ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه، شرایط مهاجرت کاری به ترکیه، مشاغل مورد نیاز ترکیه و میزان حقوق در ترکیه و همچنین شرایط دریافت اقامت و تابعیت ترکیه از طریق کار در این مقاله توسط مؤسسه حقوقی ملک پور مورد بررسی علمی قرار می گیرد. اما چرا ترکیه؟ آیا کشور ترکیه، کشوری مناسب برای مهاجرت کاری می باشد؟ آیا با کار در کشور ترکیه می توان اقامت دائم و یا تابعیت این کشور را دریافت کرد؟ این مقاله برای پاسخ دادن به سوالات ذهنی شما در خصوص ویزای کار ترکیه تهیه شده است. امروزه کشور ترکیه برای سفرهای توریستی و مهاجرت های کاری و تحصیلی به سبب نزدیکی به ایران مورد اقبال بسیاری افراد می باشد. با مطالعه این مقاله خواهیم دریافت که آیا ترکیه، کشوری مناسب جهت مهاجرت هست یا خیر. همچنین می توانید با تماس با مؤسسه حقوقی ملک پور، از مشاوره تلفنی رایگان در خصوص ویزای کار ترکیه  بهره گیرید.

ویزای کار ترکیه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی ویزای کار ترکیه
 • نرخ بیکاری در ترکیه
 • بررسی ویزای همراه
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار ترکیه
 • میزان حقوق در ترکیه
 • مشاغل مورد نیاز در ترکیه
 • نحوه کاریابی در ترکیه
 • مؤسسات کاریابی ترکیه
 • وضعیت اقامت و تابعیت در ترکیه
 • سوالات متداول در زمینه ویزای کار ترکیه
 • سخن پایانی

شرایط عمومی ویزای کار ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی می باشد که بخش بزرگی از کشور در شمال غرب آسیا و خاورمیانه است (آناتولی یا آسیای کوچک) و بخش کوچکی از آن نیز در منطقه بالکان در جنوب شرق آسیا قرار دارد. شهر زیبای آنکارا ، پایتخت این کشور می باشد که به عنوان پایتخت اداری ترکیه محسوب می شود. اما بزرگترین و توریستی ترین شهر ترکیه شهر استانبول با پیشینه تاریخی طولانی می باشد. جمعیت کشور ترکیه 82000000 نفر و واحد پول آن لیر ترکیه است. ترکیه در شرق با کشورهای ایران، ارمنستان و گرجستان و در جنوب غربی با بلغارستان و یونان همسایه است. مردم این کشور عمدتا مسلمان می باشند که اغلب به مذهب سنت معتقدند. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی می باشد که از سال 1923 با الفبای لاتین نوشته می شود. این مقاله توسط گروه مؤسسه حقوقی ملک پور تهیه شده است و هر گونه کپی و رونوشت از این مقاله شرعا حرام است. در ادامه این مقاله شرایط مهاجرت کاری به ترکیه بررسی شده است.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

همواره افرادی از کشورهایی همچون : ارمنستان، آذربایجان، عراق و ایران ، به دلیل همسایگی و ورود راحت و بدون ویزا به کشور ترکیه  ، در صدد یافتن شغل و کار در این کشور می باشند. برای ورود به کشور ترکیه از طریق توریستی، یک شخص ایرانی نیازی به دریافت ویزا از سوی مقامات ترکیه در ایران ندارد و با وارد شدن به فرودگاه کشور ترکیه، می توانند ویزای توریستی کوتاه مدت خود را دریافت کنند. اما در ماده 30 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی ترکیه، به این صورت مشروح شده است که افرادی که قصد کار در ترکیه، به مدت بیشتر از 3 ماه دارند، باید از طرف کارفرمای ترکیه ایی یا شرکت معتبر در ترکیه که  نیاز به نیروی خارجی دارند، دعوت نامه کاری دریافت کنند. یعنی به صورت شخصی نمی توانند اجازه کار در ترکیه را کسب نمایند. اخذ ویزای کار ترکیه منجر به اقامت بلند مدت در ترکیه نمی باشد. مستنداً در سایت وزارت امور خارجه کشور ترکیه مشروح شده است که هر فرد خارجی برای ویزای کار در ترکیه باید هر سه ماه اجازه کار خود را تمدید کند. یعنی افرادی که قصد اقامت در کشور ترکیه به مدت بیش از 90 روز دارند، می توانند با مراجعه به اداره مهاجرت استانی، اجازه اقامت خود را (حداکثر تا 2 سال) تمدید کنند.

نرخ بیکاری در ترکیه

میزان نرخ بیکاری در ترکیه در ماه نوامبر سال 2018 به 12 درصد رسیده است. در صورتی که در سال قبل و همین ماه، نرخ بیکاری در ترکیه 10 درصد بوده است. میانگین نرخ بیکاری در کشور ترکیه از سال های 2005 تا کنون 10 درصد محاسبه شده است. کمترین نرخ در ماه جوئن سال 2012 به 7 درصد رسیده است و بیشترین نرخ در ماه فوریه سال 2009 به 14 درصد رسیده است. از ابتدای سال 2018 نرخ بیکاری در کشور ترکیه روند صعودی داشته است و پیش بینی می شود این نرخ همچنان سیر افزایشی در پیش گیرد. در نمودار زیر میزان نرخ بیکاری در کشور ترکیه نشان داده شده است:

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری ترکیه

این در صورتی است که نرخ بیکاری در کشورهای سطح اول اروپا مثل آلمان، اتریش و هلند، به طور میانگین زیر 5 درصد تخمین زده شده است. پس برای مهاجرت از طریق کار در ترکیه باید کمی تامل کرد. پیش از اقدام به مهاجرت لازم است آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

بررسی ویزای همراه

ویزای همراه به افرادی تعلق می گیرد که همراه وی، همسر و یا فرزندان مجرد زیر 18 سال و وابسته باشند که می توانند با ویزای پیوست، به شخص اصلی ملحق شوند. اما در صورتی که شخص اصلی که با ویزای کار  ترکیه وارد شده است، کارت اقامت کاری خود را دریافت کند، می تواند برای الحاق همراهان خود به اداره مهاجرت و وزارت امور خارجه و بیگانگان درخواست دهد. در صورتی که شخص اصلی دارای بیش از یک همسر باشد،  فقط می تواند برای یکی از آن ها درخواست الحاق خانواده را ارائه دهد. اما برای دیگر فرزندان وی،  هیچ منعی برای الحاق وجود ندارد. اجازه اقامت خانوادگی تحت ویزای کار در ترکیه، بدون نیاز به اجازه اقامت دیگری، حق آموزش در مراکز آموزشی ابتدایی و راهنمایی را تا سن 18 سالگی برای همراهان فرد اصلی تأمین می کند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار ترکیه

بعد از پروسه پیدا کردن شغل متناسب با مدارک تحصیلی ، مهاجران باید برای اخذ ویزای کار  اقدام کنند . بدین منظور ارائه مدارکی مورد نیاز است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم .

 • 4 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت
 • کپی از تمام صفحات پاسپورت
 • ارائه اصل و کپی مجوز کار که توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی صادر شده است

 • ارائه توانایی مالی
 • ارائه فیش هزینه های صدور ویزا
 • بیمه خدمات درمانی از سوی ترکیه

برای اینکه  متقاضیان کار در ترکیه راحت تر بتوانند وارد بازار کار این کشور شوند باید شرایطی همچون : مسلط به زبان ترکی ، داشتن نمره 5 مدرک آیلیتس را دارا باشند . تنها نیمی از مردمان ترکیه قادر به صحبت کردن زبان انگلیسی هستند .

میزان حقوق در ترکیه

میزان حقوق  ماهیانه به طور متوسط 422 یورو می باشد که معادل 500 دورو در سال است . در حال حاضر، میزان حقوق ماهیانه 2550 لیر می باشد که نسبت به سال قبل 520 لیر افزایش داشته است . کشور ترکیه از لحاظ کمترین درامد در جهان رتبه 38 را به خود اختصاص داده است .در ادامه  میزان  حقوق متناسب با مشاغل و کمترین درامد ارائه شده است :

 • میزان حقوق متناسب با مشاغل

 • کمترین درامد

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

هر کشوری در هر رسته از صنعت ها ، مشاغل  نیرو های کاری و متخصص کمبود دارد . کشور ترکیه نیز در برخی از صنایع به نیروهای متخصص و مجرب نیازمند است . در جدول زیر برخی از مشاغل مورد نیاز ارائه شده است :

مشاغلی که در بالا بدان اشاره شد از جمله مشاغل مورد نیاز برای اتباع خارجی است . یکی از مزایای این مشاغل این است که؛ با شروع به کار در این مشاغل می توانید اقامت این کشور را بدست آورید . مشاغلی همچون :  رشته های مهندسی، رشته های مالی، فناوری اطلاعات، مشاغل در خصوص فروش و مارکتینگ، مدیریت رستوران های زنجیره ای  توجه فارغ التحصیلان ر ا به خود جلب کرده است . کسانی که خواهان کار در ترکیه هستند می توانند از طریق تحصیل وارد خاک این کشور شده و بعد از فارغ التحصیلی متناسب با مدرک تحصیلیشان وارد بازار کار شوند .

نحوه کاریابی در ترکیه

کار در ترکیه در شکل های مختلف از قبیل کار سفید، کار سیاه و کارهای آزاد صورت می گیرد. اما به صورت کلی کاریابی در ترکیه در دو نوع فیزیکی و مجازی صورت می گیرد. به این شکل که در کاریابی های فیزیکی، فرد به صورت حضوری در مراکز کاریابی حاضر می شود و درخواست خود را برای استخدام در یکی از نهادهای کاری ثبت می کند. برای این روش شما نیاز به اجازه اقامت برای پیدا کردن کار در ترکیه دارید. عموماً افراد با ویزای توریسیتی وارد کشور ترکیه می شوند و در این مراکز حضور پیدا می کنند و درخواست خود را برای یافتن شغل مورد نظر خود ثبت می کنند. اما نوع دیگری از کاریابی وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین و غیر حضوری (مجازی) درخواست خود را برای کاریابی در ترکیه ثبت کنید. سایت ها و روزنامه های موجود در کشور ترکیه در موضوعات کاریابی می توانند کمک رسان افراد جویای کار باشند.

مؤسسات کاریابی ترکیه

سایت های کاریابی در ترکیه به صورت رسمی مشغول به کار هستند تا روند یافتن شغل شما را آسان تر و سریع تر پیش ببرند. این سایت ها عموماً خصوصی و یا دولتی می باشند که می توانند شما را به هدفتان نزدیک تر کنند. در ادامه مؤسسه حقوقی ملک پور به معرفی مطرح ترین سایت های کاریابی ترکیه پرداخته است:

 • www.expat.com
 • www.iskur.gov.tr
 • www.jobsinistanbul.com
 • www.learn4good.com
 • www.marmarisrecruitment.com

 • www.reed.co.uk/jobs-in-turkey
 • www.secretcv.com
 • www.totaljobs.com/jobs/in-turkey
 • www.yenibiris.com

همچنین برای کارگران تابستانی (کوتاه مدت) سایت هایی مخصوصی جهت یافتن کار تهیه شده است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

 • www.iagora.com/work/en/jobs-and-internships/turkey/istanbul
 • www.learn4good.com/jobs/language/english/list/summer/turkey

 • www.seasonworkers.com

وضعیت اقامت و تابعیت در ترکیه

در ماده 42 الی 45 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت بلند مدت تنظیم گردیده است. به اتباع خارجی که در کشور ترکیه برای مدت حداقل 8 سال بدون وقفه با اجازه اقامت قانونی، اقامت داشته باشند و دارای شروط تعیین شده از سوی سازمان سیاست های مهاجرتی باشند، با تایید سازمان مربوطه، اجازه اقامت بلند مدت صادر می گردد. اجازه اقامت بلند مدت می تواند به صورت نامحدود صادر شود. تعیین این مدت با مقامات کشور ترکیه می باشد. این بدین معنی است که؛ افراد با حضور قانونی خود در این کشور و اشتغال به کار می توانند بعد از مدت 8 سال، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. با دریافت این نوع از اقامت می توانید از تمام امتیازات یک فرد ترک تبار استفاده کنید و از حقوق شهروندی و تأمین اجتماعی این کشور استفاده تمام را ببرید. طبق قانون مهاجرتی کشور ترکیه، حداقل بعد از یک سال پس از دریافت اقامت دائم این کشور، می توانید برای دریافت پاسپورت و تابعیت اقدام کنید.

سوالات متداول در زمینه ویزای کار ترکیه

آیا ترکیه ویزای جستجوی کار دارد؟

خیر. برای کار در ترکیه، داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای ترک نیاز است.

چگونه می توان در ترکیه به جستجوی کار پرداخت؟

برای کاریابی در ترکیه می توان از موسسات کاریابی معتبر کمک گرفت. همچنین، با توجه به عدم نیاز به ویزا برای سفر به ترکیه، می توان به این کشور تردد نموده و بصورت حضوری به دنبال کار گشت.

حقوق پرداختی به مشاغل در کشور ترکیه در چه حدودی است؟

درآمد افراد در کشور ترکیه به صورت حداقلی، به 2.550 لیر در ماه می رسد که نسبت به سال قبل تر از آن،520 لیر افزایش داشته است.

وضعیت اشتغال در ترکیه چگونه است؟

نرخ بیکاری کشور ترکیه در حدود 13 درصد است که در مقایسه با کشورهای آلمان و اتریش نرخ بالایی محسوب می شود.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

ویزای کار ترکیه ، مشاغل مورد نیاز در ترکیه 2021، مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار ترکیه، میزان حقوق در ترکیه و شرایط مهاجرت کاری به ترکیه این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفت. کشور ترکیه به دلیل نزدیکی و هم مرزی با ایران توجه مهاجران را به خود جلب کرده است. کشور ترکیه خود کشوری مهاجرپذیر است و از لحاظ ثبات اقتصادی و روابط بین المللی با قدرت های برتر دنیا مثل آلمان، اتریش، هلند، دانمارک و یا کانادا قابل مقایسه نیست. شایسته است با تأمل و تدبر بیشتر و با در نظر گرفتن معیارهای مهمی همانند: نرخ بیکاری، میزان دریافتی حداقل افراد جامعه ،کشور مناسب خود را جهت مهاجرت از طریق کار را انتخاب کنید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز . اخذ ویزای کار ترکیه منجر به اقامت بلند مدت در ترکیه نمی باشد. مستنداً در سایت وزارت امور خارجه کشور ترکیه مشروح شده است که هر فرد خارجی برای ویزای کار در ترکیه باید هر سه ماه اجازه کار خود را تمدید کند. یعنی افرادی که قصد اقامت در کشور ترکیه به مدت بیش از 90 روز دارند، می توانند با مراجعه به اداره مهاجرت استانی، اجازه اقامت خود را (حداکثر تا 2 سال) تمدید کنند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *