مهاجرت پزشکان به فنلاند

مهاجرت پزشکان به فنلاند ، آموزش پزشکی  در فنلاند توسط پنج دانشگاه هلسینکی ، تامپره ، تورکو ، اولو و فنلاند شرقی (کووپیو) ارائه می شود. فنلاند با سیاست های مترقی ، سیستم بهداشتی عالی و کیفیت کلی زندگی ، مقصدی جذاب برای پزشکانی است که می خواهند در شمال اروپا کار کنند. این کشور همچنین کشوری کاملاً بین المللی است که می توانید برای بسیاری از برنامه ها تحصیلات عالیه خود را به زبان انگلیسی دنبال کنید (البته نه در مقطع کارشناسی برای دوره های پزشکی). تمام پزشکان پزشکی خارجی که در فنلاند پزشکی می کنند باید شناسه پزشک داشته باشند که توسط والویرا در رابطه با تصمیم مجوز یا اعطای اولین مجوز محدود شما صادر می شود. به عنوان مثال شناسه پزشک باید همیشه روی نسخه ها نوشته یا مهر شود. آموزش تخصصی در فنلاند به صورت آموزش حرفه ای تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه است. آموزش های تخصصی توسط دانشکده های پزشکی در دانشگاه های هلسینکی ، فنلاند شرقی ، اولو ، تامپره و تورکو ارائه می شود. دوره های آموزشی منوط به این است كه پزشك از طرف والویرا مجوز انجام حرفه پزشكی در فنلاند را داشته باشد. هر دانشکده پزشکی در مورد پذیرش پزشکان خارجی به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی و نحوه تشخیص آموزش شما در خارج از کشور در آموزش پزشکی خاص در فنلاند تصمیم می گیرد. برنامه مدرک تخصصی پزشکی 5-6 سال به طول می انجامد و اصولاً شامل کارهای عملی در زمینه تخصصی مورد نظر است. یک پزشک خارجی همچنین می تواند مدرک دکترای پزشکی (M.D) را در دانشگاه های ذکر شده در فوق تکمیل کند. اگر فقط قصد انجام تحقیقات علمی را دارید ، مجوز فعالیت پزشکی برای شما لازم نیست. تعداد دانشجویان پذیرفته شده در دانشکده های پزشکی در دهه های اخیر بسیار متفاوت بوده است. دیدگاه FMA این است که تأمین کافی پزشکان برای مراقبت های بهداشت عمومی باید به جای افزایش تعداد دانشجویان ، با بهبود حقوق و دستمزد و شرایط کار پزشکان بهداشت عمومی تضمین شود.

همه دانشکده های پزشکی برای دانشجویانی که مایل به انجام کار علمی هستند برنامه های تحقیقاتی دارند. در طول دوره بالینی دوره های خود ، دانش آموزان در کار بخش های مختلف بیمارستان ها و مراکز بهداشتی شرکت می کنند ، جایی که مهارت های پزشکی لازم را می آموزند. تحصیلات پزشکی پایه حداقل شش سال طول می کشد و منجر به درجه لیسانس پزشکی می شود. در فنلاند ، دانشگاهها نیز وظیفه آموزش تخصصی را دارند. در این مقاله ، ما تمامی مباحث در زمینه پزشکی در فنلاند ،  مهاجرت پزشکان به فنلاند ، معادل سازی مدارک پزشکی در فنلاند و میزان حقوق پرستاران و پزشکان در فنلاند می پردازیم . ما همچنین هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل پزشکی در فنلاند مورد بررسی علمی قرار می دهیم. چنانچه شما عزیزان بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

مهاجرت پزشکان به فنلاند

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور فنلاند
 • مهاجرت پزشکان به فنلاند از طریق تحصیل
 • مهاجرت پزشکان به فنلاند از طریق کار
 • معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکان در فنلاند
 • هزینه های تحصیل پزشکان در فنلاند
 • مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به فنلاند
 • اخذ تابعیت و اقامت پزشکان در فنلاند
 • خدمات موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به فنلاند
 • سخن پایانی

درباره کشور آلمان

فنلاند یکی از کشورهای عضو اروپا و واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی می باشد. بخش شمالی فنلاند به دلیل قرار داشتن در قطب شمال، دارای زمستان های بسیار طولانی و سرد و تابستان های بسیار کوتاه است و برای زندگی خیلی مناسب نمی باشد، زیرا آب و هوای معتدلی ندارد. کشور فنلاند به دلیل داشتن اقتصاد رو به رشد و عالی که دارد یکی از قطب های اقتصادی اروپا محسوب می شود. از این رو سرمایه گذاران بسیاری وجود دارند که تمایل به ثبت شرکت در فنلاند دارند. زبان رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی می باشد. این کشور از لحاظ فساد اقتصادی ، نرخ  تورم و نرخ بیکاری پایینی که دارد شرایط مناسبی را برای متقاضیان کار و ثبت شرکت در فنلاند به وجود آورده است. هلسینکی پایتخت فنلاند و واحد پول آن نیز یورو می باشد.

پرچم فنلاند
شرایط عمومی فنلاند

مناظر طبیعی آلمان باورنکردنی است. از ساحل بادی شمالی خود گرفته تا کوه های آلپ با شکوه در جنوب خود ، این کشور چیزهای زیادی برای ارائه به دوستداران طبیعت دارد. در کل ، 16 پارک ملی وجود دارد. شهر تفریحی Garmisch-Partenkirchen یکی از محبوب ترین مکان ها برای علاقه مندان به فضای باز است. در کوه های آلپ قرار گرفته و توسط Zugspitze ، بالاترین قله آلمان مورد غفلت قرار گرفته است. فراتر از زیبایی طبیعی و جاذبه های فرهنگی ، آلمان از سطح زندگی بسیار خوبی برخوردار است. جوامع غالباً دارای مراکز پیاده روی بدون ماشین و ماشین هستند. آلمانی ها به طور معمول احترام قابل توجهی به محیط زیست نشان می دهند. این امر همچنین در سیاست های دولت مشهود است ، همچنین تمایل به حفظ جنگل ها و مناطق طبیعی است. تأمین آب این کشور به طور کلی تمیز کریستالی است و دریاچه ها و رودخانه ها بی آب و هوا هستند. آب شیر مطمئن و خوشمزه است. کیفیت زندگی آلمان را با جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و طبیعی آن ترکیب کنید و در اینجا مکانی زیبا و امن برای تماس با خانه خود خواهید داشت.

مهاجرت پزشکان به فنلاند از طریق تحصیل

فنلاند از سطح زندگی بالایی برخوردار است و اهمیت زیادی در ایجاد متخصصان پزشکی قوی و آماده در مدارس پزشکی خود دارد. در نتیجه ، تحصیل در رشته پزشکی در فنلاند تضمین می کند که بهترین شهریه ممکن به شما ارائه می شود. تعداد زیادی از برنامه ها در فنلاند به زبان انگلیسی ، به ویژه در سطح Master ارائه می شود. با این حال ، مطالعات کارشناسی بیشتر به زبان فنلاندی انجام می شود. در فنلاند پنج دانشکده پزشکی وجود دارد.  خواه قصد تحصیل در فنلاند را داشته باشید و یا پس از اتمام تحصیلات در کشور خود به آنجا بروید ، تسلط به زبان فنلاندی  برای یک حرفه پزشکی ضروری است. برای یادگیری زبان فنلاندی می توانید در خانه به صورت آنلاین یا با استفاده از برنامه هایی برای دوره های خودآموز تحصیل کنید.  در هر صورت ، تسلط به زبان فنلاندی پیش شرط ورود به دانشکده پزشکی و همچنین اخذ مجوز پزشکی برای پزشک شدن در فنلاند خواهد بود. تکمیل تحصیلات پزشکی خود در این کشور یکی از بهترین راه ها برای ورود به سیستم در فنلاند و آشنایی با کلیه شرایط لازم برای دریافت پروانه پزشکی است. تکمیل دانشکده پزشکی6 سال در فنلاند طول می کشد و در پایان به شما درجه پزشکی در رشته پزشکی اعطا می شود. از آنجا که بیشتر برنامه ها به زبان فنلاندی تدریس می شوند ، همراه با نتایج دبیرستان و اثبات دانش در رشته هایی مانند زیست شناسی ، شیمی و فیزیک ، مدارک تحصیلی شما برای پذیرش مورد نیاز است. پس از آن شما باید در یک آزمون ورودی در سطح کشور شرکت کنید ، که هر ساله در ماه مه برگزار می شود. پس از گذراندن شش سال تحصیل در دانشکده پزشکی ، آخرین مرحله قبل از تبدیل شدن به پزشک در فنلاند ، انجام یک جایگزینی بالینی 6 ماهه در زمینه مورد علاقه خود است. سپس همه پزشکان باید یک آزمون سراسری را بگذرانند.

بسته به علایق شخصی شما ، این فرصت وجود دارد که با استفاده از آموزش تخصصی که در کل می تواند بین سه تا شش سال طول بکشد ، بیشتر تخصصی شوید. پزشكانی كه در اتحادیه اروپا صلاحیت دارند ، باید مدارك پزشکی خود را با ارائه مدارك پزشکی و اثبات توانایی زبان فنلاندی ، به سازمان صدور مجوز پزشکی ، والویرا ، ارائه دهند. در نتیجه اعطای مجوز توسط Valvira ، شما همچنین به ثبت نام متخصصان بهداشت و درمان (معروف به Terhikki) اضافه خواهید شد. اگر مدرک شما خارج از اتحادیه اروپا صادر شده است ، باید دوره کارآموزی را در فنلاند بگذرانید و همچنین قبل از اینکه مدرک خود را به طور رسمی تشخیص دهید تا دکتر در فنلاند شوید ، یک آزمایش مجوز سه قسمت را گذرانده اید. این اطمینان می دهد که مدرک پزشکی شما واقعاً معادل مدرکی است که در فنلاند اعطا می شود.

دانشگاه هلسینکی قدیمی ترین و بزرگترین موسسه دانشگاهی فنلاند است. این از سال 1640 تدریس می شود و امروز دارای یک جامعه دانشگاهی چند رشته ای است که در آن دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در سطوح مختلف و در بسیاری از زمینه ها می آیند. دانشگاه هلسینکی همچنین بهترین دانشکده پزشکی در فنلاند است. برنامه پزشکی در مقطع کارشناسی در دانشگاه هلسینکی ارائه دانش و مهارت به دانشجویان برای جستجو ، ارزیابی انتقادی و استفاده از اطلاعات علمی است. فارغ التحصیلان در رشته هایی مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، روانشناسی و گفتاردرمانی کار می کنند.

مهاجرت پزشکان به فنلاند از طریق کار

اگر مدرک تحصیلی خود را در کشور دیگری گذرانده اید ، ممکن است نیاز به تصمیم برای شناسایی این مدرک داشته باشید تا بتوانید در فنلاند کار یا تحصیل کنید. در بیشتر شرایط ، کارفرما ، موسسه آموزشی یا دانشگاه شرایط و صلاحیت هایی را که دیپلم یا مدرک خارجی شما فراهم کرده ارزیابی می کند. اگر می خواهید در یک حرفه تنظیم شده یا شغلی که به درجه تحصیلات عالی در سطح خاص نیاز دارد ، باید از طرف آژانس ملی آموزش فنلاند یا مرجع دیگری تصمیم گیری کنید. می توانید با استفاده از فرم الکترونیکی در خدمات Studyinfo.fi ، برای آگاهی از مدرک خارجی خود از آژانس ملی آموزش فنلاند اقدام کنید. فنلاند روند خاصی را برای پزشکان از کشورهای اتحادیه اروپا در نظر گرفته است که شامل به رسمیت شناختن درجه پزشکی و دادن مجوز برای پزشکی در فنلاند است. پس از آن نیازی به درخواست ویزا ندارید ، اما پس از سه ماه زندگی در فنلاند ، باید حق اقامت خود را ثبت کنید. اگر از خارج از اتحادیه اروپا به فنلاند می روید ، در کنار شرایط لازم برای ثبت نام به عنوان پزشک در فنلاند ، همچنین باید برای ویزای کار اقدام کنید. دانشجویانی که تحصیلات خود را در دانشگاه فنلاند به پایان می رسانند ، می توانند برای درخواست کار اجازه اقامت موقت دریافت کنند. در غیر این صورت ، شما باید برای مجوز اقامت برای یک فرد شاغل ثبت نام کنید. آسانترین راه برای یافتن شغل در فنلاند استفاده از سایتهای شغلی آنلاین یا پورتال تحرک شغلی اروپا (EURES) است. جستجوی واقعی شغل آنلاین اغلب فقط به زبان های فنلاندی و سوئدی در دسترس است.

معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکان در فنلاند

مجوز پزشکی در فنلاند پس از اتمام موفقیت آمیز معاینه پزشکی ملی اعطا می شود که می تواند توسط هر کسی که تحصیلات پزشکی خود را به پایان رسانده و دوره بالینی اجباری 6 ماهه را گذرانده است ، انجام شود. مهارتها و مدارکی همچون: مهارت های زبانی ، مدرک پزشکی ، بیمه ، وضعیت مهاجرت برای پزشك خارجي در فنلاند مورد نیاز است . وقتی شما در کشوری که یک کشور عضو اتحادیه اروپاEEA نیست و یک کشور عضو اتحادیه اروپا / EEA غیر از فنلاند صلاحیت خود را به پایان رسانده اید ، مجوز را دریافت کنید ، صلاحیت شما را به رسمیت شناخته است و به شما مجوز انجام حرفه خود را می دهد . صدور مجوز به شرطی است که شما حداقل به مدت سه سال در کشور عضو اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) که در آن مجوز فعالیت به عنوان پزشک یا متخصص پزشکی را داشته اید ، به عنوان پزشک یا متخصص پزشکی فعالیت کنید.

پزشکان واجد شرایط خارج از اتحادیه اروپا / EEA

برای کار به عنوان پزشک در فنلاند ، باید مجوز (پروانه حرفه ای) را از والویرا داشته باشید. ممکن است در صورت تقاضای پروانه ، پروانه حرفه خود را به عنوان پزشک پزشکی به شما اعطا کنند و همچنین با درخواست ، در مرکز ثبت نام متخصصان مراقبت های بهداشتی (معروف به Terhikki) ثبت می شوند. برای اینکه بتوانید مجوز دریافت کنید ، باید دوره کارآموزی را بگذرانید و یک آزمایش سه قسمت مجوز را طبق دستور والویرا انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که صلاحیت شما معادل آموزش پزشکی در فنلاند است. متقاضی قبل از اینکه والویرا درجه و تحصیلات متقاضی را بررسی و تأیید کند ، اشتغال ، تحصیلات تکمیلی ، دوره کارآموزی یا امتحان سه بخشی که توسط والویرا مورد نیاز است را تکمیل نمی کند.
تمرین به عنوان پزشک بدون مجوز در فنلاند یک جرم کیفری است که مجازات آن به جریمه نقدی یا حبس تعلق می گیرد. برای خارج از EU / EEA یک معاینه کتبی و بالینی وجود دارد. از EU-EEA فقط آزمون زبان با پروتکل اعتبار سنجی مشابه پزشکان فنلاندی است. آموزش تخصصی در فنلاند به صورت آموزش حرفه ای تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه است. آموزش های تخصصی توسط دانشکده های پزشکی در دانشگاه های هلسینکی ، فنلاند شرقی ، اولو ، تامپره و تورکو ارائه می شود. دوره های آموزشی منوط به این است كه پزشك از طرف والویرا مجوز انجام حرفه پزشكی در فنلاند را داشته باشد.
هر دانشکده پزشکی در مورد پذیرش پزشکان خارجی به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی و نحوه تشخیص آموزش شما در خارج از کشور در آموزش پزشکی خاص در فنلاند تصمیم می گیرد. برنامه مدرک تخصصی پزشکی 5-6 سال به طول می انجامد و اصولاً شامل کارهای عملی در زمینه تخصصی مورد نظر است. یک پزشک خارجی همچنین می تواند مدرک دکترای پزشکی (M.D) را در دانشگاه های ذکر شده در فوق تکمیل کند. اگر فقط قصد انجام تحقیقات علمی را دارید ، مجوز فعالیت پزشکی برای شما لازم نیست. از ابتدای سال 2019 پروتکل جدیدی برای پذیرش PGT در فنلاند وجود دارد. سالانه دو مهلت پذیرش (بهار و پاییز) وجود دارد و متقاضیان براساس تجربه قبلی کاری و موفقیت های تحصیلی خود برای مصاحبه انتخاب می شوند. می توان همزمان به پنج برنامه آموزشی مختلف مراجعه کرد. برای کارآموزان کاملاً واجد شرایط حدود 3200 € ، کسانی که هنوز حدود 2000 € واجد شرایط نیستند. اضافه کار پرداخت می شود ، اما معمولاً تنظیمات دیگری ترجیح داده می شود: مرخصی گرفتن و غیره .

به عنوان یک پزشک ، شما باید مهارت های زبان گفتاری و نوشتاری کافی داشته باشید تا بتوانید وظایف خود را انجام دهید. زبانهای رسمی فنلاند؛ فنلاندی و سوئدی است. متقاضیان باید گواهینامه تسلط به زبان خدمات خدمات کشوری یا گواهی ملی مهارت در زبان خود را با درخواست خود ارائه دهند. آزمون مهارت زبان خدمات ملکی باید با سطح رضایت بخش یا بالاتر در تمام زمینه های موضوعی قبولی داشته باشد. برای گواهینامه ملی مهارت زبان ، سطح متوسط ​​(سطح 3-4) یا بالاتر مورد نیاز است. گواهینامه ملی مهارت زبان باید شامل تمام مولفه های مهارت آزمون باشد ، هر کدام در سطح رضایت بخشی (3-4) یا بالاتر گذرانده شده اند. گواهینامه های تحصیل به زبان فنلاندی یا سوئدی ، به عنوان مثال گواهینامه های دوره زبان ، به خودی خود به عنوان اثبات مهارت زبان پذیرفته نمی شوند. کارآموزی برای تشخیص صلاحیت ، کارآموزی در بیمارستان یا مرکز بهداشتی فنلاند است که توسط یک نهاد عمومی با شرح وظایف معادل کارآموزی مورد نیاز دانشجویان پزشکی فنلاند نگهداری می شود. دوره کارآموزی باید حداقل شش ماه طول بکشد ، اما والویرا می تواند طول و محتوای دوره کارآموزی شما را در صورت لزوم مشخص کند. شما باید کارآموزی خود را در طی سه سال بلافاصله قبل از شرکت در آزمون تامپره آغاز کرده و به پایان برسانید. تحقیقات فقط در صورت انجام بخشی از دوره کارآموزی پذیرفته می شوند اگر در یک مرکز مراقبت های پزشکی انجام شوند ، و حتی فقط حداکثر تا دو ماه.

هزینه های تحصیل پزشکان در فنلاند

برای اتباع اتحادیه اروپا EEA ، تحصیل در دانشکده پزشکی در فنلاند رایگان است. با این حال ، از دانشجویان بین المللی انتظار می رود هزینه شهریه را پرداخت کنند. به طور متوسط ​​، هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می تواند حدود 13000 € در سال باشد. همچنین باید در هنگام تحصیل در فنلاند هزینه های زندگی را نیز در نظر داشته باشید ، زیرا این کشور مثلاً غذایی گران قیمت است. به طور متوسط ​​، غذای فنلاند 20٪ گران تر از بقیه اروپا است.

مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به فنلاند

برای تحصیل پزشکی در فنلاند علاوه بر شرکت در آزمون ورودی این کشور بایستی مواردی همچون: معدل بالای دیپلم ، رزومه خوب، انگیزه نامه، گذراندن دوره های پری مدیکال و سطح زبان خوب را دارا باشند. در این راستا ارائه مدارکی برای دستیابی به این امر الزامی می باشد:

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورت

 • مدارک هویتی مثل شناسنامه به همراه کپی
 • بیمه درمانی

اخذ تابعیت و اقامت پزشکان در فنلاند

اگر متقاضیان  حدود 4 سال توانستند در این کشور کار کنند و مالیات پرداخت نمایند اقامت دائم فنلاند را به دست می آورند و پس از گذشت حدود 5 سال از زمان اخذ اقامت در صورتی که زبان فنلاندی را فرا گرفته باشند و مرتکب جرم و جنایتی نشده باشند می توانند برای تابعیت و پاسپورت این کشور درخواست دهند. شایان ذکر است که با اخذ تابعیت یا شهروندی فنلاند می توانید پاسپورت فنلاند را بدست آورید. نکته حائز اهمیت این است که  پاسپورت فنلاند در رنکینگ بین المللی پاسپورت های جهان دارای رتبه دوم می باشد و افراد با این پاسپورت می توانند حدود 172 کشور را بدون دریافت ویزا سفر و رفت و آمد داشته باشند.

خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به فنلاند

مهاجرت به فنلاند  دارای مراحل پیچیده و قانونی می باشد . پزشکانی که خواهان مهاجرت به فنلاند هستند بایستی برای موفقیت در این زمینه از وکلای مجرب و متخصص استفاده کنند. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در این زمینه همراه شما عزیزان تا حصول نتیجه خواهد بود. برای ارسال مدارک بایستی مدارک خود را به سازمان بهداشت در فنلاند ارسال کنید . دولت فنلاند ایمیلی مبنی بر اینکه شما پزشک یا پرستار محسوب می شوید و بر اساس ساعات معین بایستی دوره بگذرانید . به طور مثال شما پرستار هستید و سه سال از مدارکتان پذیرفته شد، اگر به زبان فنلاندی مسلط باشید و بعد از گذراندن این دوره می توانید به عنوان پزشک در فنلاند مشغول به کار شوید. برای کالج زبان فنلاندی معمولا بیش از 1 سال ویزا نمیدهند. در طول این یک سال بایستی برای تحصیل دوره پرستاری بایستی برنامه ریزی کنید . پیشنهاد موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه این است که دانشجویان در کشور خود ، زبان فنلاندی را یاد بگیرند. چون همزمان یادگیری زبان فنلاندی و معادل سازی دوره ها کار سختی است. میزان تقاضا برای  دندان پزشکان و پرستاران بالا می باشد.  کسانی که خواهان مهاجرت به فنلاند هستند ، ابتدا مدارک معادل سازی خود را به وزارت بهداشت فنلاند ارسال کنید . موسسه حقوقی ملک پور در تمامی مراحل همچون: معادل سازی ، کالج و گذراندن دوره زبان فنلاندی در کنار شما عزیزان خواهد بود .

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به فنلاند ، متوسط حقوق و دستمزد پزشک سالانه 154،945 یورو و هر ساعت 74 یورو در فنلاند است. دامنه متوسط حقوق و دستمزد برای یک پزشک بین 104،477 یورو تا 200143 یورو است. به طور متوسط ، درجه دکترا بالاترین سطح تحصیلات برای یک پزشک است. این تجزیه و تحلیل غرامت بر اساس داده های نظرسنجی حقوق و دستمزد جمع آوری شده مستقیم از کارفرمایان و کارمندان ناشناس در فنلاند است. داده های جبران خسارت ERI براساس نظرسنجی های حقوق و دستمزد انجام شده و تحقیق شده توسط ERI است. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در زمینه مهاجرت پزشکان به فنلاند را در انتهای مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا مشاورین سریعا پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *