان یک پزشک در بلژیک ، بسته به نقش شغلی خود می توانید سالانه از 80,000 تا 350,000 یورو درآمد کسب کنید. از طرف دیگر ، یک پزشک متخصص در بلژیک سالانه  200,000 یورو درآمد دارد.

هزینه تحصیل و زندگی پزشکان در بلژیک

بر اساس آمارهای اخیر ، بودجه یک دانشجوی متوسط ​​بین المللی (غیر اتحادیه اروپا) از 850 تا 4175 یورو در ماه خواهد بود. این بودجه شامل کتاب ، مراقبت های بهداشتی ، حمل و نقل ، غذا ، محل اقامت و هرگونه صورتحساب اضافی می باشد. میزان پولی که برای زندگی در بلژیک خرج می کنید به رشته تحصیلی و استاندارد زندگی شما بستگی دارد. لازم به ذکر است ، تحصیل در شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرهای کوچک هزینه بسیار بیشتری برای شما خواهد داشت. اخذ بورسیه های تحصیلی بلژیک هزینه خوابگاه دانشجویان در بلژیک را نیز پوشش می دهند. با این وجود ، شهریه در بلژیک از 400 تا 700 یورو در سال در بسیاری از تخصص ها متغیر است. لازم به ذکر است ، هزینه های تحصیل برای هر دانشگاه بسته به موقعیت آن در بلژیک متفاوت خواهد بود . کم هزینه ترین دانشگاه های بلژیک عبارتند از :

دانشگاه توماس مور
UC لوون-لیمبورگ
دانشگاه نامور
Vrije Universiteit Brussel VUB
دانشگاه لیژ

محل اقامت در دانشگاه ، ایده آل ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه ، به ویژه برای دانشجویان سال اول است. برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه ، شما به طور متوسط ​​400 یورو در ماه پرداخت خواهید کرد . هزینه عمومی هر نفر با احتساب یک وعده غذایی از 400 تا 600 یورو در ماه برای هر نفر خواهد بود . به طور معمول ، برای حمل و نقل در بلژیک تخفیف دانشجویی دریافت خواهید کرد. با این وجود ، هزینه حمل و نقل در داخل کشور بسیار پایین است. لازم به ذکر است که کم هزینه ترین وسیله حمل و نقل قطارها و اتوبوس ها هستند.

 • هزینه زندگی

هزینه زندگی بلژیک

بررسی ویزای همراه در بلژیک

کسانی که خواهان مهاجرت به کشورها هستند ؛ اولین دغدغه آنها اخذ ویزای همراه می باشد . در این راستا اطلاع داشتن متقاضیان از شرایط و قوانین کشورها در رابطه با اخذ ویزای همراه مهم می باشد. طبق قانون 15 دسامبر 1980 ، شهروندان غیر اتحادیه اروپا تحت برخی شرایط می توانند با سایر اعضای خانواده  در بلژیک مستقر شوند. کشور بلژیک مانند اکثر کشورهای اروپایی تنها در صورتی که متقاضی مجوز اقامت دائم را داشته باشد؛ به وی ویزای همراه اعطا میکند. پروسه این اقامت بین 3 تا 6 ماه می باشد . طبق قوانین کشورها همراه به افرادی همچون: همسر و فرزندان زیر 18 سال اطلاق می شود. شایان ذکر است که همراه در کشور بلژیک مجوز کار و تحصیل را دارد و فرزندان می توانند در مدارس بلژیک تحصیل نمایند. یشنهاد ما به شما عزیزان این است که چنانچه خواهان مهاجرت و اخذ اقامت کشور بلژیک هستید؛ ویدئو راهنمای گام به گام اخذ اقامت که توسط جناب استاد ملک پور تهیه شده است را خریداری نمایید تا بر اساس مطالب مهمی که در این ویدئو بیان شده بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

اخذ اقامت و تابعیت بلژیک

اگر پنج سال در بلژیک زندگی کنید ، ممکن است واجد شرایط تابعیت بلژیک شوید. از آنجا که بلژیک اجازه تابعیت مضاعف را می دهد ، شهروندان بریتانیایی واجد شرایط می توانند برای ادامه دسترسی به زندگی در اتحادیه اروپا درخواست تابعیت بلژیک را بدهند. پس از پنج سال زندگی بدون وقفه در بلژیک ، شهروندان اتحادیه اروپا ، به طور خودکار اقامت دائم می گیرند.  در مورد شهروندان غیر اتحادیه اروپا نیز پس از پنج سال واجد شرایط هستند ، اما باید درخواست اقامت دائم را با شهرداری محلی خود ارائه دهند. اگر کارت آبی دیگری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارید و در جاهای دیگر اتحادیه اروپا زندگی می کنید ، این می تواند برای دوره پنج ساله شما حساب شود. در این مدت نمی توانید بیش از شش ماه از قلمرو بلژیک خارج شوید. علاوه بر این ، در کل شما نمی توانید بیش از یک سال در بلژیک حضور نداشته باشید؛ به این معنی که ترکیبی از همه سفرهای شما به خارج از کشور نمی تواند بیش از یک سال باشد. بعد از 5تا 10 سال ، هر دو مقیم اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا در بلژیک می توانند درخواست تابعیت بلژیکی را بدهند. با داشتن  اقامت دائم (کارت اقامت نوع B ، C ، D E + و F + )  به شما اجازه می دهد تا به مدت نامحدود در بلژیک اقامت داشته باشید. این اقامت تحت شرایط مشابه و برخوردار از حقوق و مزایای مشابه شهروندان بلژیکی همچون: دسترسی آزاد به اشتغال ، شرایط استخدام و شرایط کار، حق تحصیل ، به رسمیت شناختن شرایط ، کمک هزینه، مزایای رفاهی می باشد. متقاضیانی که اقامت دائم دارند،  اگر بیش از یک یا دو سال کشور بلژیک را ترک کنند؛ اقامت خود را از دست می دهند.  هم شهروندان و هم دارندگان اقامت دائم در انواع مختلف انتخابات حق رأی دارند.

خدمات موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به بلژیک

مهاجرت پزشکان به کشورهای اروپایی دارای پروسه طولانی و پیچیده ایی می باشد. در این راستا موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان در کشورهایی همچون: انگلستان، ایتالیا ، فنلاند ، آلمان ، بلژیک و.. خدماتی ویژه ایی را ارائه می دهد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با تهیه محصول گام به گام کار در خارج از کشور و شرکت در ویبینارهای ویژه مهاجرت پزشکان اطلاعات ارزنده ایی در این زمینه را بدست آورید و مقصدی مناسب برای خود انتخاب کنید.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به بلژیک ، شرایط اخذ تابعیت + معادلسازی مدارک پزشکان در بلژیک *2021* ، میزان حقوق پرستاران در بلژیک ، مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به بلژیک در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. بلژیک یکی از بالاترین امتیازات سیستم های بهداشتی در اروپا را دارد. در شاخص مراقبت های بهداشتی سال 2019 ، بر اساس کیفیت کلی مراقبت های بهداشتی ، از 89 کشور در مکان نهم قرار گرفت. پزشکان در بلژیک باید حداقل هفت سال برای پزشک عمومی یا 12 سال برای متخصص شدن آموزش ببینند. در بلژیک حدود 300 پزشک در هر 100,000 نفر وجود دارد و این کشور به مکانی فزاینده برای پزشکان و کارآموزان خارجی تبدیل شده است. شما عزیزان چنانچه بعد از مطالعه مقاله مهاجرت پزشکان به بلژیک سوالی داشتید می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران مجرب ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *