مهاجرت پزشکان به نروژ. اصلی

مهاجرت پزشکان به نروژ

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و مراحل معادل سازی

مهاجرت پزشکان به نروژ ، نروژی ها برای اوقات فراغت خود بسیار ارزش قائلند بنابراین شیوه زندگی تعادل خوبی بین زندگی و زندگی دارد. وقتی صحبت از کیفیت زندگی می شود ، نروژ در بسیاری از لیست های بین المللی امتیاز بالایی را کسب می کند. این کشور یکی از خوشبخت ترین کشورهای جهان است ، از نظر جنسیتی برابرترین کشور در جهان است و به عنوان بهترین کشور در جهان برای زندگی در نظر گرفته شده است. اگر زندگی در فضای باز را دوست دارید نروژ بهترین مکان برای این فعالیت های اوقات فراغت را به طیف گسترده ای ارائه می دهد. نروژ مانند سایر کشورهای اسکاندیناوی یک کشور سوسیال دموکرات است. این کشور دارای یک کشور رفاهی محکم است ، مفهومی از دولت که در آن دولت نقشی اساسی در حفاظت و ارتقا رفاه اقتصادی و اجتماعی شهروندان خود دارد. این به عنوان مثال به این معنی است که بودجه و آموزش از طریق سیستم مالیات و برای همه رایگان تأمین می شود. سطح زندگی یکی از بالاترین سطح در جهان است. مردم نروژ از تحصیلات بالایی برخوردار هستند ، این کشور در هنگام استفاده از فن آوری جدید پیشتاز است و بیش از 80٪ از خانوارهای خصوصی دارای باند پهن باند با سرعت بالا هستند و تقریباً 100٪ از مردم به اینترنت دسترسی دارند. بنابراین به راحتی می توانید با خانواده خود در کشور خود در تماس باشید. و به دلیل ماهیت جغرافیایی ، مسافت های طولانی و جمعیت متراکم ، اکثر شهرهای نروژ دارای یک فرودگاه نزدیک هستند که به پروازهای خارج از کشور متصل است. بنابراین مسافرت به نروژ و برگشتن مسئله خاصی نیست.

آیا علاقه مندید که به عنوان پزشک یا متخصص در نروژ کار کنید؟ نروژ یکی از پیشرفته ترین کشورها در دیجیتال سازی بیمارستان های خود است. همه بیمارستان ها به راه حل های پیشرفته فناوری اطلاعات مجهز هستند که احتمال خطا را کاهش می دهد. علاوه بر این ، کل سیستم فناوری اطلاعات بیمارستان های نروژ هماهنگ شده است. این رویکرد نوآورانه در زمینه فناوری اطلاعات ، هم به نفع پزشکان و هم به بیماران است زیرا بر نقشی که اشتراک اطلاعات بازی می کند ، تأکید می کند. اکثر بیمارستان های نروژ تجهیزات مدرنی برای کار متخصصان پزشکی دارند ، در حالی که ساختار کلی بسیار پیشرفته است.

در این مقاله مهاجرت پزشکان به نروژ ، معادل سازی مدارک پزشکی در نروژ و میزان حقوق پرستاران و پزشکان در نروژ می پردازیم . ما همچنین هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل پزشکی در نروژ  مورد بررسی علمی قرار می دهیم. چنانچه شما عزیزان بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

مهاجرت پزشکان به نروژ

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور نروژ
 • مهاجرت پزشکان به نروژ از طریق کار
 • مهاجرت پزشکان به نروژ از طریق تحصیل
 • مهاجرت پزشکان به نروژ از طریق سرمایه گذاری
 • هزینه های تحصیل پزشکان در نروژ
 • مراحل معادل سازی تحصیلات پزشکان در نروژ
 • بررسی ویزای همراه نروژ
 • مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان در نروژ
 • حقوق پزشکان در نروژ
 • اخذ تابعیت و اقامت پزشکان در نروژ
 • خدمات موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به نروژ
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه ویزای کار کشور نروژ برای کادر درمان

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه ویزای کار کشور نروژ برای کادر درمان

درباره کشور نروژ

نروژ ، کشوری با جمعیت 5,374,807 نفر  واقع در شمال اروپا که نیمه غربی شبه جزیره اسکاندیناوی را اشغال کرده است؛ می باشد. سیستم دولت نروژ به صورت سلطنت مشروطه و دموکراسی پارلمانی و شهر زیبای اسلو ، پایتخت این کشور می باشد. شهرهایی همچون: اسلو  ، برگن ، استاوانگر / ساندز  ، تروندهایم ، کریستینساند  ، ترومسو ، Ålesund  مهمترین شهرهای جهانگردی نروژ می باشند. مردمان این کشور به زبان های نروژی bokmål ، سامی صحبت می کنند. کلیسای نروژ (مسیحیت پروتستان) دین و کرون نروژ واحد پولی می باشد. تقریبا نیمی از ساکنان این کشور در جنوب ، در منطقه اطراف اسلو ، پایتخت ، زندگی می کنند. حدود دو سوم نروژ کوهستانی است ، که توسط فیوردهای یخبندان عمیق ، حدود 50,000 جزیره تراشیده شده است.  مردم هند و اروپایی حدود 6000 سال پیش در نزدیکی پایتخت کنونی اسلو یک شهرک دائمی ایجاد کردند. فضای داخلی به دلیل اوضاع شدید آب و هوایی و مناطق دشوار ، به ندرت آباد شده و حتی امروزه جمعیت این کشور در شهرهای ساحلی مانند برگن و تروندهایم متمرکز شده است.

پرچم نروژ
شرایط عمومی نروژ

 در دوران وایكینگ ها  نروژی های اولیه یك سنت دریانوردی را توسعه دادند كه ، ماهیگیری و كشاورزی در این دوران به اوج خود رسید. وایکینگ ها بیش از هزار سال پیش مستعمرات خود را در ایسلند و گرینلند تأسیس کردند و سواحل آمریکای شمالی (که لیف اریکسون آن را Vinland نامید) را کشف کردند. این سنت بزرگ اکتشاف توسط کاشفانی چون لیف اریکسون و پدرش ، اریک سرخ ، در دوران معاصر نیز ادامه یافت که نمونه آن مردانی چون فریدجوف نانسن ، روآلد آموندسن و ثور حیردهال بود. در دهه 1970 بهره برداری از نفت و گاز طبیعی دریایی به صنعت بزرگ دریایی تبدیل شد ، در دهه 1990 نروژ به عنوان یکی از صادرکنندگان برجسته نفت در جهان ظاهر شد. اقتصاد نروژ تا حد زیادی به ثروت خود که همان صنعت  نفت می باشد،  وابسته است. نروژ ، همچنین به عنوان پادشاهی نروژ شناخته می شود . نروژ بالاترین غلظت فیورد در جهان را دارد و در هیچ کجای زمین تعداد بیشتری از فیورد مانند فیورد نروژ وجود ندارد. فیورد ها هنگام عقب نشینی یخچال ها و طغیان آب دریا در دره های U شکل تشکیل و باعث شهرت نروژ شده اند. ویژگی Geirangerfjord و Nærøyfjord در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. Sognefjord طولانی و Hardangerfjord ، معروف به درختان گیلاس و سیب ، از جمله پر بازدیدترین ها هستند.

مهاجرت پزشکان به نروژ از طریق کار

پیدا کردن کار در بیمارستان به یک برنامه کاربردی از طریق وب سایت های معمول تبلیغات شغلی نیاز دارد ، اگرچه برخی از پایگاه های اطلاعاتی تخصصی تر وجود دارد که کشورهای اسکاندیناوی مانند این کشور را هدف قرار می دهد. در همه موارد ، شما به یک مدرک پزشکی از نروژ یا یک مدرک شناخته شده نیاز دارید و برای در نظر گرفتن شغل باید به زبان نروژی صحبت کنید. “در نروژ ، شما ساعات کمتری کار می کنید و تعداد زیادی بیمار ندارید ، بنابراین وقت بیشتری برای مراقبت از هر یک از آنها دارید. در Mosjøen تمرکز بیشتری بر تعادل بین کار و زندگی خصوصی است. “

برنامه کاری در نروژ کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. یک پزشک متوسط ​​در نروژ حدود هشت ساعت در روز کار می کند ، در حالی که این کشور در سه کشور برتر با کمترین ساعت کاری مطابق OECD قرار دارد. برنامه های پر تقاضا صرف وقت کافی با بیمار را غیرممکن می کند و در نروژ تمرکز همیشه بر روی بیمار است. اگر ساعات کاری شما بیش از 40 ساعت در هفته باشد ، این کار به عنوان اضافه کاری در نظر گرفته می شود ، که فقط در صورت نیاز استثنایی و محدود انجام می شود. شما می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید برای اضافه کار به شما حقوق داده شود یا تعطیلات اضافی را تعطیل کنید.

مهاجرت پزشکان به نروژ از طریق تحصیل

در صورت اخذ مدرک پزشکی در این کشور ، پزشک شدن در نروژ آسان تر و عملی تر است. علاوه بر این ، کیفیت بالای تحصیلات در دانشگاه هایی مانند دانشگاه اسلو یا برگن تصمیم به تحصیل در آنجا را تصمیم بزرگی می کند. تمام برنامه های پزشکی شش سال طول می کشد و شما پس از دبیرستان پذیرش می گیرید . پذیرش براساس نتایج دبیرستان شما انجام می شود و بسیار رقابتی است ، بنابراین برای ورود به دانشکده پزشکی نروژ باید واقعاً کار خوبی انجام داده باشید. دانشکده های  پزشکی نروژ دولتی هستند و علیرغم هزینه های بالای زندگی در این کشور ، تحصیلات پزشکی رایگان است. همه دانشجویان برای پرداخت هزینه های اتحادیه مشارکت دارند. دانشکده های پزشکی همچون: دانشگاه اسلو ، دانشگاه برگن ، دانشگاه علم و صنعت نروژ و دانشگاه ترومسو در نروژ وجود دارند. مدت زمان تحصیل پزشکان در نروژ  کوتاهتر است؛  در مقایسه با 8 سال معمول (4 سال کارشناسی + 4 سال تحصیلات تکمیلی) فقط 6 سال طول می کشد. بدون شک این امر از نظر مراقبت های بهداشتی به نروژ برتری داده است.

مهاجرت پزشکان به نروژ از طریق سرمایه گذاری

رسیدهای سپرده گذاری آمریکایی (“ADRs”) راهی آسان برای سرمایه گذاران آمریکایی برای خرید معاملات سهام فردی در بورس اوراق بهادار غیر آمریکایی در نروژ را  فراهم می کند. هنگام ایجاد ADR ، بانک های ایالات متحده سهام عمده ای را از یک شرکت خارجی خریداری می کنند ، آنها را به گروه های مختلف بسته بندی می کنند و سپس آنها را در بورس اوراق بهادار نیویورک ، بورس سهام آمریکا یا NASDAQ دوباره منتشر می کنند. قیمت اکثر این ADR ها از 10.00 دلار تا 100.00 دلار برای هر سهم است که برای سرمایه گذاران کوچکتر بسیار مقرون به صرفه است. محبوب ترین ADR نروژی Equinor ASA (NYSE: EQNR) است که یک شرکت اکتشاف و تولید نفت و گاز است. این شرکت با ذخایر اثبات شده 6 میلیارد بشکه نفت و گاز طبیعی در 30 کشور و منطقه فعالیت می کند. این شرکت با سرمایه گذاری 54 میلیارد دلار در ژوئن 2016 ، از نظر کل بازار و سود کل یکی از بزرگترین شرکت های نفت و گاز است.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه پرستارها و ماماها

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه پرستارها و ماماها

هزینه های تحصیل پزشکان در نروژ

اکثر دانشگاه ها و کالج های دانشگاه دولتی نروژ از بودجه عمومی برخوردار می شوند و دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی برای همه را بخشی مهم از جامعه نروژ می داند. بنابراین ، به عنوان یک قاعده ، موسسات دولتی نروژ شهریه ای دریافت نمی کنند. این نیز در مورد دانشجویان بین المللی اعمال می شود ، مهم نیست که از کدام کشور آمده اید. موسسات خصوصی برای دوره های تحصیلات خود شهریه می گیرند ، اما هزینه ها معمولاً به طور قابل توجهی کمتر از هزینه های تحصیلات مقایسه ای در بیشتر کشورهای دیگر است. همچنین ، دانشجویان بین المللی به همان اندازه با دانشجویان نروژی رفتار می کنند و هزینه های بالاتری از آنها دریافت نمی شود. با این حال ، باید توجه داشته باشید که نروژ کشوری پرهزینه است و هزینه های زندگی نیز زیاد است. متقاضیان بین المللی از خارج از اروپا باید انتظار داشته باشند كه سطح بالایی از معیشت را برای دریافت اجازه اقامت دانشجویی ثبت كنند. در صورت برآورده شدن پیش نیازهای خاص ، می توانید از حمایت مالی برخوردار شوید که می تواند هزینه برخی از هزینه های زندگی شما را پرداخت کند. از طریق برنامه های مختلف کمک هزینه تحصیلی ، برنامه های بورس تحصیلی یا وام های دانشجویی ، دانشجویان بین المللی می توانند برای یک ترم کامل یا تعداد محدودی ترم بودجه دریافت کنند. باید توجه داشته باشید که این فرصت های بودجه اندک است و در اکثر موارد کل هزینه های اقامت شما در نروژ را پوشش نخواهد داد. در بیشتر موارد بودجه از کشور خود یا استفاده از بودجه خصوصی ضروری است.

مراحل معادل سازی مدارک پزشکی برای مهاجرت پزشکان به نروژ

شش سال تحصیل در دانشکده پزشکی شامل تعداد زیادی ساعت در محیط های بالینی و انجام سناریوهای آموزش عملی است ، به طوری که همه فارغ التحصیلان پزشکی در نروژ نیز زمینه عملی بسیار خوبی دارند. عمل تکمیل موفقیت آمیز دانشکده پزشکی ، از جمله تمام امتحانات پایان سال ، برای دریافت مجوز پزشکی در نروژ کافی است. پزشکان بعد از اتمام تحصیل بایستی در دوره های کارآموزی 18 ماهه تخصص ثبت نام کنند. پس از اتمام موفقیت آمیز این موارد ، از جمله آزمون های پایان برنامه ، به شما اجازه می دهند به عنوان یک متخصص در نروژ تمرین کنید. هنگام شروع کارآموزی (LIS-1) لازم است که: مجوز نروژی برای پزشکی یا مجوز LIS1 و دانش کافی زبان برای تمرین صحیح حرفه ای را دارا باشند. پس از اتمام LIS-1 ، می توانید مستقیماً برای یک موقعیت آموزشی در زمینه ای که می خواهید در آن تخصص داشته باشید اقدام کنید. آموزش برای متخصص شدن نیاز به حداقل پنج سال آموزش دارد. استخدام متخصص بین المللی SEWN فقط CV های داوطلبانی را که در دانشگاه های پزشکی تحصیل کرده اند و توسط دایرکتوری جهانی تأیید شده اند ، می پذیرد و پردازش می کند. برای کمک و حمایت از بیماران و تأمین نیازهای مشتریانمان ، باید بدانیم که یک پزشک در یک دانشکده پزشکی اصیل با استاندارد خوب حضور یافته و صلاحیت لازم برای تبدیل شدن به یک پزشک پزشکی معتبر را نشان داده است. اطلاعات معتبر در فهرست جهانی ثابت می کند که دانشکده پزشکی وجود دارد و از کیفیت خوبی برخوردار است. دایرکتوری جهانی “دانشکده پزشکی” را به عنوان یک موسسه آموزشی تعریف می کند که یک برنامه کامل یا کامل از آموزش منجر به یک صلاحیت پزشکی اساسی را ارائه می دهد. یعنی صلاحیتی که به دارنده آن اجازه می دهد مجوز فعالیت به عنوان پزشک پزشکی یا پزشک را بدست آورد. برای پزشکان خارج از اتحادیه اروپا زمان فرآیند به طور قابل توجهی طولانی تر است و احتمال موفقیت آمیز بودن در محل نسبتاً کمتر است. اما تحصیلات و شهروندی در اروپا برای پزشکان غیر اتحادیه اروپا یک مزیت است.

مدت زمان لازم برای رسیدگی به درخواست شما معمولاً:

متقاضیان تحصیل کرده در کشورهای شمال اروپا: 6 هفته
متقاضیان تحصیل کرده در EU ، EEA : 4ماه
متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا ، EEA تحصیل کرده اند: 7 ماه

بررسی ویزای همراه نروژ

متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ برای اینکه بتوانند به این کشور وارد شوند و به تحصیل بپردازند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. در واقع متقاضیان باید ابتدا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های پزشکی نروژ نمایند و سپس با تکمیل مدارک به سفارت کشور نروژ مراجعه کرده و درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ارائه دهند. کشور نروژ نسبت به صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی سخت گیری های زیادی انجام می دهد، بنابراین دقت داشته باشید که حتما همه مدارک را به درستی آماده نمایید.

مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان در نروژ

 • عنوان پزشکی و تخصصی شناخته شده در اتحادیه اروپا
 • تابعیت اتحادیه اروپا در اتحادیه اروپا
 • کار تیمی خوب ، قابلیت اطمینان ، مسئولیت پذیری ، انعطاف پذیری
 • امکان تکمیل دوره فشرده زبان نروژی که توسط پاراگونا برگزار شده است
 • درخواست مجوز برای تمرین پزشکی اجباری است.

حقوق پزشکان در نروژ

متوسط ​​حقوق ناخالص ساکنین پزشکی در اسلو ، نروژ 677 214 کرون یا نرخ معادل ساعتی 326 کرون است. این 8٪ بالاتر از (+ 0555 کرون Kr) از متوسط ​​حقوق ساکن پزشکی در نروژ است. علاوه بر این ، آنها میانگین پاداش 11242 کرون دریافت می کنند. برآورد حقوق و دستمزد بر اساس داده های نظرسنجی حقوق و دستمزد که مستقیماً از کارفرمایان و کارمندان ناشناس در اسلو ، نروژ جمع آوری شده است. یک مقیم پزشکی سطح ابتدایی (1-3 سال تجربه) به طور متوسط ​​حقوق 478 127 کرون دریافت می کند. از سوی دیگر ، یک مقیم پزشکی در سطح ارشد (8+ سال تجربه) به طور متوسط ​​859 113 کرون حقوق دریافت می کند. حقوق پزشکان در نروژ به طور سالانه حدود 1,440,000 نوک می باشد. محدوده حقوق از 528,000 NOK (کمترین میانگین) تا 2,430,000 NOK بالاترین میانگین ، حداکثر حقوق واقعی بیشتر است. این متوسط ​​حقوق سالانه شامل مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا است.

اخذ تابعیت و اقامت پزشکان در نروژ

اگر شهروند کشور های  خارج از اتحادیه اروپاEEA هستید و قصد کار در نروز را دارید ، به اجازه اقامت نیاز دارید. اگر از قبل مجوز اقامت ندارید ، باید برای کار اجازه اقامت بدهید. این ممکن است به عنوان مثال اجازه اقامت برای کارگران ماهر ، آشپزهای قومی ، کارگران فصلی ، افراد مستقل یا کارمندان در یک سازمان بشردوستانه ، غیرانتفاعی یا مذهبی باشد. می توانید هر بار یک تا سه سال اجازه اقامت بگیرید. پس از سه سال می توانید برای اجازه اقامت دائم در نروژ اقدام کنید. خانواده شما معمولاً می توانند درخواست دهند تا بیایند و در نروژ با شما زندگی کنند. اگر بعداً قصد دارید کار از نوع دیگری را شروع کنید ، باید درخواست اجازه اقامت جدید دهید. تا زمانی که اجازه اقامت جدیدی به شما داده نشود ممکن است به کار دیگری تغییر ندهید. اگر بعداً قصد تغییر کارفرما را دارید ، باید آنچه را در نامه تصمیمی که هنگام دریافت اجازه اقامت دریافت کرده اید ، بنویسید. اگر شغل خود را از دست دهید؛ شما باید ظرف هفت روز به پلیس محل زندگی خود اطلاع دهید. سپس می توانید برای جستجوی کار جدید حداکثر شش ماه در نروژ اقامت داشته باشید. اجازه اقامت شما باید در طول این مدت معتبر باشد. اگر شغل جدیدی پیدا کردید ، باید آنچه را در نامه تصمیمی که هنگام دریافت اجازه اقامت دریافت کرده اید ، بنویسید. در این تصمیم گفته خواهد شد که آیا قبل از شروع کار جدید خود باید منتظر بمانید تا اجازه اقامت جدید را دریافت کنید یا فقط ظرف هفت روز پس از شروع کار جدید فقط به پلیس محل زندگی خود اطلاع دهید.

خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به نروژ

مهاجرت به نروژ دارای مراحل پیچیده و قانونی می باشد . پزشکانی که خواهان مهاجرت به نروژهستند بایستی برای موفقیت در این زمینه از وکلای مجرب و متخصص استفاده کنند. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در این زمینه همراه شما عزیزان تا حصول نتیجه خواهد بود. برای ارسال مدارک بایستی مدارک خود را به سازمان بهداشت در نروژارسال کنید . دولت نروژایمیلی مبنی بر اینکه شما پزشک یا پرستار محسوب می شوید و بر اساس ساعات معین بایستی دوره بگذرانید . به طور مثال شما پرستار هستید و سه سال از مدارکتان پذیرفته شد، اگر به زبان آنروژی مسلط باشید و بعد از گذراندن این دوره می توانید به عنوان پزشک در نروژمشغول به کار شوید. برای کالج زبان آنروژی معمولا بیش از 1 سال ویزا نمیدهند. در طول این یک سال بایستی برای تحصیل دوره پرستاری بایستی برنامه ریزی کنید . پیشنهاد موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه این است که دانشجویان در کشور خود ، زبان نروژی را یاد بگیرند. چون همزمان یادگیری زبان نروژی و معادل سازی دوره ها کار سختی است. میزان تقاضا برای  دندان پزشکان و پرستاران بالا می باشد.  کسانی که خواهان مهاجرت به نروژهستند ، ابتدا مدارک معادل سازی خود را به وزارت بهداشت نروژارسال کنید . موسسه حقوقی ملک پور در تمامی مراحل همچون: معادل سازی ، کالج و گذراندن دوره زبان آنروژی در کنار شما عزیزان خواهد بود .

مقالات مرتبط

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به نروژ ، از آنجا که نروژ عضو EFTA است ، به عنوان مقیم یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می توانید بدون اجازه اقامت در اینجا نقل مکان کرده و کار کنید. برای کار به عنوان پزشک در نروژ ، توازن کاری و زندگی خوبی دارید. بنابراین ، شما در طول روز وقت خوبی را سپری می کنید و همچنین می توانید در کنار خانواده خود باشید. مافوق شما در بیمارستان ها به احتمال زیاد شما را با نام کوچک خطاب می کنند ، که این مسئله در نروژ بسیار طبیعی است. و سرانجام تجهیزات و سیستم های بیمارستان های نروژ بسیار مدرن است. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در زمینه مهاجرت پزشکان به نروژ را در انتهای مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا مشاورین سریعا پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *