ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ

نروژ مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در اروپا می باشد. در این نوشتار به صورت کامل شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رایگان نروژ و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ  مورد مطالعه قرار می گیرد. طبق معمول کسانی که اشتیاق به گرفتن ویزای تحصیلی نروژ را دارند با سوالات متداولی بر خورد می کنند. چگونه می توان در کشور نروژ به صورت رایگان تحصیل کرد؟ می توانیم با تحصیل در کشور نروژ اقامت دائم بگیریم؟ اگر شما هم تمایل دارید که بدانید چگونه  از طریق ویزای تحصیلی نروژ مهاجرت کنید. با ادامه این مقاله همراه شوید تا کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تمام مجهولات و ابهامات موجود در مورد ویزای تحصیلی نروژ، را برای شما بر طرف کنند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر  می توانید با دفاتر موسسه ملک پور به صورت کاملا رایگان تماس گرفته و مشاوره بگیرید.

ویزای تحصیلی نروژ

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • ویزای تحصیلی نروژ و شرایط عمومی
 • ویزای تحصیلی نروژ در مدارس
 • ویزای تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی
 • ویزای تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد
 • ویزای تحصیلی نروژ در مقطع دکتری
 • ویزای تحصیلی نروژ به همراه بورسیه تحصیلی
 • ویزای تحصیلی نروژ و هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ
 • ویزای تحصیلی نروژ و کار دانشجویی
 • ویزای تحصیلی نروژ و بررسی ویزای همراه
 • ویزای تحصیلی نروژ و معرفی دانشگاه های برتر نروژ
 • تحصیل در نروژ و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ
 • ویزای تحصیلی نروژ و موقعیت کار پس از تحصیل
 • ویزای تحصیلی نروژ و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • سخن پایانی درباره ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ و شرایط عمومی

نروژ از معدود کشور های  مرفه و پیشرفته اروپاست که سیستم آموزشی رایگان و موقعیت های شغلی بی شماری را در اختیار ساکنین این کشور قرار می دهد. از دلایل فراوانی که باعث می شود نروژ مقصد مهاجران زیادی از کشور های مختلف از جمله ایران باشد قرار داشتن این کشور در سطح چهارم کسب درآمد در جهان به واسطه دارا بودن منابع نفتی، گاز طبیعی و مواد معدنی است. به همین علت است که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین می باشد.

نروژ یکی از پیشرفته ترین دولت های دموکراتیک بر اساس قانون در جهان است که سطح رفاه بالایی را برای مردم خود نیز  به ارمغان آورده است. زبان اصلی این کشور نروژی می باشد که زیر شاخه ایی از زبان های اسکاندیناویست. همچنین در کشور نروژ جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر زندگی می کند.

از دلایلی که مهاجرت به نروژ برای ایرانیان جذابیت کمتری دارد می توان از آب و هوای سرد و سخت گیری های اعطای ویزا به ایرانیان نام برد.

شرایط عمومی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ در مدارس

سیستم آموزشی نروژ  به این گونه است که دانش آموزان در سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان در سن شش تا 19 سالگی  به تحصیل می پردازند. البته باید در نظر داشت که تحصیلات اجباری در نروژ فقط در سن شش تا شانزده سالگی می باشد و نیازی به سپری کردن سه سال دیگر در دبیرستان به طور اجبار نیست به غیر از اینکه فرد تمایل به تحصیلات در سطح های بالا تری داشته باشد.

یک فرد زیر 18 ساله به شرط داشتن قیمی ساکن در نروژ که بتواند کفالت او را بپذیرید با دریافت ویزای تحصیلی نروژ می تواند در مدارس بین المللی نروژ به تحصیل بپردازد.

معمولان افرادی که می خواهند فرزندان خود را برای تحصیلات به کشور های دیگر بفرستند، مقصد کانادا را انتخاب می کنند به این دلیل که به والدین نیز ویزای همراه داده می شود.

ویزای تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی

حداقل زمان برای سپری کردن دوره مقطع کارشناسی در دانشگاه های نروژ 3 سال می باشد. معمولا برای تحصیَل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های نروژ متقاضی  نیازمند ایلتس 6  و یا مدرک زبان نروژی در َسطح 3 می باشد چرا که رشته ها در این  مقطع به زبان های انگلیسی و یا نروژی ارائه  می شوند البته اگر متقاضی هیچ کدام یک از این دو مدرک  را دارا نباشد می تواند با سپری کردن یک دوره یک ساله زبان نروژی قبل از ورود به دانشگاه این زبان را فرا بگیرد و سپس به دانشگاه برود.

دانشگاه های نروژ برنامه های آموزشی مختلفی در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. دانشجویان می توانند با استفاده از وبسایت های دانشگاه های نروژ و ارسال مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش عمل کنند. اگر فرد موفق به اخذ پذیرش تحصیلی نروژ  از طرف دانشگاه مورد نظر خود گردد، می تواند در قدم بعد برای ورود به این کشور با مراجعه کردن به سفارت نروژ تقاضای ویزای تحصیلی نماید.

ویزای تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ نیازی به پرداخت شهریه در دانشگاه نمی باشد. در این مقطع نیز رشته های فروانی برای تحصیل وجود دارد که البته پیشنهاد می شود برای اینکه دانشجویان بین المللی شانس بالایی در پذیرش داشته باشند، بهتر است که رشته تحصیلی لیسانس خود را ادامه دهند. دانشگاه های کشور نروژ در مقطع کارشناسی ارشد اغلب به زبان انگلیسی رشته ها را  ارائه می دهند و برخی نیز به زبان نروژی است. دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اگر رشته آنها به زبان انگلیسی ارائه می شود باید دارای ایلتس 6.5 و یا مدرک تافل ارائه دهد.

اما اگر رشته مورد نظر به زبان نروژی ارائه شده است باید یک دوره یک ساله قبل از ورود به دانشگاه را سپری کند.

طول دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور نروژ معمولا بین 1 تا 2 سال است.

ویزای تحصیلی نروژ در مقطع دکتری

طول دوره دکترا در نروژ معمولا 3 سال است ولی در بعضی موارد امکان تمدید آن از 1 تا 2 سال دیگر نیز  تمدید کرده اند.اغلب رشته هایی که در مقطع دکترا ارائه می شوند به زبان انگلیسی هستند و معمولا مدرک زبان آیلتس 7 مورد نیاز این مقطع جهت دریافت ویزای تحصیلی نروژ می باشد.

برای اخذ پذیرش تحصیلی نروژ در مقطع دکترا  دانشجویان باید دارای بار علمی بسیار و در رزومه خود مقاله های علمی پژوهشی با اعتباری  داشته باشند. چرا که  شانس دریافت اخذ پذیرش در این مقطع بستگی زیادی به سابقه علمی و پژوهشی دانشجو دارد. همچنین دانشجویان باید با اساتید دانشگاه های نروژ در ارتباط باشند و با مکاتباتی که با آنها دارند بتوانند نظر یک استاد سوپروایزر را به خود جلب کرده و بتوانند نامه ایی جهت اخذ پذیرش از آن ها دریافت کنند.

تحصیلات مقطع دکترا نیز به صورت کاملا رایگان ارائه می شود چه بسا  دانشجو موفق به اخذ پذیرش شود و به همراه استاد خود پروژه های تحقیقاتی انجام دهد می تواند حقوقی  بین 396 تا 495 یورو  وصول کند.

ویزای تحصیلی نروژ به همراه بورسیه تحصیلی

توجه داشته باشید که دانشجویان نیازمند پرداخت شهریه به دانشگاه های نروژ نمی باشند چرا که تحصیل کاملا رایگان است. اما از آنجا که نروژ یکی از کشور های پر خرج و گران قیمت برای زندگیست، دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی در نروژ می تواند کمک به سزایی برای تحصیل در این کشور باشد.

بورسیه ها و کمک هزینه های متعددی برای دانشجویان خارجی و بین المللی که در نروژ به تحصیل می پردازند در نظر گرفته شده است. اما متاسفانه اغلب این کمک هزینه ها  به دانشجویان اروپایی و برخی کشور های خاص همجون کانادا، ژاپن، روسیه و آمریکا تعلق می گیرد و با کمال تاسف دانشجوی ایرانی هیچ شانسی برای دریافت این نوع بورسیه ها ندارد.

البته در مقطع دکترا استاد سوپروایزر می تواند در این مورد تصمیم گیری کند و دانشجویی که نقشی در پروژه های علمی داشته باشد از آن طریق مبلغی به عنوان حقوق دریافت کند. معمولا مبلغی که می توان از این طریق دریافت کرد بین 396 تا 495 یورو می باشد.

ویزای تحصیلی نروژ و بررسی ویزای همراه

همیشه برای کسانیکه قصد تحصیل در کشور دیگر را دارند، احتمال گرفتن ویزا برای اعضای خانواده اضطراب آور بوده است. خوشبخَتانه اشخاص متاهلی که ویزای تحصیلی نروژ دارند، می توانند برای خانواده خود نیز ویزای همراه تهیه کنند. شروط گرفتن ویزای همراه به تفسیر زیر می باشد:

 • تقاضا کنندگان دستکم باید 24 سال سن داشته باشند.
 • بعد از ورود به کشور نروژ قصد زندگی در یک مکان ثابت داشته باشند.
 • یک سال حداقل از تحصیل دارنده ویزا مانده باشد.
 • در سال حداقل 265000 کرون نروژ قدرت پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشد.
 • سن فرزندان کمتر از 18 سال باشد.

ویزای تحصیلی نروژ و معرفی دانشگاه های برتر نروژ

در کشور نروژ دانشگاه هایی وجود دارد که در سطح دنیا نیز شناخته شده اند و نروژ دارای سیستم اموزشی معتبر در سطح دنیا است. 7 دانشگاه با اعتبار دولتی، 9 مؤسسه تخصصی و 22 مجتمع دانشگاهی معتبر و چندین موسسه آموزشی خصوصی در نروژ وجود دارد. در لیست زیر می توان برترین دانشگاه های نروژ به همراه رنکینگ علمی آنها در دنیا مشاهده کرد.

تعداد دانشجویان بین المللی نام دانشگاه رتبه جهانی
17% University of Oslo 121
14% University of Bergen 197
9% Norwegian University of Science and Technology 400-351
10% UiT The Arctic University of Norway 500-401
23% Norwegian University of Life Sciences 600-501

تحصیل در نروژ و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

برای ورود به کشور نروژ  تقاضاکنندگان باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. در اصل تقاضاکنندگان باید در قدم اول  اقدام به گرفتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های مورد نظر خود در نروژ نمایند و بعد با مراجعه به سفارت نروژ و تسلیم نمودن مدارک خود درخواستی را برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ارائه کنند. همان طور که قبلا ذکر شده است کشور نروژ برای صدور  ویزا تحصیلی برای دانشجویان ایرانی بسیار سخت گیر است پس سعی داشته باشید که مدارک کامل و درست ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی نروژ:

 • داشتن نامه دریافت پذیرش از دانشگاه های معتبر نروژ
 • شناسنامه ترجمه شده تقاضا کننده و پاسپورت
 • چهار قطعه عکس رنگی
 • نامه تمکن مالی

  (مبلغی به ارزش 10000 یورو به حساب دانشگاه مورد نظر واریز می کنید. این مقدار پول به عنوان هزینه زندگی دانشجو به عنوان ودیعه نزد دانشگاه می ماند. بعد از ورود دانشجو به کشور نروژ و افتتاح حساب بانکی، پول را به حساب دانشجو واریز میکنند.)

 • ارائه بیمه نامه معتبر در کشور نروژ
 • ارائه انگیزه نامه و هدفتان از اخذ ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ و موقعیت کار پس از تحصیل

اغلب افرادی که قصد تحصیل در نروژ را دارند معمولا می خواهند پس از اتمام تحصیلات خود نیز اقامت این کشور را داشته باشند. در واقع هدف اصلی  از تحصیل در نروژ مهاجرت به آنجا و اقامت است . این افراد توانایی این را دارند که پس از پایان تحصیلات خود به دنبال کار در کشور نروژ باشند و پس از پیدا کردن شغل مناسب اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهند.

از این رو که کشور نروژ کشوری بسیار ثروتمند می باشد و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین می باشد موقیعیت های شغلی زیادی برای متخصصین و تحصیل کرده ها در این کشور  وجود دارد، فرد علاوه بر اینکه می تواند با فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های نروژ تخصص خاصی را به دست آورد با جامعه و فرهنگ نروژ نیز  اشنا می شود که همه این عوامل کمک به سزایی برای یافتن کار مناسب در این کشور می کند.

همچنین بر اساس قوانین وضع شده برای کار پس از تحصیل در نروژ، فارغ التحصیلان می توانند به مدت 6 ماه در نروژ مانده و جویای کار باشند.

ویزای تحصیلی نروژ و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

همان طور که بارها گفته شد بعد از اتمام تحصیلات،  به مدت 6 ماه می توان در کشور نروژ جویای کار بود. در صورت پیدا کردن شغل رسمی در نروژ و مشغول به کار شدن در یک شرکت نروژی می توان اقامت کاری در نروژ دریافت کرد.  اقامت کاری را می توان هر سال تمدید کرد و پس از سپری کردن 3 سال کار و رعایت قوانین نروژ در طول این مدت، پرداخت مالیات به صورت منظم، درخواستی برای اخذ اقامت دائم دهند. این نوع اقامت تمام حقوق شهروندی کشور نروژ جز کار های حقوقی کشور همچون حق رای، حمایت های دیپلماتیک را در بر می گیرد.

روش های دیگر نیز برای اخذ اقامت دائم وجود دارد فرد بعد از اتمام تحصیلات می تواند از طریق ازدواج با یک  شهروند نروژی و یا سرمایه گذاری و ثبت شرکت خصوصی در نروژ اقدام به اخذ اقامت دائم کند.

بر اساس قانونی که در تاریخ  1 ژانویه 2020 در کشور نروژ به تسویب رسیده افراد مشکلی برای تابعیت دو گانه ندارند و می توانند تابعیت قبلی کشور خود را نیز حفظ کنند. از رو افراد می توانند بعد از دریافت اقامت دائم، برای اخذ تابعیت و پاسپورت کشور نروژ درخواست دهند.

شرایط زیر برای اخذ تابعیت نروژ الزامی می باشد.

 • فرد باید دارای اقامت دائم باشد.
 • ارائه پاسپورت
 • سنین بین 18 تا 67 سال باید با فرهنگ و جامعه نروژ آشنا باشند.
 • سابقه دار نباشد.
 • در ده سال اخیر حداقل هفت سال در نروژ زندگی کرده باشد و اگر فرد زیر 18 سال دارد باید در هفت سال گذشته حداقل پنج سال در نروژ زندگی کرده باشد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه ویزای تحصیلی نروژ

آیا هزینه ای برای تحصیل در دانشگاه های نروژ باید پرداخت کرد؟

تحصیل در دانشگاه های نروژ کاملا رایگان است.

بدون مدرک زبان نیز می توان در نروژ تحصیل کرد؟

در حد امکان سعی کنید حتما مدرک زبان ارائه دهید تا از شانس بیشتری  برای اخذ ویزا در این کشور برخوردار شوید.

چگونه می توان بورسیه دانشگاه های نروژ را دریافت کرد؟

در مقطع دکترا با وجود رزومه قوی و سابقه تحصیلی درخشان، معدل خوب و ارائه مقالات می توان بورسیه را دریافت کرد.

شرایط شغلی پس از فارغ التحصیل شدن در کشور نروژ چگونه است؟

بعد از فارغ التحصیل شدن در نروژ به مدت 6 ماه می توان به دنبال شغل بود و پس از پیدا کردن شغل می توان نوع اقامت  را به اقامت کاری تغییر داد.

سخن پایانی درباره ویزای تحصیلی نروژ

در این مقاله سعی شده بحث کاملی در مورد ویزای تحصیلی نروژ به شما ارائه شود. همانطور که می دانیم تحصیل در نروژ رایگان است. نروژ تحصیلات خود را برای همه گروه های سنی ارائه می دهد که همین مورد باعث شده بسیاری از مهاجران از سراسر جهان تمایل به مهاجرت به کشور نروژ داشته باشند. اما از طرف دیگر هزینه های زندگی در این کشور بسیار زیاد است که باعث می شود یکی از معایب برای مهاجرت به این کشور باشد. شما نیز می توانید با تماس با موسسه حقوقی ملک پور و دریافت مشاوره کاملا رایگان به تمامی پاسخ های خود در مورد مهاجرت به این کشور دست یابید و یا می توانید با بیان سوال خود در بخش دیدگاه همین مقاله پاسخ خود را از کارشناسان ما دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید