شنگن منطقه ای شامل 26 کشور از قاره اروپا است. کشورهای عضو منطقه شنگن، با هم توافقاتی کرده اند که با داشتن یک سیاست ویزای مشترک و اهداف مسافرتی بین المللی، انواع کنترل های مرزی را در مرزهای مشترک خود لغو کنند. توافقنامه شنگن در سال 1985 در لوکزامبورگ امضا شده است. دارندگان پاسپورت این کشورها و همچنین دارندگان ویزای توریستی شنگن، می توانند به سراسر این منطقه بدون محدودیت سفر کنند. ویزای شنگن توسط یکی از آن 26 کشور صادر می شود و در صورت اخذ آن می توانید طی یک دوره 6 ماهه، به مدت حداکثر 90 روز از کشورهای این محدوده دیدن فرمایید. در این مقاله سعی داریم هر آنچه برای دریافت این ویزا را نیاز دارید مورد بررسی قرار دهیم. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با داشتن سابقه درخشان 15 ساله در امور اخذ انواع ویزاهای تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری، شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کند. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره رایگان دارید می توانید درخواست مشاوره خود را در وب سایت های موسسه ثبت کرده و یا با تماس با شماره تلفن های موسسه، از مشاورین و کارشناسان مجرب مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنید. امیدواریم مطالبی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت مورد توجه و استفاده شما مخاطبین محترم قرار گیرد.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ویزای شنگن

فایل ویدیویی ریجکتی ویزا

فایل صوتی این ویدیو

معرفی کلی کشورهای منطقه شنگن

اتحادیه اروپا شامل 27 کشور است که از میان آن ها 22 کشور عضو منطقه شنگن می باشند. 5 کشور در این میان بخشی از شنگن نیستند که چهار کشور از آن یعنی قبرس، رومانی، بلغارستان و کرواسی ملزم به پیوستن به این منطقه در آینده هستند. ایرلند دیگر کشوری است که از پیوستن به منطقه شنگن امتناع می کند. همچنین 4 کشور ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس که عضو اتحادیه اروپا نیستند، توافق نامه هایی را مبنی بر همکاری با توافق نامه شنگن امضا کرده اند. 3 ایالت کوچک دیگر اروپایی نیز که عضو اتحادیه اروپا نیستند و در داخل یک کشور عضو اتحادیه به صورت محدود یا نیمه محدود هستند همانند واتیکان، موناکو و سان مارینو نیز بخشی از منطقه شنگن محسوب می شوند. منطقه شنگن با داشتن مساحت 4.312.990 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 420 میلیون نفر یکی از پر بازدیدترین مناطق توریستی جهان به حساب می آید. به صورت روزانه حدود 1.7 میلیون نفر در این منطقه سفر می کنند. به صورت سالیه حدود 1.3 میلیارد عبور از مرزهای این منطقه انجام می شود که 57 میلیون عبور آن مربوط به حمل و نقل کالا از طریق زمینی است که ارزش آن حدود 2.8 تریلیون یورو است. کشورهای عضو شنگن به تقویت مرزهای خود با کشورهای غیر عضو شنگن پرداخته اند. 26 کشور عضو شنگن عبارت اند از : اتریش، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، بلژیک، دانمارک، جمهوری چک، فنلاند، یونان، استونی، ایسلند، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، لیختن اشتاین، سوئد، سوئیس، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی،لهستان، نروژ و مالت.

اروپا
چارت اروپا

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن ویزایی کوتاه مدت است. اگر قصد سفر به یک با چندین کشور منطقه شنگن را دارید باید برای اخذ ویزای شنگن دلایلی را از موارد زیر داشته باشید:

 • بازدید از خانواده و دوستان
 • سپری کردن تعطیلات و گردشگری
 • داشتن اهداف تجاری
 • شرکت در رویدادهای علمی، ورزشی و فرهنگی
 • تراتزیت فرودگاهی و دریایی
 • دلایل درمانی و پزشکی
 • اهداف کوتاه مدت مطالعه و تحقیق

ویزای شنگن در 4 نوع دسته بندی می شود که عبارت اند از:

دسته A

نوع ویزا فرودگاهی است که برای افرادی مناسب است که در طول سفر بین المللی هستند و یک اقامت یک شبه را در منطقه شنگن شامل می شود
دسته B

نوعی ویزای ترانزیت است که به مدت زمان 5 روز ادامه دارد و برای افرادی مناسب است که در حال سفر به 2 کشور غیر شنگن، از طریق منطقه شنگن هستند.

دسته C

نوعی ویزای اقامت کوتاه مدت است که به شما این امکان را می دهد تا در مدت زمان 6 ماهه، 90 روز را در منطقه شنگن اقامت داشته باشید. شما با داشتن این ویزا نمی توانید به اروپا مهاجرت کنید، اما می توانید در صورت داشتن ویزای مولتی چندین سفر را داشته باشید

دسته D

این نوع ویزا ترکیبی از انواع دیگر ویزای شنگن است. ویزای ملی این امکان را می دهد تا از یک کشور با ویزای غیر شنگن، به یک کشور در منطقه شنگن سفر کنید و فرصتی 5 روزه به شما اعطا می شود تا به کشور مقصدتان که مایل به اقامت در آن هستید سفر کنید

تمامی انواع ویزای شنگن که در جدول فوق مشاهده کردید بسیار پیچیده به نظر می رسند. لازم به ذکر است افرادی که با اهداف توریستی و سفر به ویزای نوع C نیاز دارند.

ویزای مولتی شنگن

ویزای شنگن را می توان از بهترین و معتبرترین ویزاهای جهان نامید، زیرا امکان سفر به 26 کشور در اروپا را دارد. اخیراً تغییراتی در پروسه دریافت ویزای شنگن اعمال شده است که دستیابی به آن را راحت تر کند. در این قسمت به بررسی مواردی می پردازیم که در به روز رسانی از تاریخ 2 فوریه به مرحله اجرا در آمده است و تمامی سفارتخانه ها، کنسولگری ها و مراکز ویزا ملزم به رعایت آن ها هستند. با توجه به این به روز رسانی، دارندگان ویزای مولتی شنگن می توانند در صورتی که بیش از 90 روز، در مدت زمان 6 ماه در این منطقه نمانند، بتوانند منطقه شنگن را ترک کرده و مجدد وارد آن شوند. همچنین بسته به ویزاها و سوابق قبلی متقاضی، می تواند ویزای یک، سه و یا 5 ساله درخواست کند. به طور مثال ویزای توریستی مولتی 1 ساله، به افرادی که در 2 سال گذشته سه ویزای شنگن را دریافت کرده و به صورت قانونی از آن استفاده کرده اند را اعطا می شود. همچنین ویزای توریستی مولتی 2 ساله به افرادی تعلق می گیرد که در طی ویزای مولتی 1 ساله خود حداقل 2 بار از آن استفاده کرده باشند. داشتن سابقه خوب ویزا و رعایت مسائل ورود و خروج در بازه زمانی ویزاها، از مهمترین دلایل افزایش مدت زمان ویزای درخواست شده می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن

زمانی که بخواهید برای دریافت ویزا اقدام کنید، می بایست مدارکی را جهت بررسی درخواست ویزای شنگن خود به سفارت ها ارائه دهید. با توجه به هدف مشترک کشورهای منطقه شنگن این مدارک تقریباً برای اقدام از تمامی کشورها یکسان است.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای شنگن
 • عکس پرسنلی رنگی
 • پاسپورت معتبر
 • بیمه نامه مسافرتی با سقف حداقل 30.000 یورو
 • ارائه مدارک سفر مثل رزرو بلیط هواپیما و هتل
 • ارائه تمکن مالی کافی بسته به هدف از سفر
 • پرداخت هزینه بررسی درخواست ویزا

لازم به ذکر است در مواردی بسته به هدف شما از سفر، ممکن است مدارک دیگری از شما اخذ شود. به طور مثال اگر قصد شما بازدید از خانواده یا بستگان است، ملزم به دریافت دعوتنامه از آن ها هستید.

مدت زمان صدور ویزای شنگن

به صورت کلی مدت زمان بررسی پرونده شما و گرفتن تصمیم درباره آن توسط کنسولگری، 15 روز می باشد و در صورتی که نیازمند بررسی های دقیق تر و ارائه اسناد اضافه تری شوید ممکن است تا 30 روز به درازا کشیده شود.

هزینه های ویزای شنگن

به صورت کلی هزینه بررسی درخواست ویزای شنگن برای بزرگسالان 80 یورو است. گروه های دیگر سنی می توانند هزینه های کمتری بپردازند. به طور مثال برای افراد بین 6 تا 12 سال 40 یورو و برای افراد زیر 6 سال رایگان می باشد.

نحوه دریافت ویزای شنگن

قبل از آنکه بخواهید درخواست ویزای شنگن دهید، باید دقیقا بدانید که برای کدام دسته از ویزا اقدام کنید. انواع ویزا در قسمت های دیگر مقاله توضیح داده شده است. شما باید مقصد خاصی را انتخاب کنید، زیرا هنگامی که درخواست ویزای توریستی شنگن را از یک کشور خاص می کنید، می بایست در ابتدا به آن کشور ورود کنید. در صورتی که قصد دارید از دیگر کشورها بازدید کنید، پس از ورود به کشوری که از آن تقاضای ویزا را کرده اید سفر خود را ادامه دهید. به طور مثال اگر می خواهید از 2 کشور فرانسه و اسپانیا بازدید کنید و 5 روز در کشور اول و 3 روز در کشور دوم اقامت داشته باشید، باید ویزای شنگن خود را از کشور فرانسه اقدام کنید. همچنین شما می بایست حداقل 15 روز و حداکثر 6 ماه قبل از سفر خود درخواست ویزای خود را ثبت کنید. با توجه به آنلاین شدن ثبت درخواست برای اکثر کشورها، قرار ملاقات را از قبل رزرو کنید. ولی برای برخی از کشورها نیز باید به صورت حضوری در سفارت یا کنسولگری حضور پیدا کنید. شما باید فرم درخواست ویزا را با توجه به مواردی که در فرم از شما خواسته شده است با دقت تکمیل کنید و انتها امضای خود را در آن ثبت نمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را تهیه کنید و در روز ملاقات ارائه دهید. لیست این مدارک در قسمت های دیگر این مقاله آمده است. همچنین موظف به حضور در تاریخ مشخص شده در محل سفارت یا کنسولگری هستید و ممکن است مصاحبه ای داشته باشید که معمولا 10 تا 15 دقیقه زمان می برد. هزینه های مربوط به درخواست ویزا را پرداخت کرده و منتظر پاسخ درخواست ویزای شنگن خود باشید. یک نکته حائز اهمیت وجود دارد که اگر تمامی موارد فوق را رعایت کرده و ویزای خود را نیز دریافت کرده باشید، اگر در هنگام ورود از نظر افسر کنترل مرزی، ورود شما تهدیدی باشد موفق به ورود به منطقه نخواهید شد.

تمکن مورد نیاز برای دریافت ویزای شنگن

یکی دیگر از الزامات درخواست ویزای شنگن و یا سفر به هر کشوری دیگر، ارائه تمکن مالی است که اثبات کند شما توانایی پرداخت هزینه های سفر و اقامت خود را خواهید داشت. تمکن مالی از اولویت های سفر به شنگن است و سفارت ها آن را مدرکی مهم در نظر می گیرند.

به صورت کلی روش هایی که برای اثبات توانایی مالی شما شناخته شده هستند عبارت اند از:

 • نامه تمکن از بانک که نشانگر اوضاع مالی شما است ( حداقل 3 ماه گذشته )
 • کارت اعتباری
 • پول نقد
 • چک های مسافرتی
 • اثبات اشتغال
 • داشتن حامی مالی و ارائه اسنادی که آمادگی حامی مالی برای تامین هزینه های سفر را مشخص کند
 • اثبات پرداخت هزینه های سکونت در طول سفر
 • اثبات پرداخت هزینه رفت و آمد سفر

بررسی دلایل ریجکتی ویزای شنگن

از مهمترین دلایل رد ویزا یا ریجکتی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم ارائه یک یا چند سند ضروری
 • ارائه اسنادی که معیارهای تعیین شده و مورد نیاز توسط سفارت را برآورده نمی کند
 • عدم ارائه بیمه مسافرتی
 • عدم ارائه اطلاعات کافی از هدف سفر
 • داشتن سو پیشینه
 • ارائه گذرنامه مخدوش یا آسیب دیده

در صورتی که سفارت یا کنسولگری کشور مقصد ویزای شما را رد یا ریجکت کند، شما می توانید علیه این تصمیم درخواست تجدید نظر در بررسی را دهید. هنگامی که می خواهید پاسخ ویزای خود را دریافت کنید، در صورت رد شدن نوشته ای نیز دریافت خواهید کرد که در آن دلایل رد شدن ویزای شما نمایش داده شده است. در صورتی که ویزای شما رد شد، این موارد را یادداشت کرده و سعی در اصلاح پرونده خود داشته باشید. این پروسه برای شما هزینه های جهت بررسی مجدد پرونده در بر خواهد داشت.

راحت ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن در سال 2020

برای آن دسته از متقاضیانی که برای اولین بار می خواهند ویزای شنگن درخواست دهند، بسیار حائز اهمیت است که بدانند که کدام کشورها به صورت آسان تری ویزای شنگن را به درخواست کنندگان اعطا می کنند. با بررسی شده های صورت گرفته به نتایج زیر میرسیم که کشور لیتوانی با آمار 1.3 درصدی در رد نمودن ویزای توریستی شنگن در صدر قرار دارد. این آمار در کشورهایی مثل آلمان و  فرانسه بسیار بالاست و جز سخت گیر ترین کشورها می باشند. بعد از لیتوانی نیز می توانیم به کشور استونی اشاره کنیم که نرخ رد ویزای آن ها 1.6 درصد است. فنلاند، لهستان، لوکزامبورگ و اسلواکی نیز جز آن دسته از کشورهایی هستند که شرایط راحت تری را برای متقاضیان فراهم کرده اند.

پرسش و پاسخ درباره ویزای شنگن

✔️ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن نوعی از ویزای کوتاه مدت برای سفر به کشورهای منطقه شنگن است. این منطقه شامل 26 کشور واقع شده در اروپا می شود که  در صورت اخذ این ویزا می توانید بدون محدودیت در کشورهای این منطقه تردد کنید.

✔️چند نوع ویزای شنگن وجود دارد؟

ویزای شنگن 4 نوع اصلی دارد که تایپ A، B، C و D نامیده می شوند. ویزایی که عموماً برای سفر جهت گردشگری استفاده می شود ویزای تایپ C است.

✔️راحت ترین کشورها برای اقدام جهت اخذ ویزای توریستی شنگن کدام کشورهای هستند؟

کشورهای لیتوانی، استونی و فنلاند پایین ترین نرخ ریجکتی برای ویزای های توریستی شنگن را دارند.

✔️آیا از ابتدا می توان درخواست ویزا با مدت زمان اقامت طولانی را درخواست کرد؟

با توجه به بررسی هایی که توسط سفارت بر مدارک ویزاهای قبلی و رعایت قوانین ورود و خروج صورت می گیرد، توصیه می کنیم در صورتی درخواست ویزای بلند مدت را کنید که قبلا ویزاهای شنگن داشته و به صورت مداوم از آن ها استفاده کرده و در حال سفر به این منطقه بوده اید.

سخن پایانی درباره ویزای شنگن

همواره دریافت ویزای شنگن، یکی از مهمترین و معتبرترین ویزاهای جهان بوده و ایرانیان عزیز نیز بسیار تمایل به دریافت این ویزا داشته اند. ما در این مقاله سعی کردیم کلیه اطلاعاتی که برای اخذ ویزای شنگن مورد نیاز دارید را مورد بررسی قرار دهیم و اطلاعات مفید و کافی برای شما عزیزان تهیه کنیم. همانطور که در مقاله اشاره کردیم شنگن منطقه ای تشکیل شده از 26 کشور در اروپا است که با دریافت ویزای شنگن می توانید به راحتی در این 26 کشور تردد داشته باشید. مدارک و شرایط لازم برای دریافت این ویزا را مورد بررسی قرار داده و راه ها و روش های مختلف اخذ این ویزا را توضیح دادیم. موسسه مشاوره ای ملک پور ( MIE اتریش ) با داشتن سابقه درخشان 15 ساله در زمینه اخذ انواع ویزاهای تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری آماده راهنمایی و مشاوره شما همراهان همیشگی می باشد. لطفا در صورت نیاز به مشاوره رایگان، درخواست خود را در وب سایت های موسسه ثبت کنید و یا با شماره تلفن های شرکت برای برقراری ارتباط با مشاورین و کارشناسان مجرب ما تماس حاصل کنید. امیدواریم مطالبی که در این مقاله عنوان شد مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. از شما خواهشمندیم نظرات، پیشنهادات، انتقادات و تجربیات خود در زمینه ویزای شنگن را با ما در قسمت دیدگاه ها به اشتراگ بگذارید.

2 پاسخ
 1. غزاله
  غزاله گفته:

  سلام
  با داشتن ویزای توریستی شنگن از فرانسه، آیا امکان تحصیل در کشور فرانسه را دارم؟

  پاسخ
  • shahidi
   shahidi گفته:

   سلام عرض ادب. خیر. ویزای توریستی فرانسه تنها برای گشت و گذار در این کشور معتبر است و هیچ نوع جنبه اقامتی برای دارنده ویزا به دنبال نخواهد داشت.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *