پاسپورت اتریش

پاسپورت اتریش ، اقامت اتریش ، کیفیت زندگی در اتریش ، شهروندی اتریش ،  کشورهای بدون ویزا با پاسپورت اتریش، انواع پاسپورت اتریش و روش ها و شرایط اخذ شهروندی ( Citizenship ) پاسپورت کشور اتریش و همچنین ارزش پاسپورت اتریش در این مقاله از نظر علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. شرایط اخذ پاسپورت کشور اتریش چیست؟ از چه روش هایی میتوان تابعیت و پاسپورت کشور اتریش را دریافت کرد؟ اعتبار پاسپورت اتریش به چه صورت است ؟ مدت زمان گرفتن پاسپورت اتریش چقدر است؟ کشور اتریش به جهت کیفیت بسیار بالای زندگی و سطح رفاه و شرایط اقتصادی و زندگی که جزو کشورهای پیشرو دنیا قلمداد می گردد. اتریش همیشه جزو کشورهای مورد توجه اشخاصی که قصد مهاجرت دارند بوده است. با در نظر گرفتن پارامترهای متعددی شهر وین به مدت 10 سال متوالی بهترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی توسط مجله مرسر معرفی شده است و همین موضوع موجب شده است که یکی از مقصدهای اصلی مهاجرین کشور اتریش باشد. کشور اتریش نظام حقوقی مهاجرپذیری دارد و از جمله کشورهایی به شمار می رود که به مقیم کشور خود پس از مدتی حتی عنوان شهروندی ، تابعیت و پاسپورت را نیز اعطا می کند. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه mie  اتریش می تواند شما را در امر مهاجرت به بیش از 70 کشور از جمله کشور اسلواکی کمک شایانی نماید.

پاسپورت اتریش

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور اتریش
 • شرایط گرفتن پاسپورت اتریش
 • ارزش پاسپورت اتریش
 • نحوه اخذ پاسپورت اتریش
 • پاسپورت اتریش از طریق تولد
 • پاسپورت اتریش از طریق ازدواج
 • پاسپورت اتریش و پناهندگی
 • شرایط اخذ از طریق کار
 • شرایط اخذ پاسپورت اتریش از طریق سرمایه گذاری
 • بررسی تابعیت دو گانه اتریش
 • وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت اتریش
 • سوالات متداول در زمینه پاسپورت اتریش
 • سخن پایانی

درباره کشور اتریش

اتریش کشوری واقع در قسمت جنوبی اروپای مرکزی است. این کشور متشکل از  9 ایالت فدراسیون (بوندس لوندر) می باشد که یکی از آنها وین ، پایتخت اتریش و بزرگترین شهر آن است. از شمال غربی با آلمان ، از شمال با جمهوری چک ، از شمال شرقی با اسلواکی ، از شرق با مجارستان ، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین همسایه است. مساحت این کشور 83,879 کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به 9 میلیون نفر می باشد. دین مردمان اتریشی کاتولیک و در برخی مناطق آنجولیست می باشد. زبان آلمانی ، زبان رسمس و یورو واحد پول این کشور می باشد. کشور تریش از لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی ، رتبه چهاردم کشورهای ثروتمند را به خود اختصاص داده است. پاسپورت اتریش رتبه سوم را در جهان به خود اختصاص داده است و دارندگان این پاسپورت می توانند به 125 کشور بدون ویزا سفر کنند.

پرچم اتریش
شرایط عمومی اتریش

شرایط گرفتن پاسپورت اتریش

تابعیت و پاسپورت اتریش را می توان از روش هایی همچون: تحصیل ، کار ، سرمایه گذاری، ازدواج ، تولد و پناهندگی اخذ کرد. در علم حقوق و مهاجرت باید میان دریافت اقامت و تابعیت کشورها تفاوت قائل شد. با اخذ اقامت موقت از طریق دوره های تحصیلی بلند مدت و یا کار به شخص حقوق شهروندی بجز حق رای و حق اشتغال در برخی مشاغل سیاسی کشور اعطا می شود ولی با اخذ پاسپورت همانند یک شهروند اتریشی می باشد.

 اشخاصی که قصد مهاجرت به کشور اتریش را دارند ابتدا بایستی شرایطی همچون:  اقامت و قوانین حقوق شهروندی این کشور مطلع باشند تا بتوانند تابعیت این کشور را اخذ کنند. تابعیت و اخذ پاسپورت در حقوق بین الملل به دو صورت اکتسابی و اصلی می باشد. تابعیت اصلی به این معنی است که شخص از ابتدا تابعیت کشور اتریش را داشته است و بدون تصمیم گیری وی تابعیت کشور اتریش به وی منتقل شده است. (برای مثال پدر و مادر او اتریش الاصل می باشند)  ولی تابعیت اکتسابی تابعیتی می باشد که شخص به دلایلی و از روش های قانونی تابعیت این کشور را اخذ می کند. مثل اخذ تابعیت کشور اتریش از طریق ازدواج با یک شخص اتریشی .

ارزش پاسپورت اتریش

پاسپورت اتریش از نظر اعتبار و جایگاه در بین کشورهای برتر دنیا قرار دارد. ارزش پاسپورت یک کشور از نظر تعداد کشورهایی که بدون نیاز به اخذ ویزا می تواند به آنها سفر شود بررسی می شود. کشور اتریش در رنکینگ بین المللی پاسپورت ها، در حال حاضر در رنک و جایگاه 3 از نظر اعتبار و ارزش پاسپورت در کنار کشورهایی نظیر دانمارک، ایتالیا، آلمان، هلند، پرتغال، سوئیس، ژاپن، کره جنوبی، ایرلند و حتی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

لذا ارزش پاسپورت اتریش بسیار بالا است. شما با دستیابی به پاسپورت کشور اتریش قادر خواهید بود به 125 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید شایان ذکر است که اتباع کشور اتریش برای اقامت بیش از 90 روز (برای مثال گذراندن یک دوره تحصیلی سه ماهه یا بیشتر) یا زندگی در بسیاری از کشورهای جهان نیاز به اخذ ویزا دارند.

کشور اتریش با توجه به اعتبار بالای تابعیت و پاسپورت این کشور می تواند مقصد بسیار مناسبی و بسیار ایده آلی جهت مهاجرت باشد. با جمعیتی در حدود 8.8 میلیون نفر در قلب اروپا جای دارد و شهر وین پایتخت این کشور می باشد. کشور اتریش فرهنگ بسیاری غنی دارد و در هنر به خصوص موسیقی جزو بهترین کشورها است. داشتن شرایطی همچون: زندگی به مدت 5 سال در کشور اتریش، اثبات همسو شدن با جامعه و مسلط به زبان آلمانی برای اخذ پاسپورت الزامی می باشد. اتریش با نظام حقوقی Common Law کشور مهاجر پذیری است و در صورتی که شخص طبق قوانین این کشور و به صورت قانونی در این کشور اقامت داشته باشد می تواند شهروندی اتریش و تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کند.

 • رنکینگ پاسورت اتریش

رنکینگ پاسورت اتریش

نحوه اخذ پاسپورت اتریش

پاسپورت اتریش و اقامت کشور اتریش را مثل دیگر کشورها میتوان از 6 روش دریافت کرد. تولد ، ازدواج ، پناهندگی ، کار ، تحصیل و سرمایه گذاری 6 روش جهت اخذ اقامت و تابعیت کشورهای مختلف می باشند. برای هر شخص که قصد مهاجرت دارد باید از یکی از این روش های جهت دریافت اقامت کشور اتریش اقدام کند و بهتر است شخص از جزئیات و روش های مد نظر خود اطلاعات کافی را داشته باشد.

پاسپورت اتریش از طریق تولد

طبق قانون کلی کشورها اخذ پاسپورت از طریق تولد به دو روش خاک و خون امکان پذیر است: در کشورهایی نظیر کانادا ، آمریکا و برزیل فرزندانی که در خاک این کشورها متولد می شوند تابعیت این کشورها را اخذ می کنند. این تابعیت اصلی و تحمیلی می باشد. ولی در کشور اتریش قانون خون جهت اعطای تابعیت اعمال می شود و در صورتی که یکی از والدین شخص اتریشی باشند و تابعیت اتریش را داشته باشند به فرزند نیز این تابعیت منتقل می شود. در برخی موارد نادر مثل هنگامی که کودکی در این کشور پیدا شود که پدر و مادر وی نامشخص و مجهول میباشند به کودک تابعیت اتریش اعطا میشود. البته طبق قوانین کشور اتریش فرزندی که از یک پدر و مادر اتریشی حتی در صورتی که ازدواج نکرده باشند متولد شود اتریشی محسوب میشود ولی در صورتی که پدر و مادر ازدواج کرده باشند تابعیت داشتن یکی از والدین نیز برای اخذ اقامت فرزند کافی است ولی در صورتی که ازدواج نکرده باشند تابعیت مادر به فرزند تحمیل میشود.

در صورتی که فرزند قبل از 1 سپتامبر 1983 متولد شده باشد تابعیت اتریش به وی در صورتی اعطا میشود که پدر وی اتریشی باشد و پاسپورت اتریش به فرزند در صورتی که تنها مادر اتریشی باشد اعطا نمی شود.

پاسپورت اتریش از طریق ازدواج

اگر کسی با یک تبعه یا دارا بودن اقامت اتریش ازدواج کند می تواند پاسپورت این کشور را اخذ کند. برای اخذ پاسپورت از طریق ازدواج داشتن شرایطی الزامی است که این شرایط به شرح زیر است:

 • اثبات کردن گذشت 5 سال از این ازدواج
 • زندگی  و داشتن اقامت اتریش به مدت 6 سال
 • داشتن مدرک زبان آلمان

پاسپورت اتریش و پناهندگی

پناهندگی یکی از طرق اخذ اقامت و پاسپورت کشور اتریش می باشد. پناهنده به شخصی گفته میشود که در کشور خود به علت هایی نظیر نژاد ، دین ، ملیت ، عضویت در گروه اجتماعی خاصی یا به دلایل سیاسی از نظر جانی مورد تهدید است و در صورت بازگشت به کشور خود محاکمه می شود. در صورت اثبات این امر به شخص عنوان پناهنده اعطا می شود و پناهندگان پس از دریافت اقامت با 6 سال زندگی در کشور اتریش می توانند درخواست پاسپورت بدهند. در حال حاظر کشور اتریش در حال سخت کردن شرایط پذیرش پناهنده در این کشور می باشد. کسانی که پرونده و مدارک بی اساس و دروغین به دولت این کشور ارائه می دهند ، پرونده های آنها ریجک می شود و به کشور خود باز می گردند. روش پناهندگی یکی از پرخطرترین راه برای اخذ تابعیت و اقامت کشور ها می باشد. موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد.

شرایط اخذ پاسپورت اتریش از طریق کار

کشور اتریش به دلیل داشتن شرایط عالی ، نرخ پایین بیکاری و اقتصاد رو به رشدی که دارد توجه بسیاری از متقاضیان کاری را به خود جلب کرده است. برای اخذ پاسپورت از طریق کار فرد بایستی پیشنهاد شغلی از کارفرمای اتریشی داشته باشد. بعد از طی این پروسه فرد می تواند اقدام به اخذ ویزای کار اتریش نماید. برای یافتن کار می تواند با مراجعه به سایت های کاریابی و ویزای جستجوی کار اتریش نسبت به این امر اقدام کند.  بعد از یافتن شغل و مشغول بکار شدن در این کشور ، کارت قرمز سفید قرمز با اقامتی 2 ساله به وی اعطا می شود. برای اخذ اقامت دائم داشتن شرایطی همچون: پرداخت مالیات و بیمه و زندگی به مدت 5 سال در این کشور الزامی است. دستیابی به بلوکارت یا کارت آبی اتحادیه اروپا یکی دیگر از مزایای مهاجرت کاری به اتریش می باشد.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری اتریش

شرایط اخذ پاسپورت اتریش از طریق سرمایه گذاری

طبق مقررات تابعیت به سرمایه گذاری ، یک متقاضی ملزم به سرمایه گذاری فعال در اقتصاد اتریش است ، به عنوان مثال در قالب یک سرمایه گذاری مشترک یا سرمایه گذاری مستقیم در مشاغلی که اشتغال ایجاد می کند یا فروش جدید صادراتی ایجاد می کند. به طور کلی سرمایه گذاری مستقیم قابل توجهی مورد نیاز است. به عنوان مثال ، سرمایه گذاری منفعل در اوراق قرضه دولتی ، املاک و مستغلات واجد شرایط نیستند. علاوه بر الزامات استاندارد اسنادی (مانند گذرنامه ، تولد و گواهی ازدواج) ، یک سوابق شخصی کاملاً تمیز (گواهی عدم سو criminal پیشینه کیفری) ، یک CV جامع و اطلاعات مربوط به سابقه تجارت و همچنین مراجع بی عیب و نقص باید توسط همه ارائه شود.

بررسی تابعیت دو گانه اتریش

قوانین اتریش تابعیت مضاعف را بطور اساسی محدود کرده است. به طور کلی ، فقط دسته های زیر شهروندان اتریشی می توانند دارای تابعیت خارجی باشند:

 • کسانی که از بدو تولد تابعیت دیگری به دست می آورند ، مانند فرزندانی که از والدین اتریشی در کشور دیگری متولد می شوند ، بنابراین به طور خودکار تابعیت آن کشور را می گیرند یا کسانی که با پدر یا مادر اتریشی و خارجی متولد می شوند.
 • شهروندان اتریشی تابعیت یافته که قادر به انصراف از تابعیت موجود خود نیستند.
 • کسانی که تابعیت اتریش را به دلیل انتصاب به عنوان استاد در دانشگاه اتریش کسب می کنند.
 • شهروند اتریشی متولد طبیعی (شهروند اتریش متولد اتریش یا متولد خارج از کشور از پدر و مادر اتریشی) یا شهروند اتریش با تولد طبیعی یا متولد شدن در یک کشور جوس (مثلاً ایالات متحده آمریکا ، کانادا و مکزیک)
 • شهروند طبیعی کشور دیگر متولد شده (شهروندان سایر کشورها از بدو تولد ، Jus soli ، به عنوان مثال ایالات متحده آمریکا ، کانادا یا مکزیک یا تبار) در برخی موارد نیازی به انصراف از تابعیت قبلی خود ندارند

وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت اتریش

همان طور که پیش تر در این مقاله به صورت جداگانه انواع روش های اخذ پاسپورت  اتریش رو مورد بررسی قرار دادیم؛ برای دست یابی به این امر روش های متنوعی وجود دارد . این روش ها برای هر شخصی  از لحاظی همچون: مالی، سوابق شغلی و تحصیلی متفاوت می باشد. از آنجایی که روند اخذ پاسپورت مرتبط به روابط حقوقی بین املل می باشد، پس استفاده از  راهنمایی و مشاوره وکلای مجرب و متخصص امری اساسی و الزامی می باشد در این راستا موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سابقه درخشان در زمینه مهاجرت و اخذ پاسپورت می تواند شما عزیزان را در این زمینه تا زمان حصول نتیجه راهنمایی و مشاوره دهد.

سوالات متداول در زمینه پاسپورت اتریش

✅چگونه پاسپورت اتریش بگیریم؟

به طور کلی 5 راه قانونی و یک راه غیر قانونی برای مهاجرت به اتریش وجود دارد که شیوه های قانونی عبارتند از کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و شیوه غیر قانونی که پناهندگی است. این شیوه ها اغلب به شکل غیر مستقیم منجر به اخذ پاسپورت اتریش می شوند و در ابتدا لازم است فرد اقامت اتریش را اخذ نماید تا در ادامه بتواند پاسپورت این کشور را نیز اخذ کند. به عنوان مثال، در شیوه تحصیلی فرد تا زمانیکه کار پیدا نکند نمی تواند اقامت دائم اتریش را دریافت کند. در این میان، روش هایی نیز همچون ثبت شرکت از طریق بلوکارت وجود دارد که تحت شرایطی می تواند مسیر اخذ پاسپورت توسط فرد را هموار نماید.

✅ بهترین راههای اخذ پاسپورت اتریش چیست؟

بسته به شرایط هر متقاضی بهترین روش اخذ پاس اتریش متفاوت است. برای برخی بهترین روش مهاجرت کاری می باشد و برای برخی دیگر تحصیل ، سرمایه گذاری یا ازدواج.

✅ اعتبار پاسپورت اتریش در جهان چقدر است؟

خوشبختانه کشور اتریش از نظر اعتبار پاسپورت در رتبه جهانی بسیار قابل قبولی قرار دارد. در واقع، اعتبار پاسپورت اتریش به وسیله تعداد کشورهایی مشخص می شود که می توان بدون ویزا به آنها سفر کرد و از این نظر کشور اتریش جایگاه بسیار مناسبی را دارد.

✅ آیا سفر به دیگر کشورهای اروپایی با پاسپورت اتریش بدون ویزا امکان پذیر است؟

بله.

 ✅ با پاسپورت اتریش کجا می شه رفت؟

به سبب اعتبار بالایی که پاسپورت اتریش دارد می توان به 110 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کرد و سفر به 30 کشور با پاسپورت اتریش نیاز به ویزای فرودگاهی دارد. در این میان تنها سفر به برخی کشورها همچون عراق و افغانستان نیاز به دریافت ویزا دارد.

✅ گرفتن پاسپورت اتریش چقدر زمان می برد؟

مدت زمان دستیابی به پاس اتریشی بسته به روش مهاجرتی متفاوت است. اما بطور کلی پس از 5 تا 10 سال ورود و اخذ اقامت قانونی اتریش ( مگر اقامت تحصیلی ) قادر خواهید بود که به یک شهروند و تبعه اتریشی تبدیل شوید.

✅ آیا با تحصیل در اتریش می توانم پاسپورت اتریش را بدست آورم؟ چگونه؟

بله! اما دقت داشته باشید که صرف تحصیل در یک کشور منتج به اخذ تابعیت و پاسپورت نخواهد شد. برای این منظور شما می بایست پس از فارغ التحصیلی از یکی از مراکز علمی و دانشگاههای اتریش ، در این کشور کار پیدا کنید و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایید. در این صورت است که خود را در مسیر اخذ پاس اتریش قرار داده اید، زیرا اقامت کاری به پاسپورت منجر می گردد.

✅ آیا میشه پاسپورت اتریش رو خرید؟

در برخی کشورها همچون قبرس با پرداخت مبلغی می توان پاسپورت این کشور را خرید. در کشور اتریش چنین پلنی برای خرید مستقیم پاسپورت وجود ندارد. با این حال، می توان از طریق روش های اصولی که بهترین روش های مهاجرتی محسوب می شوند پس از چند سال به پاسپورت این کشور دست یافت. به عنوان مثال، ثبت شرکت از طریق بلوکارت یکی از بهترین راه ها برای اخذ پاسپورت اتریش است که مزایایی همچون دریافت بیمه و بازنشستگی را نیز برای فرد به همراه دارد.

✅ آیا با کار در آلمان می توانم پاسپورت اتریش را بدست آورم؟ چگونه؟

شیوه کاری یکی از روش های مناسب برای اخذ اقامت اتریش و در نهایت پاسپورت آن محسوب می شود. در واقع، افراد بسته به قرارداد کاری خود می توانند بعد از حدود 3-4 سال اقامت دائم و با گذشت 3-4 سال دیگر نیز پاسپورت این کشور را دریافت نمایند. باید توجه داشت که اخذ پاسپورت منوط به رعایت برخی الزامات است.

✅ آیا تولد در کشور اتریش می تواند به اخذ تابعیت و شهروندی ختم شود؟

خیر.

✅ آیا اخذ پاسپورت اتریش از طریق ازدواج امکان پذیر است؟

بله! شما می توانید با ازدواج با یک شهروند اتریشی فارغ از اینکه زن باشد یا مرد، به تابعیت ، پاسپورت و شهروندی آلمان دست یابید.

✅ شرایط گرفتن پاسپورت اتریش از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟

با بررسی استانداردهای سرمایه گذاری بین المللی و شاخصه های اقتصادی مختلف می توان دریافت که کشور اتریش در میان برترین مقاصد بین المللی سرمایه گذاری قرار می گیرد. در واقع، اتریش از نظر نرخ بیکاری، نرخ تورم ، نرخ مالیات و .. وضعیت بسیار مناسبی دارد. ثبت شرکت از طریق بلوکارت، قرمز سفید قرمز و خودحمایتی مطلوب ترین طرح های سرمایه گذاری در اتریش محسوب می شوند که اغلب پس از 6 سال منجر به دریافت پاسپورت اتریش می شوند.

✅ شرایط امتحان سیتیزن شیپ اتریش چگونه است؟

برای سیتزن اتریش شدن می بایست در امتحان شهروندی این کشور قبول شوید. مفاد این امتحان در مورد تاریخ ، قوانین شهروندی آلمان و همچنین تسلط به زبان آلمانی می باشد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

پاسپورت اتریش و تابعیت اتریش از معتبر ترین پاسپورت های دنیا میباشد که هر شخصی که قصد دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور را دارد میتواند از روش های ذکر شده در این مقاله پاسپورت اتریش را اخذ کند. توجه شود پاسپورت کشور اتریش مثل برخی کشورها قابل خریدن نیست و با زندگی و همسو شدن با فرهنگ و جامعه اتریشی به دست می آید. اتریش کشور مهاجرپذیری میباشد و با زندگی و کار و پرداخت مالیات و بیمه در این کشور در اکثر مواقع پس از 6 سال میتوان درخواست پاسپورت کرد. کشور اتریش جزو بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی میباشد و قطعا زندگی در کشور زیبای اتریش میتواند مد نظر اشخاص بسیاری باشد. تحصیل رایگان ، بازار کار قوی ، نیاز به نیروی کار ، اقتصاد رو به رشد و امنیت و … همه دلایلی هستند که کشور اتریش و شهر زیبای وین بی دلیل جزو بهترین مناطق دنیا جهت زندگی نیستند. کشور اتریش روش های متعددی جهت اخذ اقامت و تابعیت دارد و قوانین مهاجرتی به شکلی وضع شده است که اشخاص با از طرق مختلفی میتوانند شهروند این کشور شوند و پاسپورت اتریش را اخذ کنند. برای اخذ اقامت اتریش و پاسپورت اتریش ممکن است برای هر شخص روش مختلفی وجود داشته باشد و باید با بررسی رزومه و شرایط افراد بهترین روش انتخاب شود. جهت دریافت اطلاعات تخصصی و تکمیلی و بررسی شرایط میتوانید با مشاورین مجرب ما در وین و دیگر نقاط تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. اگر کسی با یک تبعه یا دارا بودن اقامت اتریش ازدواج کند می تواند پاسپورت این کشور را اخذ کند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *