پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های اخذ پاسپورت

پاسپورت آمریکا ، هزینه پاسپورت آمریکا، شرایط گرفتن پاسپورت آمریکا در سال 2021 در این مقاله علمی مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. چگونه پاسپورت آمریکا بگیریم؟ ارزش و اعتبار پاسپورت آمریکا در بین سایر کشورهای جهان چقدر است؟ آیا تولد فرزند در آمریکا موجب اخذ پاسپورت می شود؟ با داشتن پاسپورت کشور آمریکا می توان به چند کشور جهان آزادانه سفر کرد؟ کشورهای بدون ویزا با پاسپورت امریکا کدامند؟ مشخصات عکس پاسپورت آمریکا چگونه است؟ آیا خرید پاسپورت آمریکا امکان پذیر است؟ شرایط سفر به اروپا با گرین کارت امریکا چگونه است؟

ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه اخذ پاسپورت و شهروندی تابعیت کشور آمریکا ( us     passport – United States Passport )  پاسخ می دهیم. اخذ پاسپورت و تابعیت آمریکا از زوایای مختلفی قابل بحث و واشکافی است که مهم ترین و اصلی ترین نکات پیرامون آن را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد. عده زیادی از افراد کماکان گمان می کنند که قوی ترین پاسپورت جهان، پاسپورت آمریکا است؛ اما این گونه نیست. طبق گزارش مرجع passport index قوی ترین و معتبر ترین پاسپورت جهان، پاسپورت کشور امارات متحده عربی است و گذرنامه آمریکا یکی از قدرتمند ترین گذرنامه های جهان است. شما عزیزان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

پاسپورت آمریکا

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی پاسپورت آمریکا
 • اعتبار پاسپورت آمریکا
 • روش های اخذ پاسپورت آمریکا
  • پاسپورت آمریکا از طریق کار
  • پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل
  • پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری
  • پاسپورت آمریکا از طریق تولد 
  • پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج
  • پاسپورت آمریکا و پناهندگی
 • پاسپورت آمریکا و نکات مهم در باب آمریکا
 • پاسپورت آمریکا و وکیل معتبر برای امور مهم
 • سوالات متداول در زمینه پاسپورت آمریکا
 • سخن پایانی

درباره کشور آمریکا

ایالات متحده آمریکا متشکل از 50 ایالت است و باجمعیت بیش از 327 میلیون نفر و مساحت 9.83 کیلومتر مریع، سومین کشور پرجمعیت در جهان است. پایتخت آمریکا واشنگتن و بزرگترین شهر از نظر جمعیت نیز می باشد. ایالات متحده آمریکا بزرگترین وارد کننده کالا و دومین صادر کننده می باشد، در سال 2010 نفت بزرگترین کالای وارداتی این کشور بوده است. این کشور  یکی از کشور های پیشرو در فرهنگ و سیاست و اقتصاد جهانی می باشد. گفتنی است که اعطای پاسپورت به معنای اعطای حق شهروندی و تابعیت آن کشور است. اگر شخصی موفق به اخذ پاسپورت کشوری شود، می تواند همانند شهروندان آن کشور علاوه بر حقوق شهروندی عمومی، حق رأی و دخالت در سرنوشت آن کشور را داشته باشد. اعطای تابعیت از طریق تولد در بین سایر کشور ها جهان بر اساس دو قاعده خاک و خون صورت می پذیرد. کشور هایی که به صرف تولد یک کودک در خاکشان به وی پاسپورت و تابعیت اعطا می نمایند، از قاعده خاک در اعطای تابعیت پیروی می نمایند و کشور هایی که صرف عطف به تابعیت پدر یا مادر کودک، تابعیت اعطا می کنند، از قاعده خون پیروی می نمایند. در بخش های بعدی این مقاله شرایط گرفتن پاسپورت آمریکا را بررسی خواهیم نمود.

پرچم آمریکا
شرایط عمومی آمریکا

اعتبار پاسپورت آمریکا

همان گونه که پیش تر بدان اشاره شد گذرنامه آمریکا قوی ترین و معتبر ترین پاسپورت جهان نیست، اما در مقایسه با پاسپورت دیگر کشور ها از اعتبار بالایی برخوردار است. در واقع اعتبار پاسپورت به تعداد سفر هایی که می توان بدون ویزا داشته باشید، در نظر گرفته شده است. در آخرین وضعیت، دارندگان پاسپورت کشور آمریکا می توانند به 170 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر داشته باشند و از بین این 170 کشور سفر به 51 کشور نیازمند اخذ ویزای فرودگاهی در کشور ( Visa on Arrival ) مقصد می باشد. پاسپورت آمریکا در کنار پاسپورت کشور های دانمارک ، هلند ، اتریش ، پرتغال ، سوئیس ، ایرلند و کره جنوبی در رده سوم از اعتبار در رنکینگ بین المللی پاسپورت ها قرار دارد. در جدول زیر رتبه بندی پاسپورت کشور ها را بر اساس اعتبار مشاهده می فرمایید.

 • رنکینگ پاسورت امریکا

رنکینگ پاسورت امریکا

روش های اخذ پاسپورت آمریکا

اخذ پاسپورت آمریکا دارای روش های مختلفی می باشد که در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم :

 • پاسپورت آمریکا از طریق کار
 • پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل
 • پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت آمریکا از طریق تولد
 • پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج
 • پاسپورت آمریکا از طریق پناهندگی

پاسپورت آمریکا از طریق کار

در رابطه با مهاجرت کاری مهمترین عامل قابل بررسی نرخ بیکاری می باشد. چنانچه نرخ بیکاری در آن کشور بالا باشد، قطعا کار پیدا کردن در آن دشوار تر خواهد بود.

 • نرخ بیکاری

ویزای کاری آمریکا دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. شایان ذکر است که این نوع ویزا برای ایرانیان امکان پذیر نمی باشد.

 • ویزای کار H1

  این نوع ویزا برای مدت یک سال صادر می شود و برای افراد متخصصی مناسب است که تحصیلات آنها مربوط به کار آنها می باشد. در صورت پیدا کردن کارفرمای آمریکایی و تایید آن توسط اداره مهاجرت آمریکا می توان درخواست اقامت و گرین کارت را به اداره مهاجرت دهید.

 • ویزای کار EB3

  این نوع ویزا یکی از رایجترین ویزای کار آمریکا می باشد که بیشتر در زمینه فنی می باشد. لیست مشاغل از طرف وزارت کار آمریکا ارائه می شود و این نوع ویزا نیز برای ایرانیان امکان پذیر نمی باشد.

 • ویزای کار H1B

  این نوع ویزا همانند ویزای H1 می باشد که تفاوت آن در این می باشد که به مدت 3 سال ویزا صادر می شود و در ویزای H1  یک ساله می باشد.

 • ویزای کار P

  این نوع ویزا برای ورزشکاران و هنرمندان که در جهان شناخته شده اند، می باشد.

همان طور که پیش تر بدان اشاره شد مهاجرت کاری به آمریکا و اخذ پاسپورت آمریکا از طریق کار در این کشور، حداقل در دوره کنونی برای ایرانیان امکان پذیر نمی باشد. پیشنهاد ما این است که اگر قصد مهاجرت کاری به خارج از کشور را دارید، به گزینه های آلمان و اتریش به عنوان گزینه های بسیار عالی برای مهاجرت کاری به خارج از کشور نیز بیندیشید. زیرا این کشور ها علاوه بر نرخ بیکاری بسیار پایین دارای ویزای جستجوی کار نیز می باشند و می توانید با ورود به خاک این کشور ها به دنبال کار بگردید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی مقالاتی با عنوان ویزای جستجوی کار آلمان و ویزای جستجوی کار اتریش از همین وبسایت کلیک نمایید.

پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل

طبق قوانین کشورها با اقامت تحصیلی و تحصیل در کشور مقصد نمی توان به پاسپورت دست یافت . تنها  راه اخذ پاسپورت آمریکا  از طریق تحصیل ، یافتن شغل و کارفرمای آمریکایی و به دنبال آن دریافت پیشنهاد شغلی و اخذ ویزای کار آمریکا می باشد. همان طور که پیش تر بدان اشاره شد، اقامت کاری می تواند به اقامت دائم ، تابعیت و پاسپورت ختم شود. در این راستا دانشجویان می توانند بعد از اتمام تحصیل نسبت به یافتن شغل اقدام کنند. در واقع مهاجرت تحصیلی راهی آسان برای ورود به بازار کار کشورها می باشد.  بهترین دانشگاه های جهان در کشور آمریکا واقع شده اند و اکثر دانشجویان تمایل به تحصیل در این کشور دارند. برای تحصیل در  آمریکا بایستی از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید و سپس فرم های مربوط به ویزا DS-2019 , I-20 تکمیل نمایید. پس از گذشت پروسه پذیرش دانشجویان می توانند با مراجعه به کنسولگری نسبت به درخواست ویزای دانشجویی اقدام  نمایند. در رابطه با کار حین تحصیل ، دانشجویان حق کار کردن دارند البته به صورت پاره وقت متناسب با نوع مقطع تحصیلیشان. برای اخذ گرین کارت داشتن شرایطی همچون: پرداخت مالیات و استخدام در شرکتهای آمریکایی الزامی می باشد.

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد تحصیل در آمریکا

پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری در آمریکا می توان به پاسپورت دست یافت. یکی از انواع سرمایه گذاری ، ویزای EB5   می باشد. این نوع از سرمایه گذاری دارای دو نوع می باشد .

 • سرمایه گذاری 500,000 دلاری

  این نوع سرمایه گذاری بایستی در مناطق مشخص شده دولت آمریکا به بازده و سود دهی لازم برسد. به واسطه این روش می توان بعد از 18 ماه به اقامت دائم (گرین کارت) دست پیدا کرد، در این نوع برنامه اقامت سرمایه گذاری، خانواده سرمایه گذار ( همسر و فرزندان ) نیز می توانند اقامت گرین کارت را اخذ نمایند.

 • سرمایه 1 میلیون دلاری

  در این نوع سرمایه گذاری بایستی  در محلی که تمایل هست صورت گیرد و به سود دهی برسد. شرایطی این نوع سرمایه گذاری بدین صورت است که بایستی به مدت 2 سال ، ده نفر آمریکایی استخدام کنید و بعد از گذشت 18 ماه می توانید به اقامت دائم ( گرین کارت) دست یابید. با توجه به استاندارد ها و قوانینی که رئیس جمهور آمریکا نسبت به ایرانیان دارد ، این نوع سرمایه گذاری پیشنهاد نمی شود. شما عزیزان می توانید به منظور سرایه گذاری به کشور هایی همچون:  اتریش، پرتغال، یونان، اسپانیا  اقدام کنید.

پاسپورت آمریکا از طریق تولد

کشورها برای اعطای تابعیت از دو قانون خاک و خون پیروی می کنند. قانون خون بدین معنی است که پدر یا مادر دارای تابعیت آمریکایی باشد و تابعیت را به فرزند متولد شده منتقل می کنند. منظور از قانون خاک این است که اگر فرزندی در خاک این کشور به دنیا بیاید، طبق  این سیستم تابعیت تعلق می گیرد، کشور آمریکا نیز صرف نظر از اینکه پدر و مادر چه تابعیتی داشته باشد، به فرزندان متولد شده در خاک کشور آمریکا تابعیت و پاسپورت اعطا می کند. کشور آمریکا از دو قانون خاک و خون پیروی می کند.  در واقع به چند صورت تابعیت و پاسپورت از طریق تولد به دست می آید:
 • نوزاد متولد شده در خاک آمریکا از پدر و مادر خارجی

  ( سیستم خاک)

 • نوزاد متولد شده از پدر یا مادر آمریکایی

  (سیستم خون)

 • نوزاد متولد شده از پدر و یا مادر آمریکایی در خارج از آمریکا

  ( سیستم خون)

پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج

طبق مصوبه قانون کشور آمریکا ، اگر مرد یا زن شهروند آمریکایی با شهروندی خارجی ازدواج کند؛ تنها دو راه برای وارد کردن همسر به خاک این کشور وجود دارد :

 • ویزای IR1

  در این روش زوجین بایستی با یکدیگر ازدواج رسمی کرده باشند. شرایط دریافت این ویزا، گذشت کمتر از دو سال از زمان عقد می باشد  اعتبار این ویزا 2 سال است و اگر بعد از ورود به خاک این کشور ازدواجشان پایدار بود می توانند مدت آن را تمدید و اقامت دائم را دریافت نمایند، ولی اگر از تاریخ عقد آنها بیش از ۲ سال گذشته باشد؛ باز هم می توانند در خواست ویزای IR1 را بدهند، با این تفاوت که اعتبار این ویزا ۱۰ سال است و در پایان سال سوم شخص می تواند برای همسر خود تقاضای اقامت دائم نماید.

 • ویزا K1

  نام دیگر این ویزا ، ویزای نامزدی می باشد. طبق این ویزا فزد می تواند برای نامزد خود درخواست اخذ اقامت 6 ماهه نماید و پس از ورود همسر خود به خاک آمریکا در مدت ۳ ماه با او ازدواج کند. سپس برای ویزای CR1 اقدام کند.

پاسپورت آمریکا و پناهندگی

طبق کنوانسیون ژنو پناهجو به اشخاصی اطلاق می شود که جان او به دلایل مختلفی همچون: نژادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در خطر باشد. ارائه مدارک کامل و معتبر در زمینه پناهندگی به کشور مورد نظر امری اساسی و الزامی می باشد. چرا که در صورت نقص و کذب بودن مدارک ، پناهجو از خاک کشور مقصد اخراج و به کشور خود بازگرداننده می شود. موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی کند . با توجه به اینکه کشور آمریکا از کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل خارج شده است از این رو هیچ گونه پناهنده ایی را قبول نمی کند.

پاسپورت آمریکا و نکات مهم در باب آمریکا

نکته حائز اهمیت در باب پاسپورت آمریکا این است که غیر از تولد ، بقیه روش ها با پروسه و قوانینی جدا انجام می پذیرد. کسانی که خواهان اخذ پاسپورت از طریق سرمایه گذاری ، ویزای کار هستند می توانند در کشورهایی همچون: کانادا ، استرالیا و کشور های اروپایی بدین منظور اقدام کنند.

پاسپورت آمریکا و وکیل معتبر برای امور مهم

تمامی راه های مهاجرت و ورود به خاک کشور آمریکا بر اساس قوانین جدید امکان پذیر نمی باشد. تنها راه ورود به خاک کشور آمریکا اخذ ویزای تحصیلی می باشد. از این رو برای دستیابی به این امر کمک و راهنمایی گرفتن از مشاوران و وکلای مجرب و متخصص بین الملل امری اساسی بشمار می رود. کسانی که خواهان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا هستند می توانند در این زمینه از مشاوره و راهنمایی های وکلای متخصص بین املل موسسه حقوقی ملک پور بهره جویند.

سوالات متداول در زمینه پاسپورت آمریکا

✅ مزایا داشتن پاسپورت آمریکا چیست؟

یکی از این مزایا سفر بدون نیاز به اخذ ویزا به حدود 165 کشور جهان است و برای سفر به برخی کشورها همچون پورتوریکو، مارینا شمالی و جزایر گوما نیاز به ارائه پاسپورت هم نیست. به علاوه، پاسپورت آمریکا از قدرتمندترین پاسپورت های دنیا محسوب می شود.

✅ آیا با تحصیل در آمریکا می توانم پاسپورت آمریکا را بدست آورم؟ چگونه؟

به طور کلی تنها از طریق تحصیل در کشور آمریکا نمی توان پاسپورت این کشور را اخذ نمود. در حقیقت، برای دستیابی به اقامت دائم و پاسپورت این کشور لازم است فرد در ابتدا از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی دریافت کرده و اقامت کاری این کشور را اخذ نماید که با پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی اش در آمریکا امکان پذیر است.

✅ شرایط امتحان سیتیزن شیپ آمریکا چگونه است؟

افراد برای اخذ پاسپورت و سیتیزن شیپ آمریکا لازم است در آزمونی شرکت نمایند. این امتحان سوالاتی را در زمینه نحوه درخواست و شرایط فرد آشنایی با فرهنگ و تاریخ سرزمین آمریکا، تسلط به زبان انگلیسی در بخش های مختلف و با تعداد سوالات مختلف شامل می شود.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

در این مقاله تمامی راههای اخذ پاسپورت آمریکا و تابعیت این کشور مورد بررسی قرار گرفت. گفته شد یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان پاسپورت آمریکا می باشد که بعد از اقامت دائم( گرین کارت) پس از 5 سال برای دریافت پاسپورت می توان اقدام نمود. ولی این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به انتقال قدرت به آقای بایدن و تغییر سیاست های مهاجرتی و باز شدن درهای کشور آمریکا برای کشورهای مسلمان از جمله ایران می توانید برای این امر اقدام نمایید. لکن پیشنهاد می شود به کشور هایی با شرایط همسان با آمریکا همانند کانادا، اتریش، هلند، دانمارک و …. نیز بیندیشید. برای اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه MIE اتریش، تماس حاصل فرمایید تا مشاورین مجرب شما عزیزان را به صورت رایگان راهنمایی بفرمایند، همچنین می توانید با تهیه ویدیو راهنمای گام به گام تا اخذ اقامت همانند وکیل مهاجرت اطلاعات کامل را بدست آورید و خود وکیل خود باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال، ابهام، نظر یا پیشنهاد در باب پاسپورت آمریکا می توانید آن را در بخش انتهایی همین مقاله ، در قسمت دیدگاهها مطرح کنید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن در صدد پاسخگویی به آن برآیند.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. کشور آمریکا نیز صرف نظر از اینکه پدر و مادر چه تابعیتی داشته باشد، به فرزندان متولد شده در خاک کشور آمریکا تابعیت و پاسپورت اعطا می کند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *