ویزای کار روسیه

ویزای کار روسیه ، مهاجرت به روسیه از طریق کار ، شرایط کار در روسیه برای ایرانیان ، اقامت روسیه ، استخدام نیروی کار در روسیه، نحوه جستجوی کار در روسیه ، لیست مشاغل مورد نیاز در روسیه ، شرایط اخذ ویزای کار در روسیه و مدارک مورد برای اخذ ویزای کار روسیه  در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می گیرد. اگر جویای کار در روسیه بوده باشید ممکن است این قبیل سوالات برایتان پیش آمده باشد که : چگونه می‌توان در روسیه کار پیدا کرد؟  ویزای همراه چگونه بدست می‌آید؟ شرایط استخدام کارگر در روسیه چیست؟ لیست مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2020 شامل چه مشاغلی است؟ در صورتی که به رفتن به روسیه برای کار می اندیشید و تمایل دارید بدانید که شرایط زندگی و کاریابی در این کشور وسیع و سردسیر چگونه است، بهتر است این مقاله را تا پایان ادامه دهید. ما در این مقاله سعی بر این داریم تا  با بررسی مهم‌ترین نکات در خصوص ویزای کاری روسیه ، پاسخگوی ابهامات شما عزیزان باشد. شما همواره پس از مطالعه این مقاله در صورت وجود ابهام یا برای گرفتن اطلاعات بیشتر و تخصصی تر می‌توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی  ملک پور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند گردید.

ویزای کار روسیه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور روسیه
 • مدارک مورد نیاز ویزای کار روسیه
 • نرخ بیکاری در روسیه
 • لیست مشاغل مورد نیاز2021 در روسیه
 • میزان حقوق در روسیه
 • نحوه کاریابی در روسیه
 • موسسات کاریابی در روسیه
 • اقامت روسیه از طریق ویزای کار
 • سوالات متداول در زمینه ویزای کار روسیه
 • سخن پایانی

درباره کشور روسیه

روسیه کشوری است بسیار پهناور که تمام شمال آسیا تا شرق قاره اروپا را در برمی‌گیرد. این کشور با مساحتی حدود ۱۷ میلیون کیلومتر مربع، بزرگترین کشور جهان است . نکته جالبی که در مورد کشور روسیه وجود دارد این است که ، یازده ناحیه زمانی را در بر می‌گیرد. روسیه با شانزده کشور از اروپا تا آسیا هم‌مرز است. به طور کلی، شهروندان خارج از اتحادیه اروپا  برای اخذ ویزای کاری روسیه باید دعوت‌نامه کاری، مدرک تحصیلی دانشگاهی مناسب و تخصص بالای اجرایی یا مدیریتی داشته باشد که مشابه آن در روسیه در بین نیروی کار بومی این کشور، موجود نباشد. برای جذب نیروی کار خارجی، کارفرمای روسی باید از دولت اجازه استخدام بگیرد که هر ساله تعداد سهمیه مشخصی از سوی دولت معین می‌گردد. با توجه به شرایط خاص قوانین کار در روسیه و اخذ ویزای کار  در این مقاله به بررسی این موضوعات به همراه نحوه جستجوی کار در روسیه خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز ویزای کار روسیه

همانطور که گفته شد برای ورود به بازار کار روسیه  ، باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما در روسیه داشته باشید و کارفرما باید اجازه کار خارجی را از دولت دریافت کند. شما نیز می بایست برای اخذ  ویزای کار  مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه نمایید:

 • پاسپورت معتبر که حداقل تا تاریخ ۶ ماه بعد از انقضای ویزای شما معتبر باشد و دارای ۲ صفحه خالی پشت سر هم باشد
 • یک عکس سایز پاسپورت رنگی که اخیراً گرفته باشید و آن را در محل مورد نظر در فرم ویزا چسبانده باشید
 • ارائه اصل دعوت‌نامه صادر شده از طرف اداره کل مهاجرت وزارت‌ کشور روسیه
 • معرفی‌نامه از شرکت یا سازمان (کارفرما) با جزئیات شغل، محل کار و تاریخ قرارداد و توضیح مسئولیت مالی اقامت شما
 • پر کردن فرم درخواست ویزای کار روسیه که از طریق سایت سفارت تهیه شده و پرینت گرفته باشید؛

 • گواهی پزشکی که نشان‌دهنده سلامت جسمی شما باشد (شامل تست HIV مربوط به سه ماه اخیر
 • پرداخت هزینه ویزا و ارائه رسید آن (هزینه‌ها بسته به کشور و نوع ویزای کاری متفاوت است. مثلا ویزای multiple standard  برای ایرانیان ۱۸۸ یورو خواهد بود
 • پوشش بیمه برای مدت اقامت شما در روسیه

نرخ بیکاری در روسیه

کسانی که خواهان کار در روسیه هستند باید به میزان نرخ بیکاری در کشور روسیه توجه کنند . نرخ بیکاری یکی از عوامل مهمی است که بر رشد اقتصادی کشورها تاثیر گذار است . با توجه به نمودار زیر که نرخ بیکاری روسیه از سال 1991 تا آخر2019 را نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در این کشور طی سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است. در حال حاضر و بر اساس آمار دسامبر 2019، نرخ بیکاری در روسیه 4.6 درصد است. این آمار برای روسیه پیشرفت خوبی را در زمینه‌ی اشتغال‌زایی نشان می‌دهد.

 • نرخ بیکاری

با توجه به کم بودن نرخ بیکاری در سال‌های اخیر در روسیه ، به نظر می‌رسد که پیدا کردن کار مناسب برای افراد حتی به عنوان اتباع خارجی، آسان‌تر از گذشته شده است. با این حال توجه داشته باشید که قوانین و سهمیه‌های محدود دولت روسیه برای کار خارجی‌ها (که با تخصص بالا نباشند) و همچنین نیاز به دانش زبان روسی، دامنه‌ی مشاغل مناسب برای اتباع بیگانه را اندکی محدود می‌کند. علی رغم نرخ پایین بیکاری در این کشور پیدا کردن کار و کارفرما در روسیه آنچنان هم آسان نیست؛ پیشنهاد ما به شما این است که به دنبال  کا به کشورهایی باشید که سطح رفاه و آزادی بیشتر نسبت به روسیه در اختیار شما قرار داده و ویزای جستجوی کار یا اصطلاحا Job Seeker به نیروی کار ماهر خارجی اعطاء می نمایند و نیازی به داشتن یک دعوتنامه کاری از کارفرمایی در آن کشورها نباشید. از جمله این کشورهایی که به ایرانیان ویزای جاب سیکر اعطاء می کنند می توان به : آلمان ، اتریش و آفریقای جنوبی اشاره کرد. شرایط اخذ ویزای جاب سیکر در هر کدام از این سه کشور تا حدودی متفاوت از بقیه می باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز2021 در روسیه

شرایط یافتن کار در روسیه بر اساس مهارت و تجربه شما ممکن است دشوار یا آسان شود. معمولا پیدا کردن کار در مشاغلی که مورد نیاز روسیه می باشد ( اصطلاحا روسیه برای آن مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه است ) آسان تر است. در حال حاضر نیاز به جذب کارشناسان خارجی در شهر مسکو در مشاغل زیر زیادتر است: منابع انسانی ، فناوری اطلاعات IT، مدیریت تجاری  ، مدیریت مالی.

دیگر مشاغل مورد نیاز در روسیه ، تدریس زبان خارجی و پرستار بچه است. بعلاوه امروزه کمپانی‌های بزرگی که در روسیه در زمینه انرژی، امور مالی و یا بخش عمرانی فعالیت دارند، نیاز به جذب نیروی کار بیشتری دارند. آمار بنگاه‌های کاریابی در سن‌پترزبورگ نشان‌ می‌دهد که چند شغل نیاز به نیروی کار بیشتری در این شهر دارند: مدیر فروش، کارمند فروش، راننده و مهندسین. همچنین، در روسیه بخش پزشکی و داروسازی با کمبود نیروی کار متخصص و کارآمد مواجه شده است. از بین مشاغل مورد نیاز در روسیه که تسلط به زبان انگلیسی را طلب کند، باید بیشتر به مشاغل تدریس زبان انگلیسی و مشاغل ترجمه‌ای اشاره کرد.

در پایان، تا زمانی که پیشنهاد کاری ندارید، اقدام به اخذ ویزای کار نکنید چرا که هیچ تضمینی برای مشاغل و کاریابی در روسیه برای خارجی ها نیست. در ادامه لیستی از مهمترین مشاغل مورد نیاز روسیه 2020 آورده شده است :

میزان حقوق در روسیه

میزان حقوق در روسیه بسته به نوع شغل، شهر آن، شرکت جذب کننده نیرو، ساعات کاری ، متفاوت است. اشخاصی که قصد ساخت شرایط زندگی و کار در روسیه را برای خود دارند، بایستی بدانند به طور کلی میانگین حقوق (پس از کسر مالیات) در کشور روسیه 425 یورو می باشد. شایان ذکر است ؛ اشخاصی که ویزای کار روسیه را دریافت می کنند، بیشتر شهر مسکو را انتخاب می کنند. زیرا در این شهر نسبت به سایر شهر های روسیه میانگین حقوق (پس از کسر مالیات) 865 یورو می باشد. همچنین طبیعی است که بعضی مشاغل پر درآمد تر از سایر مشاغل می باشند و در الویت ویزای کار روسیه می باشد. در جدول زیر جهت آشنایی بیشتر با حقوق و مزایای بعضی از مشاغل، لیستی از حقوق سالانه بعضی از مشاغل آورده شده است.

نحوه کاریابی در روسیه

جهت به دست آوردن ویزای کار روسیه می توان از طریق موسسات کاریابی و یا به صورت انفرادی برای اخذ فرصت شغلی مناسب اقدام کرد. در ابتدا نیروی کار خارجی بایستی به صورت آنلاین با شرکت ها و کارفرما های روسی  مکاتبه کند. رزومه و سوابق کاری خود را همراه با شرح حال فعلی وضعیت خود برای کارفرما ارسال کند. در صورت تایید توسط کارفرما، کارفرما بایستی مقدمات اولیه و صدور دعوت نامه کاری روسیه برای نیروی کار خارجی فراهم آورد. پس از آن که مجوزات لازم همراه با دعوت نامه کاری صادر شد، شخص باید همراه با تمامی مدارک تحصیلی، سوابق کاری و مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار روسیه اقدام کند. در ابتدا ویزای کار  90 روزه صادر می شود. فرد در این مدت در این کشور حضور می یابد و برای تمدید اقامت خود با کارفرما قرارداد های کاری را امضا می کند و اقامت کاری خود را تا یک سال تمدید می نماید. همچنین در صورت ادامه روند قرارداد کاری ، می توان اقامت کاری خود را برای سال های بعد تمدید نمود.

موسسات کاریابی در روسیه

همان طور که پیش تر بدان اشاره شد، مهاجران برای یافتن شغل می توانند به موسسات کاریابی در کشور روسیه مراجعه کنند. شایان ذکر است که؛ ارائه روزمه قوی به این موسسات شانس خود را برای یافتن شغل بالا می برند. از مزایای مراجعه به موسسات کاریابی ، یافتن شغل متناسب با مدارک و تجارب تحصیلی و شغلی خود می باشد. در ادامه برخی از این موسسات ارائه شده است:

اقامت روسیه از طریق ویزای کار

مهاجران برای اینکه بتوانند به اقامت کشور روسیه از طریق کار دست یابند، می بایست؛ ویزای کار در این کشور داشته باشند. این ویزا کوتاه مدت می باشد و می توان آن را به اقامت کاری بلند مدت (یک ساله) تبدیل نمود. قرارداد های کاری سال به سال قابل تمدید می باشند. شرایط درخواست اقامت دائم کشور روسیه ، گذشت یک سال از اقامت دائم می باشند. برای اخذ تابعیت و پاسپورت داشتن شرایطی همچون: گذشت 5 سال از اقامت دائم، تسلط به زبان روسی، تسلط به آداب، فرهنگ و رسوم کشور  و نداشتن سابقه کیفری روسیه الزامی است.

سوالات متداول در زمینه ویزای کار روسیه

شرایط سنی برای اخذ ویزای کار روسیه چیست؟
تا سن 45 سال می توان برای دست یابی به شغل مورد نظر اقدام کرد. افرادی که سن آنها زیر 40 سال است، از موقعیت بهتری برای اخذ ویزا برخوردار هستند.

مدت زمان اعتبار ویزای کار روسیه چقدر است؟
این ویزا در ابتدا 90 روزه صادر می شود و در داخل خاک روسیه می توان آن را تا یک سال تمدید نمود.

میانگین حقوق برای کار در روسیه چقدر است؟
به طور کلی میانگین حقوق (پس از کسر مالیات) در کشور روسیه 425 یورو می باشد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

ویزای کار روسیه، مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار روسیه، اخذ اقامت کشور روسیه از طریق کار، چگونگی اعزام نیروی کار به روسیه و نحوه جستجوی کار در روسیه به طور جامع و کامل در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفت. تسلط به زبان روسی در بیشتر موارد الزامی می باشد. بنابراین اگر جز آن دسته از افراد متخصص کار می باشید، جهت انتخاب های بهتر و اخذ ویزای کار اروپا، می توانید شرایط اخذ ویزای کار اتریش و شرایط اخذ ویزای کار آلمان را مطالعه بفرمایید. چنانچه در زمینه مهاجرت کاری خواهان بررسی شرایط مهاجرتی خود می باشید و نیازمند راهنمایی های تخصصی هستید، می توانید از طریق مشاوره های رایگان موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش، با وکلا و کارشناسان ما در ارتباط باشید. در پایان مقاله ویزای کار روسیه، در بخش دیدگاه ها، می توانید سوالات و نظرات خود را در زمینه مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار روسیه با ما در میان بگذارید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن، آماده جوابگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *