مهاجرت پزشکان به ترکیه

مهاجرت پزشکان به ترکیه ، درامد پزشك عمومي در تركيه، آزمون sts ترکیه ، TUS Medical Exam ، پردرآمدترین شغل در ترکیه، مهاجرت پزشکان ایرانی، مهاجرت پزشکان از ایران ، میزان حقوق مهاجرت پزشکان به ترکیه و معادلسازی مدارک پزشکان در ترکیه 2021 در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد.  ترکیه یک کشور قاره ای است که به عنوان یک پل طبیعی بین اروپا و آسیا عمل می کند. استانبول یکی از تاریخی ترین و مهمترین شهرهای جهان است ، در حالی که آنکارا پایتخت این کشور است. پس از سال 2011 ، ترکیه به دلیل کمبود پزشکان در بخش خصوصی ، فرصت های شغلی را برای پزشکان Mbbs در ترکیه فراهم کرد. و در ترکیه تعداد پزشکان 156 نفر در هر 100000 نفر است. به همین دلیل ترکیه در تلاش است تا با دعوت از پزشکان خارجی تعداد پزشکان را افزایش دهد. اما برخی از الزامات وجود دارد که باید توسط پزشکان خارجی انجام شود. کشور ترکیه عضو اولیه سازمان ملل ، ناتو و از اعضای نزدیک اتحادیه اروپا است.

در این مقاله مهاجرت پزشکان به ترکیه ، معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه و میزان حقوق پرستاران و پزشکان در ترکیه می پردازیم . ما همچنین هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل پزشکی در ترکیه مورد بررسی علمی قرار می دهیم. چنانچه شما عزیزان بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

مهاجرت پزشکان به ترکیه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور ترکیه
 • مهاجرت پزشکان به ترکیه از طریق تحصیل
 • مهاجرت پزشکان به ترکیه از طریق کار
 • معادلسازی مدارک تحصیلی پزشکان در ترکیه
 • مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به ترکیه
 • میزان حقوق پزشکان در ترکیه
 • هزینه های تحصیل پزشکان در ترکیه
 • بررسی ویزای همراه در ترکیه
 • سخن پایانی

درباره کشور ترکیه

جمهوری ترکیه در شبه جزیره آناتولی در غرب آسیا و یک محاصره کوچک در تراکیه در منطقه بالکان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. ترکیه دارای خط ساحلی در دریای مدیترانه در جنوب و شرق و در دریای سیاه در شمال است. این کشور از شرق با ارمنستان ، ایران و آذربایجان (در مصارف نخجوان) در شرق ، جورجیا در شمال شرقی ، بلغارستان و یونان در شمال غربی و عراق و سوریه در جنوب شرقی همسایه است. مساحت ترکیه 783،562 کیلومتر مربع است. اندازه این کشور بیش از دو برابر آلمان است یا کمی کوچکتر از ایالت های تگزاس و لوئیزیانا در ایالات متحده. جمعیت ترکیه 83,2 میلیون نفر ، لیر واحد پولی ، بزرگترین شهر استانبول ، زبان ترکی زبان رسمی و شهر زیبای آنکارا پایتخت این کشور می باشد.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

ترکیه کشوری غالباً کوهستانی می باشد. در سال 1923 ، اقتصاد این کشور از کشاورزی به صنعتی و خدمات تبدیل شد. با گذشت یک دهه از قرن بیست و یکم ، بخش خدمات تقریباً نیمی از نیروی کار را درگیر می کرد ، در حالی که کشاورزی و صنعت هر یک حدود یک چهارم را اشغال می کردند. تا حدود سال 1950 ایالت نقش اصلی را در صنعتی سازی ایفا می کرد  و بیشترین سرمایه را برای پیشرفت ساختاری در راه آهن ، بنادر و تاسیسات حمل و نقل و ایجاد صنایع اساسی مانند معدن ، متالورژی و مواد شیمیایی فراهم می کرد. به غیر از ایران ، ترکیه تنها کشور خاورمیانه با ذخایر قابل توجهی ذغال سنگ است که عمدتا در زمینه زونگولداک است. میزان تولید لیگنیت قابل توجه است. تولید نفت از میادین جنوب شرقی کشور و همچنین در منطقه شمال غربی ترکیه انجام می شود.

مهاجرت پزشکان به ترکیه از طریق تحصیل

دانشگاه های ترکیه دارای رتبه بالایی در جهان هستند. از میان ده دانشگاه برتر جهان ، سه دانشگاه ترکیه و هفت دانشگاه در صدر برترین دانشگاه های جهان هستند. با وجود اینکه  بیشتر دانشگاههای ترکیه مستقل هستند ، اما بودجه و سیاستها توسط شورای آموزش عالی انجام می شود. سال تحصیلی غالباً در ماه سپتامبر آغاز می شود و تا ژوئن ادامه دارد. برنامه های پزشکی در دانشگاه های ترکیه ، برای دانشجویان ترک و دانشجویان خارجی بسیار مورد توجه است . بنابراین رقابت برای ورود به آنها بسیار سخت است ، اما بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه ، میزان پذیرش هنوز هم در حدود 90٪ بسیار زیاد است. برخی از دانشگاه ها به آزمون های پیش از پذیرش نیاز دارند که دانشجو باید مهارت خود را در زبانی ( انگلیسی یا ترکی) که قصد تحصیل دارد ، ثابت کند. علاوه بر این ، کلیه دانشجویان بین المللی ، از جمله دانشجویان پزشکی ، باید در آزمون YÖS شرکت کنند. پروسه تحصیل پزشکی عمومی در دانشگاه های ترکیه به طور معمول 6 سال طول می کشد. 2 سال اول صرف یادگیری تئوری و علوم پایه می شود ، سال سوم صرف آشنایی نظری و عملی با موضوعات و بیماری های مختلف می شود ، در حالی که سال 4 و 5 برای دوره های کارآموزی بالینی اختصاص دارد. سال آخر تحصیل به عنوان پزشک معالج در بیمارستان دانشگاه سپری می شود ، جایی که این مطالعه وظایف یک پزشک عادی را بر عهده خواهد گرفت. قبل از اینکه مجوز کار در ترکیه به عنوان پزشک عمومی یا اقامت داشته باشید ، باید یک سری آزمایشات را انجام دهید. برای تبدیل شدن به یک پزشک پزشکی در ترکیه باید این آزمایشات را پشت سر بگذارید. پس از ارائه مدارک لازم به وزارت تحصیلات عالی ، 8 تا 12 ماه فرصت دارید تا فرآیند برای یادگیری زبان ترکی و آماده شدن برای امتحان معادل سازی که STS نامیده می شود و باید به زبان ترکی انجام شود ، امتحان کنید. دانش شما در پزشکی قبولی در این امتحان خیلی سخت نیست زیرا شما فقط باید 35 امتیاز از 100 را بدست آورید ، اما مانع زبان می تواند برای برخی از دانشجویان چالشی باشد. بعد از قبولی در آزمون ، باید 6 تا 9 ماه آموزش را در یک بیمارستان آموزشی دولتی در ترکیه بگذرانید. پس از پایان کار ، شما مجاز به کار به عنوان پزشک پزشکی در ترکیه هستید. اگر می خواهید تخصص بیشتری داشته باشید ، به عنوان مثال به عنوان یک جراح ، یک آزمون اضافی مربوط به تخصص شما وجود دارد که باید آن را قبول کنید. اگر موفق به تصویب آن نشوید ، باید 3 ماه تحت نظارت در یک بیمارستان آموزشی کار کنید ، و اگر خود را در نور خوب نشان دهید ، می توانید به عنوان یک متخصص به تمرین بپردازید.

YÖS Exam آزمون YÖS

آزمون YÖS یک آزمون ورودی است که برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در موسسات آموزش عالی در ترکیه هستند طراحی شده است. این آزمون توسط مرکز انتخاب و استقرار دانشجو (YSYM) تنظیم و اداره می شد تا سال 2010 ، زمانی که دانشگاه ها شروع به اجرای نسخه های خود از آزمون کردند. نتایج این آزمون فقط برای دانشجویانی که مایل به ثبت نام در دوره های کارشناسی هستند اعمال می شود. دانشجویانی که در حال حاضر در برنامه های کارشناسی ثبت نام کرده اند و به دنبال انتقال هستند و همچنین کسانی که می خواهند برنامه های تحصیلات تکمیلی را دنبال کنند ، باید مستقیماً به موسسات مورد نظر خود مراجعه کنند.

مهاجرت پزشکان به ترکیه از طریق کار

برای شروع کار به عنوان پزشک پزشکی در ترکیه ، ابتدا باید مجوز کار / ویزا بگیرید. این ویزا توسط وزارت خانواده ، کار و خدمات اجتماعی داده می شود. می توانید برای این ویزا در کنسولگری جمهوری ترکیه در کشور خود درخواست دهید. برای درخواست ، شما قبلاً باید از یک بیمارستان خصوصی در ترکیه قرارداد کار داشته باشید. بیمارستان همچنین باید با ارائه اطلاعات و مدارك اضافی به آنها ، به صورت آنلاین درخواست خود را به وزارتخانه مذكور ارائه دهد. پس از صدور ویزای کار ، داوطلبان باید ظرف مدت 180 روز وارد خاک ترکیه شوند. مجوز کار اولیه برای مدت یک سال است. پزشکان خارجی تا اواخر سال 2011 مجاز به کار در ترکیه نبودند. تعداد کل پزشکان در ترکیه 120,000 نفر است و 6000 پزشک خارجی پس از لازم الاجرا شدن این آیین نامه به این تعداد اضافه می شوند. از سال 2012 به بعد ، پزشکان خارجی مجاز به کار هستند اما همچنین باید در آزمون مهارت زبان شرکت کنند ، که اگر می خواهند در ترکیه دکتر شوند باید با حداقل نمره “B ” قبول شوند. تنها بیمارستانهایی که پزشکان در ترکیه به عنوان خارجی می توانند کار کنند ، بیمارستانهای خصوصی هستند.

معادلسازی مدارک تحصیلی پزشکان در ترکیه

پزشکان خارجی برای اینکه بتوانند در کشور ترکیه به عنوان پزشک مشغول بکار شوند بایستی مدارکی همچون:  مجوز اقامت ، ویزای کار ، معادل سازی (مدرک خارجی شما باید توسط YÖK تأیید شود) ، حداقل دانش سطح ترکی “B ” و چند اسناد و مدارک و شرایط دیگر را به اداره مربوطه ارائه دهند. با ارائه دادن این مدارک ف به پزشکان خارجی مجوزی مبنی بر کار کردن اعطا می شود که این مجوز 2 سال اعتبار دارد و در صورتی که خواهان ماندن در این کشور هستند می توانند آن را تمدید کنند. شایان ذکر است که پزشکان خارجی حق کار کردن در بیمارستان های دولتی ترکیه را ندارند. طبق ماده 5 آیین نامه اصول و روش کار متخصصان پزشکی خارجی در سازمان های پزشکی خصوصی در ترکیه ، انتظار می رود که یک متخصص پزشکی معیارهای زیر را داشته باشد:

 • داشتن معادل دیپلم یا گواهینامه های مهارت در شاخه پزشکی مربوطه و ثبت نام های ارائه شده توسط وزارت بهداشت
 • عدم وجود هرگونه مانع قانونی برای حرفه پزشکی
 • تسلط به زبان ترکی
 • داشتن بیمه مسئولیت حرفه ای
آزمون STS در ترکیه

آزمون STS ( آزمون معادل سازی) برای پزشکان خارجی که خواهان کار در کشور ترکیه هستند در سال 2011 ایجاد شد. این آزمون به زبان ترکی می باشد (زبان ترکی سنگ بنای موفقیت در امتحان است.) و هر سال دو بار در ماه های آوریل و سپتامبر برگزار می شود. مفاد این آزمون شامل 120 سوال در بخشهای پزشکی بالینی می باشد که درصد موفقیت در این آزمون 40 است. پزشکان برای قبولی در این آزمون می توانند از منابعی همچون: کتابهای مرکز TUSDATA یا مرکز TUSEM استفاده کنند. پس از طی این پروسه و موفقیت در این آزمون ، پزشکان می توانند پس از دریافت گواهی معادل سازی و پروانه تمرین ؛ در آزمون تخصصی TUS ( این آزمون برای دانشجویان خارجی می باشد که مایل به گذراندن تحصیلات تکمیلی پزشکی در دانشگاه های ترکیه در قانون اساسی هستند) شرکت کنند.

مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به ترکیه

 • مدرک لیسانس از وزارت امور خارجه کشور مبدا
 • ارائه مدارک لازم را برای درخواست معادل سازی به وزیر آموزش عالی ترکیه
 • گواهینامه دبیرستان
 • فتوکپی پاسپورت

میزان حقوق پزشکان در ترکیه

معمولاً فردی که به عنوان پزشک در ترکیه کار می کند ماهانه حدود 45700 TRY درآمد کسب می کند. محدوده حقوق از کمترین 20,600 TRY تا بالاترین 77,700 TRY است. این متوسط ​​حقوق ماهیانه ، پوشش اجاره ، مسافرت و سایر مزایا است. بهترین مکان ها برای یافتن کار در ترکیه آنکارا (پایتخت) ، استانبول ، ازمیر ، بورسا ، آنتالیا است.

هزینه های تحصیل پزشکان در ترکیه

واحد پول ترکیه لیر ترکیه (TRY ) است. بیشتر شهریه هایی که دانشجویان می پردازند بستگی به موسسه ، زبان ترجیحی و دوره یا برنامه وی دارد. دوره های تحصیل به زبان ترکی هزینه کمتری نسبت به سایر زبان ها مانند انگلیسی دارند. متوسط ​​شهریه برای یک دوره تحصیل در دانشگاه های دولتی بین 1600 تا 9000 لیره ترکیه (TRY ) در سال است.

بررسی ویزای همراه در ترکیه

ویزا همراه ترکیه به افرادی اعطا می شود که حداقل یکی از اعضای خانواده به آن کشور مهاجرت کرده باشد و از کارت آبی ترکیه برخودار باشد. کارت آبی ترکیه به متقاضیان بین المللی تعلق می گیرد که حداقل به میزان یک سال در کشور ترکیه اقامت داشته باشند که مدت زمان مجوز اقامت خانوادگی تحت هیچ شرایطی بیش از مدت مجوز اقامت اسپانسر نیست. ویزا همراه ترکیه به افرادی همچون: همسر،  فرزندان خارجی از همسر خارجی، فرزندان خارجی وابسته به همسرشان تعلق می گیرد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به ترکیه ، میزان حقوق پرستاران و پزشکان در ترکیه، مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به ترکیه و تحصیل دانشجویان در ترکیه در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت . همان طور که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم پزشکان خارجی برای به رسمیت شناختن آنها در ترکیه داشتن شرایط و مواردی همچون: مدرک تحصیلی پزشکی ، موفقیت در آزمون معادل سازی یا آزمون STS ، تسلط به زبان ترکیه ایی و یافتن بیمارستان یا پیشنهاد شغلی برای کار الزامی می باشد. پس از طی این پروسه پزشکان می توانند برای اقامت و مجوز کار در کنسولگری محلی ترکیه اقدام و به عنوان پزشک در ترکیه مشغول بکار شوند. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در زمینه مهاجرت پزشکان به ترکیه را در انتهای مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا مشاورین سریعا پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *