کشور بلژیک برای زندگی

کشور بلژیک برای زندگی

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های اخذ شهروندی

کشور بلژیک برای زندگی ، بلژیک از استاندارد زندگی بالایی برخوردار است. زندگی در بلژیک انتخاب محبوب بسیاری از مهاجران است. این کشور نسبتاً کوچک اما پرجمعیت است و جمعیت آن تقریباً بیش از 10 میلیون نفر تخمین زده می شود. این کشور از سه منطقه مجزا و تقریباً خودمختار تشکیل شده است که هر یک از آنها زبانهای مختلفی دارند. بلژیک به عنوان پایتخت نمادین اروپا  شناخته شده است و همچنین مقر اتحادیه اروپا در بروکسل مستقر است و مرکز آن در اروپای غربی واقع شده است. این کشور از لحاظ اندازه ممکن است یک کشور کوچک باشد اما بلژیک در صحنه های بین المللی نقش بسزایی دارد و به طور مداوم در میان مکان های برتر زندگی در جهان قرار دارد. این کشور به سیب زمینی سرخ کرده ، تن تن ، شکلات  مشهور است.

آیا نیاز به مهاجرت به خارج از کشور دارید؟ مهاجرت و اطلاع از مسائل حقوقی کشورها امری پیچیده می باشد. در این راستا موسسه حقوقی ملک پور با داشتن بیش از 15 سال تجربه در این زمینه ، همراه و مشاوره شما عزیزان می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور  MIE  اتریش  تماس حاصل نمایید تا مشاوران مجرب و متخصص ما در باب کشور بلژیک برای زندگی  به صورت رایگان شما را  راهنمایی کنند.

کشور بلژیک برای زندگی

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور بلژیک برای زندگی
 • هزینه های کشور بلژیک برای زندگی
 • اخذ تابعیت و اقامت کشور بلژیک برای زندگی
 • سوالات متداول در زمینه کشور بلژیک برای زندگی

درباره کشور بلژیک برای زندگی

بلژیک با چهار کشور هم مرز است: از شمال با هلند ، از جنوب و غرب با فرانسه و از شرق با آلمان و دوش بزرگ لوکزامبورگ. در بعضی نقاط مرزها بسیار پیچیده است ، به عنوان مثال ، شهر بلار هرتوگ بلژیک با شهر Baarle-Nassau هلند چنان در هم آمیخته است که برخی از ساختمانها و خانه ها بین دو کشور تقسیم شده است. بلژیک دارای سه منطقه مجزا زبان است: شامل فلاندرهای هلندی زبان در شمال ، والونی فرانسه ، در جنوب و پایتخت بروکسل ، یک محوطه فرانسوی زبان در فلاندر. یک منطقه کوچک آلمانی زبان در شرق والونیا وجود دارد. فلاندر و والونی در مجموع به 10 استان تقسیم می شوند.

پرچم بلژیک
شرایط عمومی بلژیک

کل بلژیک با مساحت 30528 کیلومتر مربع ، از این رو پنجمین کشور کوچک در اتحادیه اروپا است. این منطقه دارای سه منطقه جغرافیایی اصلی : دشت ساحلی در شمال غربی که عمدتاً از تپه های شنی و پوسته (زمین کم ارتفاع محصور در غواص ها)،  فلات مرکزی با دره های حاصلخیز ، خندق ها و هیتلند و تپه های جنگلی ، غارها و تنگه های کوچک ارتفاعات آردن تشکیل شده است . بلژیک علیرغم اندازه کوچک ، بزرگترین صادرات جهان را دارد. صادرات بلژیک بیش از 80٪ از تولید ناخالص داخلی آن است و طبق اعلام سازمان تجارت جهانی ، در سال 2014 ، سیزدهمین کشور مهم صادر کننده در جهان با صادرات به ارزش بیش از 400 میلیارد یورو بود . (این حدود 2.5٪ از کل صادرات کالاهای جهان است).  این کشور دارای یکی از قدیمی ترین سیستم های رای گیری اجباری در جهان است. بلژیک عمدتاً سکولار است. بدین معنی که بر اساس نظر سنجی اجتماعی اروپا ، بیش از 50 درصد مردم این کشور دین ندارند. شهروندان بلژیک ثروتمندتر از بیشتر افراد هستند. بلژیک دارای جمعیتی تحصیل کرده است. به طوری که  بلژیک برای هزینه های آموزش در رتبه هشتم جهان قرار دارد. بلژیک یک مرکز قهوه است؛ آنتورپ یکی از بزرگترین بنادر قهوه در جهان است و بلژیک در میان وارد کنندگان برتر دانه های قهوه سبز در جهان قرار دارد.  برابری حقوق در بلژیک نیز حدود 50٪ بهتر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است.

هزینه های کشور بلژیک برای زندگی

اگرچه سطح زندگی در بلژیک بسیار بالا است ، متعاقبا هزینه زندگی نسبتاً بالایی نیز دارد. این واقعیت که یورو واحد پول بلژیک است ، مستلزم آن است که مهاجران ساکن در این کشور می توانند از قدرت یورو هنگام مسافرت در سراسر اروپا و خارج از کشور بهره مند شوند. بر اساس رتبه بندی Mercer’s Cost of Living ، بروکسل ، جایی که بسیاری از مهاجران برای استقرار خود انتخاب می کنند ، ارزان تر از سایر پایتخت های اروپای غربی ، مانند لندن ، کپنهاگ ، وین و زوریخ است. علاوه بر این ، بلژیک دارای یک سیستم حمل و نقل عمومی خوب با یک شبکه یکپارچه از اتوبوس ها ، متروها و ترامواها است که حرکت در مسافرتهای آخر هفته در اطراف بلژیک (با برخی از مقصدهای آخر هفته حتی 50٪ تخفیف) یا حتی پاپ را آسان می کند.

 • هزینه زندگی

هزینه های معمول

بلژیک (یورو)

غذا در رستوران گران قیمت
 15.00
غذا برای دو نفر در رستوران معمولی
 60.00
بطری آب (5/1 لیتری)
 0.90
شیر (1 لیتر)
 0.95
یک قرص نان (500 گرم)
 1.64
هزینه های پایه یک آپارتمان 85 متری
 142.62
باشگاه ورزشی برای یک فرد بالغ
 26.20
اجاره یک منزل یک خوابه در مرکز شهر
 736.03
اجاره یک منزل 3 خوابه در مرکز شهر
 1,150.17
اجاره یک منزل یک خوابه در خارج از شهر
 609.93
اجاره یک منزل 3 خوابه در خارج از شهر
 936.91

اخذ تابعیت و اقامت کشور بلژیک برای زندگی

اگر پنج سال در بلژیک زندگی کنید ، ممکن است واجد شرایط تابعیت بلژیک شوید. شرایط مختلفی برای احراز شرایط اقامت دائم یا تابعیت بلژیک اعمال می شود. از جمله این شرایط ، اقامت قانونی بین پنج تا 10 سال در بلژیک است. به عنوان مثال ، برای اخذ تابعیت از طریق اقامت شما باید پنج سال در بلژیک زندگی کنید ، اثبات صحبت کردن به یکی از سه زبان اصلی و تمکن مالی و کار در 5 سال گذشته در بلژیک می باشد.

 • کار

  برای دستیابی به این امر داشتن شرایطی همچون: داشتن اقامت 5 ساله ، کار به مدت 5 سال و تسلط به یکی از سه زبان اصلی ، الزامی می باشد.

 • تولد

  به فرزند متولد شده در خاک بلژیک تابعیت اعطا می شود.

 • ازدواج

  اگر می خواهید از طریق ازدواج با یک تبعه بلژیک تابعیت کسب کنید ، بایستی شرایطی همچون: زندگی کردن با هم به مدت 3 سال، داشتن اقامت 5 ساله و تسلط به یکی از سه زبان اصلی ، را دارا باشید.

شهرهای مهم کشور بلژیک برای زندگی

سازمان  Test-Aankoop در بلژیک  لیستی از شهرهایی که بهترین کیفیت زندگی را دارند ارائه کرده است. بروژ در رده های برتر قرار گرفت و پس از آنها هسلت و لوون قرار گرفتند. در سال 2019 ، از نظر جمعیت ، بزرگترین شهرها یا شهرداری های بلژیک آنتورپ ، گنت ، شارلوا ، لیژ و بروکسل بودند. شهرهای فلورانس آنتورپ و گنت در بلژیک در سال 2019 بیشترین جمعیت را داشتند. از منظر منطقه ای ، از 7 میلیون نفر ساکن فلاندر ، حدود 800 هزار نفر در یکی از این دو شهر زندگی می کردند.

 • بروکسل

  پایتخت و مرکز اقتصادی بلژیک ، بروکسل محل زندگی کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا است. بروکسل مکانی شلوغ و متنوع است ، مناطق مختلفی از پاتوق های مرسوم در مرکز شهر تا مناطق آرامتر حومه شهر است. بروکسل تنها یک شهر نیست ؛ بلکه یک منطقه است . بروکسل دارای 19 شهرداری (کمون به زبان فرانسوی ، gemeenten به هلندی) است که یکی از آنها در واقع شهر بروکسل نامیده می شود. حدود 2.5 میلیون نفر در منطقه پایتخت بروکسل زندگی می کنند و این شهر را به بزرگترین شهر کشور تبدیل کرده است. این شهر همچنین بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه را در بین شهرهای بلژیک دارد. شاخص هزینه زندگی در بروکسل 98.77 درصد بیشتر از تهران است. اجاره در بروکسل به طور متوسط ​​40.43 درصد بیشتر از تهران است.

 • آنتورپ

  آنتورپ (آنتورپن) شهری است که چند فرهنگی با ترکیبی از ملیت ها را ارائه می دهد. تمرکز آنتورپ بر روی مد و جهانگردی فرهنگی باعث می شود که در مقالات سفر عنوان پرطرفدارترین شهر کشور باشد. شاخص هزینه زندگی در آنتورپ 96.90٪ بیشتر از تهران است. اجاره در آنتورپ به طور متوسط ​​10.79 درصد بیشتر از تهران است.

 • بروژ

  بروژ با داشتن خطوط سنگ فرش شده ، کانال های قرون وسطایی و ساختمانهای تحمیلی یکی از جذاب ترین شهرهای بلژیک است. شاخص هزینه زندگی در بروژ 118.14 درصد بیشتر از تهران است. اجاره در بروژ به طور متوسط ​​1.19 درصد کمتر از تهران است.

 • گنت

  گنت اغلب به عنوان زیباترین شهر بلژیک خوانده می شود. مکانهایی همچون: Muinparkwijk ، خانه ها و باغهای ارزان قیمت و Coupure از محبوب ترین مکان برای مهاجران در مرکز شهر گنت می باشد.

 • ریکسنسارت

  این شهر خارج از منطقه بروکسل ، یک محوطه فرانسوی زبان در کمربند فلاندی است. گرانترین منظقه برای زندگی در این شهر در کنار دریاچه است که دارای فضای آبی به سبک ژنو ، امکانات ورزشی در آب و یک هتل پنج ستاره است.

 • لوین لا نوو

  شهر Louvain-la-Neuve ، که در ابتدا برای دانشجویان ساخته شده است ، هم اکنون یک شهر پر رونق برای خانواده های جوان و حرفه ای است. این شهر شامل پنج منطقه مختلف به سبک های مختلف: باراک ، بیرو ، برویرس ، هوکایل و لاول می باشد.

مزایای کشور بلژیک برای زندگی

زندگی در کشور بلژیک دارای مزایا و معایبی می باشد . مزایای زندگی در بلژیک عبارتند از :

 • خرید آسان مسکن
 • زیر ساختهای استاندارد
 • حمل و نقل عالی و ارزان

معایب کشور بلژیک برای زندگی

 • دارای سیستم عدالت ضعیف
 • حقوق کم
 • میزان بالای مالیات
 • تکلم به دو زبان سخت
 • ضعیف بودن اینترنت

سطح رضایت مردم از زندگی در بلژیک

بلژیک در بسیاری از معیارهای رفاه همچون: تعادل زندگی کاری ، درآمد و ثروت ، مشارکت مدنی ، تحصیلات و مهارت ها ، رفاه ذهنی ، شغل و درآمد ، وضعیت سلامت ، مسکن ، ارتباطات اجتماعی و امنیت شخصی نسبت به سایر کشورها در شاخص زندگی بهتر عملکرد خوبی دارد. در بلژیک ، متوسط ​​سرانه درآمد یکبار مصرف تعدیل خالص خانوار 30 364 دلار در سال است که کمتر از متوسط ​​OECD 33 604 دلار در سال است. بین ثروتمندترین و فقیرترین افراد شکاف قابل توجهی وجود دارد. وقتی از بلژیکی ها خواسته شد رضایت عمومی خود از زندگی را در مقیاس 0 تا 10 ارزیابی کنند ، به طور متوسط ​​نمره 6.9 به آن داده اند که بالاتر از میانگین OECD یعنی 6.5 است.

سوالات متداول در زمینه کشور بلژیک برای زندگی

اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند در بلژیک از کدام نوع سیستم انتقال تابعیت امکان پذیر است؟

از طریق سیستم خون، یعنی اگر طفل متولد شده از پدر یا مادر بلژیکی باشد، تابعیت این کشور به او داده می شود.

آیا امکان اخذ ویزای جست و جوی کار در کشور بلژیک وجود دارد؟

خیر. برای کار در کشور بلژیک حتما باید پیشنهاد کاری داشته باشید یا اقامت این کشور را مانند اقامت تحصیلی بلژیک داشته باشید.

آیا در زمان تحصیل در بلژیک امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

بله. شما می توانید ضمن تحصیل در بلژیک به مدت 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت یا نیمه وقت بپردازید.

آیا با خرید ملک امکان اخذ اقامت بلژیک وجود دارد؟

بله. اما در نظر داشته باشید برای اخذ اقامت بلژیک از طریق خرید ملک باید به میزان 350 هزار یورو تا 500 هزار یورو هزینه کنید.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

کشور بلژیک برای زندگی ، سطح رضایت مردم از زندگی در بلژیک، شهرهای مهم کشور بلژیک برای زندگی در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. مهاجرت به اروپا آرزوی بسیاری از افراد در سراسر جهان است. بلژیک با دلیل داشتن موقعیت مکانی و جمعیت در قلب اروپا واقع شده است . از این رو مهاجران زیادی درصدد مهاجرت به کشور بلژیک هستند. بلژیک دارای یک شبکه حمل و نقل عمومی بسیار متشکل از مترو ، اتوبوس و تراموا می باشد. رفتن از یک شهر به شهر دیگر نیز می تواند به سرعت با استفاده از شبکه قطار انجام شود. یکی دیگر از ویژگی های کوچک و موقعیت مکانی بلژیک این است که با قطار در کمتر از سه ساعت می توانید به لندن ، آمستردام و پاریس برسید. شما عزیزان چنانچه بعد از مطالعه مقاله کشور بلژیک برای زندگی سوالی داشتید می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *