پاسپورت سوئيس

پاسپورت سوئيس

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های اخذ پاسپورت

پاسپورت سوئیس و شرایط و راههای اخذ شهروندی یا تابعیت کشور سوئیس در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. از چه روشهایی می توان به پاسپورت یا تابعیت سوئیس دست یافت؟ اعتبار و ارزش پاسپورت سوییس در بین سایر کشور های جهان چقدر است؟ بر اساس قانون اساسی سوئیس پس از چند سال می توان تابعیت سوئیس را بدست آورد؟ تعداد کشورهایی که با پاسپورت سوییس بدون ویزا می توان به آنها سفر کرد چند تاست؟ برای دریافت پاسپورت کشور سوئیس چه مدارکی مورد نیاز است؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه اخذ شهروندی ، پاسپورت و تابعیت کشور سوئیس پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات پیرامون آن را بیان نماییم. سوئیس کشوری بسیار زیبا در قلب اروپاست که به دلیل سطح بالای کیفیت زندگی مورد تقاضای مهاجرت بسیاری از افراد در سرتاسر جهان قرار گرفته است. این کشور به دلیل بی طرف بودن در جنگهای جهانی به کشور صلح معروف شده است و این صلح و آرامش نیز در جو این کشور و میان مردم آن موج می زند. شاید بارها نام کنوانسیون ژنو به گوشتان خورده باشد؛ این کنوانسیون که به کنوانسیون پناهندگی معروف است در شهر ژنو این کشور منعقد شده است. در این نوشتار ما به کلیه سوالات شما در زمینه پاسپورت سوئيس پاسخ خواهیم داد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور؛ تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

پاسپورت سوئيس

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره پاسپورت سوئيس
 • اعتبار پاسپورت سوئيس
 • روش های اخذ پاسپورت سوئيس
 • پاسپورت سوئيس از طریق کار
 • پاسپورت سوئیس از طریق تحصیل
 • پاسپورت سوئیس از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت سوئیس از طریق تولد
 • پاسپورت سوئيس از طریق ازدواج
 • پاسپورت سوئيس از طریق پناهندگی
 • نکات مهم در باب پاسپورت سوئيس
 • وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت سوئيس
 • سوالات متداول در زمینه پاسپورت سوئيس
 • سخن پایانی

درباره کشور سوئيس

کشور سوئیس با جمعیتی حدود هفت و نیم میلیون نفر و مساحتی ۴۱،۲۹۰ کیلومتر مربع در اروپای غربی واقع شده و از شمال با کشور آلمان، از جنوب با کشور ایتالیا، از شرق با کشور اتریش و لیختن اشتاین و از غرب با کشور فرانسه همسایه است. پایتخت کشور سوئیس شهر برن بوده و مهم ترین شهرهای آن ژنو و زوریخ هستند. مردم این کشور به زبان های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و رومانیایی صحبت می کنند، در واقع می توان گفت سوئیس کشوری چند زبانه است. یکی از دفاتر سازمان ملل در شهر ژنو واقع شده است. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان می باشد و هزینه های اقامت در آن به نسبت بالا است. در ادامه شرایط گرفتن اقامت سوئیس و اخذ پاسپورت سوئیس از طرق مختلف را بررسی خواهیم نمود.

پرچم سوئیس
شرایط عمومی سوئیس

اعتبار پاسپورت سوئيس

پاسپورت سوئيس در میان دیگر پاسپورت های کشورها از چه میزانی از اعتبار برخوردار است؟ برای بررسی اعتبار پاسپورت یک کشور یکی از مهمترین عوامل و فاکتورها این است که دارندگان پاسپورت این کشور امکان سفر بدون ویزا به چه کشورهایی را دارند؟ در واقع اعتبار و ارزش پاسپورت کشور ها بر اساس تعداد کشورهایی که تبعه آن کشور می توانند بدون ویزا به آن ها سفرکنند، در دسته بندی های مختلفی قرارمی گیرد. در آخرین وضعیت بررسی اعتبار پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ کشور سوئيس در رده چهارم و در کنار کشورهایی نظیر اتریش، ژاپن، کانادا، ایرلند، یونان، بلژیک، پرتغال و بریتانیا قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت کشور سوئيس و دیگر کشورهای این دسته می توانند به ۱۶۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفرکنند. چنانچه ملاحظه فرمودید پاسپورت سوئيس از نظر اعتبار پاسپورت در جایگاه بسیار خوبی در این رده بندی قرارگرفته است.

لیست معتبر ترین پاسپورت های جهان و آزادی سفر

( اعتبار پاسپورت سوئیس و آزادی سفر با آن )

نام کشور

رنک پاسپورت

آزادی سفربدون نیاز به اخذ ویزا

نیاز به اخذ ویزا

امارات متحده عربی

۱

۱۷۸

۲۰

فنلاند

۲

۱۷۱

۲۷

لوکزامبورگ

۲

۱۷۱

۲۷

آلمان

۳

۱۷۰

۲۸

دانمارک

۳

۱۷۰

۲۸

هلند

۳

۱۷۰

۲۸

استرالیا

۳

۱۷۰

۲۸

اسپانیا

۳

۱۷۰

۲۸

سوئیس

۳

۱۷۰

۲۸

ایرلند

۳

۱۷۰

۲۸

کره جنوبی

۳

۱۷۰

۲۸

روش های اخذ پاسپورت سوئيس

برای اخذ پاسپورت سوئيس روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. هر کدام از روش های موجود شرایط خاص خود را دارا می باشند و برای اینکه شخص بتواند از آن طریق اقدام کند باید الزاماتی را فراهم سازد.

پاسپورت سوئيس از طریق کار

کسانی که خواهان اخذ پاسورت سوئیس از طریق کار هستند بایستی ویزای کار را دریافت کنند.در این راستا متقاضی بایستی در ابتدا از سوی یک شخص یا شرکت در سوئیس پیشنهاد شغلی دریافت کند. متقاضیان بایستی مدارک تحصیلی، رزومه و سوابق کاری خود را به شرکت مورد نظر ارسال نمایید و در صورت تایید از طرف شرکت مورد نظر در کشور سوئیس، در صورتی که هیچ نیروی کار متخصصی برای شغل مورد نظر در سوئيس و اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد، کارفرما می تواند شما را برای کاردر آن موقعیت شغلی استخدام نموده و برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند. البته می توان گفت به این شکل گرفتن شغل و استخدام شدن کاری بس دشوار بوده و نیازمند به تخصص ویژه و دانش بسیار بالای متقاضی است و معمولاً شرکت سوئیسی فردی که ویزا و اجازه کارتمام وقت قانونی در سوئیس را ندارد استخدام نمی کند. برای استخدام نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا، کارفرمای سوئیسی باید ادره مهاجرت کشور سوئیس را متقاعد نماید که در اروپا نیروی کار مورد نظر وجود ندار که از این طریق بتواند نیروی خارج از اتحادیه اروپا را استخدام کند.

اما چنان چه شخص بتواند پیشنهاد شغلی از سوئيس دریافت نماید، با ارائه دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای سوئیسی و تمامی مدارک تحصیلی، تخصصی و سوابق کاری که ترجمه شده و مورد تایید قرار گرفته، می تواند از سفارت سوئيس ویزای کار سوئيس را درخواست نماید. پس ازگذشت ۱۰ سال کار تمام وقت و پرداخت مالیات در سوئيس می توان برای دریافت کارت اقامت دائم سوئيس اقدام نمود و پس از آن بعد از گذشت ۲ سال برای اخذ پاسپورت سوئيس اقدام کرد. در نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور سوئيس را مشاهده میفرمایید:

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری سوئیس

پاسپورت سوئیس از طریق تحصیل

کسانی که خواهان تحصیل در سوئیس می باشند می توانند به زبان انگلیسی  ، آلمانی و فرانسوی در این کشور به تحصیل بپردازند. برای اخذ پاسپورت و اقامت ، دانشجویان بایستی بعد از اتمام تحصیل ، پیشنهاد شغلی از کارفرمای سوئیسی داشته باشند. در این راستا ابتدا به متقاضی اقامت موقت و بعد از 10سال زندگی در این کشور می تواند اقامت دائم خود و نهایتا پاسپورت و تابعیت را دریافت کنند. نظام آموزشی در این کشور بسیار قوی می باشد. دانشگاه های برتر و معروفی همچون: باسل ، برن ، ژنو ، زوریخ و لوزان در این کشور وجود دارند. در رابطه با هزینه های تحصیل می توان گفت که برای دانشجویان بین الملل هزینه ها نسبت به دانشگاه های اتریش و آلمان بالا می باشد.

به طور کلی تنها با تحصیل در کشورها نمی توان به تابعیت و پاسپورت دست یافت، ولی این بهترین راه برای ورود به بازار کار و آشنایی با فرهنگ و تاریخ کشورها می باشد که با کار در کشور مقصد منجر به اخد تابعیت و نهایتا پاسپورت می شود.

QS 2020

دانشگاه

6

زوریخ

18

دانشگاه پلی تکنیک لوزان

76

دانشگاه زوریخ

151

دانشگاه بازل

123

دانشگاه برن

110

دانشگاه ژنو

153

دانشگاه لوزان

دانشگاه فریبرگ

پاسپورت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

کسانی که خواهان اخذ پاسپورت سوئیس می باشند می توانند از طریق سرمایه گذاری در این کشور به این امر دست یابند. برای رسیدن به پاسپورت و تابعیت سوئیس  فرد می تواند بعد از گذشت 12 تا 15 سال از سرمایه گذاری خود به این امر دست یابد . در این راستا اخذ اقامت با سرمایه گذاری در سوئیس به دو روش امکان پذیر است که عبارتند از :

 • ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار

  جهت ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار شخص باید با ثبت یک شرکت که معمولا شرکت با مسئولیت محدود از انواع محبوب ثبت شرکت می باشد، برای شهروندان سوئیسی شغلی ایجاد کند و برای اقتصاد و دولت سوئیس سودمند باشد.  برای این امر، فردی که قصد ثبت شرکت دارد باید بیش از 1 میلیون یورو توانایی سرمایه گذاری در این کشور را داشته باشد تا بتواند از این روش اقامت کشور سوئیس را اخذ کند. شایان ذکر است که این نوع اقامت تنها به فرد اصلی اعطا می شود. برای زندگی می تواند در کانتونی که توسط دولت سوئیس تعیین شده است در آنجا زندگی کنند. یکی از محبوب ترین کانتون های سرمایه گذاریبه دلیل داشتن نرخ مالیات کمتر، کانتون زوگ  می باشد.

 • اقامت بازنشستگان

  برای اقامت بازنشستگی در کشور سوئیس شخص بایستی 55 سال به بالا باشد و توانایی مالی در مواردی همچون:  پرداخت مالیات به طور سالیانه مبلغ 170000 دلار به دولت سوئیس و هزینه های زندگی را داشته باشد. حداقل مالیات پرداختی 170,000 دلار می باشد که این نرخ مالیات در هر کانتونی متفاوت می باشد و بر اساس میزان درامد شخص این امکان وجود دارد که تا مبلغ 1 میلیون دلار نیز برسد.

 • نرخ تولید ناخالص ملی

نرخ تولید ناخالص ملی

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد ثبت شرکت در سوئیس

پاسپورت سوئیس از طریق تولد

کشورها برای اعطای تابعیت از دو سیستم خاک و خون پیروی می کنند. در رابطه با کشور سوئیس می توان گفت که بر خلاف کشورهایی همچون: آمریکا و کانادا که از سیستم خاک پیروی می کنند، این کشور از سیستم خون تبعیت دارد . طبق قوانین دولت سوئیس تابعیت این کشور به پنج طریق اعطا می شود:

 • فرزند یک زن سوئیسی که ازدواج نکرده است نیز تبعه کشور سوئیس می شود.
 •  فرزند متولد شده از پدر سوئیسی و مادر خارجی که ازدواج نکرده اند. اگر پدر تا قبل از رسیدن به سن قانونی فرزند، خود را به عنوان پدر قانونی معرفی کند؛ به فرزند تابعیت اعطا می شود
 • فرزندی که  یکی از والدین آنها تابعیت سوئیسی داشته باشد ، پاسپورت این کشور به وی تعلق می گیرد. این تابعیت اکتسابی می باشد و به فرزند تحمیل می شود.
 •  اگر فرزندی در سوئیس پیدا شود که ” والدینی نداشته باشد ” تابعیت اعطا می شود.
 • فرزند خواندگی در خانواده سوئیسی

پاسپورت سوئيس از طریق ازدواج

درخواست تابعیت سوئیس به عنوان یک تبعه خارجی که با یک شهروند سوئیس ازدواج کرده باشد ، می تواند پس از تنها سه سال ازدواج و پنج سال اقامت کلی در این کشور ، سریع پیگیری شود. با توجه به این واقعیت که هزینه قابل استرداد نیست و نتیجه درخواست شما ممکن است 18 ماه طول بکشد ، شما باید از صحت اطلاعاتی که ارائه می دهید اطمینان حاصل کنید. یک خطای ساده در هنگام تکمیل روند ممکن است درخواست شما را فاقد اعتبار کند و از این رو باعث تاخیر قابل توجهی در اخذ تابعیت شود. به همین دلیل ، توصیه می شود از خدمات وکلای باتجربه مهاجرت که می توانند در زمینه درخواست شما به شما کمک کنند اطمینان حاصل کنید و اطمینان حاصل کنید که بهترین نتیجه را برای موفقیت دارد.

پاسپورت سوئيس از طریق پناهندگی

قانون پناهندگی سوئیس بر اساس اصول مندرج در کنوانسیون ژنو در مورد وضعیت پناهندگان است. مهمترین هنجارهای پذیرش و رسیدگی به پناهندگان در قانون پناهندگی و قانون اتباع خارجی موجود است. به افرادی که به عنوان پناهنده شناخته می شوند یا از آنها محافظت موقت می شود ، اجازه اقامت موقت داده می شود. درخواست پناهندگی را می توان در فرودگاه ، در مرز یا داخل سوئیس در یک مرکز پذیرش و پردازش ارسال کرد. مشخصات شخصی متقاضی ثبت می شود ، اثر انگشت و عکس وی گرفته می شود و داده ها با پایگاه داده های ملی و اروپایی مقایسه می شوند. دبیرخانه امور مهاجرت ایالت مصاحبه ای انجام می دهد تا در مورد تأیید یا رد درخواست پناهندگی تصمیم بگیرد. در صورت اعطای پناهندگی ، پناهنده می تواند از مزایای تأمین اجتماعی مطالبه کند گویی که یک تبعه سوئیس باشد. پس از ده سال اقامت دائم و در صورت احراز شرایط اضافی ، یک فرد خارجی می تواند برای تابعیت در سوئیس اقدام کند. برای پناهندگان شناخته شده نیمی از سالهایی که در سوئیس برای اجازه اقامت موقت سپری شده اند می تواند کل آن زمان باشد.

نکات مهم در باب پاسپورت سوئيس

گذرنامه سوئیس شهرت یکی از سخت ترین گذرنامه های اروپا را دارد ، اما مزایای سفر را فراهم می کند – گذرنامه سوئیس با دسترسی بدون ویزا به 155 کشور در رتبه چهارم شاخص قدرت گذرنامه قرار دارد. اگر تابعیت سوئیس را اخذ کنید ، می توانید تابعیت و ملیت فعلی خود را حفظ کنید . به دلیل توانایی حفظ سایر ملیت ها علاوه بر تابعیت سوئیس ، شهروندان انگلیس که واجد شرایط هستند در نظر دارند تابعیت سوئیس را پس از رای انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا بگیرند. در رابطه با ازدواج و تحصیل ؛ با توجه به این واقعیت که هزینه قابل استرداد نیست و نتیجه درخواست شما ممکن است 18 ماه طول بکشد ، شما باید از صحت اطلاعاتی که ارائه می دهید اطمینان حاصل کنید. یک خطای ساده در هنگام تکمیل روند ممکن است درخواست شما را فاقد اعتبار کند و از این رو باعث تاخیر قابل توجهی در اخذ تابعیت شود. به همین دلیل ، توصیه می شود از خدمات وکلای باتجربه مهاجرت که می توانند در زمینه درخواست شما به شما کمک کنند اطمینان حاصل کنید و اطمینان حاصل کنید که بهترین نتیجه را برای موفقیت دارد.

وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت سوئيس

همان طور که پیش تر در این مقاله به صورت جداگانه انواع روش های اخذ پاسپورت سوئيس  را مورد بررسی قرار دادیم؛ برای دست یابی به این امر روش های متنوعی وجود دارد . این روش ها برای هر شخصی  از لحاظی همچون: مالی، سوابق شغلی و تحصیلی متفاوت می باشد. از آنجایی که روند اخذ پاسپورت مرتبط به روابط حقوقی بین املل می باشد، پس استفاده از  راهنمایی و مشاوره وکلای مجرب و متخصص امری اساسی و الزامی می باشد در این راستا موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سابقه درخشان در زمینه مهاجرت و اخذ پاسپورت می تواند شما عزیزان را در این زمینه تا زمان حصول نتیجه راهنمایی و مشاوره دهد.

سوالات متداول در زمینه پاسپورت سوئیس

چگونه می توان پاسپورت سوئیس را بدست آورد؟

افراد می توانند از طریق کار، سرمایه گذاری ، تحصیل ، ازدواج و پناهندگی به این کشور مهاجرت نماید و پس از ده سال اقامت دائم با رعایت شرایط خاص برای پاسپورت سوئیس اقدام نماید.

اعتبار پاسپورت سوئیس در جهان چقدر است؟

کشور سوئیس در سالهای اخیر همواره جزء معتبرترین پاسپورت های جهان قرار گرفته است. اگر موفق شوید به یک شهروند سوئیس تبدیل شوید و پاسپورت این کشور را بدست آورید، قادر خواهید بود تا به بیش از 160 کشور از کشورهای جهان بدون نیاز به اخذ روادید آزادانه سفر داشته باشید.

آیا خرید پاسپورت سوئیس امکان پذیر است؟

خیر در حال حاضر هیچ پلنی برای خرید پاسپورت این کشور وجود ندارد و متقاضی باید پس از ده سال بصورت پله ای اقامت موقت، اقامت دائم و آنگاه پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

مزایا داشتن پاسپورت سوئیس چیست؟

فرد می تواند در کشورهای حوزه شنگن زندگی کند. به بیش از 160 کشور دنیا سفر کند. از تمامی خدمات و امکانات شهروندی نظیر حق رای و … در این کشور بهره مند گردد.

آیا با تحصیل در سوئیس می توانم پاسپورت سوئیس را بدست آورم؟ چگونه؟

 فرد بایستی پس از تحصیل کار مورد نظر خود را بیابد و مشغول به کار شود و پس از ده سال از گذشت اقامت کاری اش می تواند پاسپورت بگیرد.

آیا تولد در کشور سوئیس می تواند به اخذ تابعیت و شهروندی ختم شود؟

در صورتی که فرد از پدر یا مادر سوئیسی متولد شود می تواند برای پاسپورت اقدام کند.

شرایط امتحان سیتیزن شیپ سوئیس چگونه است؟

شرایط قبولی در امتحان سیتیزن شیپ سوئیس به گونه ای است که فرد بایستی نسبت به زبان، قوانین، تاریخ و فرهنگ سوئیس اشراف داشته باشد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

پاسپورت سوئيس و انواع روش های کسب تابعیت و شهروندی سوئیس مورد بررسی علمی قرار گرفت. ملیت و پاس سوئیسی در رتبه بندی نهم ، بهمراه ایرلند ، در شاخص کیفیت ملیت (QNI) قرار دارد. این شاخص با شاخص محدودیتهای ویزا متفاوت است ، که بر عوامل خارجی از جمله آزادی سفر متمرکز است. علاوه بر این ، QNI آزادی عواملی را در مورد عوامل داخلی مانند صلح و ثبات ، قدرت اقتصادی و توسعه انسانی نیز در نظر می گیرد. شما عزیزان در صورت داشتن سوالی می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در تسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *