پاسپورت نروژ

پاسپورت نروژ، راه های مهاجرت به نروژ و شرایط و راههای اخذ تابعیت و شهروندی نروژ در این مقاله به طور تفصیلی مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. چگونه پاس نروژی بگیریم؟ روش های اخذ پاسپورت نروژ چیست؟ اعتبار و ارزش پاسپورت نروژ چقدر است؟  با پاسپورت نروژ به چه کشورهایی بدون ویزا می توان سفر کرد؟  زندگی در نروژ  چگونه است ؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد. دریافت پاسپورت هر کشور نیازمند گذراندن مراحلی است که عدم توجه دقیق و عدم رعایت نکات مهم شانس اخذ آن را به مقدار زیادی کاهش میدهد. بهره گیری از وکیل مهاجرت آگاه به امور بین الملل به شما کمک می کند تا تمامی مراحل را به طور دقیق و تخصصی دنبال کرده و نتیجه درستی حاصل کنید. در صورت هرگونه ابهام و یا سوالی می توانید در قسمت دیدگاه ها سوالات خود را مطرح کنید. هم چنین می توانید با کلیه دفاتر موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی یهره مند گردید.

پاسپورت نروژ

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور نروژ
 • اعتبار پاسپورت نروژ
 • روش های اخذ پاسپورت نروژ
 • پاسپورت نروژ از طریق کار
 • پاسپورت نروژ از طریق تحصیل
 • پاسپورت نروژ از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت نروژ از طریق تولد
 • پاسپورت نروژ از طریق ازدواج
 • سوالات متداول در زمینه پاسپورت نروژ

درباره کشور نروژ

نروژ کشوری مستقل و از جمله کشور های حوزه اسکاندیناوی و عضو اتحادیه شنگن می باشد که هم مرز با کشور سوئد بوده و از شمال شرق با کشور های فنلاند و روسیه همسایه است. پایتخت آن اسلو و زبان رسمی مردمان آن نروژی و سامی است و واحد پول رسمی آن کرون می باشد. اکثریت مردم نروژ به دین مسیحیت معتقد هستند. از لحاظ تقسیمات کشوری، نروژ از ۱۹ استان تشکیل شده که توسط استانداران و شورای منتخب اداره می شود. صادرات عمده نروژ نفت است و از دیگر صادرات آن می توان از چوب، گوشت گاو، شیر و سایر فرآورده های دامی نام برد.

در سال های اخیر این کشور هدف بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته است. اگر قصد تحصیل و یا زندگی در نروژ را دارید باید این نکته را مدنظر داشته باشید که آب و هوای سرد و اقلیم کوهستانی موجب سرمای شدید روزهای زمستانی آن شده است به طوری که به مدت یک ماه در سال نروژ هرگز رنگ خورشید را به خود نمی بیند. علاوه بر این هزینه زندگی در نروژ به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالاست.  بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه اقدامی جهت مهاجرت یا اقامت نروژ، این کشور را با سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، هلند و… مقایسه نموده و سپس اقدام نمایید. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شرایط و راههای اخذ تابعیت و شهروندی نروژ را بررسی کنیم.

پرچم نروژ
شرایط عمومی نروژ

نکته ای که در مورد پاسپورت نروژ وجود دارد تفاوت تابعیت و اقامت نروژ است. اولین نکته تعریف تابعیت است. تابعیت یا ملیت یک اصطلاح است و اشاره به رابطه معنوی، سیاسی و یا حقوقی بین یک شخص و یک دولت دارد. در زمینه تابعیت و داشتن پاسپورت نروژ  بین شخص و کشور تکالیفی دوجانبه برقرار است مانند حق رای و مشارکت سیاسی و برای آقایان تکلیف سربازی. اما در مقابل شخصی که اقامت نروژ را دارد نبست به این کشور تکالیفی ندارد و صرفا اجازه زندگی به صورت موقت را دارد که مستلزم شرط حضور نیز می باشد.

اعتبار پاسپورت نروژ

پاسپورت نروژ یکی از معتبرترین پاسپورت ها در کل دنیا می باشد و از نظر اعتبار پاسپورت رتبه چهارم کشور های دنیا قرار دارد. پاسپورت نروژ هم رده پاسپورت کشورهای دانمارک ، پرتغال ، اتریش ، ایتالیا ، سوئیس ، ایرلند و کره جنوبی است. در صورت داشتن پاسپورت نروژ می توانید به 131 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کرده و هم چنین می توانید ویزای 34 کشور دیگر را در هنگام ورود دریافت نمایید. البته لازم به ذکر است که برای سفر به 67 کشور دیگر دنیا نیاز به ویزا دارید. در صورت علاقمندی به دریافت پاسپورت نروژ، می توانید با کارشناسان ما در موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره تخصصی با کارشناسان ما بهره مند گردید.

 • اعتبار پاسپورت نروژ

اعتبار پاسپورت نروژ
 • جایگاه منحصر به فرد هر پاسپورت

رنک-ایندویژوال-پاسپورت-نروژ-

روش های اخذ پاسپورت نروژ

اخذ پاسپورت نروژ از شش طریق امکان پذیر است. این طرق شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی می باشد. البته این نکته را حتما مدنظر داشته باشید که صرف مهاجرت از هر روشی موجب اخذ پاسپورت نروژ نخواهد شد.

پاسپورت نروژ از طریق کار

به منظور اخذ اقامت و پاسپورت نروژ از طریق کار یا مهاجرت کاری به نروژ ابتدا باید موفق به دریافت ویزای کاری کشور نروژ شوید. جهت دریافت ویزای کار نروژ شما باید یک نامه پیشنهاد شغلی یا  job offer داشته باشید. برای دریافت این نامه شغلی ابتدا باید در سایت های کاریابی ثبت نام کرده و یک کارفرما در کشور نروژ از شما دعوت به عمل آورد. البته در نظر داشته باشید که برای دریافت این نامه شغلی نیاز به آشنایی شما به زبان نروژی است. جهت مشاهده لیست سایت های کاریابی می توانید مقالات مرتبط سایت ما را مطالعه و آدرس این سایت ها را مشاهده نموده و رزومه خود را آپلود نمایید. اگر فردی از اتباع کشور نروژ متقاضی کار در سمت شغلی مورد نظر نباشد، آن گاه کارفرمای تبعه نروژ مجاز به ارسال دعوت نامه کاری برای شما خواهد بود.

البته شایان ذکر است که در برخی از مشاغل اگر شخص بخواهد تنها برای کمتر از سه ماه در نروژ کار کند، نیازی به اخذ ویزای کاری نروژ ندارد. ( نمی توان با ویزای توریستی برای تصدی این مشاغل اقدام نمود و باید مجوزهای لازمه را داشته باشید ) این مشاغل عبارتند از :

 • محققین و استادان
 • کارکنان شرکت های بین المللی
 • کارشناسان فنی
 • مسافران تبلیغاتی و تجارتی
 • پزشکان
 • ورزشکاران و هیئت همراه آن ها
 • روزنامه نگاران و عکاسان
 • اعضای خدمه پرواز در هواپیماهای سفر های بین المللی
 • کارکنان قطارهای خارجی، اتوبوس ها یا کامیون ها در سفر های بین المللی
 • خدمه کشتی
 • راهنمایان تور
 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری نروژ

پاسپورت نروژ از طریق تحصیل

به دلیل رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ دانشجویان زیادی خواهان نحصیل در این کشور می باشند. تحصیل در نروژ همانند بقیه کشورها منجر به اخذ اقامت و تابعیت نمی شود . تنها در صورتی دانشجویان می توانند به این امر دست یابند که بعد از تحصیل بتوانند با یافتن شغلی وارد بازار کار این کشور شوند. دانشجویان  زمانی که شغل متناسب با مدارک خود یافتند می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهند و از ادامه مربوطه درخواست  ویزای کار نروژ را دهند. تحصیل در تمامی مقاطع در این کشور امکان پذیر است.  با پوشش هزینه های تحصیل توسط دولت نروژ تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان است. البته داشتن شرایطی همچون:  تسلط به زبان نروژی، سامی و انگلیسی الزامی می باشد. با وجود رایگان بودن هزینه های تحصیل در این کشور ، متعاقبا هزینه های زندگی بالا می باشد. شما عزیزان می توانید برای مهاجرت تحصیلی به کشورهایی همچون: اتریش که هم هزینهای تحصیلی رایگان و هم هزینه زندگی پایینی دارد اقدام کنید.

پرداخت هزینه درخواست، پس از اخذ پذیرش کالج یا دانشگاه  توسط دانشجو الزامی است. دانشجو بایستی مبلغ 116,369 کرون نروژ به ازای هریک سال از تحصیل خود در حساب دانشگاه بلوکه نماید. دانشجویان مجوز 20 ساعت کار در هفته و اجازه کار تمام وقت در تعطیلات را دارند. همچنین با داشتن اقامت تحصیلی نروژ می توانند ویزای همراه اخذ کنند و همراه نیز اجازه کار دارد. شایان ذکر  است که اگر بعد از اتمام تحصیل فرد بخواهد درخواست پاسپورت نروژ کند، برخلاف کشوری مانند کانادا، مدت زمان تحصیل وی جزو سابقه اقامت او به حساب نخواهد آمد.

 • دانشگاه های برتر نروژ

دانشگاه های برتر نروژ

پاسپورت نروژ از طریق سرمایه گذاری

هدف اغلب افراد برای سرمایه گذاری در کشورها اخد اقامت و تابعیت کشور مقصد است. از این رو سرمایه گذاران بایستی قبل از اقدام به سرمایه گذاری هدف خود از قبیل؛ آیا هدف از سرمایه گذاری در این کشور، اخذ اقامت و یا پاسپورت نروژ است؟ یا اینکه تنها مایل به کسب سود از این روش می باشید؟ کسانی که خواهان سرمایه گذاری در نروز هستن بایستی به زبان نروژی مسلط بوده و هم چنین یک طرح تجاری یا بیزینس پلن قوی ارائه دهند. زیرا در صورت پذیرفته نشدن طرح تجاری پرونده ی سرمایه گذاری فرد بسته خواهد شد. توضیح اهداف، هزینه های سرمایه گذاری و پیش بینی روند پیش روی مراحل از ویژگی های یک طرح تجاری موفق است.  روش هایی همچون:  سرمایه گذاری از طریق مناقصه های دولتی، خرید ملک، تولیدات صنعتی، سرمایه گذاری مالی، ثبت شرکت در نروژ برای سرمایه گذاری امکان پذیر است.

پاسپورت نروژ از طریق تولد

اخذ تابعیت کشورها از طریق تولد از دو سیستم خاک و خون تبعیت می کنند. بر اساس اصل خاک؛  فرزند با تولد در خاک ، می تواند پاسپورت کشور را دریافت کند کشورهایی مثل کانادا و برزیل که از این قانون تبعیت می کنند . سیستم خون به این معنی است که یکی از والدین فرزند بایستی تابعیت کشور مورد نظر را داشته باشد. کشور نروژ از قانون خون تبعیت می کند. افرادی که دارای چند حقوق شهروندی می باشند چنانچه تا قبل از 22 سالگی به مدت 2 سال در نروژ و یا 7 سال در یکی از کشورهای شمال اروپا زندگی نکنند، حق شهروندی خود را از دست خواهند داد.

پاسپورت نروژ از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ اقامت و پاسپورت نروژ ازدواج با شهروند نروژی است. داشتن شرایط عمومی همچون:  داشتن یک پاسپورت معتبر، عدم ممنوعیت ورود به کشور،  خطر نداشتن فرد برای نظم و امنیت عمومی و سلامت کشور  برای ورود به کشور نروژ الزامی می باشد. جهت درخواست شهروندی نروژ از طریق ازدواج باید پروسه ازدواج گذرانده شود. منظور از پروسه ازدواج مدت زمانی است که شما همسر و شریک زندگی قابل اثبات یک شهروند نروژی باشید. دوره ازدواج از روزی محاسبه می شود که شما با شخص نروژی ازدواج کرده اید و اگر در زمان ازدواج همسر شما هنوز شهروند نروژ نبوده و پاسپورت نروژ را نداشت دوره ازدواج از تاریخ اخذ شهروندی او آغاز می شود. محل ثبت ازدواج  و اینکه در نروژ بوده یا کشور دیگری اهمیتی ندارد .  اگر به مدت 4 سال در نروژ اقامت داشته باشد و از این 4 سال مدت 3 سال را با یک نروژی ازدواج کرده باشید، مجموع سال های اقامت شما 7 سال شده و می توانید جهت دریافت پاسپورت نروژ اقدام کنید.

پاسپورت نروژ و پناهندگی

بر اساس کنوانسیون مربوط به پناهندگان ، پناهنده به شخصی اطلاق می شود که از لحاظ جانی در کشور خود  مورد تهدید قرار می گیرد. در این راستا فرد برای ادامه زندگی و امنیت خود و خانواده اش تصمیم به پناهندگی در کشور های دیگر می کند. ارائه مدارک کامل و معتبر برای پناهندگی امری اساسی می باشد . چرا که در صورت نقص و کذب این مدارک، پناهنده از کشور نروژ اخراج و به کشور خود بازگرداننده می شود. کشور نروژ بر اساس قوانین مربوط به کنوانسیون پناهندگی ، مواردی برای پناهندگان از شورای اروپا را قبول کرده است. شایان ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدماتی در زمینه  پناهندگی ندارد و صرفا این مقاله برای اطلاعا از پناهندگی و خطرات مربوط به آن تنظیم شده است. 

جهت درخواست پناهندگی می بایست در نروژ و یا نهایتاً در مرز آن حضور داشت. عدم اظهار حقیقت به مقامات نروژی مستوجب مجازات می باشد. برای درخواست پناهندگی باید به اداره پلیس مراجعه نمود و برای مکالمه آسان با مقامات یک مترجم در آنجا به افراد متقاضی کمک می نماید. پلیس درخواست افراد را ثبت نموده و پس از بررسی مشخصات فردی آنها اثر انگشت می گیرد. در این هنگام پس از انجام آزمایشات پزشکی، پناهجویان به مرکز پذیرش پناهندگی منتقل می شوند. افراد زیر 18 سال مجاز به داشتن نماینده هستند. درخواست های پناهندگی در این کشور ظرف مدت 2 روز تا نهایتا 3 هفته رسیدگی می شود. نروژ از قانون دوبلین نیز پیروی می نماید به این معنی که چناچه قبلا در یک کشور اروپایی دیگر درخواست پناهندگی نموده باشید، به همانجا باز گردانده می شوید.

نکات مهم درباره پاسپورت نروژ

طبق قوانین نروژ تابعیت دوگانه در این کشور به رسمیت شناخته نشده است. بنابراین فرد متقاضی که قصد دریافت شهروندی و پاسپورت نروژ را داشته باشد، باید تابعیت قبلی خود را رد نماید. قوانین جداگانه برای کودکان زیر 12 سال و افراد بالای 55 سال که برای شهروندی و پاسپورت نروژ درخواست می دهند، اعمال می شود. افرادی که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی به نروژ می روند باید در طول 7 سال آخر زندگی در این کشور، در مجموع 5 سال در آنجا سکونت داشته باشند. برای درخواست شهروندی و پاسپورت نروژ ، شما باید اجازه اقامت معتبر در نروژ داشته باشید. همچنین مواردی را بایستی رعایت فرمایید . این موارد عبارتند از:

 • شما باید هویت خود را مستند سازی یا روشن کنید
 • شما باید در نروژ سکونت داشته و هدفتان از سکونت ادامه زندگی در این کشور باشد
 • چنانچه در نروژ ازدواج کرده باشید باید حداقل 7 سال از زمان زندگی مشترک شما گذشته باشد و حداقل 3 سال از 10 سال گذشته را در این کشور زندگی کرده باشید
 • شما باید 300 ساعت دوره تحصیل در زبان نروژی را تکمیل کنید یا بتوانید مهارتهای کافی در نروژی یا سامی داشته باشید
 • شما نباید به جرم جنایی محکوم شده یا دستور داده شده باشد که تحت درمان و مراقبت روانپزشکی باشید
 • الزام رفتار خوب

پاسپورت نروژ و وکیل معتبر برای امور مهم

دریافت پاسپورت نروژ از طرق مختلف که در بالا به آنها پرداخته شد، نیازمند آگاهی کامل به قوانین و قواعد بین المللی می باشد تا از این طریق بتوان از ضرر های جبران ناپذیر ناشی از اشتباهات و عدم آگاهی کامل نسبت به قوانین پیش گیری نمود. چه بسا افرادی که به دلیل انتخاب مسیر اشتباه علاوه بر از دست دادن زمان و وقت خود، متحمل ضرر های سنگین مالی در این زمینه شده اند. بنابراین بهتر است در این زمینه ها با وکلا و متخصصین امر مهاجرت که آشنا به قوانین بین المللی باشند مشورت نمایید، چرا که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان در زمینه مهاجرت می تواند شما را در این مسیر یاری نماید و بهترین مشاوره و خدمات را در این زمینه به شما عزیزان ارائه نماید.

سوالات متداول در زمینه پاسپورت نروژ

چگونه می توان پاسپورت نروژ را بدست آورد؟

از 6 راه می توان به پاسپورت نروژ دست یافت. کار، تحصیل، ازدواج، تولد، پناهندگی و سرمایه گذاری ( سرمایه داری ) که بیشتر روش های کار و تحصیل و سرمایه گذاری عملی و میسر است.

اعتبار پاسپورت نروژ در جهان چقدر است؟

پاسپورت نروژ در سالیان اخیر همواره جزء 10 پاسپورت برتر جهان بوده است که آزادی سفر قابل توجهی برای دارندگانش را به ارمغان آورده است. شما با بدست آوردن گذرنامه نروژی قادر خواهید بود تا به بیش از 160 کشور جهان بدون نیاز به اخذ روادید مسافرت داشته باشید.

آیا خرید پاسپورت نروژ امکان پذیر است؟

 خیر! در حال حاضر هیچ پلن خاصی بمنظور خرید پاس نروژی وجود ندارد و توسط دولت این کشور بصورت رسمی اعلام نشده است.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

پاسپورت نروژ ، شرایط اخذ اقامت و تابعیت این کشور و روش های مهاجرت به آن در مقاله فوق بررسی گردید. امیدواریم که موحب افزایش اطلاعات شما گردیده و از آن استفاده نموده باشید. روش مهاجرت به نروژ و اخذ پاسپورت نروژ بسته به شرایط و سوابق تحصیلی و کاری هر فرد می تواند متفاوت باشد. برای انتخاب بهترین روش و مسیر مهاجرت و دریافت پاسپورت نروژ ، بهتر است تا با آگاهی کامل و تحقیق و بررسی کافی در این مسیر قدم نهاد، چراکه به آینده افراد مربوط بوده و مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار است. شما عزیزان به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص می توانید پرسش های خود را در قسمت دیدگاه و نظرات در پایان همین مقاله مطرح نموده و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ آنها را دریابید.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. کشور نروژ از قانون خون تبعیت می کند. افرادی که دارای چند حقوق شهروندی می باشند چنانچه تا قبل از 22 سالگی به مدت 2 سال در نروژ و یا 7 سال در یکی از کشورهای شمال اروپا زندگی نکنند، حق شهروندی خود را از دست خواهند داد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *