پاسپورت ایتالیا

پاسپورت ایتالیا

و انواع روش های اخذ تابعیت

پاسپورت ایتالیا ، روشهای مهاجرت به ایتالیا به منظور اخذ شهروندی ایتالیا و ارزش پاسپورت ایتالیا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. از چه روشهایی می توان به پاسپورت ایتالیا دست یافت؟ اعتبار پاسپورت ایتالیا در بین کشور های جهان چقدر است؟ با داشتن پاسپورت ایتالیا به چند کشور می توان بدون ویزا سفر کرد؟ آیا با تحصیل در دانشگاههای ایتالیا می توان موفق به اخذ پاسپورت این کشور شد؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در رابطه با اخذ پاسپورت، تابعیت و شهروندی ایتالیا پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات پیرامون آن را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد. امروزه تعداد قابل ملاحظه ای از افراد، متقاضی مهاجرت به کشور ایتالیا و اخذ پاسپورت این کشور می باشند و این امر ما را بر آن داشت که به نگارش مقاله ای در این زمینه بپردازیم. به طور کلی اخذ پاسپورت یک کشور به معنای اخذ تابعیت و شهروندی آن کشور است و دارندگان پاسپورت کشور ایتالیا همانند دیگر شهروندان این کشور، از حقوق شهروندی نظیر رأی دادن و شرکت در سرنوشت آینده این کشور، تحصیل و درمان رایگان برخوردارند. در نگارش این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوق مشاوره ای MIE به رشته تحریر درآمده است، سعی شده است که تمامی سوالات و ابهامات شما در باب اخذ پاسپورت ایتالیا ، تابعیت و شهروندی این کشور رفع گردد؛ با این حال در صورت هر گونه سوال، شما عزیزان می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش تماس برقرار کرده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید.

پاسپورت ایتالیا

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور ایتالیا
 • اعتبار و ارزش پاسپورت ایتالیا
 • روش های اخذ پاسپورت ایتالیا
 • پاسپورت ایتالیا از طریق کار
 • پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل
 • پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت ایتالیا از طریق تولد
 • پاسپورت ایتالیا از طریق ازدواج
 • پاسپورت ایتالیا و پناهندگی
 • نکات مهم در باب تابعیت ایتالیا
 • وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت ایتالیا
 • سوالات متداول در زمینه پاسپورت ایتالیا
 • سخن پایانی

درباره کشور ایتالیا

کشور ایتالیا که با نام رسمی جمهوری ایتالیا شناخته می شود، شبه جزیره است که در جنوب قاره سبز واقع شده است و پایتخت آن شهر رم می باشد. ایتالیا با جمعیتی بیشتر از 60 میلیون نفر، پنجمین کشور پرجمعیت اروپا محسوب می شود و دین غالب مردم آن مسیحی است. زبان رسمی مردم این کشور، ایتالیایی است که به زبان های اسپانیا و پرتغالی بسیار نزدیک است. این کشور از آنجا که یکی از اعضای گروه هشت می باشد، یک کشور صنعتی و توسعه یافته شناخته شده است. ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا ست و واحد پول آن یورو می باشد. شبه جزیره ایتالیا از دو جزیره سیسیل و ساردنی واقع در دریای مدیترانه واقع شده است. گفتنی است که واتیکان و سن مارینو دو کشور مستقل بسیار کوچک هستند در داخل خاک ایتالیا واقع شده اند و تکه کوچکی از خاک این کشور نیز جدای از مرزهای آن، در کشور سوئیس قرار دارد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا
بورسیه تحصیلی ایتالیا

این کشور با برخورداری از اقتصادی پیشرفته در نظام کاپیتالیسم و یکی از اعضای مهم این نظام می باشد. فلز کاری، صنایع شیمیایی، ساخت و تولید وسائل نقلیه، تولید مواد غذایی و نوشیدنی ها، منسوجات و البسه، پتروشیمی، صنایع الکتریکی و جنگ افزار از صنایع مهم و ممتاز این کشور به شمار می آیند. بخش جنوبی این کشور که در زمینه کشاورزی و دامداری فعال است، به نسبت فقیر تر از بخش شمالی آن که صنعتی است، می باشد. کشور ها در اعطای تابعیت از طریق تولد به دو روش برخورد می نمایند و از دو قاعده و سیستم پیروی می کنند :

 • قاعده خاک

  بنا بر این قاعده اگر کودکی صرفا در خاک یک کشور ( صرف نظر از تابعیت و ملیت والدینش ) متولد شود، به آن کودک تابعیت و پاسپورت اعطا می گردد. از جمله کشور هایی که از قاعده خاک در اعطای تابعیت و شهروندی پیروی می نمایند می توان به کانادا، آمریکا و برزیل اشاره کرد.

 • قاعده خون

  بنا بر این قاعده، شهروندی از طریق تابعیت و ملیت پدر یا مادر به کودک متولد شده تعلق پیدا خواهد کرد( نه خاک کشوری که در آن به دنیا آمده است ). گفتنی است که کشور ایتالیا در اعطای تابعیت از قاعده خون پیروی می نماید. البته استثنائاتی در این خصوص وجود دارد که در پاراگراف مربوط به اخذ پاسپورت ایتالیا از طریق تولد به آنها خواهیم پرداخت.

اعتبار و ارزش پاسپورت ایتالیا

به گزارش passport index پاسپورت ایتالیا در رنکینگ بین المللی پاسپورت های جهان در کنار پاسپورت کشورهای سوئد ، پرتغال ، اتریش ، سوئیس و ایرلند در رده دوم قرار دارد. مطابق جدیدترین آمار معتبر در انتهای سال 2020 شما با داشتن پاسپورت ایتالیا می توانید به بیش از 130 کشور بدون ویزا سفر کنید که برای سفر به 34 کشور از این 133 کشور نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی ( visa on arrival ) در کشور مقصد دارید و برای مسافرت به 65 کشور دیگر می بایست ویزا بگیرید. شما با داشتن پاسپورت ایتالیا می توانید به اکثر کشورهای اروپایی بدون نیاز به ارائه هیچ گونه مدارک عبور از مرزها نظیر پاسپورت یا ویزا تردد داشته باشید، همچنین با داشتن این پاسپورت می توانید به صورت آزادانه به اکثر کشور های قاره های آمریکا و اقیانوسیه بدون ویزا سفر کنید.

 • اعتبار پاسپورت ایتالیا

اعتبار پاسپورت ایتالیا

روش های اخذ پاسپورت ایتالیا

به طور کلی، مهاجرت به ایتالیا و اخذ پاسپورت ایتالیا به پنج روش قانونی شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد و به یک روش غیر قانونی پناهندگی امکان پذیر است که در ادامه مقاله به بررسی هر یک از این روشها می پردازیم .

پاسپورت ایتالیا از طریق کار

قبل از مهاجرت کاری به هر کشوری می بایست نرخ بیکاری، مشاغل مورد نیاز و برخی از شاخص های اقتصادی را بررسی نمایید و بر اساس آنها تصمیم بگیرید که آیا مهاجرت کاری به این کشور مناسب است یا کشورهای دیگری وجود دارند که شرایط آنها برای مهاجرت کاری مطلوب تر باشد؟ همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، آخرین نرخ بیکاری در کشور ایتالیا که مربوط به ابتدای سال 2020 میلادی می باشد، که به تقریبا 6 درصد کاهش یافته اما کماکان نرخ مناسبی به حساب نمی آید. لذا این امر طبیعی است که دولت ایتالیا و کارفرمایان این کشور، برای استخدام نیروی کار، افراد بومی و اتباع خود ایتالیا را اولویت قرار دهند. لذا پیدا کردن کار و اخذ پاسپورت ایتالیا از طریق کار برای متقاضیان خارج از ایتالیا و اتحادیه اروپا امری مشکل به نظر می رسد.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل

روش دیگری که به وسیله آن می توانید اقامت دائم و در نهایت پاسپورت کشور ایتالیا را به دست آورید طریق تحصیل در ایتالیا است. البته باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که تحصیل در کشور ایتالیا به تنهایی هرگز باعث دریافت اقامت و پاسپورت ایتالیا نخواهد شد و پس از تحصیل شما باید کار تمام وقت در ایتالیا پیدا کنید و اقامت کاری بگیرید و یا از روش های سرمایه گذاری و یا سایر برنامه های اقامتی برای اخذ اقامت ایتالیا اقدام نمایید. تحصیل در کشور ایتالیا در تمامی مقاطع برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی

  تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا در اکثر رشته ها به زبان ایتالیایی است و در رشته های بسیار محدود نظیر مدیریت، توریسم و هتلداری به زبان انگلیسی ارائه می گردد. البته در ایتالیا امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد؛ البته می توان گفت شانس بسیار کمی برای دانشجویان بین المللی در قبولی در آزمون پزشکی وجود دارد.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر رشته ها به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد.

 • تحصیل در مقطع دکترا

  در مقطع دکتری نیز امکان تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد که البته برای پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری داشتن یک استاد راهنما اجباری است.

ایتالیا دارای بورس های استانی است که این بورسیه به دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های اقامت و تحصیل در ایتالیا را نداشته باشند تعلق می گیرد. به علت پایین بودن  هزینه های تحصیل و امکان دریافت بورس های تحصیلی  سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند که پس از فارغ التحصیلی شانس بسیار کمی برای پیدا کردن شغل مناسب و اقامت کاری در ایتالیا دارند. اکثر فارغ التحصیلان در ایتالیا پس از اتمام تحصیل مجبور هستند به کشور دیگری مهاجرت کنند.

 • دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت و در نهایت پاسپورت ایتالیا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا است. سرمایه گذاری در ایتالیا به صورت ثبت شرکت و کارآفرینی و یا خرید اوراق قرضه است. شما می توانید با مبلغ حداقل 2 میلیون یورو از طریق خرید اوراق قرضه دولتی کارت اقامت دو ساله از ایتالیا دریافت نمایید، پس از سال دوم این اقامت برای 3 سال تمدید می شود و در انتهای سال پنجم می توانید برای اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایید. پس از دریافت کارت اقامت دائم، پس از 5 سال می توانید برای اخذ پاسپورت ایتالیا اقدام نمایید. در این روش سرمایه گذاری کارت اقامت برای فرد اصلی، همسر و فرزندان زیر 18 سال وی صادر می شود.

دانشجویانی که از ایتالیا فارغ التحصیل می شوند می توانند برای تمدید کارت اقامت از روش سرمایه گذاری با ثبت شرکت و کارآفرینی اقدام نمایند. سرمایه مشخصی در این رابطه تعیین نشده است . سرمایه گذاران برای دست یابی به این امر بایستی طرح تجاری یا پلنی را برای تجارت و شرکت خود به دولت ایتالیا ارائه نماید. در این روش اقامت به شکل سالیانه تمدید می شود که در انتهای سال پنجم می توان برای کارت اقامت دائم ایتالیا اقدام نمود.  قبل از هرگونه اقدامی سرمایه گذاران بایستی نرخ مصادره اموال و رشد اقتصادی این کشور را مورد بررسی قرار دهند. نرخ مصادره اموال نشان گر میزان امنیت سرمایه گذاری در کشور ها می باشد . شاخصه این نرخ بین اعداد 1 تا 7 می باشد . بدین معنی که هرچقدر به عدد 1 نزدیک تر باشد ، امنیت سرمایه گذاری در این کشور بالا است و بالعکس.

 • نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال ایتالیا
 • رشد اقتصادی

رشد اقتصادی ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق تولد

کشورها در اعطای تابعیت از طریق تولد می توان به دو دسته تقیسم کرد؛ کشورهایی که از قانون خاک پیروی می کنند و کشورهایی که از قانون خون پیروی می کنند. ایتالیا در اعطای تابعیت از قانون خون پیروی می کند. بنا بر اصل خون تنها کودکی که از پدر یا مادر ایتالیایی متولد شود پاسپورت و تابعیت ایتالیایی خواهد داشت. همچنین طفلی که از پدر و مادر نامشخص در ایتالیا متولد شود می تواند پاسپورت و تابعیت ایتالیایی داشته باشد.

پاسپورت ایتالیا از طریق ازدواج

ازدواج با شهروند ایتالیایی یکی از روش های اخذ پاسپورت ایتالیا می باشد. اگر شهروند خرجی با شهروند ایتالیایی ازدواج کند، به وی اقامتی دو ساله اعطا می شود.  برای اخذ پاسپورت بایستی دو سال از اقامت دائم گذشته باشد و سه سال در این کشور زندگی کند. شایان ذکر است که اگر فرزندی داشته باشند؛ پروسه مذکور کاهش می بابد. طبق قانون 4 دسامبر 2018 ، اگر زوجین بعد از این تاریخ ازدواج کنند، برای اخذ پاسپورت بایستی حداقل نمره B1 در ازمون زبان ایتالیایی را کسب کنند.

پاسپورت ایتالیا و پناهندگی

پناهندگی یکی دیگر از روش های اخذ پاسپورت ایتالیا می باشد . این روش علاوه بر هزینه های بسیار زیاد مالی ، پرخطرترین نیز محسوب می شود. طبق کنواسیون ژنو، پناهنده به کسی اطلاق می شود که در کشور خود از لحاظ جانی مورد تهدید و در خطر قرار گرفته است. کسی که پناهنده کشور ایتالیا می شود، به مدت 5 سال حق استفاده از حقوق شهروندی، کار و تحصیل در این کشور را ندارد. موسسه حقوقی ملک پور در زمینه پناهندکی هیچ گونه خدماتی ارائه نمی دهد. این بخش از  مقاله صرفا جهت اطلاع شما عزیزان از مبحث پناهندگی می باشد.  به شما عزیزان پیشنهاد می شود برای امنیت مالی و جانی خود از روش های دیگر مهاجرت استفاده نمایید.

نکات مهم در باب تابعیت ایتالیا

یکی شدن با فرهنگ جامعه (naturalization  ) ، آداب و رسوم و زبان کشور ایتالیا از پروسه اخذ پاسپورت و تابعیت می باشد. قوانین  naturalization و اخذ پاسپورت  در قانون ملی کشور ایتالیا عبارتند از:

 • اقامت قانونی به مدت 10 سال، عدم سوء پیشینه و اثبات تمکن مالی برای زندگی در ایتالیا
 • این پروسه 10 ساله برای نوادگان یک پدر بزرگ ایتالیایی و خارجیانی که در ایتالیا به دنیا آمده باشند به 3 سال کاهش یابد
 • پروسه 10 ساله برای تبعه کشور های اتحادیه اروپا ، به 4 سال کاهش می بابد.
 • پروسه 10 ساله برای پناهندگان ایتالیا به مدت 5 سال کمتر شود.
 • پروسه 10 ساله برای کودکان خارجی که، شهروند ایتالیایی وی را به عنوان فرزند خواندگی پذیرفته است؛ 7 سال کاهش می یابد.

وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت ایتالیا

همان طور که پیش تر در این مقاله به صورت جداگانه انواع روش های اخذ پاسپورت ایتالیا رو مورد بررسی قرار دادیم؛ برای دست یابی به این امر روش های متنوعی وجود دارد . این روش ها برای هر شخصی  از لحاظی همچون: مالی، سوابق شغلی و تحصیلی متفاوت می باشد. از آنجایی که روند اخذ پاسپورت مرتبط به روابط حقوقی بین املل می باشد، پس استفاده از  راهنمایی و مشاوره وکلای مجرب و متخصص امری اساسی و الزامی می باشد در این راستا موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سابقه درخشان در زمینه مهاجرت و اخذ پاسپورت می تواند شما عزیزان را در این زمینه تا زمان حصول نتیجه راهنمایی و مشاوره دهد.

سوالات متداول در زمینه پاسپورت ایتالیا

چگونه می توان پاسپورت ایتالیا را بدست آورد؟

دریافت پاسپورت ایتالیا از روش هایی نظیر تولد، ازدواج، پناهندگی، کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ویزای افراد خاص امکان پذیر می باشد.

اعتبار پاسپورت ایتالیا در جهان چقدر است؟

پاسپورت ایتالیا دارای اعتبار بسیار بالایی است و با در اختیار داشتن این پاسپورت می توانید در هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی کنید. همچنین امکان تردد به بسیاری از کشورهای دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا و یا اخذ ویزای آسان امکان پذیر می باشد.

آیا خرید پاسپورت ایتالیا امکان پذیر است؟

کشور ایتالیا برنامه ای برای خرید پاسپورت در اختیار متقاضیان قرار نداده است و متقاضیان می بایست از روش های مختلف به مرور زمان اقامت دائم و تابعیت خود را دریافت نمایند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

پاسپورت ایتالیا، روش های اخذ پاسپورت ایتالیا، بررسی انواع روش ها همچون کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و نکات مهم در باب پاسپورت و همچنین ارزش پاسپورت ایتالیا در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. با تحصیل در ایتالیا نمی توان پاسپورت این کشور را اخذ نمود. همچنین به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری دستیابی به کار و به دنبال آن پاسپورت کمی دشوار می باشد. به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی دارید می توانید کشورهایی همچون: آلمان و اتریش که دارای شرایط مناسب تری می باشند و همچنین نرخ بیکاری پایینی نیز دارند اقدام کنید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند. در صورت رضایت از این مقاله 5 امتیاز ستاره بدهید.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. شما می توانید با مبلغ حداقل 2 میلیون یورو از طریق خرید اوراق قرضه دولتی کارت اقامت دو ساله از ایتالیا دریافت نمایید، پس از سال دوم این اقامت برای 3 سال تمدید می شود و در انتهای سال پنجم می توانید برای اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایید. پس از دریافت کارت اقامت دائم، پس از 5 سال می توانید برای اخذ پاسپورت ایتالیا اقدام نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *