پاسپورت عمان

پاسپورت عمان

و انواع روش های اخذ پاسپورت

پاسپورت عمان، نحوه گرفتن پاسپورت عمان، اخذ اقامت دائم و شهروندی  در عمان در این نوشتار به صورت علمی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. چگونه به عمان برویم؟ شرایط شهروندی عمان چیست؟ از چه راه هایی می توان تابعیت و پاسپورت عمان را بدست آورد؟ ارزش و اعتبار پاسپورت عمان چقدر است؟ پناهندگی عمان به چه صورت است؟ چقدر طول می کشد تا شهروندی و تابعیت عمان را بدست آورد؟ آیا قانون مدنی عمان به اتباع خارجی اجازه اخذ شهروندی و تابعیت عمان را داده است؟ با پاسپورت عمان به چه کشورهایی میتوان سفر کرد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این قبیل سوالات خود را دریابید. از آنجا که عمان دارای یکی از با ارزش ترین واحدهای پولی در دنیا است، لذا بسیاری از افراد به دنبال مهاجرت و اخذ تابعیت عمان به ویژه از طریق کار می باشند. شما عزیزان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

پاسپورت عمان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور عمان
 • اعتبار پاسپورت عمان
 • روش های اخذ پاسپورت عمان
 • پاسپورت عمان از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ پاسپورت عمان از طریق تولد
 • اخذ پاسپورت عمان از طریق ازدواج
 • پاسپورت عمان و پناهندگی
 • وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت عمان
 • سوالات متداول در زمینه اخذ پاسپورت عمان
 • سخن پایانی

درباره کشور عمان

کشور عمان یک کشور عربی در جنوب غربی آسیا و در سواحل شرقی شبه جزیره عربستان و دارای موقعیتی استراتژیک در خلیج فارس می باشد. عمان با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن هم مرز است. در سال 2020، جمعیت عمان 5.11 میلیون نفر تخمین زده شد. این کشور از نظر جمعیت 120مین کشور در جهان است. بلوچ ها بزرگترین قومیت غیر عرب در عمان هستند. یکی از نکات مهم در مبحث اخذ تابعیت و شهروندی عمان دانستن اصل تابعیت بر اساس اصل خاک و خون است. کشور عمان برای اعطای تابعیت به نوزاد تازه متولد شده تابع سیستم خون است، به این معنا که نوزاد در صورتی که از پدر و مادری که تابعیت عمان دارند متولد شود می تواند پاسپورت این کشور را بدست آورد و صرف تولد در خاک این کشور سبب اعطای شهروندی به وی نخواهد شد. شایان ذکر است که دولت عمان به افراد خارجی به ندرت و با شرایط بسیار سختی تابعیت و شهروندی اعطا می نماید؛ اما در حالت کلی برای بدست آوردن پاسپورت و تابعیت عمان شما ابتدا باید اقامت عمان را بدست آورده باشید. نحوه گرفتن پاسپورت عمان را از طرق مختلف در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پرچم عمان
شرایط عمومی عمان

اعتبار پاسپورت عمان

بر اساس آخرین رتبه بندی، پاسپورت این کشور 51 امین جایگاه را در بین پاسپورت های دنیا دارد. کشورهای دیگری که در این رتبه قرار دارند عبارتند از:  عربستان سعودی و قزاقستان، تایلند، نائورو. یک شهروند یا تبعه عمانی یا بیگانه ای که موفق به اخذ پاسپورت عمان شده است، امکان سفر بدون ویزا به 43 کشور را خواهد داشت. همچنین با بررسی ارزش و اعتبار پاسپورت عمان می توان گفت که کسانی که پاسپورت این کشور را دارند، برای سفر به 45 کشور نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی در کشور مقصد ( Visa On Arrival ) و برای سفر به 110 کشور نیاز به اخذ ویزا پیش از شروع سفر خود دارند؛ مگر اینکه جز یکی از کشورهایی باشند که از ویزا برای سفر به این کشور معاف است. با دقت به شرایط شهروندی و تابعیت عمان اگر شما تبعه یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) باشید، می توانید حتی بدون ویزا به عمان سفر کنید.

 • میزان آزادی سفر برای شهروندان و اتباع خارجی عمان

میزان آزادی سفر برای شهروندان و اتباع خارجی عمان
 • رنک پاسپورت عمان

رنک پاسپورت عمان

با وجود مطالب ذکر شده حتی اگر  موفق به اخذ پاسپورت عمان شوید، در آن صورت آزادی سفر چندانی هم بدست نیاورده اید، زیرا رتبه ، ارزش و اعتبار پاسپورت این کشور چندان بالا نیست. چنانچه قصد اخذ تابعیت و پاسپورت دوم دارید، پیشنهاد ما کشور های اروپایی نظیر اتریش ، آلمان ، انگلستان و کانادا می باشد.

روش های اخذ پاسپورت عمان

با توجه به شرایط شهروندی عمان، روش های اخذ تابعیت و پاسپورت عمان شامل 6 روش اصلی شامل: کار، تحصیل ، سرمایه گذاری ، تولد، ازدواج، پناهندگی است. حال که با ارزش و اعتبار پاسپورت عمان به تفصیل آشنا شدید، در ادامه به بررسی این 6 روش مهاجرت به عمان که می توانند به اخذ تابعیت و شهروندی عمان برسند خواهیم پرداخت.

اخذ پاسپورت عمان از طریق کار

 حدود 25 درصد جمعیت کشور عمان را کارگران خارجی تشکیل داده اند. عموم این افراد در مشاغلی چون مهندسی، مدیریت فناوری و مدیریت پروژه و حتی مشاغل سطح پایین تر نیز مشغول به کار هستند. برای اخذ اقامت کاری کشور عمان نیاز به یک پیشنهاد کار و یا دعوت نامه از کارفرمای محلی خواهید داشت. برای کار در کشور عمان لازم است سن شما بین 21 تا 60 سال باشد. ویزای کار در عمان دو سال اعتبار دارد.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری عمان

همان طور که در نمودار مشاهده می فرمایید نرخ بیکاری در این کشور 2.7 درصسد بوده است. با این وجود کار در عمان مگر به مدت حداقل 20 الی 30 سال آنهم پیوسته و با عمل کردن به شروط خاصی منجر به اخذ پاسپورت ، شهروندی و تابعیت عمان نمی گردد. همان طور که پیش تر بدان اشاره شد کشور عمان از طریق کار تابعیت و پاسپورت اعطا نمی کند. شما عزیزان می توانید از طریق ویزای جستجوی کار در کشور هایی همچون: اتریش و آلمان نسبت به این امر اقدام فرمایید. برای کسب اطلاعات کامل در این باره می توانید مقالات ویزای جستجوی کار اتریش  و  ویزای جستجوی کار آلمان  مطالعه بفرمایید.

شرایط مهاجرت کاری پزشکان ، پرستاران ، ماماها به عمان در یک نگاه

کشور عمان تعداد زیادی بیمارستان و مراکز درمانی تاسیس کرده و به خاطر داشتن جمعیت کم و نبود نیروی متخصص اقدام به جذب نیروی کاری و گروه های پزشکی نموده است؛ لذا در حال حاضر به کادر پزشکی و نیروی متخصص نیازمند است که این موضوع فرصت مناسبی را برای پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، ماما ها و متخصصان این حوزه جهت اخذ ویزای کاری عمان بوجود آورده است.

اخذ پاسپورت عمان از طریق تحصیل

با وجود اینکه عمان کشور بسیار کوچکی است اما به دلیل داشتن سیستم آموزشی با کیفیت بالا، کشور محبوبی در بین دانشجویان بین المللی است. دانشگاه های بین المللی زیادی در عمان وجود دارد که اصالتا استرالیایی، آمریکایی یا اروپایی هستند اما در عمان شعبه دارند. دانشجویان بین المللی در عمان عموما به زبان انگلیسی در دانشگاه ها تحصیل می کنند. تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در این کشور امکان پذیر است. شایان ذکر است کشور عمان همانند بقیه کشورها از طریق تحصیل تابعیتی اعطا نمی کند . دانشجویان ایرانی لازم است قبل از ورود به عمان جهت شروع دوره تحصیلی خود، اقدام به اخذ ویزای دانشجویی و مجوز اقامت تحصیلی نمایند.

 • شرایط کلی تحصیل در مقطع لیسانس

  تحصیل در مقطع لیسانس در عمان هم مانند خیلی از کشورهای دیگر به مدت 4 سال به طول می انجامد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های عمان وجود دارد. نمره زبان آیلتس 6 عموما برای پذیرش در دانشگاه های عمان کفایت می کند. هزینه های تحصیل با توجه به رشته و دانشگاه متغیر است که به طور میانگین حدود 1.000 تا 3.000 دلار می باشد.

 • شرایط کلی تحصیل در مقطع فوق لیسانس

  مدت زمان تحصیل مقطع فوق لیسانس در عمان حدود 2 سال می باشد. ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 در دانشگاه های عمان الزامی می باشد. هزینه تحصیل در این مقطع به طور میانگین حدود 4.000 دلار تا 6.000 دلار است.

 • شرایط کلی تحصیل در مقطع دکترا

  دانشجویان تحصیل در مقطع دکترا می بایست جهت این امر رزومه آکادمیک و علمی قوی داشته باشند. دانشجویان ارائه دادن مدارکی همچون: مدارک تحصیلی پیشین خود، مدرک زبان آیلتس 7 و همچنین مقالات ISI الزامی می باشد. دانشجو می بایست استاد راهنمایی را در یکی از دانشگاه های این کشور پیدا کند و پس از اخذ پذیرش از این استاد، مشغول به تحصیل دکتری در عمان شود. دوره های دکتری در عمان بین 2 تا 4 سال طول می کشند و متقاضی می تواند در این مقطع به تحصیل رشته های گوناگونی مانند مدیریت، شاخه های مهندسی، حسابداری و بسیاری از رشته های دیگر بپردازد. دانشجویان دکتری در کشور عمان موظف هستند تا در طول تحصیل در این مقطع در سمینار های علمی و پروژه های بسیاری شرکت کنند.

پاسپورت عمان از طریق سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری در عمان نمی توان پاسپورت عمان و شرایط شهروندی عمان را اخذ کرد. بلکه تنها اقامتی موقت به شما اعطا می شود. این اقامت قابل تمدید بوده و خود به خود به تابعیت یا اقامت دائم منجر نمی شود. سرمایه اولیه مورد نیاز برای سرمایه گذاران در عمان 150.000 ریال عمانی می باشد. سرمایه گذاری در کشور عمان به روش هایی همچون:  خرید ملک ، ثبت شرکت در عمان ، خرید اوراق قرضه و سهام امکان پذیر است.

کسانی که خواهان سرمایه گذاری در این کشور می باشند بایستی به استاندارد هایی همچون: نرخ مصادره اموال و تولید ناخالص داخلی توجه نمایند. میزان ریسک مصادره اموال سرمایه گذاران خارجی در عمان بر اساس گزارش های بانک جهانی علی الخصوص در طی سه سال گذشته افزایش پیدا کرده است و این کشور شرایط بسیار ایده آلی به جهت سرمایه گذاری خارجی ندارد. شایان ذکر است که امن ترین کشور ها برای سرمایه گذاری خارجی کشورهایی هستند که نرخ مصادره آنها 1 باشد.

 • نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال عمان
 • تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی عمان

اخذ پاسپورت عمان از طریق تولد

کشورها برای اعطای  تابعیت از طریق تولد ، از دو قاعده خاک و خون پیروی می کنند. برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا و برزیل از قانون خاک تبعیت می کنند؛ در این دسته از کشور ها صرف تولد یک نوزاد جدا از والدینی خارجی سبب اعطای شهروندی و تابعیت خواهد شد اما کشورهایی که از سیستم خون پیروی می کنند می بایست حداقل یکی از والدین تابعیت کشور مورد نظر را داشته باشد تا کودک بتواند تابعیت آن کشور را داشته باشد. از آنجایی که کشور عمان پیرو سیستم خون می باشد، لذا صرف تولد یک شخص در خاک این کشور، شهروندی ، پاسپورت و تابعیت عمان به او اعطا نمی گردد. بلکه با توجه به قانون مدنی عمان لازم است یکی یا هر دو والدین (خصوصاً پدر) تبعه این کشور باشد. از طرفی فرزند خواندگی هم در این کشور امکان پذیر می باشد یعنی اگر پدر و مادر عمانی، کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند، پاسپورت عمان به آن کودک تعلق می گیرد.

اخذ پاسپورت عمان از طریق ازدواج

اگر فرد با یک زن عمانی ازدواج کرده باشد برای اخذ پاسپورت ارائه مدارکی همچون: نسخه از گواهی ازدواج، گواهی رفتار ( سوء پیشینه ) از عمان و دیگری از کشور خود ، گواهی پزشکی معتبر که ثابت می کند شخص بیگانه عاری از بیماری های واگیر است ، گواهی تمکن مالی و درآمد از طرف کارفرما، گواهی سفارت کشورش که نشان می دهد وی اجازه دارد گذرنامه اصلی خود را صادر کند و یک اظهار نامه کتبی شامل اسامی همه فرزندان زیر سن قانونی و اسناد آنها الزامی باشد.

با توجه به شرایط شهروندی عمان از آنجا داشتن دو زن در کشور عمان امکان پذیر است، لذا هر دو زن خارجی که با شهروند مرد عمانی ازدواج کرده اند واجد شرایط درخواست شهروندی هستند به شرط آنکه این زوج اجازه ازدواج خود را از وزارت امور داخلی دریافت کنند. این قانون همچنین در مورد یک زن خارجی که همسر عمانی اش فوت کند یا از وی طلاق گرفته است نیز صدق می کند. علاوه بر این، اگر یک زن عمانی با مرد خارجی ازدواج کند مرد خارجی به هیچ عنوان نمی تواند تابعیت عمان را اخذ نماید.

پاسپورت عمان و پناهندگی

بر اساس کنوانسیون مربوط به پناهندگان ، پناهنده به شخصی اطلاق می شود که از لحاظ جانی در کشور خود  مورد تهدید قرار می گیرد. در این راستا فرد برای ادامه زندگی و امنیت خود و خانواده اش تصمیم به پناهندگی در کشور های دیگر می کند. ارائه مدارک کامل و معتبر برای پناهندگی امری اساسی می باشد . چرا که در صورت نقص و کذب این مدارک، پناهنده از کشور عمان اخراج و به کشور خود بازگرداننده می شود. شایان ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور MIE هیچگونه خدماتی در زمینه  پناهندگی ارائه نمیدهد و صرفا این مقاله برای اطلاعات از پناهندگی و خطرات مربوط به آن تنظیم شده است.

وکیل معتبر برای امور مهم در زمینه پاسپورت عمان

همان طور که پیش تر در این مقاله به صورت جداگانه انواع روش های اخذ پاسپورت عمان رو مورد بررسی قرار دادیم؛ برای دست یابی به این امر روش های متنوعی وجود دارد . این روش ها برای هر شخصی  از لحاظی همچون: مالی، سوابق شغلی و تحصیلی متفاوت می باشد. از آنجایی که روند اخذ پاسپورت مرتبط به روابط حقوقی بین املل می باشد، پس استفاده از  راهنمایی و مشاوره وکلای مجرب و متخصص امری اساسی و الزامی می باشد در این راستا موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سابقه درخشان در زمینه مهاجرت و اخذ پاسپورت می تواند شما عزیزان را در این زمینه تا زمان حصول نتیجه راهنمایی و مشاوره دهد.

سوالات متداول در زمینه پاسپورت عمان

✅ چگونه پاسپورت عمان بگیریم؟

برای گرفتن پاسپورت عمان باید 20 سال در این کشور زندگی کرده باشید و سپس از تابعیت پیشین خود انصراف بدهید.

✅ بهترین راههای اخذ پاسپورت عمان چیست؟

داشتن کار دائمی برای بیش از 15 سال و ازدواج با تبعه عمان را می توان از بهترین راههای اخذ پاسپورت عمان دانست.

✅ گرفتن پاسپورت عمان چقدر زمان می برد؟

20 سال و در صورت ازدواج با اتباع عمان 15 سال.

✅ اعتبار پاسپورت عمان در جهان چقدر است؟

پاسپورت عمان در رتبه 51 جهان است و دارای اعتبار متوسط می‌باشد.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

پاسپورت عمان ، روش های اخذ پاسپورت عمان ، 6 روش کسب تابعیت و شهروندی عمان برای ایرانیان 2021 و نکات مهم در باب پاسپورت عمانی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. همان طور که در این مقاله اشاره شد این کشور با وجود داشتن فرصتهای سرمایه گذاری سودمند ، اخذ تابعیت و شهروندی این کشور کمی دشوار می باشد. در این مقاله انواع روش های اخذ پاسپورت عمان و شرایط اخذ اقامت دائم بررسی شد. امید است با نگارش این مقاله توانسته باشیم سوالات شما را پاسخ دهیم. چنانچه شما عزیزان بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند. در صورت رضایت از این مقاله، پنج ستاره امتیاز دهید.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. کشور عمان پیرو سیستم خون می باشد، لذا صرف تولد یک شخص در خاک این کشور، شهروندی ، پاسپورت و تابعیت عمان به او اعطا نمی گردد. بلکه با توجه به قانون مدنی عمان لازم است یکی یا هر دو والدین (خصوصاً پدر) تبعه این کشور باشد. از طرفی فرزند خواندگی هم در این کشور امکان پذیر می باشد یعنی اگر پدر و مادر عمانی، کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند، پاسپورت عمان به آن کودک تعلق می گیرد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *